آشنایی با فرودگاه مهرآباد

فرودگاه مهرآباد

بدون شک فرودگاه مهرآباد معروف ترین فرودگاه ایران است، فرودگاهی که در سال۱۳۱۷ در غرب تهران ساخته شده و همچنان از فرودگاه های فعال و پررفت و آمد کشور است.  در آن زمان در این محل روستایی به اسم مهرآباد وجود داشت که نام فرودگاه از همین روستا گرفته شده است. این فرودگاه اولین فرودگاه تهران بوده و توانسته با جابجایی ۱۳ میلیون مسافر در سال پررفت و آمد ترین فرودگاه ایران باشد. در ادامه الی گشت را همراهی کنید تا با فرودگاه مهرآباد بیشتر آشنا شوید.

فرودگاه مهرآباد
مطالب مرتبط:
در هنگام رد شدن از بخش امنیتی فرودگاه چه نکاتی را رعایت کنیم؟
آشنایی با فرودگاه هوشی مین ویتنام

فرودگاه مهرآباد بزرگ ترین و مهمترین فرودگاه کشور است و سالانه حدود ۱۳ میلیون نفر در آن جابجا می شوند. این رقم بزرگ به خوبی نشانه اهمیت این فرودگاه در حمل و نقل هوایی ایران است. در سال ۸۶ بود که همه پروازهای خارجی از فرودگاه مهرآباد به فرودگاه امام خمینی منتقل شد و از آن زمان تاکنون دیگر هیچ پرواز خارجی ای (به جز پروازهای حج) از این فرودگاه انجام نمی شود. در نزدیکی این فروگاه هم مثل دیگر فرودگاه ها بین المللی و مهم دنیا هتل های خوبی وجود دارد. سه هتل المپیک، لاله و فردوسی از هتل های نزدیک این فرودگاه هستند که مسافران زیادی مدت اقامت در تهران را در این هتل ها می گذرانند. البته اگر فاصله هتل تا فرودگاه چندان برایتان مهم نیست در تهران هتل های بسیار دیگری را هم می توانید برای اقامت پیدا کنید.

اولین فرودگاه تهران

ترمینال های فرودگاه مهرآباد

فرودگاه مهرآباد ۶ ترمینال مختلف دارد: ترمینال شماره ۱، ۲، ۳، ۴، ۵ و ۶ . برای ورود و خروج پروازهای داخلی از ترمینال شماره ۱  ۲ استفاده می شود. ترمینال شماره ۴ فقط مخصوص خروج از تهران به سمت هر کدام از شهرهای داخلی است. ترمینال شماره ۶ فقط مخصوص ورود به تهران از هر کدام از شهرهای داخلی است. ترمینال های ۳ و ۵ مخصوص ورود و خروچ پروازهای حج تمتع و همینطور پروازهای ورودی حج عمره است. اگر مثلا بخواهید از تهران به سمت کیش بروید بسته به اینکه بلیط کدام یکی از هواپیمایی را را تهیه کرده باشید می توانید از یکی از ترمینال های ۱،۲ و یا ۴ استفاده کنید. ترمینال شماره ۱ فقط مخصوص ورود و خروج دو هواپیمایی کیش ایر و زاگرس است. ترمینال شماره ۲ مخصوص ورود و خروج هواپیمایی های ایران ایر، معراج، قشم ایر، آتا، ایرتور و نفت است. از ترمینال شماره ۴ هم برای خروج هواپیمایی های ماهان، تابان، آسمان، کاسپین، سپاهان و اترک استفاده می شود.

مهمترین فرودگاه ایران

امکانات ترمینال های مختلف

در ترمینال شماره ۱ امکاناتی مثل رستوران، کافی شاپ، سالن عمومی، نمازخانه  وغرفه کتاب هست.

در ترمینال شماره ۲ امکاناتی مثل رستوران، کافی شاپ، سالن ترانزیت، سالن عمومی، ساندویچی، غرفه کتاب و نمازخانه موجود است.

در ترمینال شماره ۴ امکاناتی مثل رستوران، کافی شاپ، سالن ترانزیت، ساندویچی و همچین جایگاه ویژه برای پذیرایی از مسافرانی که پروازشان تاخیر دارد در اختیارتان است. در ترمینال شماره ۶ امکاناتی مثل بوفه نوشیدنی سرد و گرم و همینطور جایگاه پذیرایی ازمسافرانی که پروازشان تاخیر دارد وجود دارد.

دیگر امکانات فرودگاه مهرآباد

بانک ها: در هر کدام از ترمینال های فرودگاه بانک های زیادی هستند که می توانند نیازهای بانکی شما را پوشش دهند.

عابر بانک: برای تهیه پول نقد می توانید از عابربانک هایی که در هر کدام از ترمینال ها هستند استفاده کنید.

پارکیتگ ترمینال ها: در فرودگاه، دو پارکینگ طبقاتی هست که یکی از آن ها درست در مقابل ترمینال ۱ و۲ قرار دارد و حدود ۳ هزار خودرو در آن جا می شوند و پارکنیگ دیگر در مقابل ترمینال ۴ و ۶ است و حدود ۱۴۰۰ ماشین در آن پارک می شود.

مهرآباد

قوانین و مقررات فرودگاه مهرآباد

  • اگر می خواهید پروازی بدون دغدغه را پشت سر بگذارید پیشنهاد می کنیم که یک ساعت زودتر خودتان را به فرودگاه برسانید چون ۲۰ دقیقه قبل از پرواز زمان پذیرش مسافر به پایان می رسد. در این فرودگاه هم مثل دیگر فرودگاه ها برای اینکه پرواز امنیت کافی داشته باشد بردن برخی از وسایل به داخل هواپیما منع قاونی دارد. اگر می خواهید قسمت بازرسی زود تمام شود و معطل نشوید وسایلی که بردن آن ها به داخل هواپیما ممنوع است را زودتر به قسمت اشیای ممنوعه بدهید. تعدادی از این اشیای ممنوعه شامل سلاح گرم، سلاح سرد، انواع مهمات، اتواع اسپری ها و مواد قابل احتراق هستند.
  • برای پروازهای داخلی حداکثر تا ۲۰ کیلوگرم بار را می توانید به طور رایگان داخل هواپیما بگذارید. آن کیف دستی ای که می خواهید با خود به داخل هواپیما ببرید باید حداکثر ۴ کیلوگرم وزن داشته باشد.
  • خانوم های باردار می توانند با ارائه گواهی پزشکی تا ۳۲ هفتگی پروازهای کوتاه مدت داشته باشند.
  • در همه پروازها سیگار کشیدن از موارد ممنوعه است.
  • اگر از بیماری خاصی رنج می برید باید قبل از اینکه بلیط بخرید از طرف پزشک تان مطمئن شوید که پرواز برایتان ضرری ندارد و شرکت هواپیمایی مربوطه فرم پزشکی شما را تایید کند.
پررفت و آمدترین فرودگاه ایران

برج مراقبت فودگاه مهرآباد

برج مراقبت فرودگاه مهرآباد ساختمانی ۱۰ طبقه با ۳۰ متر ارتفاع است که با گرانیت و شیشه ساخته شده است. در هر طبقه از این ساختمان، ۱۲۰ مترمربع فضای عملیاتی و اداری هست.

چگونه به فرودگاه مهرآباد برویم؟

فرودگاه مهرآباد از جنوب به بزرگراه فتح، از شرق به بزرگراه آیت الله سعیدی و از شمال به بزرگراه لشکری محدود است و از آنجایی که در داخل شهر تهران قرار گرفته پس برای رسیدن به آن راه های زیادی وجود دارد می توانید از تاکسی، اتوبوس، مترو، یا ماشین شخصی استفاده کنید. مسافران زیادی برای رفتن به این فرودگاه از مترو استفاده می کنند، فرودگاه دو ایستگاه مترو دارد که رفت و آمد به آن را راحت کرده است.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد