بلیط هواپیما

رازهایی از پرواز که شاید تا به حال نشنیده باشید!

بزرگ ترین رازهای سفرهوایی

پرواز با هواپیما از کارهای معمول این روزهاست. کافیست کمی مقصدمان دور باشد تا برای راحتی سفر و زودتر  رسیدن  به فکر بلیط هواپیما و پرواز بیفتیم. حقایق جالبی درباره هواپیما و پرواز وجود دارد که دانستن آنها شاید برایتان جالب باشد. هر چه اطلاعات شما درباره پرواز و هواپیما بیشتر باشد مطمئنا پرواز دلنشین تری را تجربه می کنید. در ادامه الی گشت را همراهی کنید تا درباره بزرگ ترین رازهای سفر هوایی صحبت کنیم.

رازهای پرواز

صندلی های کلاس اکونومی امن تر هستند

مطالب مرتبط:
زبان های هواپیمایی!
چرا در هنگام برخاستن هواپیما، نور کابین را کم می کنند؟

بیشتر مطالعات نشان می دهند که در هنگام سقوط هواپیما کسانی که بر روی صندلی های جلو نشسته اند به احتمال بیشتری جان خود را از دست می دهند. حتما می دانید که صندلی های جلو مخصوص بهترین کلاس پرواز هستند. حتی اگر بر روی صندلی های قسمت خروج اضطراری نشسته باشید شانس نجات پیدا کردن شما بیشتر می شود.

کابین

ممکن است ماندن در کابین هواپیما ما را بیمار کند

مشکل آلودگی کابین هواپیما با دودهای موتور مساله تازه ای نیست. بسیاری از خلبان ها از تاثیر تنفس دودهای سمی موتور هواپیما حرف می زنند و صنعت هواپیمایی را متهم می کنند که نمی توانند این مشکل را حل کنند. حتی تعدادی از آن ها می گویند با استشمام این دودهای سمی نمی توانند برای کنترل هواپیما از تمام مهارت های خود استفاده کنند. بعد از مرگ یک خلبان بریتانیایی که پزشکان علت مرگ او را تنفس دائمی این دودهای سمی می دانستند در ژانویه سال ۲۰۱۶ قرار بر این شد که دستگاه هایی در هواپیماها نصب شوند که بتوانند این گازهای سمی را شناسایی کنند.

شما هم می توانید هواپیما را به زمین بنشانید و جان بقیه را نجات دهید

به زمین نشاندن هواپیما به آن سختی ای که شما فکر می کنید نیست. فرض کنید در هواپیما هستید و ناگهان برای خلبان مشکلی پیش می آید در این صورت شما هم می توانید جان دیگران را نجات دهید و هواپیما را به سلامت بنشانید! در داخل کابین خلبان قسمتی وجود دارد که با آن می توانید با افرادی که بر روی زمین هستند حرف بزنید. کافیست از آن ها بخواهید تا نزدیک ترین ومناسب ترین فرودگاه را به شما نشان دهند. باید خلبان خودکار را به راه بیندازید تا هواپیما خودش در فرودگاه مورد نظر فرود بیاید. اگر ترمز خودکار را روشن کنید هواپیما خودش ترمز می کند و به شما بخاطر نجات دادن جان این همه آدم لقب قهرمان هم می دهند!

پرواز

در هر زمان معمولا حدود ۱۶ هزار هواپیما در آسمان در حال پرواز است

تعداد کلی هواپیما ها در آسمان بسته به اینکه در چه زمانی از روز یا سال باشیم فرق می کنند اما اگر درباره روزها و زمان های شلوغ سال حرف بزنیم باید بگوییم که در ماه های جولای یا آگوست جمعه بعد از ظهر از ساعت ۲ تا ۴ عصر حدود ۱۶ هزار پرواز در آسمان انجام می شود.

حدود ۱۰۰ هواپیما بدون کوچکترین اثری ناپدید شده اند

در سال های ۱۹۴۸ تا ۲۰۹۱۴ حدود ۸۵ هواپیما در دنیا بدون کوچک ترین اثری ناپدید شده اند که از بین آن ها ۵۹ مورد در دریا گم شده اند.

فرد اضطراری خیلی اتفاق می افتد

ممکن است فکر کنید فرود اضطراری یک پدیده نادر است که زیاد اتفاق نمی افتداما  جالب است بدانید که فرودگاه هیترو لندن حدودا در هر هفته یک فرود اضطراری دارد. طبق آمار این فرودگاه در سال های ۲۰۱۳،  ۲۰۱۲ و ۲۰۱۱ به ترتیب ۵۰، ۴۰ و ۵۴ فرود اضطراری را تجربه کرده است.

پنجره های هواپیما سوراخ کوچکی دارند

باورتان می شود که اگر این سوراخ  ریز بر روی شیشه های هواپیما وجود نداشت در طول پرواز با مشکل روبرو می شدید؟ در ارتفاع های بالا فشار و اکسیژن هوا کم می شود. این سوراخ در واقع اختلاف فشار بین داخل هواپیما و بیرون هواپیما را حل می کند.

سوراخ ریز پنجره

در ماسک اکسیژن فقط ۱۲ دقیقه اکسیژن وجود دارد

اگر فشار کابین از مقدار مشخصی کمتر شود باید ماسک اکسیژن را از بالا بردارید و به روی صورت خود بزنید. خوشبختانه هواپیما خیلی زود به ارتفاع مناسب خود برمی گردد و فشار داخل کابین دوباره طبیعی می شود چون با این ماسک ها فقط می توانید حدود ۱۲ تا ۱۵ دقیقه تنفس کنید و بعد از آن اکسیژن ماسک تمام می شود و دیگر نمی توانید روی این ماسک ها حساب کنید.

هر ۴ موتور هواپیما از کار افتاده؟ باز هم می توانید جان سالم به در ببرید!

این که هر چهار موتور هواپیما در حین پرواز از کار بیفتد اتفاق خیلی نادریه اما ممکن است اتفاق بیفتد. در بسیاری از حوادث این چنینی خلبان ها موفق شده اند بدون اینکه تلفانی داشته باشند هواپیما را فرود بیاورند.

برخورد صاعقه با هواپیما زیاد اتفاق می افتد

صاعقه خیلی بیشتر از آن چیزی که فکر می کنید با هواپیما برخورد می کند. انرژی ای که از این صاعقه به هواپیما منتقل می شود هیچ وقت به داخل کابین نمی آید بلکه از طریق بدنه آلمینیومی هواپیما تخلیه می شود. ممکن است در اثر این صاعقه هواپیما یک سری آسیب های جزئی پیدا کند اما معمولا این صاعقه ها  هیچ اثری از خود بر جای نمی گذارند و بدون هیچ خطری به هواپیما برخورد می کنند و تمام می شوند.

برخورد صاعقه

می توانید چمدان های گم شده را بخرید

جیزهایی که در داخل هواپیما و یا در فرودگاه گم می شوند و هیچ کسی به دنبال آن ها نمی آید به مدت ۹۰ روز در جایی نگهداری و بعد از آن بخشیده می شوند و یا به حراج گذاشته می شوند.

غیر ممکن است که بتوانید در طول پرواز در هواپیما را باز کنید

فشار کابین اجازه باز کردن درب هواپیما در طول پرواز  نمی دهد.  این فشار تا حدی است که انگار در پشت هر یک متر مربع از در مانعی به اندازه ۵۰ کیلوگرم وجود دارد و نمی گذارد که در باز شود.

غذاهای هواپیما به یک دلیل بدمزه هستند

در ارتفاع زیاد حس چشایی به درستی کار نمی کند. خشک بودن هوای کابین و نبود رطوبت باعث خشک شدن مجاری بینی می شوند. از طرفی فشار هوا هم بر روی حس چشایی تاثیر می گذارد برای همین هم هست که معمولا غذاهایی که در هواپیما داده می شوند خیلی پرادویه و شور هستند.

منبع: telegraph.co.uk

اطلاعات کامل پروازی سفر به مونیخ و دوسلدورف
اطلاعات کامل پروازی سفر به مونیخ و دوسلدورف
نقشه فرودگاه دبی + اطلاعات و راهنمای کامل
نقشه فرودگاه دبی + اطلاعات و راهنمای کامل
آیا برقراری تماس صوتی با وای فای هواپیما امکان پذیر است؟
آیا برقراری تماس صوتی با وای فای هواپیما امکان پذیر است؟
معرفی هواپیمای بوئینگ ۷۴۷
معرفی هواپیمای بوئینگ ۷۴۷