بلیط هواپیما

آیا می توانیم در هواپیما آب بنوشیم؟

آب خوردن در هواپیما

هواپیما از آن دسته وسایل حمل و نقل در جهان است که به خاطر اختلاف سطح و فشاری که در جو با پرواز ایجاد می شود، بایدها و نبایدهای بسیار زیادی دارد. هر چیزی که بر روی زمین، در ماشین، اتوبوس و یا قطار در حال حرکت برای شما قانونی یکسان دارد، در هواپیما قواعد خاص خودش را دارد و در اکثر مواقع نیز منع شده است. آب خوردن در هواپیما هم با این که کاری بسیار ساده و عادی به حساب می آید اما از طرف بسیاری از کسانی که متخصصین این حوزه هستند، منع شده است! در ادامه با ما در الی گشت همراه باشید تا به اتفاق یکدیگر، بررسی کنیم که آب خوردن در هواپیما آن هم در حال پرواز مجاز است یا خیر.

مسافر
مطالب مرتبط:
همه چیز درباره ی غذاهای هواپیما
بدن ما در طول پرواز چقدر آب از دست می دهد؟
آیا می دانستید صندلی ها و سایر قطعات هواپیما را می توانید بخرید؟!

شاید در ابتدا این سوال به ذهنتان خطور کرده باشد که چگونه ممکن است که چندین ساعت را بدون آب بر فرض درست بودن این که آب خوردن در هواپیما مجاز نیست را تحمل کرد؟ شاید در پروازهایی که کوتاه برد هستند و بیشتر از ۳ الی ۴ ساعت نمی شوند، بتوان با این موضوع کنار آمد اما در پروازهای طولانی مدت باید چه کار کرد؟

در حالت کلی، نوشیدن چای یا قهوه یا هر نوشیدنی خنک و گرم دیگری که با آن در پرواز از مسافران پذیرایی شود، می تواند یکی از کار‌های آرام بخش و معمول نه تنها در سفر با هواپیما بلکه در سفر با هر وسیله ی دیگری و یا در هر شرایط دیگری محسوب می ‌شود و بسیاری حال خوشی با نوشیدن این نوشیدنی ‌ها به دست بیاورید، اما تا به حال شده است که در پرواز هنگامی که آب و یا نوشیدنی از مهماندار خود می خواهید، به این موضوع شک کنید ککه آیا آب خوردن در هواپیما کار درستی است؟ گزارش ‌های مسئولان پرواز و امتناع خدمه ی پرواز از نوشیدن نوشیدنی های گرم در هواپیما نشان از یک راز در سلامت آب های موجود در این وسیله ی عظیم و بزرگ نقلیه است.

بسیاری از مسافران فرض را بر این می گذارند که نوشیدنی که دریافت می کنند؛ چه آب، چه چای و یا حتی آب نوشیدنی به سلامت چای و قهوه اعتماد می کنند اما واقعا به نظر شما دقیقا علت این امتناع چیست؟ به دلیل آن که در این نوشیدنی ها معمولا آب گرم استفاه می ‌شود اعتماد مسافران اعتماد می‌ کنند، اما باید بدانید که در بسیاری از هواپیما‌ها از بطری های آب یک بار مصرف استفاده نمی‌ شود و معمولا آب مصرفی برای چای و قهوه از یک شیر که به منبع آب هواپیما متصل است تامین می‌ شود!

آب خوردن در هواپیما

البته این مسئله در تمامی هواپیمایی ها مشترک نیست و نمی توان با قاطعیت گفت که تمامی هواپیماهای جهان اینگونه هستند اما دقیقا به همین علت است که با استفاده از آب خوردن در هواپیما در هواپیما امکان به خطر افتادن سلامت بدن در سفرهای هوایی شما وجود دارد. البته در یکی دیگر از تحقیقاتی که در سال ۲۰۰۲ میلادی انجام شد، خبرگزاری وال استریت ژورنال (Wall Street Journal) مقاله ای را منتشر کرد که نتیجه ی آن به شرح زیر بود: باکتری ها در آب آشامیدنی هواپیماها می توانند گاهی ۱۰۰ برابر مقدار مجاز آن ها برای نوشیدن باشند. این تحقیقات هم نیز در ۱۴ هواپیمای مختلف انجام شد.

با انتشار نتیجه ی موضوع این تحقیق در سال ۲۰۰۴، سازمان حفاظت از محیط زیست آمریکا از ۳۲۷ هواپیمای دیگر نمونه برداری کرد و در پس از آن، این اخبار را رسانه ای کردند که این موضوع تا حدود بسیار زیادی صحت دارد به همین خاطر از مواد ضد باکتری در آب آشامیدنی هواپیماها استفاده می شود تا حداقل تعدادی از باکتری ها را از بین ببرند و به همین علت با گوشزد موارد مختلف در نهایت به مردمی که با هواپیما مسافرت می کنند پیشنهاد داده شد که اگر اجباری به نوشیدن آب دارند، حداقل ترین میزان را مصرف نمایند. مصادف با سال ۲۰۰۴ میلادی بود که آژانس حفاظت محیط زیست آمریکا (EPA) در این زمینه گزارشی را منتشر کرد.

خدمه پرواز

این گزارش درباره ی سلامت آب‌های هواپیما است و در آن نشان داده می شود که نمونه‌ های گرفته شده از ۱۵۸ هواپیما که همگی هم به صورت اتفاقی و رندمی انتخاب شده بودند، ۱۳ درصد حاوی باکتری‌هایی بودند که در دستگاه گوارش حیوانات و انسان و همچنین زباله‌ های انسانی پیدا می شوند.

این تحقیق گویا آغاز کار بوده است زیرا بعد از آن، علاوه بر این نتیجه محققان در ۲ هواپیما از ۱۵۸ مورد باکتری خطرناک اشرشیا کلی (E.coli) را مشاهده کردند و بر اساس نتایج این مطالعه ها در آمریکا این نتیجه به دست آمد که از هر ۸ هواپیما تنها یک مورد آب استاندارد و سالم برای مصرف وجود دارد.

به گفته ی دکتر اسپاک متخصص بیماری‌ های عفونی دانشگاه بیلور آمریکا، سیستم ایمنی بدن وقتی سالم باشد، می ‌تواند با باکتری ‌های بسیار زیادی مبارزه کند و همچنین هم هیچ آب شیرینی به طور کامل استریل نیست و آب مصرفی در هواپیما نیز از این قاعده جدا نیست اما از آب های استریل شده ی یک بار مصرف و معذنی استفاده کرد. با این حال بر اساس گزارش حفاظت محیط آمریکا اغلب هواپیما‌ها از یک منبع تمیز برای آب آشامیدنی استفاده نمی‌ کنند.

آب

بر اساس توصیه های پزشکان برای سفرهای هوایی برای آب خوردن در هواپیما، یکی از نکات مهم در مسافرت های هوایی مقابله با کم آبی بدن است به همین دلیل آن ها همیشه توصیه می کنند که افراد سالم در طول سفر با هواپیما در صورت وجود بطری آب حتما از آب معدنی که در بطری و پلمپ شده است برای آب خوردن در هواپیما استفاده نمایند.

پزشکان می گویند که تا جای که برای شما امکان دارد از درخواست چای یا قهوه ی گرم در پرواز اجتناب نمایید تا سلامت بدن در سفرهای هوایی برای شما حفظ شود. با این حال پزشکان می گویند که اگر نوشیدن آب ضروری شد، مصرف آب برای افراد سالم در برابر خطر کم آبی ناچیز است اما در صورتی که فردی سیستم ایمنی ضعیفی دارد و در گروه ‌های سنی حساس مانند نوزادان است، بهتر است مایعات بدن خود را در طول پرواز فقط از طریق مصرف آب بطری های پلمپ شده و‌ یا آب میوه های طبیعی و یا پلمپ شده تامین نماید.

میزان بار مجاز هواپیمایی ترکیش ایرلاین چقدر است؟
میزان بار مجاز هواپیمایی ترکیش ایرلاین چقدر است؟
چرا معمولا غذای هواپیما اصلا خوشمزه نیست؟
چرا معمولا غذای هواپیما اصلا خوشمزه نیست؟
رعایت این نکات سلامتی تان را در هواپیما تضمین می کند
رعایت این نکات سلامتی تان را در هواپیما تضمین می کند
اضافه شدن دو فروند هواپیمای ATR جدید به ناوگان هوایی ایران
اضافه شدن دو فروند هواپیمای ATR جدید به ناوگان هوایی ایران