بلیط هواپیما

معرفی فرودگاه بین المللی شهید بهشتی اصفهان

آشنایی با فرودگاه بین المللی شهید بهشتی اصفهان

اصفهان از جمله شهرهایی است که نه تنها جایگاه خاصی بین شهر های گردشگری جهان دارد بلکه به عنوان یکی از شهر های پایه و اصلی کشورمان ایران، نیز محسوب می گردد. در ادامه با ما در الی گشت همراه باشید تا به اتفاق هم فرودگاه بین المللی شهید بهشتی اصفهان را که برای سهولت تردد گردشگران و مسافران داخلی و خارجی در این شهر راه اندازی شده است را بررسی نماییم.

آشنایی با فرودگاه بین المللی شهید بهشتی اصفهان

اطلاعات و تاریخچه ی کلی فرودگاه بین المللی شهید بهشتی اصفهان

مطالب مرتبط:
موزه های شهر اصفهان نصف جهان
کشف نقوش صخره ای ۵ هزار ساله در استان اصفهان

به این علت که تقاضا برای رفت و آمد در استان اصفهان، نصف جهان بسیار زیاد است، در سال ۱۳۶۳ فرودگاه قدیم اصفهان به منظور ارائه ی خدمات آموزشی، هوایی برنامه‌ ای و غیربرنامه ‌ای و انجام پروازهای مسافری به صورت رسمی افتتاح شد و به صورت کاملا کاربردی و عملیاتی وارد ناوگان هوایی کشور شد. البته در ابتدا بنا بر شرایط و نیازهای وقت، از این فرودگاه به عنوان فرودگاهی نظامی استفاده شد و در اختیار نیروهای دولتی و نظامی قرار گرفت. فرودگاه بین المللی اصفهان، در شرق استان اصفهان و در منطقه ای کویری ساخته شده است. فاصله ی مناسب این فرودگاه با اراضی شهری  و دور بودن مردم از آلودگی صوتی در اثر فرود و پرواز هواپیماهای این فرودگاه از جمله مزیت هایی است که این فرودگاه دارد. اگر بخواهیم جانمایی جغرافیایی فرودگاه اصفهان را به صورت دقیق بگوییم، این فرودگاه در منطقه ای کویری به نام صفه  و در مساحت ۱۰۴۱ هکتار ساخته شده است.

باند فرود فرودگاه

شرکت‌های هواپیمایی که با این فرودگاه به عنوان قطب فعال فعالیت می کنند عبارتند از: هواپیمایی تابان، ایران‌ ایر، هواپیمایی نسیم، هواپیمایی ماهان، هواپیمایی کیش، هواپیمایی قشم، هواپیمایی نفت ایران و هواپیمایی زاگرس. از این فرودگاه به سمت فرودگاه های خارجی: فرودگاه بین المللی شارجه، تفلیس، آدانا، وین، بغداد، نجف، دبی، آدانا، کویت، ملک عبدالعزیز، زوارتنتوس و آتاترک و برای پرواز های داخلی به مقصد فرودگاه هایی همچون: شهید مدنی تبریز، شهید هاشمی نژاد مشهد، بندرعباس، اهواز، کرمان، کرمانشاه، کیش، لاوان، سردار جنگل رشت، شهید دستغیب شیراز، شهید مدنی تبریز، مهر آباد، زاهدان، بندرعباس، ماهشهر و …، پرواز های داخلی و خارجی می نشینند و پرواز می کنند. با توجه به قرار دادی که بین ایران و فرانسه به امضا رسید، قرار بر این شد که یکی از تیم های طراحی و توسعه ی فرودگاه های جهان و اروپا به نام شرکت وینسی که پروژه هایی همچون مدیریت و توسعه ی طرح فرودگاه های فرانسه، پرتغال و شیلی را بر عهده داشته است، وظیفه ی توسعه ی این فرودگاه را بر عهده بگیرند. بر اساس مفاد قراردادی که با این شرکت فرانسوی از سوی ایران به امضا رسید، این شرکت متعهد شد که ترمینال خارجی ۲۵ هزار متر مربعی به طرفیت ۲ میلیون مسافر به اضافه ی ساخت ۱۰ پارکینگ هواپیما و نیز پارکینگ مدرن طبقاتی خودرو در بازه های زمانی ۲ تا دو و نیم ساله از زمان آغاز اجرای عملیات اجرایی آن در اصفهان را تحویل دهد. در حالت کلی، آمار کلی جا به جایی مسافران ۲۲ درصد افزایش یافته است. در جا به جایی مسافران داخلی امسال ۱۶ درصد و جا به جایی مسافران خارجی ۴۹ درصد افزایش یافته است. بلیط هواپیما ایران ایر از جمله بهترین ها برای این فرودگاه است که با کلیک روی آن می توانید تهیه کنید.

از روز ۲۵ اسفند سال ۱۳۹۴ تا روز ۱۱ فروردین سال ۱۳۹۵، پرواز های داخلی که از طریق این فرودگاه انجام شد، ۸۱۵ پرواز ثبت شد و در طی این تعداد پرواز ۸۳ هزار و ۹۳ نفر مسافر جا به جا شدند. تعداد پروازهای خارجی که انجام شد نیز، ۳۲۲ پرواز ثبت شده است که در طی این چند پرواز ۱۶۲ پرواز ورودی و ۱۶۰ پرواز خارجی بوده اند. از طریق پرواز های بین المللی نیز ۴۱ هزار و ۳۷۴ مسافر جا به جا شدند.

نام فرودگاه بین المللی شهید بهشتی اصفهان: Isfahan International Airport

کد یاتا: IFN

کد ایکائو: OIFM

وب سایت رسمی فرودگاه بین المللی شهید بهشتی اصفهان: www.isfahan.airport.ir

 

یکیاز درب های ورودی فرودگاه اصفهان

اطلاعات فرودگاه بین المللی شهید بهشتی اصفهان

نوع فرودگاه: عمومی و نظامی

ارتفاع از سطح دریا: ۱۵۴۲ متر

ترمینال ها: ۲ ترمینال

ترمینال خارجی

ترمینال های فودگاه بین المللی شهید بهشتی اصفهان

فرودگاه بین المللی شهید بهشتی اصفهان دارای ۲ ترمینال مسافربری است که به تفکیک پرواز های داخلی و خارجی از هم جدا می گردند.

ترمینال داخلی: در ترمینال داخلی همانطور که از اسمش بر می آید، پروازهای داخلی و ایرلاین های ایرانی حضور دارند. سالن ترانزیت بار و گیت دریافت پرواز و همچنین سالن پذیرش از جمله سالن هایی است که در این ترمینال وجود دارد. در این سالن فروشگاه های مواد غذایی، سوغاتی، رستوران، صرافی، نمازخانه، اتاق مادر و کودک، تریا، شعبه ی انک، اورژانس، چک این بار مسافران، غرفه ی فرهنگی و سالن بارانداز قرار دارد.

ترمینال خارجی: ترمینال خارجی هم نیز برای پرواز های خارجی است. سالن قرنطینه، دفاتر مدیریت، گذرنامه، حج و زیارت، اطلاعات پرواز، دفاتر گمرک، سالن ورودی و تحویل بار، بسته بندی بار، شعبات بانکی، سرویس بهداشتی، بازرسی، ۵ نمازخانه و سالن مستقبلین در این ترمینال قرار گرفته است.

باند فرودگاه

راه های دسترسی به فرودگاه بین المللی شهید بهشتی اصفهان

اگر قصد دارید تا از شهر اصفهان به سمت این فرودگاه بروید، باید از طریق بزرگراه چمران اقدام کنید. با اتوبوس های شهری نمی توان به این فرودگاه رسید و تنها از طریق شرکت های تاکسیرانی امین سیر اصفهان خدمات تاکسیرانی ۲۴ ساعته را به مسافرین این فرودگاه ارائه می دهد. نرخ کرایه ها هم بر اساس محاسبه ی تاکسی متر است. البته تاکسی های وی آی پی(VIP) نیز در این فرودگاه با خدمات رفاهی ویژه، امکان حمل و نقل مسافرین این فرودگاه را به مرکز شهر اصفهان فراهم می نمایند.

فرودگاه بین المللی شهید بهشتی اصفهان

امکانات فرودگاه بین المللی شهید بهشتی اصفهان 

 • ماشین ها ی برف روب در تمامی مناطق باز این فرودگاه تعبیه شده است.
 • در این فرودگاه شرکت های مختلف هواپیمایی دارای دفاتر فروش و صدور بلیط هستند.
 • خدمات بانکی در ۲ ترمینال این فرودگاه ارائه می شود.
 • در هر ۲ ترمینال نمازخانه وجود دارد.
 • پارکینگ طبقاتی برای مسافران در دسترس است.
 • خدمات باربری در این فرودگاه انجام می پذیرد.
 • در این فرودگاه می توانید از طریق غرفه ی رزرواسیون هتل، امور مربوط به استقرار و اقامت خود در استان اصفهان را انجام دهید.
 • کانتر های مختلف گردشگری در این فرودگاه حضور دارند.
ترمینال 1
 • غرفه های مختلف سوغات و تنقلات، صنایع دستی و فری شاپ برای مراجعین در دسترس است.
 • خدمات تاکسی های شهری و بین شهری از این فرودگاه انجام می گیرد.
 • اورژانس، چک آپ و خدمات سلامت در این فرودگاه برای مسافرین در دسترس است.
 • رستوران ها و کافی شاپ های مختلف برای مسافرین در دسترس است.
 • فروشگاه های تلفن همراه و اپراتورهای خطوط همراه در این فرودگاه حضور دارند و ارائه ی خدمات می کنند.
غذاهای سنتی اصفهان
غذاهای سنتی اصفهان
مسجد شیخ لطف الله، اثری شگفت انگیز از دوران صفویه
مسجد شیخ لطف الله، اثری شگفت انگیز از دوران صفویه
همه چیز درباره مسجد شیخ لطف الله اصفهان
همه چیز درباره مسجد شیخ لطف الله اصفهان
کشف یک گلوله توپ ۱۰۰ ساله در کاخ موزه چهل ستون
کشف یک گلوله توپ ۱۰۰ ساله در کاخ موزه چهل ستون