هواپیمایی که به خاطر وزن زیاد مجبور شد ۱۵ مسافر را پیاده کند!

اخراج مسافران از هواپیما

تصور کنید که پس از مدتی کار طولانی، قرار است به یک تعطیلات حسابی در مقصدی که آرزویش را داشته اید، سفر کنید؛ اما زمانی که سوار هواپیما می شوید به شما می گویند که وزن هواپیما زیادی است و خلبان نیاز به اخراج مسافران از هواپیما دارد! چه حالی به شما دست خواهد داد؟ خب این موضوع خوشایندی نیست و شاید کمی دور از تصور باشد. به هر حال این اتفاق یک بار در سال ۲۰۱۳ افتاده است. با ما در الی گشت باشید تا ببینیم که ماجرای اخراج مسافران از هواپیما چه بوده است.

اخراج مسافران از هواپیما

پرواز عجیب ۲۰۱۳

مطالب مرتبط:
شلوغ ترین فرودگاه جهان از نظر تردد مسافران خارجی کدام است؟
اگر در طول پرواز درب هواپیما را باز کنیم، چه اتفاقی می افتد؟
سفر در زمان: هواپیمای گمشده ای که بعد از ۳۷ سال در ونزوئلا فرود آمد!

در ماه ژوئیه ۲۰۱۳، ۱۵ مسافر از یک پرواز سوئیسی از فرودگاه لندن سیتی به ژنو اخراج شدند آن هم به خاطر اینکه هواپیما برای تیک آف بیش از حد سنگین بود. خطوط هوایی اعلام کرده اند که این اتفاق، مشکلی تکراری است که توسط موج گرمایی اخیر تشدید شده است. فرودگاه لندن سیتی تنها یک باند ۱۵۰۰ متری دارد که یکی از کوچکترین باندهای انگلستان محسوب می شود. کوتاهی این باند به معنای آن است که هواپیماهای بزرگتر نمی توانند از این فرودگاه نشست و برخواست داشته باشند که خب همین موضوع از محبوبیت این فرودگاه کاسته است.

هوای گرم، باعث می شود که یک هواپیما زمان بیشتری نیاز داشته باشد که بتواند از زمین بلند شود، این قضیه یعنی اینکه یا هواپیما باید سبک باشد، بارها کم شوند و یا اینکه تعدادی از مسافران از هواپیما پیاده شوند که اخراج مسافران از هواپیما در فرودگاه لندن سیتی نیز به همین دلیل بود.

(آثار منفی تغییرات اقلیمی بر سفرهای هوایی، همه را نگران کرده است)

باند فرودگاه لندن سیتی

یکی از مسئولین این پرواز گفت: «با توجه به شرایط آب و هوایی، وزن هواپیما به دلایل ایمنی باید کاهش یابد. در درجه حرارت بسیار بالا معمولا زمانی که هواپیما واقعا بتواند تیک آف کند، بیشتر خواهد بود و از آنجا که فرودگاه لندن سیتی دارای یک باند پرواز کوتاه است، وزن هواپیما برای تیک آف، باید کاهش یابد. فرودگاه ژنو در همان زمان با رعد و برق سنگین مواجه بود که آن هم بر وزن حمل و نقل تاثیر می گذاشت».

او همچنین اعتقاد داشت که قبلا هم با چنین مشکلاتی روبرو بوده اند که نه به خاطر گرما بلکه به خاطر بادهای مخالف بود که البته این اتفاقات تنها در «فرودگاه لندن سیتی» رخ داده است. شخص دیگری گفته است: این اتفاق هر روز در این فرودگاه رخ می دهد، زیرا در شرایط آب و هوایی نامطلوب، خلبان به سوخت زیادی نیاز دارد و او نمی تواند از این فرودگاه زمانی که هواپیما پر از مسافر است و با این سوخت زیاد پرواز کند. پس تعدادی از مسافران و چمدان ها باید تخلیه شوند».

فرودگاه لندن سیتی

سخنگوی شرکت هواپیمایی سیتی جت، که از این فرودگاه به مقاصدی از جمله ادینبورگ، پاریس، میلان، فلورانس، آمستردام و دوبلین پرواز می کند، گفت که این مسئله که باعث اخراج مسافران از هواپیما می شود، برای آن ها به صورت ماهانه یا نهایت هفتگی (نه اینکه هر روز) دیده می شود. او افزود که این شرکت هواپیمایی چندین بار اقدام به کاهش وزن هواپیماها کرده است (از جمله نصب صندلی های سبک تر) و گفت که وقتی چنین شرایطی ایجاد می شود، مسافران کلاس اکونومی به نفع مسافران کلاس های پریمویم پیاده می شوند.

یک سخنگوی بریتیش ایرویز نیز اینگونه گفت: «رویداد بسیار نادری است که ما مجبور شویم به دلیل محدودیت های عملیاتی در فرودگاه، مشتری را از یک پرواز پیاده کنیم».

یکی از مسئولین خود فرودگاه لندن سیتی نیز گفته است که به خاطر لوکیشن فرودگاه، طولانی کردن باند پرواز به هیچ وجه نمی تواند محقق شود.

پرواز از فرودگاه لندن سیتی

در چنین شرایطی، با مسافرانی که از ورود آن ها به پرواز جلوگیری می شود چه می کنند؟ در این مواقع معمولا شرکت هواپیمایی یا هزینه کامل را به آن ها برمی گرداند یا اینکه یک پرواز جایگزین را به آن ها ارائه می دهد. اگر آن ها انتخاب کنند که با پرواز بعدی به مقصدشان بروند، آن ها با کمک هایی در سالن انتظار روبرو می شوند؛ مثلا اینکه در زمان های مشخص و در صورت ضروری بودن، به آن ها غذا، نوشیدنی و حتی محل اقامت داده می شود. آن ها همچنین ممکن است هزینه ای نیز بابت این اتفاق دریافت کنند.

اداره هواپیمایی شهری انگلستان گفت: «خطوط هوایی مسئول عملیات هواپیمایی طبق محدودیت های اعلام شده توسط تولید کنندگان هستند. این محدودیت ها شامل حداکثر وزن فرود و تیک آف می شود، اما اپراتورها باید متغیرهای دیگری را نیز مانند طول باند، هر گونه موانعی فاز اولیه تیک آف وجود دارند، سرعت و جهت باد، ارتفاع و درجه حرارت هوا را در نظر بگیرند».

هواپیماهایی در فرودگاه لندن سیتی

اگر از یک پرواز اخراج شوم، چه می شود؟

همانطور که این پرواز سوئیس نشان می دهد، مسائل مربوط به آب و هوا و حتی تغییرات اقلیمی بعضی اوقات خطوط هوایی را مجبور به خارج کردن مسافران می کند. علاوه بر این، بعضی از خطوط هوایی در زمان ها شلوغ، تعداد بیشتری مسافر را از حد عادی رزرو می کند، زیرا مدل های کامپیوتری به آنها می گویند همیشه در چنین شرایطی، تعداد مشخصی از مسافران به فرودگاه نمی آیند و سفر خود را لغو می کنند. اما گاهی اوقات کامپیوترها اشتباه می کنند! اگر مسافران بیشتری از تعداد صندلی ها وجود داشته باشند، برخی از آن ها باید مانع از سفر شوند.

سایت Telegraph، منبع این خبر می گوید که هزینه خسارتی که به این مسافران پرداخت می شود بین ۱۲۵ تا ۶۰۰ یورو است که بستگی به مدت زمان تاخیر، مقصد و یا مدت زمان سفر دارد. شرکت های هواپیمایی مجاز هستند که با مسافر صحبت کنند تا نرخ کمتری را به عنوان جریمه پرداخت کنند اما در تمام شرایط، معمولا باید در طی ۷ روز، هزینه کاملی که برای پرواز داده اید، به شما پرداخت شود. البته اگر خود شما موافقت کنید، ایرلاین می تواند یک پرواز دیگر را با همان مقصد در زمانی متفاوت پیشنهاد کند. شرکت های هواپیمایی همچنین باید برای کارهای حمایتی مانند ارائه وعده های غذایی و اقامت در هتل را در صورت اخراج مسافران از هواپیما پرداخت کنند.

منبع: telegraph.co.uk

اطلاعات کامل پروازی سفر به مونیخ و دوسلدورف
اطلاعات کامل پروازی سفر به مونیخ و دوسلدورف
توقف ساخت بزرگ ترین هواپیمای جهان، ایرباس A380
توقف ساخت بزرگ ترین هواپیمای جهان، ایرباس A380
صداهای دلهره آوری که در حین پرواز شنیده می شود
صداهای دلهره آوری که در حین پرواز شنیده می شود
افراد معروف و جت های لوکس آن ها!
افراد معروف و جت های لوکس آن ها!

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code