بلیط هواپیما

ترسناک ترین حوادث هواپیمایی در جهان

هر حادثه ای که از لحظه سوار شدن مسافران تا زمان پیاده شدنشان از هواپیما بیفتد، «حادثه هوایی» می گویند. سالانه انفاقات و حوادثی در دنیای خطوط هوایی اتفاق می افتد که متاسفانه بسیاری از آن ها منجر به کشته شدن عده ای انسان می شود. در این گزارش از الی گشت به ترسناک ترین حوادث هواپیمایی در جهان اشاره میکنیم:
۱- هواپیمایی مالزی،۱۷ جولای ۲۰۱۴
این هواپیمای مسافر بری که از هلند به سمت مالزی در حال پرواز بود، توسط نیروهای جنگجویان جدایی طلب که به آن شلیک کردند در نزدیکی مرز اکراین_ روسیه سقوط کرد و ۲۹۵ نفر ازمسافرانش جان باختند. پس از درگیری های روسیه و اکراین بر سر مشخص شدن حادثه معلوم شد که جنگجویان جدایی طلب مسئول این اتفاق ناگوار بودند.

ترسناک ترین حوادث هواپیمایی در جهان | مالزی
مطالب مرتبط:
از این به بعد با این هواپیماها در ایران پرواز می کنید
انواع بلیط هواپیما

۲- هواپیمایی هند،۲۳ ژوئن ۱۹۸۵
پرواز آل ۱۸۲ هند که از مونترئال به سمت لندن پرواز می کرد، با ۲۶۸ شهروند کانادایی که اکثرشان اصالت هندی داشتند و ۲۷ انگلیسی و مسافرانی از کشور های دیگر در فاصله ۱۹۰ کیلومتری ساحل کورک سقوط کرد. تمامی سر نشینان این پرواز جان خود را از دست دادند.
۳- هواپیمایی آمریکا، ۲۵ مه ۱۹۷۹
در اواخر سال ۱۹۷۹، حادثه ای در فرودگاه اوهر شیکاگو (Chicago’s O’Hare International Airport)که جان تمام مسافران پرواز ۱۹۱ را گرفت.بعد از بلند شدن هواپیما، موتور سمت چپ از کار می افتد و هواپیما پس از چرخش به زمین می خورد. ۲۷۳ نفر در زبانه های آتش سوختند.
۴- هواپیمایی ایران ایر،۳ جولای ۱۹۸۸
یکی از تلخ ترین حوادث کشور عزیزمان، برخورد موشک هدایت شونده ناو نیروی دریای آمریکا(USS Vincennes) به پرواز ۶۵۵ ایران ایر بود که از بندر عباس به سمت دبی در حال حرکت بود.دولت آمریکا اعلام کرد که شلیک موشک به این پرواز خطا در تشخیص بوده و این هواپیمای مسافربری را با جنگنده تامکت F-14A اشتباه گرفته اند. فرمانده ناو جنگی آمریکا در پایان خدمت خود به ارتش آمریکا مدال شجاعت نیز گرفت. در این حادثه ۲۹۰ نفر از هم وطنانمان که ۶۶ نفرشان کودک بودند جان باختند.

ترسناک ترین حوادث هواپیمایی در جهان | شیکاگو

۵- هواپیمایی عربستان سعودی،۱۹ اگوست ۱۹۸۰
این حادثه یکی از دلخراش ترین حوادث هوایی شد.در این پرواز به شماره ۱۶۳ که از پاکستان به سمت عربستان در حال پرواز بود، یکی از مسافران می خواهد که غذایش را روی اجاق پیکنیکی گرم کند و با موافقت خدمه همراه می شود ناگهان شهله آتش درون کابین هواپیما را می گیرد. خدمه از کارکنان باند غرودگاه ریاض درخواست فرود اضطراری کردند و با اینکه این هواپیما به زمین نشست اما قبل از پیاده شدن سرنشینان، به یکباره هواپیما منفجر شد و ۳۰۱ سرنشین این پرواز را به تلی از جنازه تبدیل کرد.
۶- هواپیمایی ترکیه،۳ مارس ۱۹۷۴
یک مشکل فنی ساده، جان ۳۶۴ مسافر و خدمه پرواز ۹۸۱ هواپیمایی ترکیه که از فرودگاه آتاتورک به سمت هیترو لندن در حال پرواز بود را گرفت. این حادثه که به علت باز شدن در انتهایی هواپیما و تخلیه هوا و فشار رخ داد، باعث سقوط هواپیما در جنگل های Ermenonville شهر پاریس شد.
۷- هواپیمایی عربستان و قزاقستان، ۱۲ نوامبر ۱۹۹۶
هواپیمای عرب که تازه از دهلی حرکت کرده بود و هواپیمای قزاق که قصد فرود در فرودگاه دهلی نو را داشت، به دلیل محاسبه اشتباه باند فرودگاه دهلی به یکدیگر برخورد کردند و ۳۴۹ مسافر تیره بخت این دو پرواز همگی جان دادند.

۸- سانحه هوایی فرودگاه تنریف، ۲۷ مارس ۱۹۷۷
می شود گفت بدترین حادثه هوایی تاریخ این حادثه بود.در تاریخ ۲۷ مارس ۱۹۷۷ بمبی در فرودگاه قناری منفجر شد. این قضیه باعث شد فرودگاه به حالت آماده باش در بیاید و مسیر های پروازی عوض شوند. پس از به هم ریختن یک سری مسیرها، دو پرواز ۴۸۰۵ KLM و ۱۷۳۶ Pam Amمجبور به فرود اضطراری در فرودگاه تنریف شمالی اسپانیا شدند.عدم هماهنگی درست بین خدمه پرواز و برج مراقبت، مه غلیظ، نبود راهنما و رادار همگی دست به دست هم دادند تا این دو هواپیما هنگام فرود به هم دیگر برخورد کنند و ۵۸۳ نفر جان خود را از دست بدهند.
۹- هواپیمایی ژاپن، ۱۲ آگوست ۱۹۸۵
یکی از مرگبار ترین سوانح هوایی، پرواز ۱۲۳ ایرلاین ژاپن بود که از فرودگاه توکیو به سمت اوساکا در حال پرواز بود که چند دقیق بعد از بلند شدن دچار نقص فنی شد.هواپیما به ارتفاع ۷۳۰۰ متری رسید و به طور ناگهانی انفجاری در آن رخ داد که نهایتا باعث سقوطش در کوه اوسوتاکا شد.این حادثه در نوع خود هیچوقت اتفاق نیفتاده زیرا بیشترین تعداد کشته فقط با یک هواپیما تا مدتی مردم را در شوک فرو برده بود. تعداد کشته شدگان این حادثه ۵۲۰ نفر بودند.

ترسناک ترین حوادث هواپیمایی در جهان | ژاپن
علت طولانی بودن صف بازرسی فرودگاه ها چیست؟
علت طولانی بودن صف بازرسی فرودگاه ها چیست؟
چگونه بهترین صندلی هواپیما را پیدا کنیم؟
چگونه بهترین صندلی هواپیما را پیدا کنیم؟
پرواز کیش آزاد شد!
پرواز کیش آزاد شد!
بررسی تاثیر تاخیرهای پروازی بر رضایتمندی مسافرین
بررسی تاثیر تاخیرهای پروازی بر رضایتمندی مسافرین