با این نکات باهوش تر به نظر برسید!

به دنبال راهی باشید تا ذهنیت افراد نسبت به شما تغییر کند

از میزان هوش تان خبر دارید؟! باهوش بودن چیزی نیست که همه به یک انداره از آن بهره مند باشند. این باهوش بودن از دید همه بسیار قابل توجه است و می توان این هوش و درایتمان را با توجه به نکاتی ساده، در نظر دیگران ارتقاء داد. این اهمیت برداشت های مردم از میزان هوش شما است که می تواند به پیشبرد اهدافتان کمک کند. اما نکته ی جالب اینجاست که IQ تنها نقشی ۲۰ درصدی در چگونگی پیشبرد مراحل زندگی شما بازی می کند و بقیه آن را که ۸۰ درصد می باشد،می توان مرتبط با EQ یا هوش احساسی دانست. در ادامه با الی گشت همراه باشید.

باهوش بودن
مطالب مرتبط:
این نکات شما را باهوش تر از همیشه نشان می دهد!
افراد باهوش چگونه راهشان را پیدا می کنند؟

EQ به‌عنوان مهارتی با میزان تأثیر بسیار بالا در نظر گرفته شده است؛ به‌طوری که ۹۰ درصد از افرادی که در محل کارشان دارای عملکردهای بالاتری در قیاس با سایرین بوده‌اند، دارای مقادیر بالاتری از EQ نیز هستند. در این رابطه می‌توانیم اشاره کنیم که این افراد به‌طور متوسط دارای درامد سالیانه‌ای به مقدار ۲۸ هزار دلار بیشتر از افرادی با EQ پایین‌تر هستند.

اصلی‌ترین ویژگی هوش احساسی مربوط به مقوله‌ی خودآگاهی است. خودآگاهی نه‌تنها روی پی بردنتان به آنچه واقعا هستید تأثیر می‌گذارد؛ بلکه در کنار آن روی چگونگی دریافت و فهم سایر اطرافیان از آنچه شما هستید نیز مؤثر است. افراد با هوش احساسی بالا پیشتازان تأثیرگذاری هستند. آن‌ها استاد این هستند که رفتارشان را به نحوی تغییر دهند که از یک موقعیت مشخص بیشترین بهره را ببرند.

احتمالا یک فرد نمی‌تواند ژنتیک و ذات خود را تغییر دهد؛ اما برخی از استراتژی‌های اثبات‌شده در این زمینه وجود دارد که می‌تواند به شما کمک کند تا باهوش‌تر و زیرک‌تر به نظر برسید. برخی از این استراتژی‌ها شاید مقداری غیر منطقی به نظر برسند؛ اما پژوهش‌ها نشان می‌دهند که آن‌ها نیز دارای تأثیرات قابل توجهی در نتیجه‌ی کار هستند. با این تفاسیر شاید دانستن این راهکارها برای همه‌ی ما خوب باشد؛ به‌ویژه در زمان‌هایی که بخواهیم توجه فردی را به‌سوی افکار یا ایده‌ی خاصی که در سر داریم جذب کنیم. در ادامه به بررسی این راهکارها می‌پردازیم.

۱٫ تهیه نمودارهای مختلف

پژوهشی که در مرکز کرنل انجام شده است، نشان می‌دهد افراد معمولا به منابعی که در آن‌ها نمودار ارائه شده باشد، اعتماد بیشتری پیدا می‌کنند. در یکی از مطالعه‌های کرنل، شرکت‌کنندگان اسنادی را در مورد میزان تأثیرگذاری نوعی داروی جدید برای سرماخوردگی می‌خواندند. یکی از گزارش‌ها دارای یک گراف (نمودار) بود و گزارش دیگر فاقد این مورد. در سایر زمینه‌ها هر دو گزارش کاملا مشابه بودند. با وجود مشابهت فراوان، باز هم حدود ۹۶ درصد از شرکت‌کنندگانی که گزارش دارای نمودار را خوانده بودند، باور داشتند که ادعاهای مطرح‌شده در آن صحیح است. این در حالی بود که ۶۷ درصد از خوانندگانی که گزارش بدون نمودار را خوانده بودند، به صحت آن باور داشتند. بنابراین بهتر است دفعه‌ی بعدی که اقدام به ایجاد یک سند یا نوشته‌ی در هر موردی می‌کنید، یک نمایش هندسی نیز در آن جای دهید. نیازی نیست که طرحتان خیلی پیچیده یا گسترده باشید؛ تنها باید دقیق و خوانا باشد.

۲٫ به خودتان ایمان داشته باشید

هیچ چیزی نمی‌تواند مثل اعتماد به نفس، بازتاب‌دهنده‌ی هوش و درایت شما باشد. هنگامی که شما به خودتان ایمان داشته باشید، در رفتارتان نیز نمود خواهد داشت. همچنین پژوهش‌ها نشان می‌دهند که باور داشتن به خودتان می‌تواند باعث تقویت عملکرد شما در انجام دادن وظایف و مأموریت‌های مرتبط با ذهن شود. از سوی دیگر، مردد بودن نسبت به توانایی خودتان و نبود اعتماد به نفس باعث مختل شدن عملکرد می‌شود. نکته‌ی بدتر قضیه این است که اطرافیان نیز چنین شک و تردیدی را درمی‌یابند و همین امر باعث می‌شود شما در دیدگاهشان کم‌هوش‌تر و کم‌درایت‌تر از آنچه واقعا هستید به نظر برسید. پس اگر می‌خواهید مردم به شما باور داشته باشند، بهتر است در وهله‌ی اول خودتان به خودتان باور داشته باشید.

۳٫ پر شور و جذاب صحبت کنید

لئونارد ملدینو که به‌عنوان کارشناس ارتباط فعالیت می‌کند، این موضوع را مطرح کرده است که اگر دو فرد دقیقا چیزهای مشابهی بگویند و یکی از آن‌ها سخنانش را با حالت‌های متغیر و آب‌وتاب کافی ادا کند، باهوش‌تر به نظر خواهد رسید. وی همچنین اشاره می‌کند که اگر دو سخنگو دقیقا از کلمات یکسانی استفاده کنند، اما یکی از آن‌ها اندکی سریع‌تر، با صدای رساتر و با تعداد مکث‌های کمتر و همچنین با تنوع بیشتری در اندازه‌ی صدایش صحبت کند؛ مردم چنین قضاوت خواهند کرد که آن سخنگو فرد انرژیک‌تر، بادانش‌تر و باهوش‌تری است.

اگر می‌خواهید باهوش‌تر جلوه کنید، بهتر است روی حرف زدنتان از طریق ایجاد تنوع و تغییر در زیروبم صدا، حجم صدا، سرعت صحبت کردن و سطح انرژی صدایتان کار کنید.

سخنوری

۴٫ به چشم‌های افراد نگاه کنید

البته همه‌ی ما کم‌وبیش می‌دانیم که چنین کاری را باید انجام دهیم؛ زیرا رویه‌ی خوب و محترمانه‌ای به نظر می‌رسد و احتمالا شما هم با ما هم‌عقیده هستید. اما این کار در کنار همه‌ی خوبی‌ها، باعث می‌شود که شما در حین صحبت کردن، فرد باهوش‌تری جلوه کنید. در یک بررسی که در دانشگاه لویولا انجام شده است، شرکت‌کنندگانی که به‌صورت ارادی، ارتباط‌های خود را مدیریت می‌کردند، از سوی افراد مقابلشان به‌عنوان افرادی باهوش‌تر و بادرایت‌تر قلمداد شده‌اند.

۵٫ با جمع حرکت کنید

منظورمان در اینجا همگام بودن به معنای واقعی کلمه است. شاید احمقانه به نظر برسد؛ اما پژوهشی که در دانشگاه بوستون انجام شده بود نشان داد که این کار واقعا مفید است. از چنین گرایشی با نام «گرایش زمان‌بندی» یاد می‌شود. این عبارت در واقع به قصد ما برای باهوش‌تر (بر پایه‌ی امتیازهای ذهنی همچون آگاهی، هشیاری و اراده) قلمداد کردن افرادی اشاره دارد که کارها را در همان زمانی انجام می‌دهند که هر شخص دیگری صورت می‌دهد. اگر می‌خواهید باهوش‌تر به نظر برسید، نیاز دارید که هم تأخیر و درنگ بیش از حد در انجام کارها را رها کنید و هم اینکه از مسابقه گذاشتن با سایر افراد در انجام آن کارها اجتناب کنید؛ زیرا در این صورت احتمالا شبیه یک ربات به نظر خواهید رسید

۶٫ دقت در نوع لباس پوشیدن

این مورد احتمالا خیلی غافلگیرتان نکرده باشد. پژوهش‌های گسترده نشان می‌دهند که نحوه‌ی پوشش شما روی بینش مردم تأثیر می‌گذارد. پوشیدن لباس‌های مناسب باعث می‌شود که بادرایت‌تر و باهوش‌تر به نظر برسید. به تعبیری می‌توان گفت که به معرض نمایش گذاشتن پوست بیشتر باعث می‌شود که توجه افراد ناخواسته به‌جای ذهنتان، بیشتر به بدنتان جلب شود. اما آیا می‌دانستید که چگونگی لباس پوشیدن شما روی نحوه‌ی عملکردتان نیز تأثیر می‌گذارد؟ مطالعه‌ای که اخیرا توسط دانشگاه نورث‌وسترن انجام شده است، نشان می‌دهد که وا‌داشتن افراد به پوشیدن پوشش‌های آزمایشگاهی باعث تقویت عملکرد آن‌ها در وظایفی شده بود که نیازمند داشتن هوش و تمرکز بالا بودند.

از تمام مهارت ها استفاده کنید

میزان هوش یا همان IQ در سنین پایین‌تر به مقدار ثابت و تثبیت‌شده‌ای می‌رسد. احتمالا شما نتوانید هیچ‌گاه IQ خود را تغییر دهید؛ اما قطعا می‌توانید نحوه‌ی برداشت و شناخت مردم از خودتان را تغییر دهید و روی آن تأثیر بگذارید. هنگامی که بحث از موفقیت در دنیای واقعی به میان می‌آید، برداشت مردم از شخصیت شما گاهی تا ۵۰ درصد روی مسیر و موفقیت کلی تأثیر می‌گذارد.

ویژگی های متمایز زنان موفق
بهترین صفحه ی اینستاگرام خود را بسازید!
برای کسب و کارتان بجنگید!
بی اعتمادی و روش های برطرف کردن آن

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code