امروز مهرآباد میزبان ۵ فروند هواپیمای جدید است

۵ فروند هواپیمای جدید ای تی آر قبل از تحریم

اولین بخش از تحریم های جدید امریکا از ۱۵ مرداد ماه آغاز می شود. با این وجود امروز ۵ فروند هواپیمای جدید ای تی آر با ظرفیت جا به جایی هر کدام ۷۰ مسافر در فرودگاه مهرآباد به زمین خواهند نشت. ورود این هواپیما ها می تواند عمر ناوگان هوایی کشور را به ۲۳ سال کاهش دهد. در این مطلب جزییات بیشتری از این خبر را مطلع خواهید شد، پس با الی گشت همراه باشید.

5 فروند هواپیمای جدید
مطالب مرتبط:
اضافه شدن دو فروند هواپیمای ATR جدید به ناوگان هوایی ایران
فردا چهار فروند هواپیمای ATR به ایران وارد می شود
همه چیز درباره هواپیماهای ATR

با توجه به  قراردادی که بعد از برجام جهت تحویل ۲۰ فروند هواپیما بین شرکت ایران ایر و شرکت ایتالیایی – فرانسوی ای تی آر امضا شد، این مجموعه متعهد شد تا این تعداد هواپیما را تحویل دهد. به همین منظور پیش از آنکه آمریکا از برجام خارج شود ۸ فروند از آنها را تحویل داد. اما با وجود اینکه امیدی به تعهد این قرارداد از طرف شرکت مذکور جهت تحویل مابقی سفارش نبود، ولی با توجه به مذاکراتی که صورت گرفت، ۵ فروند هواپیمای جدید را نیز تحویل داد. قرار است تا پایان سال میلادی ۷ فروند هواپیمای ای تی آر دیگر به ایران تحویل داده شود. این نوع هواپیما ( ATR ) در سفر های کوتاه مدت و منطقه ای قابل استفاده است و معمولا برای مسافت‌ ای بسیار زیاد مورد استفاده قرار نمی گیرد. پایگاه اصلی این شرکت هواپیمای فرانسوی ایتالیایی است در شهر بلنیک فرانسه و در فرودگاه بین المللی تولوز-بلانیاک واقع شده است. این شرکت در سال ۱۹۸۱ با همکاری دو کمپانی ایتالیایی و فرانسوی تاسیس شد و شروع به ساخت هواپیماهای ۴۲ ATR و ۷۲ ATR  تا کنون کرد و تا حال حاظر بیش از ۱۵۰۰ هواپیما فروخته و بیشر از ۲۰۰ اپراتور در بیش از ۱۰۰ کشور دنیا دارد.

هواپیمای ای تی آر

کارنامه درخشان و فعالیت ۳۷ ساله این شرکت موجب شده تا آن را هم ردیف با بوئینگ و ایرباس قرار گیرد. به اعتقاد کارشناسان داخلی و خارجی و به دلیل اینکه در برخی از فرودگاه های ما امکان فرود آمدن هواپیما های بزرگ نیست هواپیماهای کوتاه برد برای شرایط ایران بسیار مناسب است. هواپیماهای ای تی آر از جمله هواپیماهای بسیار قوی در دنیا شناخته می شود که سوانح رخ داده کمی دارد، این هواپیما نیز به ملخی هم معروف است و اگز یکی از موتور های آن از کار بیفتد، با موتور دوم خود می تواند به پرواز ادامه دهد.

هواپیمای ATR

شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد: با توجه به توافقات، ۵ فروند هوپیمای جدید و مدرن ATR، امروز ساعت ۹ صبح در مهرآباد به زمین خواهند نشست و به این ناوگان اضافه خواهند شد. سازمان هواپیمایی کشوری نیز در روزهای گذشته، صدور گواهی نامه ثبت و اجازه پرواز ۵ فروند هواپیمای جدید ای تی آر را اطلاع داده بود. اصغر فخریه کاشان که مذاکره کننده اصلی جهت خرید هواپیماها  بود، گفت: ما سال هاست که در تحریم به سر می بریم پس نباید مردم نگران باشند. به منظور نوسازی و تأمین قطعه ناوگان هوایی تمام تلاش خودمان را به کار خواهیم بست.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد