بلیط هواپیما

طولانی ترین باندهای فرودگاه جهان

۷ مورد از طولانی ترین باندهای فرودگاه جهان

باند فرودگاه را می توان اصلی ترین بخش یک فرودگاه دانست. ظهور هواپیماهای مسافربری غول پیکر نیاز به باندهای فرودگاه طولانی را ایجاد کرده و فرودگاه ها سعی می کنند طول باندهایی متناسب با این هواپیماها داشته باشند. هواپیماهای ایرباس ای ۳۸۰ از جمله هواپیماهای مدرن و غول پیکری است که برای پرواز و فرود نیازمند طول باند نسبتا زیادی است. اما در بین فرودگاه های دنیا برخی فرودگاه ها رکورد طولانی ترین باند فرودگاه را به خود اختصاص داده اند. در ادامه با الی گشت همراه باشید تا با ۷ مورد از طولانی ترین باندهای فرودگاه جهان آشنا شویم.

فرودگاه باراخاس مادرید

۱- فرودگاه کامدو بامدا | Qamdo Bamda Airport

مطالب مرتبط:
۱۰ باند فرودگاه ترسناک در جهان
وسط این باند فرودگاه، دو سنگ قبر وجود دارد!
 • کشور: تبت، چین
 • طول باند: ۵۵۰۰ متر

فرودگاه کادو بامدا که به نام فرودگاه بانگدا نیز شناخته می شود در منطقه خودمختار تبت در کشور چین قرار دارد. قبلا در مطلب مرتفع ترین فرودگاه های جهان به این فرودگاه نیز اشاره کردیم و گفتیم که این فرودگاه در ارتفاع ۴۳۳۴ متری از سطح دریا قرار گرفته است. در واقع، این فرودگاه مرتفع ترین فرودگاه جهان محسوب می شود. اما این فرودگاه رکورد دیگری را نیز از آن خود کرده و آن رکورد طولانی ترین باند فرودگاه جهان است! باند فرود این فرودگاه ۵۵۰۰ متر طول دارد و از این نظردر صدر لیست طولانی ترین باندهای فرودگاه جهان قرار می گیرد. قرارگیری در ارتفاع بالا هواپیماها را وادار می کند مسافت بیشتری را در باند فرود حرکت بکنند، به همین دلیل باند این فرودگاه طول بسیار زیادی دارد.

فرودگاه کامدو تبت

۲- فرودگاه بین المللی حمد | Hamad International Airport

 • کشور: قطر
 • طول باند: ۵۳۹۴ متر

فرودگاه بین المللی حمد که سابقا فرودگاه جدید دوحه نامیده می شد یکی از بزرگ ترین فرودگاه های جهان است و در کشور قطر قرار دارد. علاوه بر این، این فرودگاه دارای یکی از طولانی ترین باندهای فرودگاه جهان نیز هست. اولین باند فرود این فرودگاه ۵۳۹۴  متر (۱۷۷۰۰ فوت) طول دارد و با این حساب، علاوه بر قرارگیری در بین طولانی ترین باندهای فرودگاه جهان، طولانی ترین باند فرود در غرب آسیا نیز به شمار می رود. حتی دیدار از این فرودگاه هم می تواند دلیل کافی برای پرداخت هزینه قیمت تور قطر و سفر به این مقصد عربی جذاب باشد!

باند دوم این فرودگاه حدود ۴۲۶۷ متر (۱۴۰۰۰ فوت) طول دارد نیز قادر به پذیرش هواپیماهای مسافربری بزرگ مثل ایرباس ای ۳۸۰ است. در حال حاضر این فرودگاه گنجایش جابجایی سالانه ۲۸ میلیون مسافر را دارد که نسبت به فرودگاه قدیمی حدود ۱۰ میلیون افزایش داشته است.

فرودگاه حمد دوحه

۳- فرودگاه بین المللی دِنور | Denver International Airport

 • کشور: ایالات متحده
 • طول باند: ۴۸۷۶ متر

باند فرود ۱۶R/34L فرودگاه بین المللی دنور ۴۸۷۶ متر (۱۶۰۰۰ فوت) طول دارد و طولانی ترین باند فرودگاه مسافربری در آمریکای شمالی به حساب می آید. این باند یکی از شش باند فرودی است که در فرودگاه دنور وجود دارد و آن را به یکی از بزرگ ترین و همینطور پررفت و آمدترین فرودگاه های جهان تبدیل کرده است. این باند که یکی از طولانی ترین باندهای فرودگاه جهان است با سرمایه ای بالغ بر ۱۶۶ میلیون دلار و تنها در عرض ۴۱ روز ساخته شده است. این باند فرود جزئی از طرح اصلی فرودگاه دنور بوده و قادر به پذیرش نسل جدید هواپیماهای مسافربری غول پیکر، مثل ایرباس ای ۳۸۰ است.

فرودگاه بین المللی دنور

۴- فرودگاه بین المللی ایندیرا گاندی | Indira Gandhi International Airport

 • کشور: هند
 • طول باند: ۴۵۲۶ متر

فرودگاه بین المللی ایندیرا گاندی اصلی ترین فرودگاه دهلی، پایتخت هندوستان است. این فرودگاه یکی از بزرگ ترین فرودگاه های هند و همینطور جنوب آسیا به شمار می رود و سالانه بیش از ۴۶ میلیون مسافر را جابجا می کند. طرح توسعه و گسترش این فرودگاه در دست اجراست و قرار است با ساخت ترمینال مسافربری جدید تا سال ۲۰۳۰، ظرفیت این فرودگاه به ۱۰۰ میلیون مسافر افزایش پیدا کند.

بزرگ ترین باند فرود این فرودگاه ۴۵۲۶ متر (۱۴۸۵۲ فوت) طول دارد و یکی از طولانی ترین باندهای فرودگاه جهان به شمار می رود. این باند فرود در سال ۲۰۰۸ افتتاح شد و ظرفیت فرودگاه را به ۸۵ پرواز در ساعت افزایش داد. فرودگاه ایندیرا گاندی دارای سه باند فرود است و هر سه باند به طور همزمان فعالیت می کنند تا از فشار و ترافیک هوایی در باند اصلی بکاهند.

فرودگاه ایندیرا گاندی

۵- فرودگاه بین المللی آل مکتوم | Al Maktoum International Airport

 • کشور: دبی، امارات متحده عربی
 • طول باند: ۴۵۰۰ متر

فرودگاه آل مکتوم در ۳۷ کیلومتری جنوب غربی شهر دبی قرار دارد و قطب اصلی فعالیت های ایرلاین فلای دبی محسوب می شود. باند فرود این فرودگاه با طول ۴۵۰۰ متر یکی از طولانی ترین باندهای فرودگاه جهان به شمار می رود. این باند فرودگاه در طول ۶۰۰ روز ساخته شد و شش تا هشت ماه نیز مورد آزمایش و بررسی قرار گرفت تا استانداردهای لازم را کسب کند.

طولانی ترین باندهای فرودگاه جهان در فرودگاه آل مکتوم

۶- فرودگاه جان اف کندی | JFK International Airport

 • کشور: ایالات متحده
 • طول باند: ۴۴۱۹ متر

فرودگاه جان اف کندی ششمین فرودگاه پررفت و آمد در ایالات متحده است و سالانه بیش از ۴۸ میلیون مسافر را جابجا می کند. ترافیک هوایی این فرودگاه توسط ۴ باند فرود مدیریت می شود که سه تای آن ها سطح آسفالتی دارند. طولانی ترین آن ها دارای سطح بتنی است و بیش از ۴۴۱۹ متر (۱۴۵۰۰ فوت) طول دارد. این باند یکی از طولانی ترین باندهای فرودگاه جهان به شمار می رود و هواپیماهای مسافربری بسیار بزرگ به خوبی می توانند در این باند پرواز و فرود انجام دهند. در واقع، این باند پس از باند فرودگاه دنور، دومین باند فرودگاه طولانی ایالات متحده به شمار می آید. باند فرود این فرودگاه در کنار ترمینال های شماره ۱، ۲ و ۳ قرار دارد و در صورت نیاز برای ماموریت های فضایی شاتل نیز استفاده می شود.

فرودگاه جان اف کندی

۷- فرودگاه بین المللی مادرید باراخاس | Madrid Barajas International Airport

 • کشور: اسپانیا
 • طول باند: ۴۳۴۸ متر

فرودگاه مادرید باراخاس بزرگ ترین و پررفت و آمدترین فرودگاه در کشور اسپانیاست. این فرودگاه یکی از بزرگ ترین فرودگاه های اروپا به شمار می رود و سالانه بیش از ۵۲ میلیون مسافر از این فرودگاه استفاده می کنند.  این فرودگاه نیز میزبان طولانی ترین باندهای فرودگاه جهان است و از ۴ باند فرود این فرودگاه، دو تای آن ها بیشتر از ۱۶۰۰۰ فوت (۳۹۶۲ متر) طول دارند. طولانی ترین آن ها ۴۳۴۸ متر طول دارد و در سال ۱۹۹۸ آغاز به کار کرده است.

منبع: airport-technology.com

بزرگترین کشورهای جهان به ترتیب، کدام کشورها هستند؟!
بزرگترین کشورهای جهان به ترتیب، کدام کشورها هستند؟!
۳ پارک آبی برتر که اخیرا انتخاب شده اند
۳ پارک آبی برتر که اخیرا انتخاب شده اند
قصرهای سلطنتی زیبا در جهان(بخش اول)
قصرهای سلطنتی زیبا در جهان(بخش اول)
تصاویری جالب از سواحلی با شن هایی به رنگ سیاه
تصاویری جالب از سواحلی با شن هایی به رنگ سیاه