بلیط هواپیما

معرفی فرودگاه بین المللی صوفیه

آشنایی با فرودگاه بین المللی صوفیه | Sofia Airport

امروز می خواهیم تا با یکی از فرودگاه های اصلی و البته بین المللی کشور بلغارستان شما را آشنا سازیم، فرودگاه بین المللی صوفیه (Sofia Airport) در صوفیه، پایتخت بلغارستان. این فرودگاه را به عنوان یکی از دروازره های اصلی ورود به این کشور و پایتخت آن نیز می شناسند و از این رو اگر مسافر وارنا هستید و یا در آینده به آن سفر خواهید کرد، شناخت آن برای شما می تواند کمک بزرگی برای ابتدای امر اقامت گردشگری و یا تجاری شما دراین شهر باشد. با ما در الی گشت همراه باشید.

فرودگاه صوفیا

تاریخچه ی فرودگاه بین المللی صوفیه

مطالب مرتبط:
راهنمای سفر به صوفیه
چطور از فرودگاه صوفیه بلغارستان به مرکز شهر برویم؟

با توجه به این که بلغارستان به عنوان یکی از مقاصد گردشگری در قاره ی اروپا دارای چندین فرودگاه بین المللی هم نیز می باشد، یکی از مهم ترین فرودگاه های کشور بلغارستان، فرودگاه بین المللی صوفیه است (Sofia Airport) که از قضا اصلی ترین آنان نیز می باشد. این فرودگاه بزرگ و بین المللی یکی از پر ترددترین فرودگاه های کشور بلغارستان است و سالانه پروازهای متعدد و بسیار زیادی به مقاصد بسیاری از شهرهای داخلی و خارجی در سراسر جهان و از جمله ایران نیز انجام می پذیرد.

فرودگاه بین المللی صوفیه همانطور که بارها در این متن از ابتدا تاکید نمودیم، اصلی ترین فرودگاه بین المللی کشور بلغارستان است که در قسمت شرقی شهر صوفیه که پایتخت این کشور است، قرار گرفته است.

به صورت دقیق تر این فرودگاه در فاصله ی ۱۰ کیلومتری از مرکز شهر صوفیه قرار گرفته است. با توجه به این که کشور بلغارستان در سال های اخیر به یکی از مقاصد اصلی و البته پر طرفدار گردشگری درجهان و کشور اروپا تبدیل شده است، سالانه مسافران زیادی به این فرودگاه می آیند و از این فرودگاه برای جا به جایی بین مقاصد داخلی و البته رفتن به کشورهای خارجی دیگر استفاده می کنند، هم برای سفر و هم برای کارگو و حمل بار.

خروجی ترمینال

فرودگاه اصلی شهر صوفیه که در این متن نیز منظور ما می باشد، پایگاه اصلی شرکت های هواپیمایی همچون: شرکت هواپیمایی بی اچ ایر، شرکت هواپیمایی بلغاریا ایر، شرکت هواپیمایی بلغارین ایر چارتر، شرکت هواپیمایی رایان ایر، شرکت هواپیمایی لوفت هانزا، شرکت هواپیمایی آسترین ایر لاینز، شرکت هواپیمایی ایزی جت، شرکت هواپیمایی ترکیش ایر لاینز، شرکت هواپیمایی بریتش ایرویز، شرکت هواپیمایی ایجین ایر لاینز، شرکت هواپیمایی آلیتالیا در نهایت شرکت هواپیمایی ویز ایر می باشد. این فرودگاه دارای امکانات مناسبی برای برای رفاه مسافران نیز می باشد. باند آسفالتی این فرودگاه دارای طولی برابر با ۳۶۰۰ متر می باشد.

فرودگاه بین المللی صوفیه در خلال جنگ جهانی دوم و در سال ۱۹۴۷ ابتدا برای مقاصد نظامی و ایستادگی در برابر نیروهای متهاجم به شهر صوفیه و دیگر مناطق این کشور ساخته شد. این سایت نظامی که همانطور که در ابتدا گفتیم پایانه ی هوایی نظامی بوده در ادامه ی کارش و پس از پایبان جنگ جهانی دوم به یک فرودگاه همگانی در شهر صوفیای بلغارستان تبدیل گشت و ادامه ی کارش را با مباحث مسافربری و باربری ادامه داد.

گیت چک این

در این فرودگاه سال به سال بر کیفیت پروازهای داخلی و خارجی و امکانات رفاهی برای مسافران و کیفیت امور فنی آن افزوده می شود و به همین خاطر است که همواره بر تعداد مسافران هر سال افزوده می گردد. بر اساس آمار رسمی منتشره از این فرودگاه، به ترتیب در سال های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۶ میلادی به ترتیب نزدیک به ۴ میلیون نفر و نزدیک به ۵ میلیون نفر مسافر جا به جا شده است.

البته این آمار و ارقام همواره در حال افزایش است زیرا در سال ۲۰۱۶ نزدیک به ۶ میلیون مسافر به این فرودگاه آمدند و این در حالی است که این مقدار در سال ۲۰۱۷ میلادی نزدیک به ۷ ملیون نفر شد. اگر بخواهیم پر طرفدارترین مسیرهایی که از این شهر و یا بالعکس به آن پرواز دارد را نام ببریم، باید به شهرهایی همچون: لندن، وین، وارنا، فرانکفورت، مونیخ، رم، پاریس، آتن، میلان، ورشو، بروکسل، استانبول را می توان از شلوغ ترین و پر خواهان ترین مسیرهای فرودگاه صوفیه نام برد.

اطلاعات فرودگاه بین المللی صوفیه

نام فرودگاه بین المللی صوفیه: Sofia Airport
کد یاتا: SOF

کد ایکائو: LBSF

نوع فرودگاه: عمومی

ارتفاع از سطح دریا: ۵۳۱ متر

ترمینال: ۲ ترمینال مجزا از یکدیگر

وب سایت رسمی فرودگاه بین المللی صوفیه: www.sofia-airport.bg

ترمینال

ترمینال های فرودگاه بین المللی صوفیه

این فرودگاه دارای ۲ ترمینال مجزا برای پروازهای داخلی و خارجی است. ترمینال شماره ی ۱ یا ترمینال قدیمی این فرودگاه در نیمه ی اول قرن حاضر ساخته شد و همانطور که گفتیم در ابتدا برای مقاصد نظامی به کار گرفته می شد. از ترمینال شماره ی ۱ در سپتامبر سال ۱۹۳۷ میلادی برای پذیرش پروازها استفاده گردید.

ترمینال شماره ی ۱ بارها مورد بازسازی، به سازی و گسترش قرار گرفته است. از جمله ی آنان می توان به بازسازی گسترده ای که در سال ۲۰۰۰ میلادی بر روی این ترمینال صورت پذیرفت، اشاره کرد. ترمینال شماره ی ۲ این فرودگاه نیز به عنوان یکی از بزرگترین پروژه های زیرساختی نه تنها در این فرودگاه بلکه در کشور بلغارستان شناخته می شود.

این پروژه در دسامبر ۲۰۰۶ میلادی با ورود نمادین هواپیمایی بلغاریا ایر از شهر بروکسل به بهره برداری رسید. این ترمینال پیشرفته دارای ۷ پل هوایی، ۳۸ گیت چک این ، ۵۰ هزار مترمربع وسعت و پارکینگی با ظرفیت ۸۲۰ اتومبیل برای مراجعین می باشد . این ترمینال که نسبت به ترمینال دیگر بسیار بزرگ تر درست شده است، گنجایش پذیرش سالانه بیش از ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار مسافر را دارد.

مسافران فرودگاه

راه های دسترسی به فرودگاه بین المللی صوفیه

فرودگاه صوفیه تنها ۱۰ کیلومتر با مرکز شهر صوفیه فاصله دارد و در شرق این شهر قرار گرفته است. حمل و نقل و دسترسی به مرکز شهر بسیار آسان است و گزینه های متعددی در اختیار مسافران قرار دارد. خط ۱ مترو فرودگاه صوفیه را به مرکز شهر مرتبط می کند و مسافران را به مراکز مهم شهری می رساند.

با استفاده از مترو می توانید در مدت زمان ۱۸ دقیقه خودتان را به هتل و مرکز شهر برسانید. اتوبوس های شماره ۸۴، ۱۸۴ و د نهایت ۳۸۴ شما را بین ۳۰ الی ۴۵ دقیقه به مقصد می رسانند. این اتوبوس ها در تمام طول روز فعال هستند.

تاکسی راحت ترین گزینه حمل و نقل در فرودگاه صوفیه است و اگر برای اولین بار به بلغارستان سفر می کنید بهتر است از این وسیله استفاده کنید. سرویس تاکسیرانی OK در فرودگاه حضور دارد و خدمات امن و قابل اعتمادی را به مسافران ارائه می کند.

جنگل سنگ؛ جاذبه ی عجیبی در بلغارستان
جنگل سنگ؛ جاذبه ی عجیبی در بلغارستان
 معرفی فرودگاه بین المللی پلوودیوف
 معرفی فرودگاه بین المللی پلوودیوف
گنجینه های اسرارآمیز وارنا گلد (بخش اول)
گنجینه های اسرارآمیز وارنا گلد (بخش اول)
صومعه ریلا، جواهر پنهان بلغارستان
صومعه ریلا، جواهر پنهان بلغارستان