آشنایی با شرکت هواپیمایی ایر ایندیا

معرفی شرکت هواپیمایی ایر ایندیا

با یکی از بزرگ ترین شرکت های هواپیمایی کشور پهناور هند آشنا شوید، ایر ایندیا(Air India). اکثرا کسانی که به هند سفر می کنند، هواپیماهای این کشور را با لوگوی قرمز رنگ ایندیا ایر می بینند، در واقع این شرکت تبدیل به یکی از نمادهای هواپیمایی کشور هند شده است. در ادامه با الی گشت همراه باشید تا به اتفاق هم این شرکت هواپیمایی بزرگ و مشهور هندی را بهتر بشناسیم.

شرکت هواپیمایی ایر ایندیا

اطلاعات کلی و تاریخچه ی شرکت هواپیمایی ایر ایندیا

مطالب مرتبط:
اطلاعات پرواز ایران به هند
معروف ترین شهرهای هند کدام هستند!

شرکت هواپیمایی ایر ایندیا، به عنوان بزرگ ترین شرکت هواپیمایی شبه قاره ی هند محسوب می شود و از این رو مسئولیت جا به به جایی مسافران بسیاری را به مقصد هند و یا خیلی از کشورهای دیگر جهان را بر عهده دارد. این شرکت در تاریخ ۱ اوت سال ۱۹۵۳ فعالیت خود را شروع کرد. مالکیت این شرکت هواپیمایی در اختیار گروه ایر ایندیا لیمیتد(Air India Limited) است. ایر ایندیا در مجموع دارای ۴۰۶ فروند هواپیما و جت مسافربری است که البته تعدادی از آن ها که کم هم نیستند، باید از خط خارج شوند. نا گفته نماند که شرکت ایر ایندیا در مجموع دارای بیش از ۱۰۰ ناوگاه هواپیما بود اما، در ۱۳ دسامبر سال ۲۰۱۳ این شرکت و شرکت های تابعه اش با طرف شدن با جت لاین، تعداد هواپیماهایشان بالا رفت. جالب است بدانید که ایر ایندیا دارای یکی از خطرناک ترین ایرلاین های جهان است! علت آن هم همانطور که بالاتر گفتیم این است که این ایر ایندیا دارای هواپیماهایی است که دیگر باید از خط خارج شوند بنابراین، میزان امنیت سفر با این ایرلاینز کمی آمار هیجان انگیزی را در بر می گیرد!

خدمه پروزا ایر ایندیا

از دیگر حقایقی که درباره ی این شرکت وجود دارد این است که بعد از جنگ جهانی دوم، نام ایر ایندیا به وجود آمد و قبلا این شرکت نام دیگری داشت. لوگوی ایر ایندیا نشان دهنده ی فرهنگ  هندی است. مقام اول رده بندی بهترین شرکت های هواپیمایی هند در اختیار شرکت هواپیمایی ایر ایندیا می باشد.

نام شرکت ایر ایندیا: Air India

کد یاتا: AI

کد ایکائو: AIC

وب سایت رسمی شرکت هواپیمایی ایر ایندیا: www.airindia.in

فرست کلس ایر ایندیا

کلاس های پروازی شرکت هواپیمایی ایر ایندیا

پرواز فرست کلاس(First class): در کلاس پروازی فرست کلاس ایندیا ایر، شما می توانید تجربه ی حضور در خانه  اما در حال پرواز در آسمان را داشته باشید. سرویس و خدمات خاص و ویژه، غذاهای مخصوص، سرویس کامل از جمله امکانات این کلاس پروازی می باشد. در واقع شرکت ایر ایندیا می خواهد مفهوم جدیداز تجمل در پرواز ها را به نمایش بگذارد.

پرواز اکزکیوتیو(Executive class): در این پروازمسافران از امکاناتی همچون سالن پرواز مجهز، کابین های بزرگ و صندلی های استاندارد و غذاهای قابل تعویض برخوردارند.

پرواز اقتصادی(Economy class): در این پرواز شما دارای امکاناتی همچون سیستم روشنایی مخصوص و درجه دمای قابل تنظیم هستید. صفحه نمایش مخصوص مسافر در  هواپیما های ایر ایندیا، همیشه در حال فیلم نشان دادن است. می توانید غذای خود را انتخاب کنید.

