دومین شهر زیرزمینی ایران کشف شد!

کشف دومین شهر زیر زمینی در ایران

دومین پناهگاه دستکند زیر زمینی در شهر اصفهان پیدا شد، این شهر زیرزمینی که از آن به عنوان پناهگاه در گذشته استفاده می شده، در کاوش های باستان شناسی در شمال استان اصفهان کشف شد. سرپرست هیات باستان شناسی، زهرا ساروخانی در پی اعلام این خبر گفت: از مدت ها پیش مردم شهرهای سفیدشهر در آران و بیدگل به میراث فرهنگی اعلام کرده بودند که یک شهر زیر زمینی در این شهر وجود دارد، که حدود ۵۰ سال پیش پیرمردهای شهر از داخل چاه سرداب یک خانه قدیمی، به آن شهر زیرزمینی رفته بودند. در ادامه مطلب همراه الی گشت باشید تا اطلاعات بیشتری درباره دومین شهری که در زیر زمین های اصفهان کشف شده بدانید.

کشف دومین شهر زیر زمینی در ایران
مطالب مرتبط:
گردشگری تهران با بارش برف رونق گرفت
وضعیت پروازهای فرودگاه های تهران چگونه است؟

او با بیان این که این چاهِ قدیمی در سرداب (سَرداب یا سردابه خانه‌ای است که در زیر سطح زمین سازند تا در گرما به آن پناه برند و آب و مواد غذایی در آنجا نگاه می‌دارند تا خنک بنماند)، یکی خانه های تاریخی و مخروبه ی یک “بقال” قرار گرفته است، ساروخانی ادامه داد: ورودی های شهر زیرزمینی متفاوت و مخفی هستند، این شهر زیرزمینی با دیگر شهر زیرزمینی به نام نوش آباد نیز ورودی اصلی شهر زیرزمینی نوش آباد از طریق یک چاه بود که اکنون از نظر موقعیت جغرافیایی در کوچه قرار گرفته است و رو به بیرون است اما آن چه که فعلا در سفیدشهر پیدا کرده ایم از داخل سرداب یک خانه بوده است، فعلا این مکان ورودی اصلی شهر زیرزمینی است.

دومین شهر زیر زمینی در ایران

زمانی که وارد خانه ی قدیمی بقال شدیم، قسمت سرداب یا سردابه خانه پر از خاک شده بود، برای همین مجبور به انجام عملیات خاک برداری شدیم ، در حین عملیات خاک برداری متوجه یک چاه در گوشه سرداب شدیم. به اندازه ۱۲۰ متر سینه خیز در امتداد داخلی فضا رفتیم تا مسیر را پیدا کردیم. او با اشاره به صحبت های پیرمردهای سفید شهر درباره ی این ورودی گفت: آن پیرمردها در پی صحبت هایی که داشتیم گفتند که حدود ۵۰ سال پیش که داخل این فضا شدیم، از سرداب خانه ی بقال رفتیم. ساروخانی در ادامه با اشاره به موقعیت چاه ورودی شهر زیرزمینی  بیان کرد: این چاه کوچکترین بخش سرداب است. دسترسی به سرداب نیز مشکل است بنابراین باید طبیعتا همین شهرزیرزمینی باشد چون معمولا ورودی و دسترسی فضاهای پناهگاهی برای دستکندها بسیار سخت است.

شهر زیر زمینی نوش آباد

ساروخانی در ادامه این گزارش گفت کار در شهرهای زیرزمینی بسیار سخت است، حفاری در عمق ۱۵ متری زمین انجام شده و هنوز اطلاعات کاملی درباره قدمت و چگونگی گسترش این شهر زیرزمینی به دست نیاورده ایم و برای اعلام قدمت این اثر تاریخی ما به زمان بیشتری احتیاج داریم. بعد از شهر زیرزمینی نوش آباد، شهر زیر زمینی سفید شهر نیز دومین شهر زیرزمینی شناسایی شده در ایران است، که در زیر گروه شهرهای زیر زمینی دستکند قرار دارند.

