بلیط هواپیما

برای کارمندان کسل خود چه برنامه ای دارید؟

از کسالت کارمندانتان بکاهید!

مدیران و مشاوران کسب وکارها، بیش از بیست سال بر افزایش میزان مشارکت کارکنان متمرکز بوده اند. مطالعات نشان می ‌دهد با وجود تمامی توجهات، بودجه‌ های اختصاص یافته و تلاش ‌ها و اقدامات انجام شده، میزان مشارکت کارکنان همچنان بیش از ۳۰ درصد نیست.روح و جسم کارکنان وفادار با سازمان پیوند داشته و این گروه از هیچ اقدامی برای انجام وظایف خود به بهترین نحو ممکن و بهبود مستمر موقعیت شان در تیم یا سازمان دریغ نمی ورزند. براساس مطالعات انجام شده برترین سازمان‌ها از برخی ویژگی‌ های کلی در افزایش مشارکت کارکنان بهره می گیرند. البته برخی عوامل نیز در کاهش سطح مشارکت نیروی انسانی تاثیرگذارند.اما هم چنان مطالعات کمی در زمینه شناسایی دلایل دشوار بودن افزایش سطح مشارکت کارکنان به شدت غیرمتعهد هست. شما در جایگاه یک مدیر چگونه کارکنان خسته و کسل را شناسایی می‌کنید؟ در ادامه به برخی ویژگی ‌های هشداردهنده در میان این گروه از افراد می ‌پردازیم. در ادامه با الی گشت همراه باشید.

کسالت
مطالب مرتبط:
جلسات کاری مان را جذاب تر کنیم
روحیه تان را در محل کار احیا کنید
  •  حواس پرتی، ذهن فرد درگیر موضوعاتی غیر از مسائل کاری است (جست ‌وجو در اینترنت در حین انجام وظایف شغلی یا نوشتن پیام در حین رانندگی)
  • شایعه پراکنی (عدم تمرکز بر اهداف، چشم ‌انداز و ماموریت ‌ها)
  • عدم تمرکز فکری مداوم (ناتوانی در جلب رضایت مشتری، حل یک مشکل یا پیش بردن بخشی از فرآیند کار)
  • احساس بی ‌ارزشی در سیستم
  •  انزوا، تمایل به فعالیت انفرادی به‌ جای کار تیمی
  • ساعات کاری پایین
  • شکایت ‌های فراوان (تمرکز بر موضوعاتی که غیر قابل کنترل هستند به ‌جای توجه به مسائل قابل کنترل)
  • غیبت از کار

نباید از یاد برد افراد حتی در موقعیت‌ های پرمشغله نیز گاهی دچار چنین احساسات منفی می ‌شوند. مشکل اصلی در خصوص خستگی ‌ها و ملالت ‌های محل کار این است که بهترین کارکنان در صورت دچار شدن به چنین احساساتی به احتمال زیاد سازمان را ترک می کنند و در چنین شرایطی حتی پول نیز نمی‌تواند این گروه از کارکنان را به افراد با انگیزه سابق تبدیل سازد. شما به عنوان مدیر باید برخی تدابیر را برای مقابله با شرایط مشابه اندیشیده باشید. اگر هدف تان ایجاد تیمی فعال و کارآ است، هشت نکته ذیل برای روبر‌رو شدن با کارمندان غیرمتعهد را به کار ببرید:

کسالت کاری

گزینش بهترین ذهنیت: برخی کارکنان همواره به راه ‌های کمک به دیگران، بهترین روش انجام کار و پیشرفت خود یا تیم شان فکر می کنند. سایر افراد معمولا اصلا فکر نمی‌کنند و ذهن تنبلی دارند. گروهی که ترجیح می‌دهند سر ساعت مقرر وارد محل کار شوند، وظایف مشخصی را انجام داده و در انتهای روز سازمان را ترک کنند.

شخصی را استخدام کنید که سابقه مثبتی در زمینه مشارکت سازمانی داشته است: در حین مطالعه رزومه افراد می‌توانید به راحتی هویت افراد متعهد را مورد شناسایی قرار دهید. این افراد فعالانه وارد مشارکت ‌های سازمانی می‌شوند، چه در سازمان قبلی و چه در سازمان شما. در گذشته آنان می توان به راحتی رد پایی از تاثیرشان در پیشرفت سازمان یافت. دقت داشته که حتی در نوع سوالاتی که یک کارمند متعهد می‌پرسد تفاوت‌ های عمده ‌ای هست.

انجام بهترین گزینش‌ ها: اگر شغل مورد نظر نیاز دارید بیشترین میزان تعامل با مشتری و یا اعضای تیم است مسلما انتخاب از میان افرادی که تمایل به فعالیت انفرادی یا فعالیت در قالب چارچوب ‌های از پیش تعیین شده دارند، انتخاب مناسبی نیست.

آشنایی کارکنان با ماموریت و چشم ‌انداز سازمان: کارکنان باید بدانند که در فرآیند پیشبرد اهداف و چشم ‌اندازهای سازمان چه تاثیری دارند. هنگامی که فرد بداند هر اقدام کوچک او به ‌طور مستقیم بر تصمیم مشتریان برای تعامل با سازمان تاثیرگذار است، بدون شک پیوندهای مستحکم تری با سازمان ایجاد می کند.

تخصیص وظایف را به خوبی انجام دهید و کارکنان را مجبور به پاسخگویی کنید: معلق کردن بخشی از فرآیند کار به‌ دلیل عدم اعتماد به کارمند مهر تاییدی بر کم ارزش بودن وی در فرآیند موفقیت تیم است.

کنار گذاشتن عادت‌ ها: کارکنان خود را در پروژه ‌های جدید وارد کنید و وظایف جدید را به آنها محول سازید. تغییر دادن روندهای موجود افراد را مجبور به مشارکت بیشتر و تفکر نوآورانه خواهد کرد.

مشارکت کارکنان در فرآیند تصمیم‌ گیری: وقتی کارکنان سازمان در فرآیند تصمیم‌گیری و تعیین اهداف مشارکت داده می‌شوند، شانس بیشتری در جلب مشارکت و تعهد آنان دارید.

اخراج کنید: اگرچه برخی افراد خیلی زود خسته خواهند شد، اما به دنبال چند ساعت استراحت و خواب معمولا به بهره‌ وری بالایی خواهند رسید. اغلب افرادی که دچار احساس خستگی و کسالت در محل کار می‌شوند نشانه‌ های مذکور در ابتدای مقاله را دارند. اگر کارمندتان نتایج دلخواه را به دست نمی آورد مشاوره و آموزش بهترین گزینه است. اگر توجه بیشتر بر میزان مشارکت و تعهد وی تاثیری نداشته باشد بهتر است او را با بهترین رقیبان خود به اشتراک گذاشته و دوباره به اولین مرحله فرآیند گزینش بازگردید. بسیاری از عوامل بر میزان عدم مشارکت و تعهد کارکنان تاثیرگذار است، اما تاثیر کسالت‌ های محیط کار بر روحیه تیم، بهره‌ وری و کیفیت کار آن را هرگز دست کم نگیرید. سهم خود را در ایجاد فرهنگ مشارکتی و نوآور انجام دهید تا کارکنان مستعد از توان پیشرفت و کسب موفقیت به نفع تیم برخوردار شوند.

در کمترین زمان، محتوای دلخواهتان را پیدا کنید!
در کمترین زمان، محتوای دلخواهتان را پیدا کنید!
چگونه چند زبان مختلف یاد بگیریم؟
چگونه چند زبان مختلف یاد بگیریم؟
عامل پیروزی سازمان; انتخاب راهبردهای مناسب
عامل پیروزی سازمان; انتخاب راهبردهای مناسب
چگونگی بازاریابی و مدیریت بازار
چگونگی بازاریابی و مدیریت بازار