بلیط هواپیما

حیات در ونوس خیال یا واقعیت؟

یکی از سیاره هایی که چندین سال است توجه دانشمندان و فضانوردان را به خود جلب کرده، سیاره ونوس یا همان ناهید است. این سیاره، دومین سیاره ی نزدیک به خورشید است و به همین دلیل خیلی گرمتر از زمین هست اما به دلیل شباهت زیادی که به زمین دارد، مورد علاقه ی دانشمندان است. سیاره ای که سطحی بسیار گرم و فضایی به شدت سمی دارد و علاوه بر این، گذشته ی این سیاره هم بسیار جذاب است. همراه الی گشت از سیاره ونوس و داستان ادامه ی زندگی بشر روی آن بیشتر خواهید دانست:
سیاره ونوس

مطالب مرتبط:
جالب ترین وسایل نقلیه دور دنیا
امارات در مریخ شهر می سازد!

به دلیل شباهت عجیبی که به زمین دارد، آن را یار زمین می دانند و جدای از شکل ظاهری اش، اندازه ای تقریبا برابر با زمین هم دارد.
از ونوس بیشتر بدانید
ونوس، بعد از ماه، دومین شی درخشان آسمان است. جو ضخیم آن باعث می شود که خیلی سخت بتوان آن را رصد کرد و به همین دلیل است که تا به امروز ناشناخته باقی مانده است. همانطور که گفته شد، اتمسفر این سیاره به شدت سمی است چرا که در همه جای آن، گاز دی اکسید کربن پراکنده است و همین یکی از دلایلی است که زندگی روی آن را تقریبا غیر ممکن می کند.

مقایسه زمین و ونوس | سیاره ونوس
ونوس در گذشته
طبق اطلاعاتی که دانشمندان بدست آورده اند، میلیون ها سال قبل، این سیاره از خورشید خیلی دورتر بوده است و به همین دلیل زندگی روی آن ممکن بوده اما امروز گرمای غیر قابل توصیف آن، حیات روی آن را به یک رویا تبدیل کرده است (دلیل دوم)
طبق تحقیقات، در گذشته ونوس، اقیانوس داشته است و دمای آن خیلی خنک بوده است که به دلیل نزدیک شدن به خورشید، اقیانوس ها از بین رفتنه اند و خشک شده اند. همین موضوع باعث می شود تا حتی اگر آبی در آن باشد، به سرعت بخار شود و به جو برود. ممکن است در گذشته امکان حیات روی آن بوده باشد اما مطمئنا امروزه با این شرایط بعید است.
البته طبق تحقیقات ناسا، درست است که الان نمی توان روی این سیاره زندگی کرد اما قبلا امکان حیات روی ونوس بوده است و هیچ بعید نیست که دوباره شرایطی محیا شود تا در آینده هم بتوان روی آن زندگی کرد.
پروژه ی مدلسازی ونوس
پروژه ای که از این سیاره و زمین مدلسازی کرده نشان می دهد که حرکت سیاره ی ونوس آرام است و در جهت عکس زمین به دور خورشید می چرخد. دانشمندان به کمک این مدلسازی ها سعی کردند تا دنبال پیدا کردن آب و حیات روی ونوس باشند اما با توجه به شرایط امروزی ونوس، پیدا کردن اطلاعات دیگری از آن را کار عاقلانه تری می دانند.

علاوه بر این، مدلسازی این سیاره و مقایسه ی آن با زمین و سیاره های دیگر فایده ی بزرگتری دارد و آن هم این است که می توانیم درباره زمین بیشتر بدانیم و اطلاعات کاملتری از جایی که در آن زندگی می کنیم داشته باشیم.
در آینده بعد از کامل شدن تحقیقات می توان کاملا فهمید که چقدر آب روی ونوس وجود داشته است و کی از دست رفته است. شاید بتوان چیزهای جالبتر و اسرارآمیزتری از ونوس دانست.

عجیب ترین شغل های جهان، خنده‌ دار ولی کاربردی!
عجیب ترین شغل های جهان، خنده‌ دار ولی کاربردی!
صداهای مرموزی که معلوم نیست از کجا می آیند!
صداهای مرموزی که معلوم نیست از کجا می آیند!
کشف ردپای انسان های نئاندرتال در قزوین
کشف ردپای انسان های نئاندرتال در قزوین
عجایب هفتگانه ایران
عجایب هفتگانه ایران