۱۱ حقیقت جالب در مورد فرودگاه اسخیپول آمستردام

حقایق جالب در مورد فرودگاه اسخیپول | Amsterdam Airport Schiphol

فرودگاه اسخیپول آمستردام اصلی ترین و مهم ترین فرودگاه در کشور هلند است و در فاصله ۹ کیلومتری از شهر آمستردام قرار گرفته است. این فرودگاه یکی از قدیمی ترین فرودگاه های جهان و یکی از بهترین فرودگاه به شمار می رود. هواپیمایی مشهور KLM قطب اصلی فعالیت هایش را در این فرودگاه قرار داده است و پروازهای روزانه و منظمی را به مقاصد کشورهای مختلف انجام می دهد. در این مطلب می خواهیم در مورد حقایق جالب در مورد فرودگاه اسخیپول صحبت کنیم و شما را بیشتر با این فرودگاه هلندی آشنا کنیم. در ادامه با الی گشت همراه باشید.

در مورد فرودگاه اسخیپول آمستردام

۱- فرودگاه اسخیپول کف یک دریاچه قدیمی ساخته شده است!

مطالب مرتبط:
معرفی فرودگاه بین المللی اسخیپول آمستردام
چطور از فرودگاه اسخیپول آمستردام به مرکز شهر برویم؟

یکی از حقایق جالب در مورد فرودگاه اسخیپول این است که این فرودگاه، در محلی ساخته شده که پیش از این، دریاچه ای به نام هارلمر (Haarlemmer) قرار داشت. دریاچه هارلمر در سال ۱۸۵۲ خشک شد و پس از ساخت فرودگاه، اولین پرواز در سال ۱۹۱۶ در این فرودگاه انجام شد. با این حساب، فرودگاه اسخیپول کف این دریاچه قدیمی و ۴ متر پایین تر از سطح دریا قرار گرفته است. این موضوع باعث شده تا فرودگاه اسخیپول به یکی از کم ارتفاع ترین فرودگاه های جهان تبدیل شود.

موقعیت فرودگاه اسخیپول

۲- اولین هواپیما در سال ۱۹۱۶ در فرودگاه اسخیپول به زمین نشست

اولین هواپیمایی که در این فرودگاه فرود آمد در واقع یک هواپیمای نظامی بود. فرودگاه اسخیپول تا ۱۷ می ۱۹۲۰ به عنوان فرودگاه نظامی استفاده می شد. در این تاریخ، اولین پرواز هواپیمایی KLM از لندن به آمستردام پرواز کرد و به این ترتیب، فرودگاه اسخیپول کاربری مسافربری و تجاری هم پیدا کرد.

۳- در سال ۲۰۱۶ به گروه اسخیپول «لقب سلطنتی» اعطا شد

گروه اسخیپول که شرکت سرمایه گذار فرودگاه اسخیپول است در سال ۲۰۱۶ توانست عنوانی سلطنتی را کسب کند. این لقب به مناسبت صدمین سالگرد فرودگاه اسخیپول و توسط ویلم الکساندر، پادشاه هلند به این گروه اعطا شد. به این ترتیب، یک تاج کوچک به لوگوی شرکت اسخیپول اضافه شد و می توانیم آن را گروه سلطنتی اسخیپول بنامیم.

هواپیمایی کی ال ام

۴- گروه اسخیپول مالک شرکت ها و فرودگاه های دیگر نیز هست

در بالا اشاره کردیم که گروه سلطنتی اسخیپول مسئولیت فرودگاه اسخیپول را بر عهده دارد. اما حقایق جالب در مورد فرودگاه اسخیپول این است که این گروه چیزی بیش از یک فرودگاه است و در واقع، مالک شرکت ها و فرودگاه های مختلفی است. گروه اسخیپول مالک ۱۰۰% فرودگاه روتردام هیگ (Rotterdam The Hague Airport) و فرودگاه لیلی استاد (Lelystad Airport) همینطور ۵۱% فرودگاه آیندهوون است. این شرکت علاوه بر سرمایه گذاری در فرودگاه های هلند، در فرودگاه های سایر کشورها نیز سهامدار است: سهم این شرکت در فرودگاه بریزبین استرالیا ۱۸٫۷۲% است و در فرودگاه های جان اف کندی و همینطرو فرودگاه اینچئون نیز حضوری فعال دارند.

۵- در فرودگاه اسخیپول خرس های قطبی حضور دارند!

یکی از حقایق جالب در مورد فرودگاه اسخیپول این است که در این فرودگاه خرس های قطبی خدمت رسانی می کنند! البته قبل از هرچیز بگوییم که منظورمان خرس قطبی واقعی نیست! در فرودگاه اسخیپول کارکنانی وجود دارند که در طول زمستان وظیفه برف روبی و تمیز کردن سطح باند فرودگاه را بر عهده دارند و اصطلاحاً «خرس قطبی» (Polar Bears) نامیده می شوند! خرس های قطبی فرودگاه اسخیپول در طول زمستان حضوری فعال دارند و مطمئن می شوند که سطح باند کاملا عاری از برف و یخ باشد تا پرواز و فرود هواپیماها بدون مشکل انجام شود.

فرودگاه اسخیپول در زمستان

۶- فرودگاه اسخیپول یک پایانه مسافربری مرکزی است

پایانه مسافربری مرکزی (mainport) یعنی مکانی که علاوه بر هواپیماها، سایر وسایل حمل و نقل نیز در آن جا فعالیت دارند. از این حیث، فرودگاه اسخیپول یک پایانه مرکزی است و اتومبیل ها، قطار و ماشین های باری نیز در آن تردد می کنند. به طور مثال، قطار سریع السیر به مقصد پاریس ۹ بار در روز از فرودگاه اسخیپول مسافران را سوار می کند. فرودگاه اسخیپول به عنوان پایانه مرکزی از اهمیت اقتصادی و تجاری زیادی برخوردار است و حدود ۶۵۰۰۰ نفر در آن کار می کنند. همچنین بیش از ۵۰۰ شرکت مختلف با زمینه های کاری متفاوت هم در فرودگاه اسخیپول حضور دارند.

۷- در فرودگاه اسخیپول هواپیمای آموزشی مخصوصی برای آتش نشانان وجود دارد

اگر در سفر به آمستردام و در محوطه فرودگاه متوجه هواپیمایی شدید که در آتش می سوزد نگران نباشید! این هواپیما برای دوره های آموزشی آتش نشانان استفاده می شود و جای نگرانی نیست. به این ترتیب، آتش نشانان می توانند در شرایط یک آتش سوزی واقعی آموزش های لازم را ببینند و خود را برای امدادرسانی سریع و به موقع آماده کنند. جالب است بدانید که این آموزش تقریبا هر روز انجام می شود. بنابراین اگر اتفاقی در فرودگاه بیفتد آتش نشانان آمادگی کامل برای مواجهه با آن را خواهند داشت.

برج مراقبت فرودگاه اسخیپول

۸- افسانه های مختلفی در مورد اسم اسخیپول وجود دارد

مشهورترین افسانه در مورد ریشه اسم اسخیپول این است که در زمان های قدیم، کشتی ها و قایق های زیادی در این مکان که قبلا دریاچه هارلمر بود غرق می شدند. غرق شدن کشتی ها آنقدر زیاد بود که به این محل Schip Holl یا Scheepshol می گفتند. Ship  و Scheep به معنای کشتی است و Hol به معنای گودال و گور است. به این ترتیب، اسخیپول یعنی گور کشتی ها! البته امروز نه خبری از غرق شدن کشتی هاست و نه اصلا دریاچه ای وجود دارد. با این حال، این اسم همچنان روی منطقه و همین طور فرودگاه باقی مانده است و یکی از حقایق جالب در مورد فرودگاه اسخیپول به شمار می رود.

۹- برج مراقبت قدیمی فرودگاه به رستوران تبدیل شده است

اگر بلیط هواپیمایتان به مقصد فرودگاه اسخیپول است می توانید در یکی از خاص ترین رستوران های دنیا غذا بخورید. رستوران وینگز در برج مراقبت قدیمی فرودگاه ساخته شده و در سال ۲۰۰۹ افتتاح شده است. این رستوران در طبقه همکف برج قرار دارد و در فصل تابستان می توانید در فضای باز نیز بنشینید.

فرودگاه اصلی هلند

۱۰- در تراس فرودگاه اسخیپول یک هواپیمای واقعی قرار دارد!

تراس سرتاسری فرودگاه اسخیپول یکی از محبوب ترین مکان ها برای مسافران است. در این تراس می توانید از چشم انداز باند فرودگاه و پرواز و فرود هواپیماها لذت ببرید. اما چیزی که این تراس را محبوب تر کرده است وجود یک هواپیمای فوکر واقعی است که قبلا توسط KLM City Hopper استفاده می شد. مسافران می توانند وارد کابین خلبان بشوند و روی صندلی خلبان بنشینند و با تاریخچه فوکر و صنعت هواپیمایی در هلند بیشتر آشنا شوند.

۱۱- بعد از بخش امنیتی فرودگاه، دو هتل وجود دارد

اگر قبل از پرواز خسته هستید و چند ساعتی زمان دارید می توانید به هتل های موجود در فرودگاه بروید. این هتل ها بعد از بخش امنیتی فرودگاه قرار دارند و به صورت ۲۴ ساعته باز هستند. مسافران می توانند به هتل Yotelair در سالن استراحت شماره ۲ و هتل مرکور در سالن استراحت شماره ۳ مراجعه کنند و قبل از پرواز دوش بگیرند و کمی استراحت کنند.

منبع: schiphol.nl

معرفی لئونارد هتل آمستردام سیتی سنتر | ۳ ستاره
معرفی لئونارد هتل آمستردام سیتی سنتر | ۳ ستاره
معماری زیبای شهری در آمستردام هلند + ویدیو
معماری زیبای شهری در آمستردام هلند + ویدیو
تفریحات کم هزینه در آمستردام
تفریحات کم هزینه در آمستردام
موزه آنه فرانک در آمستردام، موزه ای که در گذشته مخفیگاه بود!
موزه آنه فرانک در آمستردام، موزه ای که در گذشته مخفیگاه بود!

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code