چطور از فرودگاه تاشکند به مرکز شهر برویم؟

حمل و نقل فرودگاه تاشکند | Tashkent Airport

فرودگاه بین المللی تاشکند که با نام فرودگاه اسلام کریموف تاشکند هم شناخته می شود فرودگاه اصلی ازبکستان به شمار می رود. تاشکند به عنوان پایتخت کشور ازبکستان از اهمیت زیادی برخوردار است و از جمله شهرهای کهن در آسیای میانه است. ترکیب سنت و مدرنیته در این شهر باعث شده گردشگران زیادی برای بازدید از جاذبه های شهر تاشکند به این منطقه سفر کنند. فرودگاه تاشکند پس از فرودگاه های آلماتی و آستانا، سومین فرودگاه پررفت و آمد در آسیای میانه محسوب می شود. در این مطلب قصد داریم گزینه های حمل و نقل فرودگاه تاشکند و راه های دسترسی به مرکز شهر را به شما معرفی کنیم. با استفاده از این اطلاعات می توانید به راحتی خود را به هتل و مرکز شهر برسانید. در ادامه با الی گشت همراه باشید.

تاشکند ازبکستان

فرودگاه بین المللی تاشکند

مطالب مرتبط:
راهنمای سفر به تاشکند در ازبکستان
۱۰ جاذبه دیدنی شهر تاشکند

فرودگاه تاشکند فرودگاهی بین المللی است، بنابراین می تواند ظرفیت پذیرش انواع مدل های هواپیما را دارد و به اکثر شهرهای مهم دنیا پرواز انجام می دهد. موقعیت استراتژیک تاشکند در آسیای میانه باعث اهمیت بیش از پیش فرودگاه تاشکند شده است. این فرودگاه امکان ترانزیت و جابجایی محموله های مختلف از اروپا به جنوب شرق آسیا را فراهم می کند. ایرلاین هایی مثل ائروفلوت، بریتیش ایرویز، کورین ایر، لوفت هانزا و ترکیش ایرلاینز در این فرودگاه فعالیت می کنند. فرودگاه تاشکند قطب اصلی فعالیت های ایرلاین محلی ازبکستان ایرویز نیز محسوب می شود.

خوشبختانه فرودگاه تاشکند در سال های اخیر بازسازی ها و نوسازی های زیادی انجام داده تا به استانداردهای بین المللی دست پیدا کند. بازسازی ترمینال پروازهای خارجی فرودگاه یکی از این اقدامات بوده است. در فرودگاه تاشکند کلیه امکانات رفاهی مثل سالن انتظار، سالن تشریفات، رستوران، کافه، مرکز پزشکی و صرافی وجود دارد. فرودگاه تاشکند سالانه بیش از ۲ میلیون مسافر را به نقاط مختلف دنیا جابجا می کند.

سفر به شهر تاشکند

دسترسی از فرودگاه تاشکند به مرکز شهر

فرودگاه بین المللی تاشکند در فاصله ۱۲ کیلومتری  مرکز شهر قرار دارد. ایرلاین های مشهوری مثل ائروفلوت، ایرآستانا، ازبکستان ایرویز و ترکیش ایرلاینز پروازهای منظمی را به مقصد این فرودگاه انجام می دهند. فرودگاه تاشکند دارای دو ترمینال مسافربری برای پروازهای داخلی و خارجی است. با توجه به افزایش شمار گردشگرانی که به ازبکستان سفر می کنند دولت در نظر دارد فرودگاه تاشکند را تا سال ۲۰۳۰ به مکانی جدید منتقل کند. فرودگاه تاشکند فاصله زیادی از مرکز شهر ندارد و به راحتی می توانید خود را به هتل و مرکز شهر برسانید. حمل و نقل فرودگاه تاشکند تا چند سال پیش بسیار نامنظم بود و باعث سردرگمی مسافران می شد، اما خوشبختانه در سال های اخیر و به ویژه از سال ۲۰۱۷ نظم و مدیریت بهتری پیدا کرده است. گزینه های حمل و نقل فرودگاه تاشکند شامل تاکسی و اتوبوس می شود. در ادامه هریک از این موارد را جداگانه توضیح می دهیم تا با توجه به هزینه و زمانی که در اختیار دارید بهترین و مناسب ترین گزینه را انتخاب کنید.

سفر به تاشکند

تاکسی

تاکسی راحت ترین و سریع ترین گزینه حمل و نقل فرودگاه تاشکند است. خوشبختانه کرایه تاکسی در ازبکستان زیاد گران نیست و اکثر توریست ها با استفاده از تاکسی خود را به مقصد می رسانند. مشکلی که در فرودگاه تاشکند ممکن است با آن روبرو شوید تعداد زیاد تاکسی های غیرمجاز و غیررسمی است که به دنبال مسافر هستند. راننده ها دور گردشگران را می گیرند و به آن ها پیشنهاد می دهند سوار ماشین آن ها شوند. توصیه می کنیم برای امنیت و راحتی خودتان به این راننده ها توجهی نکنید و به ایستگاه تاکسی های رسمی فرودگاه در بیرون ساختمان ترمینال بروید. به محض خارج شدن از ساختمان ترمینال تاکسی های رسمی را خواهید دید. تاکسی های فرودگاه از تاکسیمتر استفاده نمی کنند، بنابراین بهتر است قبل از سوار شدن در مورد قیمت با راننده به توافق برسید و هنر چانه زنی خود را محک بزنید.

اگر برای اولین بار به تاشکند سفر می کنید و با شهر آشنایی چندانی ندارید؛ اگر چمدان های زیادی همراهتان دارید و اگر همراه با کودکان خردسال سفر می کنید توصیه می کنیم از تاکسی استفاده کنید. قیمت پایین کرایه تاکسی باعث شده تا اغلب گردشگران از این طریق خود را به هتل و مقصد برسانند.

تاکسی های فرودگاه به صورت ۲۴ ساعته  ۷ روز هفته فعال هستند و هر ساعتی که به فرودگاه برسید می توانید سوار تاکسی شوید. فاصله فرودگاه تا مرکز شهر زیاد نیست و تاکسی ها شما را در مدت زمان ۱۵-۲۰ دقیقه به مرکز شهر می رسانند. راننده ها به زبان ازبکی و کمی روسی صحبت می کنند و بسیاری از آن ها انگلیسی بلد نیستند. بنابراین پیشنهاد می کنیم آدرس هتل و مقصدتان را روی یک کاغذ بنویسید و همراه داشته باشید.

فرودگاه تاشکند

اتوبوس

اتوبوس هم یکی دیگر از گزینه های حمل و نقل فرودگاه تاشکند است. البته برای دسترسی به اتوبوس ها کافیست کمی پیاده روی کنید و به محوطه پارکینگ برسید. ایستگاه اتوبوس ها دقیقا کنار جاده اصلی قرار دارد و مسافران را به مقاصد مختلف می رساند. اگر چمدان های زیادی ندارید و می خواهید هزینه های سفرتان بسیار ارزان تمام شود می توانید از اتوبوس استفاده کنید. اتوبوس ها از ساعت ۶ صبح تا نیمه شب فعال هستند و به جابجایی مسافران می پردازند.  در ایستگاه با اتوبوس های مختلفی مواجه می شوید که در مسیرهای مختلف حرکت می کنند. با توجه به آدرس هتل و مقصدتان می توانید سوار یکی از این اتوبوس ها بشوید و خود را به مقصد برسانید.

اتوبوس تاشکند

کرایه اتومبیل

کرایه اتومبیل هم یکی دیگر از گزینه های حمل و نقل فرودگاه تاشکند است. اگر دوست دارید خودتان در شهر رانندگی کنید و در مدت اقامتتان از آزادی عمل بیشتری برخوردار باشید می توانید اتومبیل کرایه کنید. چندین شرکت در فرودگاه تاشکند حضور دارند و انواع خدمات کرایه اتومبیل را به مسافران ارائه می کنند. با مقایسه قیمت ها و خدمات می توانید بهترین و مناسب ترین گزینه را انتخاب کنید. البته به یاد داشته باشید که برای رانندگی در تاشکند لازم است گواهینامه بین المللی معتبر داشته باشید.

منبع: advantour.com

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد