تیم های خلاق چگونه اند؟!

از قابلیت های تیم تان بهره مند شوید

همه مدیران بخصوص مدیران تازه کاری که به دنبال ایجاد تیم‌ های خلاق هستند در ابتدا باید به ‌طور روشن و دقیق بدانند که چرا چنین گروهی ارزش داشته و تیم ‌های خلاق چه قابلیت هایی دارند و پس از رسیدن به این آگاهی است که می‌توانند و باید رهبری چنین تیم ‌هایی را آغاز کنند. در ادامه با الی گشت همراه باشید..

تیم های خلاق

ارزش تیم ‌های خلاق

مطالب مرتبط:
خالق خلاقیت باشید!
فرد خلاق را چگونه بشناسیم

فعالیت خلاقانه با ترکیب استعدادها و توانمندی‌ های شخصی متفاوتی شکل گرفته که به ندرت در یک فرد واحد یافت می‌شود. به عنوان مثال، در یک تیم خلاق هر کدام از اعضا باید با دیدی باز و خاص به یک مشکل نگاه کرده و هر کدام از آنها راه‌ حل خلاقانه و مبتکرانه برای برطرف ساختن آن مشکل ارائه دهند. بنابراین، تیم ‌های خلاق – یعنی گروه ‌هایی که در آنها اعضایی با مهارت ‌ها و استعدادهای متفاوت اما مکمل یکدیگر وجود دارند – اهمیت زیادی در اقتصاد امروز دارند. یک تیم خلاق دارای آن چنان بازدهی بالایی است که مقایسه آن با بازدهی ناشی از خلاقیت تک تک افراد تیم را غیرممکن می‌سازد. البته شما به عنوان مدیر، یکی از اعضای تیم به حساب آمده و شما هم می‌توانید در راستای گسترش پتانسیل خلاقیت گروه گام بردارید. در اینجا عوامل توسعه پتانسیل خلاقیت را ذکر می‌کنیم:

۱- اعضای تیم خلاق باید، فعالیت ‌هایی انجام دهند که با انگیزه‌ ها و علائق آنها همخوانی داشته باشد.

۲- اعضای گروه باید فرصت‌ هایی برای ارتباطات غیررسمی و غیرکاری با هم ایجاد کنند. آنها باید از فرصت ‌های غیرمترقبه ‌ای که گاه در نتیجه تبادل غیررسمی اطلاعات و ایده ‌ها به دست می‌آید، استفاده لازم را ببرند. فکرها و ایده ‌های خلاقانه بسیاری در جریان تعاملات و ارتباطات غیرکاری هستند که باید از آنها بهره ‌برداری کرد.

۳- اعضای تیم خلاق باید کاملا فکر باز داشته باشند. آنها باید از هرگونه تصمیم‌گیری عجولانه و سرسری اجتناب کرده و تمام ایده‌ های جدید را آزموده و از بروز مشکلات و اتفاقات زودگذر نترسند. اعضای گروه همیشه باید به دنبال یافتن راهی برای ارائه ایده ‌های نو و غافلگیر کردن دیگران باشند.

۴- اعضای تیم خلاق باید خود را در مسیر اهداف و ویژگی‌های گروه قرار داده و در راستای تحقق ارزش ‌ها و اهداف گروه حرکت کرده و منافع گروه را منافع خود بدانند.

۵- اعضای تیم خلاق باید جور دیگر ببینند. جور دیگر دیدن و امتحان کردن مسیرهای جدید از جمله نیازهایی است که در یک تیم خلاق باید به ‌طور کامل برآورد شود. اعضای تیم باید از جرقه ‌هایی که در ذهن شان زده می‌شود، به بهترین نحو استفاده برده و همیشه آماده آموختن چیزهای جدید باشند.

ویژگی ‌های تیم ‌های خلاق

برای ایجاد تیمی که بیشترین خلاقیت را ارائه دهد، باید ترکیب گروه را با دقت مورد بررسی قرار داد. شما باید به اطمینان برسید که گروهتان به عنوان یک مجموعه دارای کلیه مهارت ‌ها و توانایی‌های لازم برای تولید ایده ‌های خلاق هست. گام نخست در این میان عبارت است از: جست ‌وجوی ویژگی ‌ها و تفکرات متناقضی که وجه تمایز گروه‌های خلاق از سایر گروه‌ها است. یک تیم خلاق به اعضایی نیاز دارد که ترکیبی باشند از ذهن پاک و تجربه، آزادی و دیسیپلین، بازیگوشی و حرفه ‌ای‌گری و بداهه گویی و در عین حال سنجیده‌ گویی. یک تیم خلاق همیشه به ذهن‌های پاکی نیاز دارد که همیشه جست ‌وجوگر، کنجکاو و مشتاق هستند و در مورد همه‌چیز بپرسند و همیشه به دنبال نوآفرینی هستند.

افراد خلاق

توجه به تنوع فکری

یک تیم خلاق علاوه ‌بر نیاز به ترکیبی از ویژگی ‌ها و کیفیت‌های متناقض به تنوع فکری نیز نیاز دارند. تنوع فکری هنگامی صورت می گیرد که اعضای گروه با دانش ‌ها و توانایی ‌های گوناگون و متنوع در کنار هم قرار گرفته و از روش‌های متفاوت تفکر و عمل برخوردار باشند. به عبارت روشن‌تر، آنها باید طیف متنوعی از روش‌ های فکری ترجیحی را ارائه دهند، اما روش‌های فکری ترجیحی چه هستند و به چه کار می‌آیند؟ هر فردی، نگرش خاصی نسبت به محیط اطراف خود دارد و جهان را به گونه‌ای خاص نگاه می کند. او در برخورد با یک مشکل، آن را با دید خاصی می‌نگرد و راه‌حل‌های خاص خود را برای حل آن در ذهن پرورش می‌دهد، راه ‌حل‌هایی که بیشترین همخوانی را با علایق و ذهنیات او دارند. هیچ کدام از این روش‌های فکری نسبت به سایر روش‌ها برتری ندارند و فقط می‌توانند متفاوت با بقیه باشند.

چنین تنوع و تکثری در یک گروه خلاق، عنصری کلیدی و ضروری است و به گسترش خلاقیت گروه کمک شایانی می‌کند و از بطن همین روش‌های فکری متفاوت است که محصولات، خدمات و فرآیندهای خلاقانه سربرمی آورد. یک مدیر نمی‌تواند و نباید یک روش فکری ترجیحی واحد را به همه اعضای گروه تحمیل کند بلکه باید از آنها یک معجون و ترکیب جادویی و ارزشمند بسازد که برای تولید ایده ‌های خلاقانه مورد استفاده قرار گیرند. و اما نکته آخر: تنوع فکری به مانند تنوع نژادی یا جنسی نیست که اگرچه در اغلب موارد موجب توسعه طیف فکری گروه می‌شوند اما موفقیت گروه را ضمانت نمی کند، همان‌ طور که افرادی با جنسیت و نژادهای مختلف به روش‌های گوناگونی فکر می کنند. افرادی از یک جنس و یک نژاد نیز می‌توانند کاملا متفاوت از هم تفکر داشته باشند. بنابراین، به جای توجه بیش از حد به تنوع نژادی و جنسیتی باید روی تنوع روش‌ های فکری، تخصص‌ها و مهارت ‌هایی که با استفاده از آنها می‌توان به جنگ مشکلات رفت، متمرکز بود

یک دفتر کار خانگی به چه ابزارهایی نیاز دارد؟
یک دفتر کار خانگی به چه ابزارهایی نیاز دارد؟
شگردهایی برای افزایش سود شرکت (بخش اول)
شگردهایی برای افزایش سود شرکت (بخش اول)
قهرمان کسب و کار خود باشید
قهرمان کسب و کار خود باشید
از تاثیرات شور و اشتیاق بر استارتاپ خود بدانید
از تاثیرات شور و اشتیاق بر استارتاپ خود بدانید

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code