بدن ما در طول پرواز چقدر آب از دست می دهد؟

کم آبی در پرواز

کارشناسان و پزشکان همیشه توصیه می کنند به میزان کافی آب بنوشیم. نوشیدن آب کافی در طول پرواز اما اهمیت بیشتری دارد، چرا که بدن انسان در طول پرواز به میزان قابل توجهی آب از دست می دهد. اگر آب کافی ننوشیم بدنمان دچار کم آبی می شود و ممکن است با عوارض ناشی از کم آبی مثل خشکی پوست، سردرد و تهوع مواجه شویم. باورش سخت است، اما میزان رطوبت در هواپیما کمتر از میزان رطوبت در بیابان است! البته خیلی نگران نباشید، با رعایت راهکارهایی که در این مطلب به شما معرفی می کنیم می توانید از کم آبی در پرواز جلوگیری کنید. در ادامه با الی گشت همراه باشید تا در این مورد بیشتر بدانیم.

نوشیدن آب در طول پرواز

در طول پرواز چقدر آب از دست می دهیم؟

مطالب مرتبط:
طولانی ترین مسیرهای پروازی جهان
چگونه با یک پرواز طولانی کنار بیایید

اگر پس از پروازی طولانی بالاخره به مقصد رسیدید و احساس خوشایندی نداشتید به این دلیل نیست که بیمار شده است. بلکه احتمالا دچار کم آبی شده اید و لازم است آب بنوشید. عدم نوشیدن آب کافی و از دست دادن آب بدن باعث احساس خستگی، سردرد، تهوع و مشکلات دیگر می شود. همان طور که گفتیم محیط هواپیما فضایی بسیار مناسب برای دهیدراته کردن شماست.

سازمان سلامت جهانی (WHO) اعلام کرده که میزان رطوبت هواپیما حدود ۲۰% است که ۵% کمتر از میزان رطوبت در صحرای بزرگ آفریقا و ۱۰% کمتر از میزان رطوبت داخل منزل است! در یک پرواز ۱۰ ساعته، مردان حدود ۲ لیتر آب و زنان حدود ۱٫۶ لیتر آب از دست می دهند. این موضوع به این معناست که در پرواز لندن به سیدنی یک مسافر تا ۴ لیتر آب از دست می دهد، یعنی ۸% کل آب بدنش را!

دانشمندان در طی تحقیقات به این نتیجه رسیده اند که پس از سپری کرن ۶ ساعت در شرایط شبیه سازی شده مشابه شرایط داخل هواپیما، بدن افراد با کم آبی قابل توجهی مواجه می شود. رطوبت معمول در سطح زمین حدود ۳۰-۶۰% است. بنابراین جای تعجب نیست که در شرایطی که رطوبت تا این حد کاهش پیدا می کند بدن ما دچار کم آبی بشود.

نوشیدنی آب کافی در پرواز

چرا سفر هوایی باعث کم آبی بدن می شود؟

کم آبی در پرواز و از دست دادن آب بدن تا حد زیادی به دلیل نفس کشیدن است! شرایط خاص داخل کابین علاوه بر رطوبت کم، میزان اکسیژن نسبتا کمی دارد. در شرایط خاص هواپیما بدن دچار کمبود اکسیژن نیز می شود و در نتیجه برای جبران کمبود اکسیژن، ریتم تنفس افزایش پیدا می کند. علاوه بر این، بسیاری افراد هنگام سفر با هواپیما دچار استرس می شوند و دچار تعریق می شوند. عرق کردن نیز همان طور که می دانید باعث از دست دادن آب بدن می شود. تمام این موارد دست به دست هم می دهند تا در یک پرواز طولانی بدن شما را دچار کم آبی کنند.

رطوبت بدن از طریق سوراخ های بینی خارج می شود و احساس خشکی را در چشم ها، دهان و بینی ایجاد می کند. پوست بدن نیز دچار خشکی می شود و اگر حدود ۱۰ ساعت در هواپیما باشید ممکن است روی پوستتان نیز احساس خشکی کنید. هرچه پروازتان طولانی تر باشد میزان از دست آب بدن بیشتر می شود و نیاز به نوشیدن آب بیشتری خواهید داشت. بنابراین اگر قصد دارید پروازی طولانی داشته باشید برای کاهش عوارش کم آبی در پرواز علاوه بر نوشیدن آب کافی، کرم مرطوب کننده تان را نیز حتما همراه داشته باشید.

دهیدراته شدن بدن در پرواز

در طول پرواز چقدر آب بنوشیم؟

خب، الان این سوال برای ما پیش می آید که چقدر آب بنوشیم تا دچار کم آبی در پرواز نشویم؟ میزان آبی که لازم است در طول پرواز مصرف کنیم به مدت زمان پرواز بستگی دارد. هرچه زمان پرواز طولانی تر، میزان آب بیشتر می شود. طبق نظر جامعه پزشکی هوافضا (Aerospace Medical Association) در طول پرواز به ازای هر یک ساعت باید ۲۲۷ میلی لیتر آب بنوشید. نوشیدن آب کافی و توجه به حفظ رطوبت بدن به ویژه در پروازهای طولانی که بیشتر از ۳-۴ ساعت طول می کشند اهمیت پیدا می کند. هرچند در طول پروازهایی که کمتر از ۳-۴ ساعت طول می کشند نیز بدن ما آب از دست می دهد، اما این میزان به حدی نیست که ما را با مشکلات جدی مواجه کند.

نوشیدن آب کافی در هواپیما

راه های پیشگیری از کم آبی در پرواز

خب، حالا چه کنیم که بدنمان کمتر دچار کم آبی در پرواز شود؟ اولین راهکار همان نوشیدن آب کافی در طول پرواز است که در بالا گفتیم. اما علاوه بر این، می توانید پکیج ضد کم آبی همراهتان داشته باشید! این پکیج چیست؟ ظرفی محتوی انواع میوه به ویژه میوه های آب دار، سبزیجات و حتی ماست! خوردن میوه و سبزیجات به دلیل آبی که در در بافتشان دارند بدن شما را در وضعیت خوبی نگه می دارد و رطوبت کافی بدن را تامین می کند. همچنین قبل و حین پرواز از خوردن غذاهای شور خودداری کنید تا از دهیدراته شدن بدن جلوگیری کنید. با رعایت این راهکارها می توانید بدون هیچ گونه مشکل و عوارضی پروازی خوب و آرام را در پیش داشته باشید.

میوه و سبزیجات در پرواز

از نوشیدن بیش از حد چای و قهوه خودداری کنید!

معمولا در طول اکثر پروازها با قهوه و چای از مسافران پذیرایی می شود. ما هم با شما موافقیم که نوشیدن یک فنجان چای یا قهوه خوش عطر و بو می تواند خستگی  سفر را از تنمان بیرون کند. اما به یاد داشته باشید که این قبیل نوشیدنی ها باعث افزایش روند از دست دادن آب بدن و کم آبی در پرواز می شود. بنابراین، با توجه به شرایط خشک داخل هواپیما، کمبود اکسیژن و استرسی که ممکن است داشته باشید، اگر چندین فنجان چای و قهوه بنوشید تنها به کم آب شدن بدنتان کمک کرده اید!

نوشیدنی قهوه در پرواز

روش نوشیدن صحیح آب!

اگر تصمیم گرفته اید برای جلوگیری از کم آبی در پرواز در سفر بعدی مدام آب بنوشید یک نکته مهم را فراموش نکنید. آب را نباید یکباره نوشید! مثلا اگر یک بطری نیم لیتری آب را لاجرعه سر بکشید کمک چندانی به حفظ رطوبت بدن نمی کند. صرفا باعث می شود آب اضافی که نوشیده اید سریع وارد کلیه ها شود و دفعات دستشویی رفتن شما افزایش پیدا کند! بنابراین، برای اینکه آبی که می نوشید صرف جبران کم آبی بدنتان شود آب را کم کم و در فواصل زمانی مختلف بنوشید. بهتر است بطری آب دم دستتان داشته باشید و هر چند وقت یکبار چند جرعه آب بنوشید. به این ترتیب می توانید مطمئن باشید آبی که می نوشید به شما کمک خواهد کرد دچار دهیدراته شدن و کم آبی در پرواز نشوید.

منبع: lifehacker.com

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد