بهترین هواپیمای کاغذی جهان

طراحی این هواپیمای کاغذی ۹ سال طول کشیده است!

همه ما تابه حال هواپیمای کاغذی درست کرده ایم. درست کردن یک هواپیمای کاغذی معمولا چند دقیقه بیشتر طول نمی کشد، اما یک هنرمند ۹ سال از عمرش را صرف کار روی یک هواپیمای کاغذی بی نظیر کرده است! و جالب است بدانید که کار ساخت هواپیما هنوز تمام نشده است! مسلما این هواپیمای کاغذی با آن هواپیماهایی که من و شما درست می کنیم تفاوت عمده ای دارد. این هواپیما در واقع ماکت دقیقی از بوئینگ ۷۷۷ شرکت هواپیمایی ایر ایندیاست. با الی گشت همراه باشید تا در مورد این هواپیمای کاغذی منحصربفرد بیشتر بدانیم.

دقیق ترین هواپیمای کاغذی

طراح بهترین هواپیمای کاغذی جهان کیست؟

 

مطالب مرتبط:
۱۰ هواپیمای عجیب دنیا با طراحی های عجیب تر!
این ۵ هواپیما به رستوران تبدیل شدند!

طراح این هواپیمای کاغذی لوکا لاکونی استوارت ۲۵ ساله از سن فرانسیسکو است و خودش را «عاشق و دیوانه هواپیما» می داند. بعد از اینکه متوجه می شویم او بیش از ۱۰۰۰۰ ساعت را در طول بازه ۹ ساله صرف کار روی یک هواپیمای کاغذی کرده است حرفش را کاملا باور می کنیم. اما وقتی از نزدیک اثر هنری اش را می بینیم و جزئیات بکاررفته در این هواپیما را تماشا می کنیم می فهمیم که قضیه چیزی فراتر از یک علاقه ساده به هواپیماست.

بهترین هواپیمای کاغذی دنیا

ایده ساخت هواپیما از کجا شروع شد؟

 

لوکا از کودکی عاشق هواپیما بوده است. البته خیلی از ما هم وقتی بچه بودیم عاشق هواپیما بودیم و دوست داشتیم وقتی بزرگ شدیم خلبان شویم، اما این علاقه هیچ وقت باعث نشد دست به ساخت چنین هواپیمای باشکوهی بزنیم. لوکا اما از کودکی همچنان علاقمند به هواپیماها بوده و وقتی در سال ۲۰۰۹ عکس یک هواپیمای بوئینگ ۷۷۷ را دید جرقه ای در ذهنش شکل گرفت!

لوکا می گوید:

« به محض اینکه عکس هواپیما را در اینترنت دیدم فهمیدم که باید مدل کاغذی اش را بسازم! البته عکس هواپیما جزئیات ریز و دقیق آن را نشان نمی داد، اما خوشبختانه ما در دوره ای زندگی می کنیم که جواب هر سوالی را با چند کلیک به راحتی می توانیم پیدا کنیم. بنابراین کمی در اینترنت جستجو کردم و تصاویر جزئیات دقیق هواپیما و طراحی مهندسی آن را پیدا کردم.  خوشبختانه این روزها تصاویر و ویدئوهای آنلاین زیادی را می توان در مورد هرچیز پیدا کرد. بنابراین من هم کارم را شروع کردم و در طول این سالها مجموعه ای غنی از صدها عکس، طرح و ویدئو از هواپیمای مورد علاقه ام را جمع آوری کردم. با استفاده از این تصاویر کم کم شروع به ترسیم طرح اولیه کارم کردم. همچنین از آموزش طراحی بوئینگ ۷۷۷ که به طور اتفاقی در اینترنت پیدا کردم نیز برای طراحی بال های هواپیما استفاده کردم.»

ساخت هواپیمای کاغذی

شیوه ساخت هواپیمای کاغذی

 

وقتی اطلاعات لازم را جمع آوری کرد طراح جوان ما شروع به کار روی مجموعه ای از طراحی های کامپیوتری کرد. او طرح های گردآوری شده از اینترنت را روی کاغذهای مانیل چاپ کرد. اگر اهل طراحی باشید با کاغذ مانیل حتما آشنا هستید، اما اگر هم چیزی در موردش نمی دانید برایتان توضیح می دهیم. کاغذ مانیل (manila folder) کاغذهای ضخیم و زردرنگی هستند که در ابتدا برای ساخت پاکت استفاده می شدند. این کاغذها در اصل از الیاف موز در فیلیپین ساخته می شدند و به همین دلیل به آن کاغذ مانیل (پایتخت فیلیپین) می گویند. امروزه این کاغذها از مواد دیگری نیز ساخته می شوند و قیمت زیادی ندارند، به همین دلیل برای ساخت کاردستی های مختلف به کار می روند.

طرز ساخت هواپیمای کاغذی

خب، داشتیم می گفتیم که لوکا طرح های هواپیما را روی کاغذ مانیل چاپ کرد و بعد با کاتر آن ها را به قسمت های خیلی ریز تقسیم کرد. بعد از اینکه تمام قطعات هواپیما آماده شدند با چسب شروع به چسباندن آن ها کرد. شاید چسباندن چند تکه کاغذ بنظر کار  ساده ای برسد، اما لوکا در ساخت این هواپیما جزئیات ریز را هم در نظر گرفته است. صندلی هایی هواپیما، موتور هواپیما و حتی پیچ و مهره های هواپیما را هم یکی یکی درست کرد و با دقت و وسواسی خارق العاده آن ها را با صبر و حوصله به هم چسبانده است. بی دلیل نیست که کار ساخت این هواپیمای کاغذی ۹ سال طول کشیده و هنوز هم ادامه دارد! هدف این طراح این بود که هواپیمای کاغذی اش کاملا شبیه مدل اصلی بوئینگ ۷۷۷ باشد و به جز سایز کوچکش هیچ تفاوتی با مدل اصلی نداشته باشد.

هواپیمای کاغذی بوئینگ 777

جزئیات دقیق و بی نظیر

 

در سال ۲۰۱۴ بود که هواپیمای کاغذی لوکا مورد توجه رسانه ها قرار گرفت. او در مصاحبه ای بیان کرد که کل تابستان را صرف ساخت صندلی های هواپیما کرده است. این طراح عجیب حتی کلاس های پروازی را نیز رعایت کرده و صندلی های فرست کلاس، بیزنس کلاس و اکونومی را با جزئیات وسواس گونه ساخته است. ساخت هر صندلی اکونومی ۲۰ دقیقه طول کشیده است. در حالی که برای ساخت هر صندلی بیزنس کلاس ۴ تا ۶ ساعت و برای ساخت صندلی فرست کلاس نیز ۸ ساعت زمان صرف شده است! می بینیم که تفاوت پرواز فرست کلاس و اکونومی حتی در ساخت مدل کاغذی اش هم مشهود است! لوکا در کار ساخت هواپیما زیاده روی هم کرده است: او به حدی عاشق کارش بوده که کالج را رها می کند تا تمام وقتش را صرف این هواپیمای کاغذی بکند. کار عاقلانه و درستی کرده است؟ به نظر خودش که ارزشش را داشته است.

او در همان مصاحبه اعلام کرد که در حال ساخت بال های بوئینگ ۷۷۷ است و تکمیل هواپیمای کاغذی اش حالا حالاها جای کار دارد. اما ظاهرا علاقه او به ساخت مدل های کاغذی در این سالها تبدیل به یک مشغولیت ذهنی دائم شده و قرار است ساخت ماکت کاغذی جدیدی را شروع کند. او کل سال گذشته را مشغول ساخت یک آگهی تبلیغاتی برای شرکت هواپیمایی سنگاپور کرده است. به همین دلیل در روند ساخت هواپیمایش وقفه افتاده است.

داخل هواپیمای کاغذی

این هواپیمای کاغذی فرقی با مدل واقعی ندارد!

 

ریچارد سودن، خلبان هواپیمای بوئینگ ۷۷۷ در رابطه با این هواپیمای کاغذی می گوید: «این مدل خارق العاده است. به عنوان خلبانی که سال ها با این هواپیما پرواز کرده ام از رعایت ریزترین جزئیات در ساخت این هواپیما شگفت زده شده ام. با دیدن این هواپیما احساس می کنید که واقعا با یک هواپیمای بوئینگ ۷۷۷ روبرو هستید. این مدل به جز اندازه و ابعاد کوچکش، هیچ فرقی با مدل واقعی بوئینگ ندارد.»

ماکت کاغذی بوئینگ 777

علاقمندی ات را دنبال کن!

 

شاید همچنان کار این طراح به نظرمان دیوانگی برسد. اما مهم این است که او در طول این سالها کار ساخت هواپیمای کاغذی اش را با علاقه و از دل و جان انجام داده است؛ و وقتی کاری را با علاقه انجام بدهیم بهترین نتیجه را خواهد داشت. او از همین راه شهرتی جهانی کسب کرده است و کانالش در یوتیوب و فلیکر طرفداران بسیاری دارد. همانطور که گفتیم هواپیمایی معتبر سنگاپور ایرلاینز سال گذشته سفارش یک تبلیغ هواپیمایی را به او داده است و پیشنهادات کاری فراوانی نیز در همین مدت به او شده است. حالا شما بگویید، آیا صرف ۹ سال روی ساخت یک هواپیمای کاغذی ارزشش را داشته یا نه؟

منبع: odditycentral.com

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code