شهر زیرزمینی نوش‌آباد

در شمال شهر کاشان و غرب شهر آران و بیدگل شهر زیرزمینی به نام نوش آباد واقع می باشد. کشف سازه های این شهر توسط فردی که قصد حفر چاه در منزل خود را داشت صورت گرفت. طبق آماری که زمین شناسان بیان کردند قدمت این شهر به ۱۵۰۰ سال پیش یعنی زمان ساسانیان می رسد. شهر نوش آباد پایتخت انوشیروان پادشاه ساسانی بوده است. معماری این شهر زیرزمینی دارای ساختارهای متراکم، پیچیده و گسترده‌ای چون دالانهای باریک تودرتو و اتاقهایی با ابعاد کوچک می باشد. شهر زیرزمینی نوش آباد که به اصطلاح به آن (اویی) می گویند، در زیر بافت قدیم شهر نوش‌آباد شکل گرفته و تا سطح کنونی شهر نیز گسترده شده‌است. وسعت این شهر به دلیل ارتباط میان محلات و حفاظت از جان و مال مردم در مواقع نا امن زیاد بوده و در دو سطح افقی و عمودی گسترش یافته ‌است. غیر از ورودی اصلی ارتفاع تمام قسمتهای اویی به قد طبیعی یک انسان و بین ۱۷۰ تا ۱۸۰ سانتیمتر است. بر سطح دیوارها و در فواصل اندک، جای پیه ‌سوز به چشم می‌خورد. در بعضی قسمتها نیز درون دیوار، سکوهای کوتاهی جهت نشستن ایجاد شده‌است که در بعضی از اتاقها تبدیل به تاقچه جهت قراردادن اشیا می‌شود.

لهستانی ها درباره ما چه می گویند؟(بخش اول)
لهستانی ها درباره ما چه می گویند؟(بخش اول)
کشف آثار باستانی در روستای فیلده رودبار
کشف آثار باستانی در روستای فیلده رودبار
آبشار بندگاه فقط آبشار نیست!
آبشار بندگاه فقط آبشار نیست!
چگونه فرش دستباف خوب انتخاب کنیم؟
چگونه فرش دستباف خوب انتخاب کنیم؟
 1. Avatar
  نوش آبادی

  با سلام و احترام
  آنچه به عنوان خبر شهر زیرزمینی سفید شهر کار شده هیچ سند علمی ندارد بجز تعدادی تونل هایی که در بعضی از شهرستان ها می تواند کاربرد نگهداری حیوانات باشد لطفا نسبت به تصحیح خبر اقدام نمایید چون این مجموعه شهر زیرزمینی نیست و اطلاعات این خبر مربوط به دوران کشف شهر زیرزمینی نوش آباد است و حتی عکسها نیز مربوط به قشم و نوش آباد است
  با تشکر

 2. Avatar
  انجمن توسعه سفیدشهر(نصرآبادیهای مقیم تهران)

  سلام
  اولین شهرزیرزمینی جهان درنوش آباد کاشان

  دومین شهر زیرزمینی جهان درسفیدشهر(نصرآباد)کاشان

 3. Avatar
  انجمن توسعه سفیدشهر(نصرآبادیهای مقیم تهران)

  مرحله دوم کاوش درشهر زیرزمینی طسمیجان سفیدشهر (نصرآباد ) کاشان
  آغاز شد

 4. Avatar
  انجمن توسعه سفیدشهر(نصرآبادیهای مقیم تهران)

  سفیدشهر و نوش آباد
  دو شهر همجوار و برادر
  درمنطقه کویری کاشان

  دارای دو شهر زیرزمینی میباشند

 5. Avatar
  علی

  با سلام با تشکر از زحمات شما ، فقط یک انتقاد داشتم و اینکه محلهایی را که شما معرفی میکند در سایت گوگل ارت و گوگل مپ یا پیدا نمیشود یا اینکه با سختی و بدبختی پیدا میشود !! اگر لطف بفرمایید مکانهای مورد معرفی با مختصات ( در جه و دقیقه و ثانیه ) یا ( UTM ) اعلام شود بسیار ممنون خواهیم بود

 6. Avatar
  علی

  با تشکر از زحمات شما در معرفی مکانهای تاریخی و باستانی ، فقط یک انتقاد داشتم واینکه مکانهایی را که شما معرفی میکنید در گوگل ارت و گوگل مپ یا پیدا نمیشود یا اینکه با بدبختی و سختی پیدا میشود ، لطف بفرمایید مکانهای مورد معرفی همراه با مختصات ( درجه و دقیقه و ثانیه ) و یا ( UTM ) باشد که راحت پیدا شود .

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code