دریم لاینر

هواپیماهای شرکت ایر ایندیا

ایر باس ۳۱۹ (Air Bus)

ایر باس ۳۲۰-۲۳۱

ایر باس ۳۲۰-۲۱۴

ایر باس ۳۲۱

بوئینگ ۷۴۷-۴۰۰ (Boeing)

بوئینگ ۷۷۷-۲۰۰ LR

بوئینگ دریم لاینر ۷۸۷ (Boeing Dreamliner)

ATR 42-300

ATR 72-600

هواپیمایی ایر ایندیا

اطلاعات ضروری برای مسافرین ایر ایندیا

 • فرودگاه های اصلی و مرکزی ایر ایندیا عبارتند از: فرودگاه بین المللی بنگالور، فرودگاه بین المللی تریواندروم، فرودگاه بین المللی کوچین، فرودگاه بین المللی گاندی و فرودگاه بین المللی سردار ولابهبهی پتل.
 • حتما به خاطر داشته باشید قبل از سفر همه ی اسناد و مدارک دیگر را به همراه خود بیاورید.
 • برای سفرهای داخلی که در کشور هند با ایندایا ایر خواهید رفت، حتما به خاطر داشته باشید که ویزای توریستی و کارت شناسایی خود و همچنین بلیط هایتان را به همراه داشته باشید.
 • برای مسافرت های بین الملی نیز احتیاج به مدارکی همچون گذرنامه ی معتبر، ویزا، مجوز ورود و در صورت نیاز گواهینامه های بهداشتی دارید.
 •  در حین پرواز می توایند از امکانات مختلفی همچون پخش فیلم و یا موسیقی در صفحه ی نمایش مخصوص به خود استفاده کنید.
نمونه ای از غذاهای ایر ایندیا
 • شما می توانید هم بعد از پرواز و هم قبل از پرواز غذای خود را با توجه به شاخصه های سلیقه ای و مذهبی و سلامتی خود، در سایت این شرکت یا در هنگام خرید بلیط، سفارش دهید. به طور کل غذاهای ایر ایندیا، نماینده ی یک آشپزی تمام عیار هندی است که عطر و طعم ادویه های در آن حرف اول را می زند. شمامی توانید با مراجعه به وب سایت رسمی این شرکت، لیست غذاها به همراه قیمت آنان را مشاهده نمایید. در این وب سایت خواهید دید که حتی انواع گوشت هایی که در غذاهای مسافران استفاده می شود، به تفکیک ذبح آن ها طبقه بندی و جدا شده است. همچنین برای گیاهخواران، کودکان، سالمندان و بیمارانی که در پرواز ممکن است حضور داشته باشند، منوی غذایی مخصوص پیش بینی شده است.
 • شما با مراجعه به وب سایت شرکت هواپیمایی ایر ایندیا می توانید جدول پرواز ها و مقصد های آن را مشاهده نمایید و با استفاده از آن زمان پرواز خود را مطابق با خواسته ی خود به هر مقصدی که می خواهید بروید، انتخاب کنید.
یکی از فرودگاه های مرکزی ایر ایندیا
 • مقررات و قوانین امنیتی هواپیماهای ایر ایندیا بسیار زیاد و از نظر بسیاری از افراد سخت گیرانه است اما از نظراین شرکت، با تمام صحبت های موجود که ممکن است برای مسافرین عجیب باشد، اما تمام این تدابیر برای این است که سفری آرام و مطمئن را با این شرکت تجربه کنید.
 • شما می توانید اطلاعات و تغییرات احتمالی و یا حتی سفارش ها و درخواست های مختلف خود را از ۴۸ ساعت تا ۲ ساعت قبل از پرواز خود در سامانه ی اینترنتی این شرکت ثبت کنید.
هواپیما ی ایر ایندیا
 • شما می توانید از سرویس خدمات چک این در گیشه های مخصوص ایر ایندیا که در مناطق مختلف به طور مثال ایستگاه قطار شهر دهلی قرار گرفته است، انجام دهید. شما می توانید هر مسئله ای که مربوط به پرواز است را در این گیشه ها به صورت مستقیم چک کنید. حتما قبل از مراجعه، قوانین سایت را مطالعه فرمایید.
 • لطفا قبل از رزرو بلیط از شرکت هواپیمایی ایر ایندیا، قوانین مربوط به بار را از وب سایت این شرکت چک نمایید تا در خلال سفر به مشکل برنخورید و طبق مقررات این ایر لاین، چمدان های خود را مدیریت کنید.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد