بلیط هواپیما

با همکاران دورکارمان چگونه رفتار کنیم؟

وارد شدن به یک کشمکش با همکاری که در یک دفتر کار نمی‌کند یا از لحاظ زمانی با هم اختلاف دارید بسیار زجرآور است.

بدون بهره‌مند شدن از مزیت رودررو بودن یا با هم بودن اجباری امکان دارد به مخالفت‌ها و ناسازگاری ‌ها بی‌توجهی شده یا در بعضی موارد موضوع به سرعت از کنترل خارج شود. چرا دعوا از راه دور اینقدر مساله‌ ساز خواهد بود؟ بهترین راه برای حل مخالفت ‌ها میان دو نفر که در دو نقطه متفاوت قرار دارند، چه چیزی خواهد بود؟ و در حالی که این امکان وجود ندارد که در چشم‌ های طرف مقابل نگاه کرده که چگونه می‌توانید رابطه خود را با او بهتر کنید؟ در ادامه با الی گشت همراه باشید.

مطالب مرتبط:
دورکاری چه امتیازاتی را نصیب شما خواهد کرد؟
توصیه هایی برای سلامت محیط کار

دورکار

صحبت افراد خبره چیست؟

موارد متعددی هست که باعث خواهد شد وجود تضاد با یک کارمند دور چالش ‌انگیز شود. مارک مورتنسن استادیار رفتار سازمانی در موسسه INSEAD است. او می‌گوید: «دو مساله بزرگ و مهم در این رابطه یکی فقدان درک مشترک از چگونگی نحوه انجام کار است و دیگری فقدان هویت مشترک.» وقتی با یک شخص نقاط اشتراکی نداشته و از او دور هستید نمی‌دانید او چگونه عکس‌العمل نشان می دهد؛ آیا او ساکت می ‌ماند چون احساساتش را کنار می گذارد یا برافروخته می شود؟ شما زبان بدن و حالت ‌های صورت او را ندیده و لحن صحبت او را نخواهید شنید. پاهلا هیندز به عنوان استاد علوم و مهندسی مدیریت در دانشگاه استنفورد بر این نظر است که «با گذشت زمان متوجه می ‌شوید که تعارض میان شما به مراتب دیرتر از زمانی که کنار هم می ‌بودید شکل خواهد گرفت.» مورتنسن براین اعتقاد است: «همان روش‌ هایی که در روابط رودررو به کار خواهد رفت در روابط دور از هم نیز به کار می‌رود. فقط تحقق آن چندان ساده نخواهد بود.» در اینجا موضوعاتی را مطرح کرده تا به آن فکر کنید و در زمان تنش با یک همکار دور‌کار این روش ‌ها را به کار گیرید.

خارج کردن گفت ‌وگو از حالت ایمیلی

بیشتر ارتباط شما با همکار دورکارتان از طریق ایمیل صورت می‌گیرد. این مساله می ‌تواند مشکل ‌ساز باشد. تحقیقی که در سال ۲۰۰۷ توسط کریستین بایرون در سیراکیوز انجام شد موضوعی را نشان خواهد داد که ما آن را از قبل می‌دانیم یا طی زمان به این نتیجه می رسیم که استفاده از ایمیل به ‌طور کلی احتمال ایجاد تضاد و تعارض و همچنین سوء ارتباط را  افزایش خواهد داد. اگر در حال بحث روی یک موضوع از طریق ایمیل هستید آن را متوقف کنید. تلفن را برداشته به همکارتان زنگ بزنید یا زمانی را مشخص کرده تا از طریق اسکایپ به ‌صورت ویدئویی با هم حرف بزنید.

تمرکز بر نقاط اشتراک

زمانی که با همکارتان صحبت می‌کنید (توسط تلفن یا ویدئو) گفت‌ وگو را با اشاره به نقاط اشتراک خود شروع کنید. مثلا می ‌توانید درباره اینکه هردو شما والدین فرزندان جوان هستید صحبت کنید یا اینکه هر دو به یک دانشگاه رفته یا تعهد مشترکتان به شغلی که در آن هستید، را یادآوری کنید. یکی از مهارت‌ های مهم در موضوع حل اختلاف‌ها این است که بتوانیم با بصیرت صحبت کرده و مساله را از نظر طرف مقابل مشاهده کنیم. به همین خاطر، باید خودتان را جای طرف مقابل بگذارید و آنچه را که او تجربه خواهد کرد، تصور کنید. امکان دارد، از آنجا که احتمال دارد همکارتان را شخصا فقط چند بار ملاقات کرده باشید با مشکل اطلاعات ناکافی درباره آن شخص مواجه شده باشید. در این صورت می ‌توانید سوالاتی از این نوع مطرح کنید که «شما این موقعیت را چگونه مشاهده می کنید؟ چه مسائلی را امکان دارد من به علت عدم حضور در آن محل ندانم؟»

دورکار

بها دادن به جنبه ‌های مثبت موضوع 

کار کردن از راه دور دارای جنبه‌های مثبت زیادی است. یکی از این جنبه ‌های مثبت این است که مسائل کوچک کم ‌اهمیت به شمار می آیند. وقتی شخصا یکدیگر را ملاقات می‌کنیم ممکن است با یک نگاه به من بتوان گفت که عصبانی هستم اما در صحبت تلفنی امکان دارد فقط حس کنید که نسبت به معمول کمی ناآرام‌تر هستم که شاید حتی تا این حد هم حس نشود. وقتی دور هستید احتمال اینکه مورد آزار و اذیت طرف مقابل قرار گرفته یا اینکه طرف مقابل با حرکات چشم و صورت خود باعث ناراحتی شما شود کمتر است. در این حالت تمرکز بیشتر بر روی کار و نحوه انجام کار است.

در نظر داشتن تفاوت‌ های فرهنگی

زبان و تفاوت‌ های فرهنگی در اغلب موارد بر مساله سایه خواهد انداخت. دانستن اینکه چگونه موضوع یک اختلاف را با کسی که دارای فرهنگ متفاوتی است یا امکان دارد،  علائم احساسی متفاوتی را مخابره کند یا کسی که زبان مشترک با او نداریم حل کنیم سخت و پیچیده به حساب بیاید. اگر کسی به شما گفت نه، مساله‌ای نیست، ‌شاید منظورش دقیقا این نباشد. امکان دارد، معنای عبارت این باشد که من کاملا با نظر شما مخالفم اما آن را نمی‌گویم. اگر نمی‌توانید رفتار آنها را تفسیر کنید بهتر است کسی را پیدا کرده که شما را راهنمایی کند. مثلا از یکی از همکاران در همان دفتر یا از فرهنگ مشابه.اگر نمی‌توانید موضوع را بین خودتان حل کنید، ‌شاید بهتر باشد از شخص دیگری بخواهید که وارد موضوع شود. وارد کردن شخص سوم مفید است. کسی که هیچ نفعی از این اختلاف ندارد تا به شما در ایجاد اتحاد مجدد بین دو طرف کمک کند.

شهری که به دنبال جمعیتی ست تا به آنها خانه و شغل دهد
شهری که به دنبال جمعیتی ست تا به آنها خانه و شغل دهد
چه موانعی وظایف شما را به تأخیر می اندازند؟
چه موانعی وظایف شما را به تأخیر می اندازند؟
افراد خلاق چه خصوصیاتی دارند؟
افراد خلاق چه خصوصیاتی دارند؟
۴ مزیت روابط عمومی در شبکه‌های اجتماعی برای هتل‌داران
۴ مزیت روابط عمومی در شبکه‌های اجتماعی برای هتل‌داران