چرا هنوز هم در هواپیماها زیرسیگاری وجود دارد؟

ممنوعیت سیگار کشیدن در هواپیما

امروزه همه می دانند که سیگار کشیدن در هواپیما ممنوع است. حتی کسانی که تا به حال با هواپیما سفر نکرده اند هم از این قانون مطلع هستند. اما آیا می دانستید که در هواپیما و در سرویس بهداشتی تمام هواپیماها زیرسیگاری وجود دارد؟! به نظرتان عجیب نیست؟ اگر سیگار کشیدن ممنوع است پس چرا در هواپیما زیرسیگاری وجود دارد؟ آیا تا به حال متوجه زیرسیگاری در هواپیما شده اید؟ اگر بله، آیا برایتان سوال پیش نیامده که وقتی سیگار کشیدن در هواپیما ممنوع است چرا زیرسیگاری در هواپیما وجود دارد؟ آیا این زیرسیگاری بازمانده از دورانی است که مسافران اجازه سیگار کشیدن در هواپیما را داشتند؟ اگر اینطور است چرا هواپیماهای جدید هم زیرسیگاری دارند؟ با الی گشت همراه باشید تا پاسخ این سوال ها را با هم پیدا کنیم.

سیگار ممنوع

وجود زیرسیگاری در هواپیما یک الزام قانونی است!

مطالب مرتبط:
دلیل مقررات امنیتی فرودگاه چیست؟
این ۷ اشتباه را در فرودگاه انجام ندهید!

بر طبق لیست حداقل تجهیزات لازم برای هواپیما که توسط اداره هوانوردی فدرال (FAA) تهیه می شود، زیرسیگاری در هواپیما همچنان یکی از ضروریات قانونی و امنیتی به شمار می روند. این قانون لازم الاجراست و حتی نظارت دقیقی در مورد آن انجام می شود. به طور مثال، اگر زیرسیگاری هواپیما بشکند، ایرلاین موظف است ظرف ده روز آن را جایگزین کند و یک زیرسیگاری نو به جای آن قرار دهد.

در واقع، در سال ۲۰۰۹ یکی از پروازهای بریتیش ایرویز با تاخیر انجام شد. چرا؟ چون کارکنان مشغول عوض کردن زیرسیگاری شکسته بودند!!! طبق مقررات: «صرف نظر از این که سیگار کشیدن در هواپیما ممنوع باشد یا نباشد، سرویس بهداشتی هواپیما می بایست دارای زیرسیگاری هایی قابل جدا شدند باشند و این زیرسیگاری ها باید در نزدیکی درب و جلوی دید قرار داده شود!»

اگر نصف مجموع زیرسیگاری های هواپیما خراب شوند و قابل استفاده نباشد ایرلاین باید ظرف مدت ۷۲ ساعت نسبت به تعمی رو تعویض زیرسیگاری ها اقدام کند. در غیراینصورت ممکن است اجازه پرواز به آن هواپیما داده نشود!

زیرسیگاری در هواپیما

زیرسیگاری در هواپیما

ممکن است بارها سوار هواپیما شده باشید و متوجه این موضوع نشده باشید. اما این بار که سوار هواپیما شدید و به سرویس بهداشتی رفتید سمت راست (شاید هم سمت چپ) خود را نگاه کنید تا زیرسیگاری را ببینید که روی دیوار قرار دارد! علیرغم ممنوعیت سیگار کشیدن در هواپیما هنوز هم یکی دو تا زیرسیگاری در هواپیما وجود دارد. در واقع، بگذارید این طور بگوییم. از سال ۲۰۰۰ ایرلاین ها موظف هستند در سرویس بهداشتی هواپیماها زیرسیگاری قرار بدهند! چرا؟؟؟

شاید به نظرتان عجیب برسد اما تا دهه نود میلادی هم مسافران می توانستند در هواپیما سیگار بکشند! مسافران می توانستند از مهمانداران سیگار بگیرند و در ارتفاع ۱۰۰۰۰ متری سیگار بکشند! هواپیماهای قدیمی که عمربالایی دارند هنوز هم در کابین خود زیرسیگاری دارند و یادآور آن دوران هستند. اما امروز در مورد هواپیماهای قدیمی نمی خواهیم صحبت کنیم. موضوع جالب این است که هواپیماهای مدرن و جدید هم در سرویس بهداشتی شان زیرسیگاری دارند!

استعمال دخانیات در هواپیما

امروزه اما تقریبا تمام ایرلاین ها سیگار کشیدن در هواپیما را ممنوع اعلام کرده اند اما با این حال، هنوز هم مسافران قانون شکن وجود دارند و قرار نیست به خاطر سهل انگاری یک مسافر جان بقیه مسافران به خطر بیفتد. درست است؟ به گفته یک مهماندار سیگاری های امروزی زرنگ تر هم شده اند! این افراد مخفیانه سیگار را با خود به داخل سرویس بهداشتی می برند و سنسور حساس به دود ( Smoke detector) را می پوشانند تا بتوانند سیگار بکشند! قوانین امنیتی پرواز شاید سختیگرانه به نظر برسد اما صرفا برای حفظ امنیت پرواز و جان و مال مسافران است و تمام مسافران موظف هستند این قوانین را رعایت کنند. اما ایرلاین ها باید این احتمال را هم در نظر بگیرند که اگر مسافری توجهی به قانون نکرد و در سرویس بهداشتی سیگار کشید برای بقیه مسافران و هواپیما مشکلی ایجاد نشود. به همین دلیل ایرلاین ها باید در سرویس بهداشتی یکی دوتا زیرسیگاری قرار بدهند تا در صورت بروز چنین اتفاقی حداقل جان بقیه به خطر نیفتد!

زیرسیگاری در دستشویی هواپیما

چرا همچنان زیرسیگاری در هواپیما وجود دارد؟

خب، حالا می رسیم به دلیل این کار عجیب. امروزه به دلیل رعایت حقوق شهروندان و مشکلات سلامتی سیگار کشیدن در اماکن عمومی ممنوع است. هواپیما هم مکانی عمومی محسوب می شود و به دلیل نکات امنیتی سال هاست که استعمال دخانیات در هواپیما ممنوع است. این موضوع را همه می دانیم، درست است؟ اما به هرحال باز هم ممکن است یک مسافر خطاکار به این قانون اهمیتی ندهد و سعی کند مخفیانه در سرویس بهداشتی سیگار بکشد! هرچند اکثر مسافران این قانون را رعایت می کنند اما باز هم احتمال این کار وجود دارد و ایرلاین ها برای امنیت پرواز باید کوچکترین احتمالات را هم در نظر بگیرند.

برای اینکه لزوم وجود زیرسیگاری در هواپیما برایتان روشن تر شود به این مثال توجه کنید:

در سال ۱۹۷۳ پرواز شماره ۸۲۰ ایرلاین Varig از ریودوژانیرو  به سمت پاریس پرواز می کرد که دچار آتش سوزی شد. یک مسافر بی توجه در سرویس بهداشتی سیگار کشیده  و ته سیگار هنوز روشنش را در سطل زباله انداخته بود! آتش از سرویس بهداشتی شروع شد و وقتی خدمه متوجه بوی دود و آتش سوزی شدند سریعا به خلبان اطلاع دادند. آتش به سرعت گسترش پیدا کرد و خلبان مجبور به فرود اضطراری شد. با این حال، ۱۲۳ نفر از مسافران و مهمانداران به دلیل غفلت و بی توجهی یک مسافر کشته شدند!!!

سرویس بهداشتی هواپیما

ایرلاینی برای سیگاری ها!

مساله سیگار کشیدن در هواپیما برای بعضی ها تبدیل به دغدغه شده است؛ تا حدی که پیشنهاد تاسییس ایرلاینی ویژه افراد سیگاری مطرح شده است! افرادی که در سفر کاری هستند به ویژه دوست دارند همچنان در طول پرواز هم سیگار بکشند و به دنبال راهی برای رهایی از این ممنوعیت هستند. در سال ۲۰۰۴ ایرلاینی به نام اسمینت ایر (SmintAir) که مخفف ایرلاین بین المللی سیگاری ها (Smoker’s International Airlines) است تلاش کرد شرکت هواپیمایی ای برای افراد سیگاری راه اندازی کند. قرار بود هواپیمای بوئینگ ۷۴۷ مسیر بین دوسلدورف و توکیو را پرواز کند و تمام مسافران اجازه داشتند در طول پرواز هرچقدر دلشان خواست سیگار بکشند. اما به دلیل مسائل و مشکلات ملی این پرواز در دقیقه نود کنسل شد.

منبع: money.cnn.com

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد