چگونه از ورود استرس کار به خانه جلوگیری کنیم؟

راه حلی برای جدا کردن کار از محیط خانه

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که بعد از یک روز خسته کننده و پرتنش به خانه برگشته و با کوچکترین موضوعی، در خانواده ی خود شروع به کج خلقی کرده و به نوعی فشار و استرس کاری خود را به خانه می آورید. اما چطور می توان این دو را از هم جدا کرد؟

این موضوع به همین سادگی ها هم که فکر می کنید، نیست و روزانه عده زیادی به همین دلایل به مشاوران و متخصصان روانشناسی مراجعه می کنند و در صورت پیگیری نکردن آن تبعات زیادی را به همراه خواهد داشت. این شغلهای پر استرس با تحت تاثیر قرار دادن افراد باعث می شود که در بعضی مواقع ناامیدی خود را بر سر کودکان و همسران خود فریاد بزنند و در دراز مدت اطرافیان از مقابله با این رفتارها خسته می شوند. در ادامه با الی گشت همراه باشید تا با مدیریت احساسات و عملکردتان، با مشکلاتی این چنینی روبرو نشوید.

استرس شغلی

چرخه‌ی مثبتی در زندگی‌تان ایجاد کنید

مطالب مرتبط:
راه هایی برای غلبه بر استرس در رویدادها
چگونه با استرس خود بجنگیم؟!

تحقیقات نشان داده افرادی که در محل کار بد‌رفتاری می‌کنند، در خانه نیز این روند را ادامه می‌دهند. اگر رفتار فردی در محیط کار با توهین، انتقاد و تحقیر همراه است، احتمال بروز این رفتار با خانواده و دوستانش را نیز دارد. اما همین افرادی که نمی‌توانند خستگی و احساسات خود را کنترل کنند، پس از مدتی از رفتارشان پشیمان می‌شوند.

محققان دانشگاه فلوریدا بررسی کردند که چگونه از بروز عصبانیت افراد در محل کار و خانه جلوگیری کنند. آن‌ها دریافتند: یادگیری کنترل رفتاری، مدیریت استرس، برنامه ورزشی منظم و خواب با کیفیت بر بهبود رفتار تاثیرگذاراند.

استرس شغلی

دو راه حل برای مدیریت استرس

خواب خوب و ورزش منظم، رازهای زندگی سالم‌اند که تاثیرشان برکیفیت عملکردمان انکارناپذیر است و باعث می‌شوند سرحال‌تر، از محل کار به خانه برگردیم. بسیاری از مطالعات نیز ارتباط بین کم‌خوابی وعدم کنترل رفتاری را ثابت کرده‌اند. محققان خواب کافی را بر بهبود تمامی ابعاد زندگی، افزایش خلاقیت و طول‌عمر تاثیرگذار می‌دانند. همچنین حواس و دقت شما تقویت می‌شود و می‌توانید بر استرس‌های بی‌مورد غلبه کنید.

عده‌ای از مردم تصور می‌کنند فشار حرکات ورزشی انرژی‌شان را هدر می‌دهد و یا خوابیدن در ساعت مشخص زمان کار کردن‌شان را محدود می‌کند، درحالی که ورزش و خواب منظم تنها راه غلبه بر افکار منفی و استرس‌های زندگی‌ هستند و فرد را از فرسودگی شغلی مصون نگه می‌دارد. بعلاوه روابط‌ خانوادگی و اجتماعی را بهبود می‌‌بخشند.

افرادی که روزانه در حدود ۱۱۰۰۰ قدم پیاده روی می‌کنند، نسبت به افرادی که ۷۰۰۰ قدم طی می‌کنند، پرخاشگری کم‌تری نسبت به اعضای خانواده‌شان دارند. همچنین کم کردن ۵۸۷ کیلوکالری اضافی، بدرفتاری را کاهش می‌دهد. که این میزان کالری (در مردان) به طور متوسط بعد از یک ساعت شنا و یا ۹۰ دقیقه پیاده روی سریع سوزانده می‌شود. داشتن برنامه ورزشی منظم موجب افزایش انرژی، احساس شادمانی، بهبود حافظه و خواب عمیق‌تر می‌شود.

مدیران چقدر باید قاطعیت داشته باشند؟
شناخت بهتری از سازمان و انواع آن داشته باشید
معرفی ۱۰ محیط کاری جذاب و خلاقانه
تعامل مدیران میانی با رهبران

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code