کلاه خودی ۲۰۰۰ ساله در موزه ملی

نمایش کلاه خودی تاریخی در موزه ملی ایران

به مناسبت هفته میراث فرهنگی بخشی به نام «آثار کمتر دیده شده موزه ملی» در موزه ملی افتتاح شده که در میان آثار خود کلاه خودی ۲۰۰۰ ساله را هم جای داده است. این کلاه خود تاریخی و زیبا سال ها قبل در شمال خلیج فارس کشف شده بود. با جزئیات بیشتر این خبر در ادامه با الی گشت همراه باشید.

کلاه خود
مطالب مرتبط:
بهترین موزه های تهران
موزه هنرهای معاصر، گنجینه ای از آثار هنری

طبق گفته های مسئول بخش تاریخی موزه ملی، در ایران باستان به خصوص در دوره اشکانیان از جنگ افزارها و زره های زیادی استفاده میشده و این وسایل در قلمروی امپراتوری ها کاربرد زیادی داشته است. در بهمن سال ۱۳۸۱ گروهی از غواصان در شهرستان گناوه بررسی های باستان شناسی انجام دادند و موفق شدند مجموعه ای از سفال ها و جنگ افزارهای دوره اشکانی را کشف کنند که بخشی از آن ها در اختیار موزه ملی ایران قرار گرفت. در میان آثار کشف شده کلاه خودی فولادی بسیار ارزشمند وجود داشت که هنر و فن فلزکاری به کار رفته در آن بسیار چشمگیر است. در ساخت این کلاه خود از فن ریخته گری و چکش کاری به شیوه ای کاملا ماهرانه استفاده شده و برای تزئین آن از نوارهای نقره بر لبه ها و به شکل ستاره در سطوح مختلف آن استفاده شده است.

موزه ملی

اگر علاقمند شدید که این اثر باستانی را از نزدیک ببینید تا ۲۷ خرداد فرصت دارید که از بخش آثار کمتر دیده شده موزه ملی از این کلاه خود و صدها اثر ارزشمند دیگر بازدید کنید. این نمایشگاه در گالری موزه دوران اسلامی برگزار می شود و هر روز از ساعت ۹ تا ۷ می توانید به صورت رایگان از آن دیدن کنید.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code