چه چیزی گوگل فوتوز را به این اندازه محبوب کرده است؟

سرویسی کارآمد در میان سرویس های ناکارآمد گوگل

اگر شما هم از دوستداران گوگل هستید، حتما با سرویسهای گوگل که در ابتدای راه بسیار پر صدا وارد دنیای وب شده اند، آشنا بوده اید که در نهایت پشتیبانی از آنها متوقف شده و در سکوت مطلق به سر برده اند. چند تا از معروفترین و محبوب ترین آنها که بلافاصله به ذهنتان می رسد، گوگل باز، ویو، اورکات و ریدر است. در ادامه با الی گشت همراه باشید تا نگاهی جامع تر به گوگل فوتوز بیاندازیم.

گوگل فوتوز
مطالب مرتبط:
با قابلیت های سرویس گوگل داکز آشنا شوید
با اپلیکیشن‌های اینستنت گوگل چقدر آشنا هستید؟

پس از معرفی گوگل فوتوز (Google Photos) در سال ۲۰۱۵، بسیاری عقیده داشتند که این سرویس نیز شکست خواهد خورد یا در بهترین حالت به سرنوشت پیکاسا، دیگر سرویس مدیریت تصاویر گوگل دچار خواهد شد. با توجه به اینکه فوتوز از دل شبکه‌ی اجتماعی نه‌چندان موفق گوگل پلاس جدا شده بود، حتی هواداران دوآتشه‌ی اهالی مانتن ویو نیز امید چندانی به موفقیت آن نداشتند.
اما بر خلاف پیش‌بینی‌ها، سرویس ذخیره‌سازی و مدیریت تصاویر جدید گوگل ظرف مدت کمتر از دو سال توانست ۵۰۰ میلیون کاربر به خود جذب کند. این یعنی گوگل فوتوز یکی از سریع‌ترین رشدها در تاریخ سرویس‌های نرم‌افزاری جهان را تجربه کرده است. درواقع گوگل فوتوز سریع‌ترین رشد را بین تمامی محصولات تاریخ گوگل به خود دیده است؛ سریع‌تر از یوتیوب، جی‌میل، کروم و حتی خود اندروید. با توجه تعداد چند میلیاردی کاربران سرویس‌های گوگل و انبوه منابعِ در اختیار این شرکت، به نظر می‌رسد هیچ‌چیز نتواند جلودار رشد بیش از پیش گوگل فوتوز باشد.

روز گذشته در جریان کنفرانس سالانه‌ی Google I/O که با محوریت توسعه‌دهندگان برگزار می‌شود، تیم گوگل فوتوز از مجموعه‌ قابلیت‌های جدید این سرویس رونمایی کرد. به عقیده‌ی گوگل، روزی فرا خواهد رسید که «کمرا رول» و «گالری» موضوعیت خود را در تلفن‌های هوشمند از دست بدهند و به‌طور کامل با اپلیکیشن Photos جایگزین شوند. جیمز گالاگر، از مهندسان ارشد تیم توسعه‌ی گوگل فوتوز می‌گوید:

شما به زندگی‌تان به‌صورت مجموعه‌ای از تصاویر با ترتیب زمانی وارونه نگاه نمی‌کنید؛ بلکه این لحظات ناب هستند که اهمیت دارند؛ برای مثال اولین باری که استخدام شدید یا روزی که ازدواج کردید. ما می‌خواهیم محصول‌مان اینگونه باشد؛ یعنی زندگی‌مان را در قالب تصاویر منعکس کند.
تا همین اواخر، این سؤال بین ناظران دنیای فناوری مطرح بود که «آیا بالاخره شرکتی خواهد توانست نظم را برای دنیای تصاویر دیجیتال‌ ما به ارمغان بیاورد؟» در همین راستا سرویس‌های متعددی مانند Everpix و Picturelife یکی پس از دیگری ظهور و افول کردند. سرنوشت Carousel، سرویس مشابه ارائه‌شده توسط دراپ‌باکس نیز تفاوت چندانی با دیگر رقبا نداشت. بزرگ‌ترین سرویس به‌اشتراک‌گذاری تصاویر در دنیا نیز که متعلق به فیسبوک است، برای سازماندهی تصاویر کاربران تقریبا هیچ کار خاصی انجام نمی‌دهد. اگر چنین کاری شدنی باشد، به نظر می‌رسد تنها ابرشرکت‌های تکنولوژی مانند گوگل، اپل یا مایکروسافت بتوانند از پس آن بربیایند.

البته باید اشاره کرد که طی چند سال گذشته تمامی تلاش‌ها به شکست منجر نشده و سرویس‌های نسبتا موفقی نیز از سوی فلیکر، آمازون و اپل عرضه شده‌اند. اما نکته‌ی اساسی اینجا است که هیچکدام از این سرویس‌ها رایگان نیستند. برای مثال، iCloud Photo Library حتی با استانداردهای اپل نیز گران است.

هرچه دیگر غول‌های دنیای فناوری در ارائه‌ی سرویسی برای سازماندهی تصاویر کاربران ناکام بوده‌اند، گوگل فوتوز موفق عمل کرده‌ است. پیشنهاد گوگل برای ذخیره‌سازی رایگان تصاویر حجیم و باکیفیت کاربران، یکی از سخاوت‌مندانه‌ترین سرویس‌های موجود در اینترنت به شمار می‌رود. قابلیت‌های جستجو و ساماندهی گوگل فوتوز رقیب ندارد و کار با ابزارهای خودکار ویرایش تصاویر آن بسیار لذت‌بخش است.

گوگل فوتوز

اشتراک‌گذاری پیشنهادی

گوگل پس از موفقیت ابتدایی در جذب کاربران، حال یک قدم فراتر رفته و با ترکیب هوش مصنوعی و یادگیری ماشینیِ دستیار هوشمند خود در سرویس فوتوز، قابلیت‌های منحصر به فرد جدیدی به آن افزوده است. یکی از بزرگ‌ترین دغدغه‌های کاربران و یکی از زمان‌برترین فعالیت‌ها هنگام مدیریت تصاویر، تصمیم‌گیری درباره‌ی این موضوع است که «کدام تصاویر باید با کدام افراد به اشتراک گذاشته شوند». گوگل با سرویس فوتوز کاربران را قادر می‌سازد تا با چند کلیک ساده، طی فرآیندی کاملا خودکار و در کوتاه‌ترین زمان ممکن، تصاویر خود را با افراد مورد نظر به اشتراک بگذارند.

استارتاپ‌های زیادی طی سالیان گذشته تلاش داشته‌اند تا با ارائه‌ی سرویسی هوشمند، به آلبوم‌های تصاویر تلفن‌ها سر و سامان بدهند؛ اما تمامی آن‌ها با یک مشکل اساسی روبرو بودند: «اینکه چگونه مردم را قانع به دانلود یک اپلیکیشن جانبی کنند و اعتماد آن‌ها را برای سپردن شخصی‌ترین تصاویر خود به آن جلب کنند.» گوگل از این لحاظ دارای یک برتری بزرگ است. گوگل فوتوز در بیشتر تلفن‌های هوشمند اندروید از پیش نصب شده است و کاربران به شرکت توسعه‌دهنده‌ی آن اعتماد دارند. علاوه بر این، فوتوز به‌گونه‌ای طراحی شده است تا هنگام به‌اشتراک‌گذاری تصاویر توسط آن، نیازی به داشتن اکانت گوگل توسط فرد دریافت‌کننده وجود نداشته باشد. در چنین حالتی، گوگل لینک تصاویر را از طریق ایمیل یا حتی پیام کوتاه برای دریافت‌کنندی تصاویر ارسال می‌کند.

گوگل فوتوز به‌صورت پیش‌فرض روی اکثر دستگاه‌های اندرویدی نصب شده است و کاربران به شرکت توسعه‌دهنده‌ی آن اعتماد دارند
کاربران تا پیش از این، پس از ثبت تصاویر در مناسبت‌ها و رویدادها، مجبور بودند با بررسی تک‌تک عکس‌ها، آن‌ها را برای افرادی که در تصاویر حضور داشتند به اشتراک بگذارند. اما گوگل فوتوز از این پس با آنالیز چهره‌ی افراد درون تصویر، به شما پیشنهاد خواهد داد که کدام تصاویر را با کدام افراد به اشتراک بگذارید. فیسبوک تقریبا دو سال است که از طریق اپلیکیشن Moments چنین کاری می‌کند. با توجه به خیل عظیم کاربران و بنا به ماهیت شبکه‌ی اجتماعی فیسبوک، اپلیکیشن Moments از قبل یک دیتابیس کامل از تصاویر افراد را در اختیار دارد. بنابراین لازم نیست برای Moments تعریف کنید کدام چهره متعلق به کدام شخص است؛ چرا که فیسبوک بسیار بهتر از شما قادر است دوستانتان را از روی تصویر تشخیص بدهد.

متأسفانه گوگل از مزیت فیسبوک در داشتن یک شبکه‌ی اجتماعی عظیم با انبوه تصاویر کاربران محروم است. برای غلبه بر این مشکل، فوتوز از یک راهکار ابتکاری و هوشمندانه استفاده می‌کند. پس از چندین بار به‌اشتراک‌گذاری تصاویر چهره‌ای خاص با یک شماره تلفن یا ایمیل، گوگل از آن به بعد هنگام برخورد با آن چهره به شما پیشنهاد خواهد داد که آن را با ایمیل یا شماره تلفن مربوطه به اشتراک بگذارید. همچنین کاربران می‌توانند با دراختیار گذاشتن چهره‌ی خود برای گوگل، امکان تشخیص تصاویر مربوط به خود را برای فوتوز آسان‌تر کنند. دیوید لیب، از مهندسین ارشد تیم گوگل فوتوز می‌گوید:

کاربران همچنان بر فرآیند اشتراک تصاویر کنترل کامل خواهند داشت. فوتوز تنها زحمت آن‌ها را کم خواهد کرد. در بهترین حالت، با فشردن تنها ۲ دکمه می‌توانید تصاویر خود را با افراد مورد نظر به اشتراک بگذارید.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد