alexaa

با این کارها روزتان را به بهترین شکلش تغییر دهید!

نکاتی که حال شما را خوب می کند؟

آیا تا به حال به این فکر کرده اید اگر روزتان را با تجربه ‌های تلخی شروع کرده اید، چگونه می ‌توانید حالات روحی خود را عوض کنید؟ چگونه می‌ توانید رنجش را به‌گونه ‌ای متوقف سازید که از کاهش بهره‌ وریتان جلوگیری کند؟ کار سختی نیست تنها کافیست کمی انرژی مثبت بگیرید و به این نکات حیاتی توجه کنید. پس در ادامه با الی گشت همراه باشید.

تجربه خوب

نظر افراد خبره

مطالب مرتبط:
پیاده سازی و لذت بردن از تمرکز، چطور و چگونه؟!
توصیه هایی برای داشتن روز کاری موثر با بهره وری بالا

خوشبختانه تغییر یک روز بد به یک روز خوب امکان‌پذیر است. شان آکور به‌عنوان نویسنده «مزیت خوشبختی» می‌گوید «خوشحال بودن یک انتخاب است». حتی زمانی که یک موضوع که ذاتا منفی وجود دارد هم اتفاق می‌افتد (مثلا یکی از بهترین کارمندانتان استعفا می‌ دهد یا به یک جلسه مهم با مدیرعامل شرکت دیر می ‌رسید) اما چیزی که اهمیت دارد اینست که که بر موضوعات مثبت که در حال وقوع است، تمرکز کنید. آکور می‌ گوید «تحقیقات نشان از آن دارد که وقتی مثبت هستید تا ۳۱درصد بهره‌ وری بالاتری دارید، ۴۰درصد بیشتر احتمال دریافت ارتقای شغلی دارید، ۲۳درصد اثرات جانبی مربوط به سلامتی که ناشی از استرس است کمتر به سراغتان می آید و میزان خلاقیت شما سه برابر می شود.» به همین منوال، نارضایتی و ناخشنودی نیز سرایت می کند. آنی مک کی به‌عنوان موسس سازمان راهبری تلئوس و یکی از نویسندگان مجموعه «رهبری اولیه» می‌گوید: «احساسات منفی شما همانند شعله‌ های آتش انتشار داده می شوند. این مساله ارزش آن را دارد که حالات روحی خود را عوض کنید نه فقط برای آنکه روز خود را خوشایندتر و کارآمدتر کنید بلکه به این خاطر که احساس خوشحالی و خلق و خوی خوب خود را به دیگران نیز انتقال دهید.» پس اگر در این سیکل معیوب گرفتار شدید چه اقداماتی باید انجام دهید؟ در اینجا ایده هایی در این خصوص به شما گفته می شود.

یک دقیقه از وقت برای شکرگزاری

یکی از ساده ‌ترین روش ‌ها برای تمرکز بر مثبت ‌اندیشی این است که به آنچه باید برای آن شکرگزار باشید فکر کنید، حال دلیل آن می‌تواند شغلتان باشد، یا فرزندانتان. تحقیقات علم عصب ‌شناسی نشان از آن دارد تقریبا غیرممکن است که بتوان همزمان هم در حالت افسردگی بود و هم شکرگزار بود. مک کی نیز تایید می‌ کند که قدردانی یک پادزهر قوی برای مقابله با استرس در همان لحظه عدم کنترل است. پس به محض اینکه احساس منفی به شما دست داد، حالت روحی خود را با این پرسش از خود عوض کنید، «سه چیز خوبی که هم ‌اکنون در حال اتفاق افتادن است چه هستند؟» می‌توانید آن را با صدای بلند بگویید یا یادداشت کنید. این کار شما را یاری کرده که چشم ‌اندازی از یک روز بد داشته باشید.

وارد عمل شوید

یک روش دیگر برای توقف احساسات منفی این است که «یک عمل مشخص واقعی» انجام دهید. ارسال ایمیلی را که تصمیم به انجام آن داشتید، تمام کنید یا تماس تلفنی که باعث دلهره ‌تان می‌شود را انجام دهید. حتی می ‌توانید یک وعده غذای سالم‌تر بخورید مثلا صرف یک میوه سالم زمانی که احساسات منفی در حال شکل‌گیری هستند می‌تواند برای همه روز حالت روحی شما را تغییر دهد. آکور می‌گوید در این صورت «مغز شما پیروزی را ثبت می‌کند.» تاثیر این کار حتی زمانی بیشتر می ‌شود که عملی که انجام می‌دهید به شخص دیگری خیر برساند. شاید در انبوه ایمیل‌های خود غرق شده باشید اما ارسال ایمیل به کسی برای ابراز تشکر و قدردانی نه تنها وقت تلف کردن نیست بلکه به زمان شما می ‌افزاید.

تغییر روز کاری

ریشه یابی مشکل اصلی

هرچه زودتر به احساسات منفی خود پی ببرید، راحت ‌تر می‌توانید برای از بین بردن آن اقدام کنید. مک کی می‌ گوید: «هریک از ما باید سیگنال‌های اولیه هشدار داشته باشیم که به ما بگوید انعطاف‌پذیری‌مان در حال کاهش است.» پیشنهاد او این است که همواره به خود تنفس کوتاهی بدهیم تا وضعیت احساسی خود را مورد بررسی قرار دهیم. او می‌گوید: «شاید برخوردتان با افراد تند است، یا به اندازه کافی لبخند نمی ‌زنید یا امکان دارد سردرد داشته باشید.» همچنین مهم است که ریشه مساله را پیدا کنید و بدانید چه اتفاقی در حال وقوع است. به عقیده مک کی بهتر است به جای آنکه مساله را ساده کرده و بگویید «امروز حالم افتضاح است» به خود بگویید «امروز ناراحتم چون در یک پروژه مهم عقب هستم و رفت و آمد امروز بسیار زیاد بود». اینکه یک دلیل محکم برای عدم رضایت خود داشته باشید باعث می‌ شود موضوعی داشته باشید که روی آن کار انجام دهید.

تغییر در کارهای روزمره

اگر احساس تیره‌ روزی می‌ کنید، تمام روز روی میز خود خم نشوید و غصه نخورید، تغییر چشم ‌‌انداز اغلب کمک می‌کند سیگنالی به مغز مخابره شود که نشان می‌دهد لازم نیست حالت روحی فعلی حفظ شود. مک‌کی پیشنهاد می‌کند «با اتومبیل خود دوری بزنید، یا پیاده‌ روی کنید یا فقط به طبقه دیگری بروید. این اهمیت دارد که خود را در مکان فیزیکی دیگری قرار دهید.» وقتی این کار را کردید، چند نفس عمیق بکشید. این کار از لحاظ روانی بسیار یاری دهنده است، همچنین می‌ توانید کاری را که از آن لذت می‌برید انجام دهید مثل گوش دادن به موسیقی یا دنبال کردن اخبار. فقط مراقب محتوای اخباری که برمی گزینید، باشید. تحقیقات اخیر توسط آکور نشان می ‌دهد که فقط چند دقیقه دنبال کردن اخبار منفی می‌تواند باعث شود که یک روز بد، پیش رو داشته باشیم.

انتظارات واقع‌ بینانه

آکور می ‌گوید «توقعات و انتظارات می ‌توانند اثر بسیار زیادی بر حالات روحی داشته باشند.» مثلا اگر من این توقع را داشته پروازم کنسل شود اما همین پرواز تنها با سه ساعت تاخیر انجام شود من خوشحال می شوم. اما اگر انتظار داشته باشم پرواز به موقع باشد و بعد تاخیر داشته باشد، در این صورت ناراحت می شوم. بسیاری از روزهای بد زمانی آغاز خواهند شد که شما انتظارات غیرواقعی نسبت به آنچه می‌توانید انجام دهید داشته باشید. اگر حالت روحی‌تان به این دلیل خراب شده است که زمان از ظهر گذشته و از کارهایتان عقب مانده‌اید، مایوس نشوید. می‌توانید شرح کار آن روز خود را بنویسید. کارهایی را که انجام شده‌اند مشخص کنید. از روزهای بد خود یاد بگیرید تا از تکرار آن در آینده جلوگیری به عمل آورید.

زمانی که یک روز بد را تجربه می‌کنید اهمیت دارد که قبل از پشت سر گذاشتن آن به موضوع فکر کنید. با یادداشت ‌برداری از اتفاقات بد (و بعد اتفاقات خوب) می‌توانید بیاموزید که انگیزه و علت آن چه بوده است و به تبع آن می ‌توانید از این علت ‌ها در تجربه ‌های آینده خود دوری کرده و اگر مجددا در چنین موقعیتی قرار بگیرید می‌دانید چگونه رفتار کنید. ما تحقیقاتی را درباره اثر حجم کاری زیاد و ساعات کاری بیشتر انجام داده و نتایج نشان داد وقتی افراد بیش از ۵۵ ساعت در هفته کار انجام می دهند، سطح تعهد و خوشحالی آنها روند به شدت نزولی به خود می‌گیرد. خودتان فکر کنید که آیا لازم است دوباره به روش کار کردن خود یا ایجاد تعادل بین کار و خانواده فکر کنید.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد