اختلاف دولت ایتالیا و موزه لوور بر سر نمایش آثار داوینچی!

نمایش آثار داوینچی در موزه لوور

موزه مشهور لوور که پربازدیدترین موزه در جهان است در نظر دارد به مناسبت پانصدمین سالگرد مرگ لئوناردو داوینچی در سال ۲۰۱۹، مجموعه ای از آثار نفیس و با ارزش او را در معرض نمایش عموم قرار بدهد. این خبر از مدت ها قبل اعلام شده و از همین حالا خیلی از علاقه مندان به هنر و آثار نقاش مشهور ایتالیایی بی صبرانه منتظر برگزاری این نمایشگاه هستند. با این حال، دولت ایتالیا اعلام کرده که ممکن است در این مورد با موزه لوور به توافق نرسد و تحقق این پروژه به سرانجام نرسد. در ادامه با الی گشت همراه باشید تا در مورد این خبر بیشتر بدانیم.

بازدید از موزه لوور فرانسه
مطالب مرتبط:
با هم در موزه لئوناردو داوینچی فلورانس چرخی بزنیم!
نمایش گران ترین نقاشی جهان در موزه لوور کشور امارات
راهنمای کامل بازدید از موزه لوور به همراه نقشه

موضع گیری این مقام فرهنگی ایتالیا در شرایطی مطرح شده که دو کشور فرانسه و ایتالیا چند ماه قبل شاهد تنش جدی بین «امانوئل ماکرون»، رئیس جمهوری فرانسه و «ماتئو سالوینی»، نخست وزیر ایتالیا در خصوص اروپا و موضوع مهاجرین بوده است. این اظهار نظر اخیر باعث متلاطم تر شدن روابط بین دو کشور فرانسه و ایتالیا شده است. وزیر فرهنگ ایتالیا که متعلق به جناح راست افراطی این کشور است معتقد است مفاد قرارد منعقده با لوور درست نیست و اگر گفته شود که استقلال یک موزه (لوور) مهم است پس منافع ملی یک کشور (ایتالیا) به طریق اولی مهم تر است.

مونالیزا

نمایش آثار داوینچی در موزه لوور خبر خوشحال کننده ای بود که از سوی مسئولین این موزه اعلام شده بود. اما در همین رابطه «لوچیا بور»، وزیر فرهنگ ایتالیا اعلام کرده است که در مورد توافق صورت گرفته با موزه لوور لازم است مذاکرات مجددی انجام شود. این اظهار نظر باعث به وجود آمدن کدورت ها و بحث های زیادی بین مسئولین دو کشور شده و آینده این نمایش را با ابهام روبرو کرده است.

تابلوی مرگ داوینچی

به گفته وی داووینچی یک ایتالیایی است و فقط در فرانسه فوت کرده و تحویل این تابلوها به لوور، کشور ایتالیا را درگیر یک حادثه فرهنگی مهم قرار می دهد. «پاسکال بریوست»، یک مورخ فرانسوی در خصوص این نظر می گوید: لئورناردو داووینچی در سال ۱۴۵۲ در توسکان به دنیا آمد و سال های پایانی عمر خود را در فرانسه به سر برد و در سال ۱۵۱۹ نیز چشم از جهان فرو بست. وی در سال ۱۵۱۵ به دعوت «فرانسوا اول» پادشاه وقت فرانسه به این کشور آمد. واقعیت این است که در آن زمان اصلا ایتالیایی وجود نداشت و کل این منطقه دوک نشین بوده و شاید به همین دلیل نمی توان گفت آیا او اصلا ایتالیایی بوده یا خیر.

نمایش آثار داوینچی در موزه لوور

علاوه بر این، لئوناردو داووینچی در فرانسه بسیار بیشتر از ایتالیا شناخته شده بود و به دلیل رقابت شدید و رابطه ناخوشایندی که با «میکل آنژ» و «رافائل» داشت راهی فرانسه شد. او به خوبی می دانست که در دستگاه «پاپ لئون دهم» جایگاهی ندارد، به همین دلیل دعوت فرانسوا اول را پذیرف و به فرانسه رفت. اخیرا در ایام برگزاری مسابقات جام جهانی فوتبال شمار زیادی از کاربران اینترنتی نسبت به این موضوع که موزه لوور از تصویر ژکوند برای تجلیل از قهرمانی تیم ملی فوتبال فرانسه استفاده کرده واکنش های اعتراضی نشان داده اند و با انتشار پیام هایی خواستار بازپس دهی این تابلوی به سرقت رفته و ارزشمند به ایتالیا شده اند.

کوچک ترین کشور دنیا را در ۱ دقیقه بگردید
کوچک ترین کشور دنیا را در ۱ دقیقه بگردید
معرفی هتل لوکس ونیز | ۳ ستاره
معرفی هتل لوکس ونیز | ۳ ستاره
معرفی هتل ۵ ستاره ابیتالیا تاور پلازا در پیزا
معرفی هتل ۵ ستاره ابیتالیا تاور پلازا در پیزا
معرفی هتل برینزا میلان | ۳ ستاره
معرفی هتل برینزا میلان | ۳ ستاره

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code