بلیط هواپیما

افراد خلاق با مشکلات چگونه برخورد می کنند؟!

خلاقیت چگونه به کمک شما خواهد آمد؟

در حقیقت، فرآیند حل مساله اغلب آشفته و پرهرج و مرج است. اما سه عادت کلیدی در این میان هست که معمولا در این شرایط استفاده می شود و افراد خلاق و کارآفرینی که در مشکلات نیز از نیروی خلاقیت خود استفاده می کنند، زمانی که ریسک‌ها به حداکثر می ‌رسند، این عادت ‌ها را به ‌کار خواهند گرفت. در ادامه با الی گشت همراه باشید.

مطالب مرتبط:
چرا خلاقیت در کار به این اندازه اهمیت دارد؟
مواردی که مانع خلاقیت و نوآوری در سازمان ها می شود

خلاقیت در حل مشکل

احساس راحتی با ابهام و ایجاد آن در برخی اوقات

برای درک این موضوع می ‌توانیم کتاب مصور کودکانه «گربه کلاهی برمی ‌گردد» را تحلیل کنیم. داستان در حالی شروع م ی‌شود که شب گذشته برف سنگینی باریده است. «سالی» و «می» شخصیت ‌های کتاب هستند که مادرشان هنگام بیرون رفتن از خانه هدف واضحی را برای آنها معین می‌ سازد: تا من برمی‌گردم دم در تا جاده اصلی را پارو کنید. وقتی مادر از خانه خارج می شود. «گربه کلاهی» برای بار دوم ظاهر می ‌شود. سالی با نگرانی به برادرش هشدار خواهد داد که «به او توجه نکن. فراموش نکن دفعه قبل چطور همه جا را به هم ریخت!» بچه ‌ها که اجبار شده اند ماموریت ‌شان را رها سازند، درون خانه می ‌دوند تا گربه کلاهی را پیدا کنند و در نهایت او را در حال خوردن کیک در وان حمام پیدا می کنند. آنها فریاد سر می دهند: «چه کار می ‌کنی؟»گربه کلاهی ویژگی سنتی یک فرد نوآور را به نمایش گذاشته است؛ اینکه با ابهام احساس بسیار راحتی دارد. برای افرادی که ذهن تحلیلگر دارند، این هدر دادن کامل وقت به حساب می آید، نه بخشی از فرآیند خلاقانه. چرا گربه کلاهی هنگام دوش گرفتن کیک می‌خورد؟ چون او در وضع قطعیت نیست و با این احساس ابهام راحت است. در حقیقت، او به این کار نیاز خواهد داشت تا بتواند همه‌ چیز را از چشم ‌انداز تازه خودش مشاهده کند. از سوی دیگر، سالی و می ‌با ابهام راحت نیستند. همان‌طور که سرینی پیلای، روانشناس و موسس گروه «نوروبیزنس» می‌گوید: «ابهام می ‌تواند مرکز ترس مغز را فعال سازد و به این ترتیب در فرآیندهای تفکر که برای نوآوری موفق اهیمت دارند، اختلال ایجاد کند.» به عبارت دیگر، گربه کلاهی سالی و می ‌را در وضعیت تشویش قرار داده است. اگر می‌خواهید نوآور باشید، اما ابهام فرآیند موجود شما را به ترس و اضطراب کشانده است، نکته مفیدی را به شما ارائه می‌کنیم: تا می‌توانید تلاش کنید رد پای قطعیت را در بقیه زندگی خود به وجود آورید تا طبق نوشته گوستاو فلابرت «در زندگی خود مستحکم و مبتکر باشید.» هر چقدر عادت‌ ها و رسوم بیشتری ایجاد کنید، بنیه بیشتری برای روبه‌رو شدن با ابهام نوآوری دارید.

خلاقیت در حل مشکل

تغییر در چگونگی چارچوب شکست‌ ها در زمان درست

در ادامه داستان بالا، گربه کلاهی یک دایره صورتی رنگ در وان حمام برجای خواهد گذاشت. او خودش داوطلب می ‌شود که این لکه را پاک کند، اما برای این کار لباس مادر، دیوار، کفش ۱۰ دلاری پدر، فرش و ملحفه را کثیف می‌کند. بعد از همه این کارهای شکست‌آمیز تعجبی نخواهد داشت که سالی و می ‌و همه ما از این گربه بدمان بیاید. آیا دوست دارید این نوع شخصیت‌ها در تیم ‌تان باشند؟ اما گربه کلاهی در این مرحله ناامید و سرگردان نمی‌شود. او در عوض کلاهش را در می‌آورد و گربه‌های A، B و C از آن بیرون می‌آیند. آنها با هم فکر می‌کنند که چگونه لکه صورتی را با برف‌های بیرون پاک کنند. به عبارت دیگر، گربه کلاهی در مواجهه با شکست از دیگران کمک خواهد گرفت. از آنجایی که شکست احساسات منفی مثل شرم، ترس و ناامیدی را به همراه دارد، بسیاری از ما تلاش می‌کنیم آن را پنهان سازیم. اما همه این احساسات همان چیزی هستند که روانشناسان از آن به عنوان «چارچوب ‌هایی» نام برده که در سرمان حمل می‌ کنیم. افرادی که تفکر خلاقانه دارند، به جای اینکه این شکست‌ها را درون خود نهادینه کنند و بگویند «من شکست خوردم» می‌توانند آن را بیرون کنند و با گفتن این جمله که «من شکست را امتحان کردم» چارچوب آن را تغییر دهند.

به پیشرفت مستمر اعتقاد دارند

البته لکه صورتی اکنون به برف ‌های بیرون منتقل شده و این راه ‌حلی قطعی به حساب نمی آید. گربه کلاهی کلاهش را برمی‌دارد و گربه ‌های بیشتری برای کمک دادن بیشتر ظاهر می‌شوند. راهکارهای ممکن با الهام از گربه کلاهی مرتب تکرار می‌شوند. آنها برف را به نقطه‌های صورتی رنگ تبدیل می‌ سازند. در نهایت گربه کلاهی گربه Z را بیرون می‌آورد که با نوآوری او برف‌ ها کاملا سفید می‌شوند، به علاوه مسیر دم در نیز کاملا پارو می‌شود.  گربه کلاهی همان کاری را انجام می‌دهد که کارول وک، روانشناس از دانشگاه استنفورد آن را «ذهنیت رشد» به جای «ذهنیت ثابت» نام‌گذاری کرده است این گربه فکر نمی‌کند برای حل مشکل هوش کافی ندارد. در عوض او خودش را در شرایطی مشاهده می کند که هنوز مشکل را حل نکرده و لازم می ‌بیند از مهارت ‌ها یا دانش جدید از طریق کمک گرفتن از نیروهای جدید استفاده کند و این کار را انجام می‌دهد. این ذهنیت رشد به گربه کمک می‌کند نیروی احساسی خود را در کل فرآیند نوآوری محفوظ دارد. نکته مفید و فوری در اینجا عبارت است از: کلمه «هنوز» را به کلام خود بیفزایید؛ هنوز این مشکل را حل نکرده ‌ام، هنوز پاسخی برای این مساله نیافته‌ام، هنوز اطمینان ندارم باید چه کاری بکنم.  افراد خلاق در حل مشکلات، با اضافه کردن این کلمه ساده به جملات خود، به خودشان و دیگران این پیام را ارسال می کنند که پیشرفت سر راهشان قرار دارد و آنها هنوز این راه را نیافته اند.

نحوه ی پرورش کارمندانی معتمد و ماندگار
نحوه ی پرورش کارمندانی معتمد و ماندگار
چگونه مدیریت مشارکتی را به بهترین نحو ممکن اعمال کنیم؟
چگونه مدیریت مشارکتی را به بهترین نحو ممکن اعمال کنیم؟
معرفی کتاب؛ چگونه مهارت های استراتژیک تیم خود را گسترش دهیم؟
معرفی کتاب؛ چگونه مهارت های استراتژیک تیم خود را گسترش دهیم؟
چه مواردی از شما کارآفرینی موفق می سازد؟
چه مواردی از شما کارآفرینی موفق می سازد؟