زیباترین جاذبه های ایران از دید انگلیسی ها

مسجد-نصیرالملک

دیدنی های کشور عزیزمان ایران دیگر شهره خارج و داخل شده است.

اخیرا در گزارشی از خبرگزاری IB Times جاذبه های توریستی ایران به تصویر کشیده شده و از تخت جمشید، معماری اصفهان و آثار تاریخی آن سخن های بسیاری رفته است. در این مطلب جاذبه های گردشگری سرزمین مان را از نگاه این خبرگزاری انگلیسی برایتان توصیف می کنیم. پس با الی گشت همراه باشید.

مطالب مرتبط:
مرتفع ترین آبشار چشمه ای ایران، مارگون
کهتویه و دنیای ساده مردمانش

شهر تاریخی اصفهان

پایتخت پیشین ایران در فاصله سال های (۱۵۹۸ تا ۱۷۲۲ یکی از زیبا ترین شهر های دنیا به حساب می آید و محبوب ترین مقصد گردشگری داخل ایران نیز می باشد. خیابان های مملو از رنگ سبز گیاهان، معماری معروف اسلامی و کاشی کاری های منحصر به فرد همگی، میدان نقش جهان را که در لیست یونسکو آمده است، احاطه کرده اند. این میدان از بزرگ ترین میادین سراسر دنیا بوده و آثار تاریخی ارزشمندی چون مسجد شاه، مسجد لطف الله و عالی قاپو را در خود جای داده است.

مسجد شیخ لطف الله

این مسجد که در اوایل سده ۱۶۰۰ میلادی ساخته شده است یکی از چهار بنای تاریخی بزرگ نقش جهان می باشد. این مسجد با سنگ مرمر پوشیده شده  و کاشی های نفیس، تزئینات و خوشنویسی های داخلی بنا هر انسانی را مجذوب خود می کنند.

مسجد شاه یا مسجد امام، میراث جهانی یونسکو در میدان نقش جهان اصفهان است که با کاشی های خیره کننده و خطاطی های ماندگار، از شاهکار های معماری ایرانی به شمار می رود.

کاخ آراسته عالی قاپو در میدان نقش جهان در مقابل مسجد شیخ لطف الله قرار گرفته است.

بازار اصفهان

خیابانی به طول ۲ کیلومتر است که قسمت قدیمی شهر را به بخش جدید آن ارتباط می دهد. این بازار از قدیمی ترین و بزرگ ترین بازار های خاورمیانه محسوب می شود.

پل الله وردی خان

این پل که نام دیگرش سی و سه پل است با ۳۳ دهانه و ۲۹۵ متر در امتداد زاینده رود قرار گرفته است.

کلیسای وانک

به معنی کلیسای نجات دهنده مقدس، از کلیساهای تاریخی ارمنیان این شهر است که در زمان شاه عباس دوم ساخته شده است.

شهر اصفهان در قرن هفدهم دارای حدود ۳۰۰۰ برج منحصر به فرد بود که خانه کبوترها شده بودند. امروزه تنها ۳۰۰ مورد از این برج ها در شهر و اطراف آن باقی مانده است.

ابیانه

این روستا از قدیمی ترین روستا های ایران است که ۲۵۰۰ متر بالاتر از سطح دریا قرار گرفته و از توابع بخش مرکزی شهرستان نطنز در استان اصفهان می باشد. خانه های خشتی ابیانه که حاوی مقدار زیادی اکسید آهن است، به صورت فشرده در دامنه کوهستان کرکس قرار گرفته اند. ترکیب اکسید آهن باعث شده است که ظاهری قرمز رنگ به خانه ها داده شود .

دیزین

این منطقه که در سال ۱۹۶۹ تاسیس شد هم اکنون محبوب ترین پیست اسکی ایران است. فصل اسکی در ایران از ماه “دسامبر” آغاز شده و تا ماه “می” ادامه می یابد. البته این مدت بیش از مدت فعالیت پیست های اسکی اروپایی است چرا که دیزین با ارتفاع ۳۶۰۰ متر، یکی از ۴۰ پیست اسکی مرتفع در دنیا به شمار می رود.

پیست اسکی دربندسر

واقع در ۶۰ کیلومتری شمال تهران، یکی از جدید ترین پیست های اسکی ایران است. این پیست علاوه بر اسکی، تنوع بالایی از ورزش های زمستانی را مانند کوهنوردی ارائه می دهد.

پرسپولیس

پایتخت تشریفاتی امپراتوری هخامنشی که ۵۱۸ سال پیش از میلاد به فرمان داریوش اول ساخته شد. این بنا در ۷۰ کیلومتری شمال شرق شیراز قرار گرفته است. گفته می شود قدمت آرامگاه کورش کبیر واقع در میراث جهانی پاسارگارد، به قرن چهارم پیش از میلاد باز می گردد.

نارنجستان قوام که به باغ قوام نیز شهرت دارد ، باغی متعلق به قرن نوزدهم در شیراز می باشد. تزییتان این خانه با الهام از دوران ویکتوریای اروپا طراحی شده است.

مسجد نصیرالملک

این مسجد که در شیراز واقع شده است به دلیل رنگ کاشی هایش، به مسجد صورتی شهرت یافته است. زیبایی مسجد با انعکاس نور از شیشه های رنگی آن دوچندان می شود.

اگرچه تهران از معماری بی نطیر اصفهان و تمدن پرسپولیس بی بهره مانده است، اما مجموعه گسترده کافه ها، رستوران ها، گالری های هنری و موزه ها رنگ و بوی خاصی به آن بخشیده اند. موقعیت این شهر در دامنه کوه های البرز، مسیر فوق العاده ای برای پیاده روی محسوب می شود.

کاخ گلستان

این کاخ در تهران قرار دارد و جزو میراث جهانی یونسکو بوده. این بنا که بخشی از مجموعه سلطنتی سابق است شامل کاخ های دیگر، موزه ها و سالن های ترئین شده با سنگ مرمر و آینه های متعدد نیز می شود.

برج میلاد

یا همان برج تهران با ۴۳۵ متر ارتفاع، ششمین برج بلند دنیا می باشد. طبقات بالای این برج به رستوران گردان و عرشه ای برای مشاهده سراسر شهر اختصاص یافته است.

کوه دماوند

این کوه که آتشفشانی فعال می باشد، بلندترین قله ایران و خاورمیانه است و در محدوده البرز در نزدیکی سواحل جنوبی دریای خزر و حدود ۶۰ کیلومتری شمال شرق تهران قرار دارد.

کندوان

روستایی در آذربایجان شرقی که خانه های صخره ای آن داخل سنگ های آتشفشانی قرار دارند. درست مانند منطقه کاپادوکیه در ترکیه. این خانه ها هنوز هم مورد استفاده هستند و در سرشماری سال ۲۰۰۶، جمعیت روستا حدود ۶۰۰ نفر گزارش شد.

یزد

با جمعیتی یک میلیون نفری، خشک ترین شهر ایران می باشد. معماری این شهر بسیار منحصر به فرد بوده و از مقاصد زیارتی مهم زرتشتیان محسوب می شود.

شهرستان بم

این شهرستان در استان کرمان قرار دارد و یکی از ارزشمند ترین بقایای تاریخی را در خود جای داده است. قدمت ارگ باستانی بم به ۲۰۰۰ سال پیش و امپراتوری اشکانی می رسد.

قم

با حدود یک میلیون نفر جمعیت در ۱۲۵ کیلومتری جنوب غرب تهران قرار دارد و مکانی زیارتی و مقدس به حساب می آید.

کوه های زاگرس

این کوه ها که در امتداد مرز غربی کشور قرار گرفته اند، برای کردهای ایران مکانی مقدس است. بلند ترین نقطه این رشته کوه، زرد کوه با ارتفاع ۴۵۴۸ متر است.

تالاب انزلی

این تالاب در دریای خزر و در استان شمالی گیلان قرار دارد و مکانی بکر برای نظاره پرندگان است. اگر چه متاسفانه سال های زیادی است که با آلودگی دست و پنجه نرم می کند.

شهر بندرعباس

این شهر در استان هرمزگان واقع در سواحل جنوبی ایران واقع شده است. گردشگران زیادی هر ساله از این شهر و جزایر اطراف آن مانند قشم و هرمز دیدن می کنند.

بازار تبریز

بازار تبریز یکی دیگر از میراث جهانی یونسکو و بزرگ ترین بازار سرپوشیده دنیا می باشد. بخش های متعددی در این بازار به فروش جواهرات، فرش، محصولات چرمی و غیره اختصاص دارد.

عمارت درخشان ایرانی در باغ فتح آباد کرمان
عمارت درخشان ایرانی در باغ فتح آباد کرمان
بهترین دسرهای ایرانی از نگاه گردشگران خارجی
بهترین دسرهای ایرانی از نگاه گردشگران خارجی
با قدم زدن در بازار کرمان به تاریخ ۶۰۰ ساله آن سفر کنید
با قدم زدن در بازار کرمان به تاریخ ۶۰۰ ساله آن سفر کنید
گورستان هزار ساله شغاب در بوشهر!
گورستان هزار ساله شغاب در بوشهر!

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code