آشنایی با فرودگاه مهرآباد ایران – امکانات، ترمینال ها و پروازها

بدون شک فرودگاه مهرآباد تهران معروف ترین فرودگاه ایران است. فرودگاهی که در سال ۱۳۱۷ در غرب تهران ساخته شده و از فرودگاه های فعال و پررفت و آمد کشور است. در آن زمان در این محل روستایی به اسم مهرآباد وجود داشت که نام فرودگاه از همین روستا گرفته شده است. فرودگاهی که بیشتر به خاطر پروازهای خارجی برای مراسم حج یا پروازهای داخلی مهرآباد شناخته می شود.

این فرودگاه، اولین فرودگاه تهران بوده و توانسته با جابجایی ۱۳ میلیون مسافر در سال پررفت و آمدترین فرودگاه ایران باشد. به همین دلیل بر آن شدیم تا در مجله ی گردشگری الی گشت راهنمای فرودگاه مهرآباد را مهیا کنیم.

راهنمای فرودگاه مهرآباد

تاریخچه بزرگترین فرودگاه ایران

فرودگاه مهرآباد بزرگ ترین و مهمترین فرودگاه تهران و ایران است و سالانه حدود ۱۳ میلیون نفر در آن جابجا می شوند. این رقم بزرگ به خوبی نشانه اهمیت این فرودگاه در حمل و نقل هوایی ایران است. در سال ۸۶ بود که همه پروازهای خارجی از فرودگاه مهرآباد به فرودگاه امام خمینی منتقل شد و از آن زمان تاکنون دیگر هیچ پرواز خارجی (به جز پروازهای حج) از این فرودگاه انجام نمی شود. این دو مکان از فرودگاه های تهران هستند. سال ساخت فرودگاه مهرآباد تهران ۱۳۱۷ شمسی است.

در نزدیکی این فرودگاه هم مثل دیگر فرودگاه ها بین المللی و مهم دنیا هتل های خوبی وجود دارد. سه هتل المپیک، لاله و فردوسی از هتل های نزدیک این فرودگاه هستند که مسافران زیادی مدت اقامت در تهران را در این هتل ها می گذرانند. البته اگر فاصله هتل تا فرودگاه چندان برایتان مهم نیست در تهران هتل های بسیار دیگری را هم می توانید برای اقامت پیدا کنید.

آدرس فرودگاه مهرآباد اولین فرودگاه ایران

ترمینال های فرودگاه مهرآباد تهران، برای تمام مقصدهای ایران

فرودگاه مهرآباد ۶ ترمینال مختلف دارد: ترمینال شماره ۱، ۲، ۳، ۴، ۵ و ۶. برای ورود و خروج پروازهای داخلی از ترمینال شماره ۱ و ۲ استفاده می شود. ترمینال شماره ۴ فقط مخصوص خروج از تهران به سمت هر کدام از شهرهای ایران است. ترمینال شماره ۶ فقط مخصوص ورود به تهران از هر کدام از شهرهای داخلی است. ترمینال های ۳ و ۵ مخصوص ورود و خروچ پروازهای حج تمتع و همینطور پروازهای ورودی حج عمره است. مثلا اگر بخواهید از تهران به سمت کیش بروید، می توانید از یکی از ترمینال های ۱، ۲ و یا ۴ استفاده کنید.

این موضوع بسته به اینکه بلیط کدام یکی از هواپیمایی را تهیه کرده باشید شما را به ترمینال های فرودگاه مهرآباد تهران بخصوصی می برد. ترمینال شماره ۱ فقط مخصوص ورود و خروج دو هواپیمایی کیش ایر و زاگرس است. ترمینال شماره ۲ مخصوص ورود و خروج هواپیمایی های ایران ایر، معراج، قشم ایر، آتا، ایرتور و نفت است. از ترمینال شماره ۴ هم برای خروج هواپیمایی های ماهان، تابان، آسمان، کاسپین، سپاهان و اترک استفاده می شود.  برای خرید بلیط هواپیما معراج به این صفحه بروید.

نقشه ترمینال های فرودگاه مهرآباد

امکانات ترمینال های مختلف، راحت ترین سفرهای داخلی

در ترمینال ۱ مهرآباد امکاناتی مثل رستوران، کافی شاپ، سالن عمومی، نمازخانه و غرفه کتاب هست. اگر برای خرید بلیط هواپیمای خود را اقدام کرده اید و وارد ترمینال شده اید، در این مکان ها استراحت کنید.

در ترمینال ۲ فرودگاه مهرآباد امکاناتی مثل رستوران، کافی شاپ، سالن ترانزیت، سالن عمومی، ساندویچی، غرفه کتاب و نمازخانه موجود است.

در ترمینال شماره ۴ فرودگاه مهرآباد تهران امکاناتی مثل رستوران، کافی شاپ، سالن ترانزیت، ساندویچی و جایگاه ویژه برای پذیرایی از مسافرانی که پروازشان تاخیر دارد در اختیارتان است. در ترمینال شماره ۶ امکاناتی مثل بوفه نوشیدنی سرد و گرم و همینطور جایگاه پذیرایی از مسافرانی که پروازشان تاخیر دارد وجود دارد.

عکس فرودگاه مهرآباد ترمینال 4

امکانات فرودگاه مهرآباد برای پروازهای داخلی

۱- بانک ها: در هر کدام از ترمینال های فرودگاه بانک های زیادی هستند که می توانند نیازهای بانکی شما را پوشش دهند.

۲- عابر بانک: برای تهیه پول نقد می توانید از عابر بانک هایی که در هر کدام از ترمینال ها هستند استفاده کنید.

۳- پارکینگ ترمینال ها: در فرودگاه پروازهای داخلی تهران، دو پارکینگ طبقاتی هست که یکی از آن ها درست در مقابل ترمینال ۱ و۲ قرار دارد. این پارکینگ حدود ۳ هزار خودرو گنجایش دارد. پارکینگ دیگر در مقابل ترمینال ۴ و ۶ است و حدود ۱۴۰۰ ماشین در آن پارک می شود.

۴- ایستگاه تاکسی: در مقابل ورودی هر یک از ترمینال ها مانند ترمینال ۱ فرودگاه مهرآباد تهران، ایستگاه تاکسی فرودگاهی وجود دارد.

۵- اتوبوس های فرودگاه: برای جابه جایی درون ترمینال مینی بوس ها هستند. همچنین بیرون ترمینال پابانه اتوبوس رانی شما را به دیگر مناطق تهران متصل می کند.

آدرس فرودگاه مهرآباد اولین فرودگاه ایران

قوانین و مقررات فرودگاه مهرآباد، برای سفری ایمن تر

اگر می خواهید پروازی بدون دغدغه را پشت سر بگذارید، پیشنهاد می کنیم که یک ساعت زودتر خودتان را به فرودگاه برسانید. چون ۲۰ دقیقه قبل از پرواز زمان پذیرش مسافر به پایان می رسد. در این فرودگاه هم مثل دیگر فرودگاه های ایران برای اینکه پرواز امنیت کافی داشته باشد، بردن برخی از وسایل به داخل هواپیما منع قانونی دارد. اگر می خواهید قسمت بازرسی زود تمام شود و معطل نشوید، وسایلی که بردن آن ها به داخل هواپیما ممنوع است را زودتر به قسمت اشیای ممنوعه بدهید. تعدادی از این اشیای ممنوعه شامل سلاح گرم، سلاح سرد، انواع مهمات، انواع اسپری ها و مواد قابل احتراق هستند.

برای پروازهای داخلی ایران حداکثر تا ۲۰ کیلوگرم بار را می توانید به طور رایگان داخل هواپیما بگذارید. آن کیف دستی ای که می خواهید با خود به داخل هواپیما ببرید، باید حداکثر ۴ کیلوگرم وزن داشته باشد. خانوم های باردار می توانند با ارائه گواهی پزشکی تا ۳۲ هفتگی پروازهای کوتاه مدت داشته باشند. در همه پروازها سیگار کشیدن از موارد ممنوعه است.

اگر از بیماری خاصی رنج می برید، باید قبل از اینکه بلیط بخرید از این نکات مطمئن شوید:

۱- از طرف پزشک تان مطمئن شوید که پرواز برایتان ضرری ندارد.

۲- شرکت هواپیمایی مربوطه فرم پزشکی شما را تایید می کند.

برج مراقبت، چشم های فرودگاه مهرآباد تهران

برج مراقبت فرودگاه مهرآباد تهران ساختمانی ۱۰ طبقه با ۳۰ متر ارتفاع است که با گرانیت و شیشه ساخته شده است. در هر طبقه از این ساختمان، ۱۲۰ مترمربع فضای عملیاتی و اداری هست. پرواز ایران ایر یکی از بهترین پروازهای این فرودگاه است.

فرودگاه مهرآباد کجاست و شماره تلفن

تهران شهر بزرگی است و همه می دانیم که برای رسیدن به فرودگاه مهرآباد تهران روش های مختلفی وجود دارد. خوشبختانه در سال های اخیر با راه اندازی متروی تهران و خط فرودگاه مهرآباد، راحتی رفت و آمد مسافران بیشتر شده است. به غیر از ایستگاه مترو فرودگاه، ایستگاه های اتوبوس و تاکسی هم هستند که در حمل و نقل مسافران مشارکت دارند. اگر وسایل و چمدان های زیادی دارید از تاکسی استفاده کنید. در غیر این صورت، مترو بهترین و سریع ترین روش برای رسیدن به فرودگاه و خلاص شدن از ترافیک شهری است.

 • آدرس فرودگاه مهراباد: تهران، میدان آزادی، خیابان معراج، فرودگاه مهرآباد
 • تلفن مهرآباد:۶۱۰۲۱ ۰۲۱
 • اطلاعات پرواز فرودگاه: ۱۹۹

چگونه به فرودگاه مهرآباد برویم؟

مسیرهای دسترسی به فرودگاه مهرآباد تهران از جنوب به بزرگراه فتح، از شرق به بزرگراه آیت الله سعیدی و از شمال به بزرگراه لشکری محدود است. از آنجایی که در داخل شهر تهران قرار گرفته، پس برای رسیدن به آن راه های زیادی وجود دارد. می توانید از تاکسی، اتوبوس، مترو، یا ماشین شخصی استفاده کنید. مسافران زیادی برای رفتن به این فرودگاه از مترو استفاده می کنند، فرودگاه دو ایستگاه مترو دارد که رفت و آمد به آن را راحت کرده است.

تهران چند تا فرودگاه دارد؟

در تهران ۲ فرودگاه وجود دارد. نام هر دو فرودگاه های تهران را در این مقاله و در قسمت تاریخچه بیان کرده ایم. فرودگاه مهرآباد که اکنون بیشتر پروازهای داخلی در آن انجام می شود. دومین فرودگاه هم، فرودگاه امام خمینی است که بیشتر پروازهای بین المللی در آن صورت می گیرد.

از فرودگاه مهرآباد می توانید به هر یک از شهرهای مهم ایران یا شهرهایی که فرودگاه دارند، پرواز داشته باشید. ایرلاین های بزرگ ایرانی در این فرودگاه حضور دارند. از جمله ایرلاین های ایران ایر، ماهان و غیره که می توانید نام آن ها را در معرفی ایرلاین های ایران پیدا کنید. راجع به تجربیات حضور خود در فرودگاه پروازهای مهرآباد در کامنت ها بنویسید.

  • تیم خبری الی گشت
   تیم خبری الی گشت

   سلام به دوست عزیز آرمان. اف جی
   برای پروازهای زیارتی بسته به اطلاعات درج شده روی بلیط هواپیما باید به ترمینال های ۳ یا ۵ فرودگاه بین المللی مهرآباد بروید. اطلاعات پرواز را در سایت فرودگاه با لینک mehrabad.airport.ir/rpl خواهید یافت.

 1. Avatar
  shahabsafari

  نام اول این منطقه به نام روستای آن یعنی حسین آباد بود که وقتی به عنوان مهریه به عصمت الدوله دادند، اسمش به مهرآباد تغییر کرد. اولین پرواز در این فرودگاه هم بعد از جنگ جهانی دوم با هواپیمایی روسی و خلبانی روسی انجام گرفت. پروازی که همه مردم تهران آن را می دیدند. خیلی تاریخ جالبی داره. پیشنهاد می کنم تاریخ تهران را بخوانید

  • تیم خبری الی گشت
   تیم خبری الی گشت

   سلام به دوست عزیز الی گشت shahabsafari
   ممنون که اطلاعات مفیدی رو در اختیار مجله و دیگر خوانندگان قرار دادید. از اینکه برای ما کامنت گذاشتید بسیار سپاسگزاریم

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code