هواپیمای نروژی رکورد سریع ترین پرواز نیویورک به لندن را شکست!

پرواز از نیویورک به لندن در ۵ ساعت!

شرکت هواپیمایی نروژ رکورد سریع ترین پرواز نیویورک به لندن را به نام خود کسب کرد. این ایرلاین ارزان قیمت که به دلیل پروازهای طولانی مدت و ارزانش مشهور است بار دیگر مورد توجه رسانه ها قرار گرفت. هواپیمای بوئینگ ۷۸۷-۹ سری دریم لاینر توانست مسیر بین نیویورک تا لندن را در ۵ ساعت و ۱۳ دقیقه طی کند. این مسیر بین قاره ای معمولا ۶ الی ۱۰ ساعت طول می کشد. با الی گشت همراه باشید تا در مورد جزئیات این خبر بیشتر بدانیم.

سریع ترین پرواز نیویورک به لندن

رکورد سریع ترین پرواز نیویورک به لندن

مطالب مرتبط:
طولانی ترین پرواز جهان با قطر ایرویز
Hypersonic; پرواز از لندن به سیدنی تنها در دو ساعت
هواپیمای خورشیدی ای که تا ابد پرواز می کند

یکی از مشکلاتی که در مورد سفر هوایی وجود دارد تاخیرهای ایجاد شده در پرواز است. ممکن است به فرودگاه برسیم و متوجه شویم که به دلیل شرایط نامساعد جوی یا نقص فنی پروازمان با تاخیر انجام می شود. یا آنکه در داخل هواپیما هستیم و خلبان اعلام می کند که دیرتر از زمان مقرر به مقصد خواهیم رسید. تجربه تاخیر و دیر رسیدن در سفر هوایی تجربه ناخوشایندی است که اکثر مسافران با آن روبرو شده اند. اما تصور کنید که سوار هواپیما شوید و نه تنها دیر و با تاخیر به مقصد نرسید، بلکه بسیار زودتر از ساعت مقرر در فرودگاه مقصد باشید! این اتفاق روز دوشنبه هفته پیش برای مسافران خوش شانس شرکت هواپیمایی نروژ اتفاق افتاد. مسافران این پرواز از فرودگاه جان اف کندی حرکت کردند و در کمال شگفتی یک ساعت زودتر از زمان تعیین شده وارد فرودگاه گاتویک لندن شدند.

رکورد پرواز نیویورک به لندن

شرایط مساعد پرواز

هواپیمای دریم لاینر بوئینگ ۷۸۷ روز دوشنبه پیش از فرودگاه جان اف کندی نیویورک پرواز کرد و پس از ۵ ساعت و ۱۳ دقیقه در فرودگاه گاتویک لندن به زمین نشست. این مدت زمان سریع ترین پرواز یک هواپیمای مسافربری بر فراز آتلانتیک به شمار می رود. این هواپیما دارای ۲۸۴ سرنشین بود و مسافران وقتی در ساعت ۱۱:۴۴ دقیقه صبح فرودگاه نیویورک را ترک کردند امیدوار بودند در بهترین حالت ساعت ۱۰ شب به لندن برسند. اما بادهای موافق قدرتمند بر فراز اقیانوس اطلس باعث شد این هواپیما سرعت بگیرد و با سرعت ۷۷۶ مایل در ساعت (حدود ۱۲۴۸ کیلومتر در ساعت) به سمت لندن پرواز کند. مسافران و خدمه هواپیما وقتی متوجه شدند که پس از ۵ ساعت به لندن رسیده اند بسیار غافلگیر و شگفت زده شدند.

هارولد وان دام، خلبان نروژی این هواپیما می گوید: «ما فقط ۵ ساعت در آسمان بودیم و اگر ناآرامی های پیش بینی نشده جوی در ارتفاع پایین وجود نداشت می توانستیم این مسیر را در زمان کمتری طی کنیم. هواپیمای دریم لاینر ۷۸۷ تجربه پرواز لذتبخشی را به خلبان می دهد. اما اینکه توانسته ایم با این هواپیما رکورد سریع ترین پرواز نیویورک به لندن را کسب کنیم احساس خیلی خوبی دارد.»

رکورد هواپیمای نروژی پرواز نیویورک به لندن

باد موافقی که به هواپیمای نروژی کمک کرد به رکورد سریع ترین پرواز نیویورک به لندن برسد جریان هوا در لایه های بالای اتمسفر است که با سرعت بالا در حرکت هستند. این جریان هوا درواقع نقشی کلیدی در ایجاد و جداسازی توده های هوا و تغییرات ناگهانی آب و هوا دارد. در زمستان و در نیمکره شمالی چون اختلاف دما بین دمای هوای خط استوا و هوای قطب شمال به بیشترین میزان می رسد این جریان هوا به بیشترین میزان سرعت خود می رسد.

شرایط جوی مناسب پرواز نیویورک به لندن

رکوردهای قبلی 

هواپیمای نروژی توانست رکورد قبلی این مسیر را که ۵ ساعت و ۱۶ دقیقه بود بشکند و این رکورد را به نام خود ثبت کند. رکورد قبلی متعلق به هواپیمای بریتیش ایرویز بود که در سال ۲۰۱۵ توانست این مسیر را در ۵ ساعت و ۱۶ دقیقه طی کند.

هواپیمایی نروژ از هواپیمای بوئینگ دریم لاینر در دو پرواز روزانه از لندن به نیویورک استفاده می کند و جالب است بدانید که یک روز قبل از این رکورد، پاسکال نیوولد، خلبان دیگر این هواپیمایی نیز توانسته بود این مسیر را در مدت زمان ۵ ساعت و ۲۰ دقیقه طی کند.

رکورد سریع ترین پرواز

رکورد سریع ترین پرواز هواپیمای مسافربری

البته این رکورد متعلق به یک هواپیمای مسافربری است و هواپیماهای دیگر در مدت زمان بسیار کمتری این مسیر را پیموده اند. به طور مثال هواپیمای مافوق صوت کنکورد توانسته است مسیر نیویورک-لندن را در سال ۱۹۹۶ در ۲ ساعت و ۵۳ دقیقه طی کند! البته این هواپیماها همانطور که از نامشان مشخص است مافوق صوت هستند و با چنان سرعتی پرواز می کنند که دیوار صوتی را می شکنند! بنابراین باعث مشکلات بسیاری در روی زمین می شوند. هواپیمای مافوق صوت باعث می شود شیشه پنجره ها شکسته شود، دیوارها و سقف خانه ها ترک بردارد و حیوانات اهلی گیح و سردرگم بشوند. به همین دلیل سفر با هواپیمای مافوق صوت از سال ۱۹۷۳ ممنوع اعلام شد و این نوع هواپیماها جز در ماموریت های خاص اجازه پرواز ندارند.

هواپیمای مافوق صوت ناسا

ناسا هواپیمای مافوق مسافربری صوت می سازد

مسافرانی که از نیویورک به لندن سفر می کنند همیشه از مدت زمان طولانی این سفر ناراضی هستند. البته رکورد سریع ترین پرواز نیویورک به لندن توسط این هواپیمای نروژی می تواند خبر خوشحال کننده ای برای آن ها باشد. اما اگر ۵ ساعت پرواز هم به نظرتان طولانی می رسد خبرهای بهتری نیز در راه است: ناسا در سال ۲۰۱۷ اعلام کرد که پیشنهاد ساخت مدل آزمایشی هواپیما مافوق صوتی را قبول کرده که مشکلات بسیار کمتری در رابطه با شکستن دیوار صوتی به همراه خواهد داشت.

پیتر کوئن، مدیر پروژه ساخت هواپیمای مافوق صوت مسافربری در مصاحبه ای اعلام کرد: «افزایش تقاضا برای سفر هوایی و رشد چشمگیر سفر با هواپیما و افزایش ترافیک هوایی نیاز به هواپیماهای مجهزتر و سریع تر را ایجاب می کند. مردم روز به روز بیشتر از هواپیما به عنوان وسیله حمله و نقل استفاده می کنند و هواپیماهای جدید، مثل هواپیمای مافوق صوت می تواند باعث ارتقا خدمات و رقابت بین شرکت های هواپیمایی بشود.»

منبع: businessinsider.com

۵ فیلم برتر دنیا که در هواپیما ساخته شد!
۵ فیلم برتر دنیا که در هواپیما ساخته شد!
با قسمت های مختلف بدنه هواپیما آشنا شوید
با قسمت های مختلف بدنه هواپیما آشنا شوید
هواپیمای ایرفرانس هنوز بر زمین ایران ننشسته، به حاشیه رفت
هواپیمای ایرفرانس هنوز بر زمین ایران ننشسته، به حاشیه رفت
اولین هواپیمای مسافربری محبوب جهان، هواپیما بوئینگ ۷۲۷
اولین هواپیمای مسافربری محبوب جهان، هواپیما بوئینگ ۷۲۷

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code