معرفی فرودگاه بین المللی وارنا

آشنایی با فرودگاه بین المللی وارنا | Varna Airport

فرودگاه بین المللی وارنا (Varna Airport) را می توان به عنوان مهم ترین فرودگاه بین المللی کشور بلغارستان نام برد. در واقع می توان گفت که فرودگاه وارنا را باید به عنوان مهم ترین شاهراه ورودی به بلغارستان دانست. در ادامه با ما در الی گشت همراه باشید تا به اتفاق یکدیگر تاریخچه ی فرودگاه وارنا، اطلاعات، ترمینال های فرودگاه، راه های دسترسی به فرودگاه بین المللی وارنا و در انتها امکانات این فرودگاه برای مسافرانش را مورد بررسی قرار دهیم.

اطلاعات فرودگاه بین المللی وارنا

تاریخچه ی فرودگاه بین المللی وارنا

مطالب مرتبط:
راهنمای سفر به وارنا
چطور از فرودگاه وارنا بلغارستان به مرکز شهر برویم؟

همانطور که در مقدمه نیز ذکر کردیم، فرودگاه بین المللی وارنا را می توان شاهراه اصلی ورود گردشگران به این شهر ساحلی  و مهم تر از آن، کشور بلغارستان دانست. در سال ۱۹۱۶، محلی که در حال حاضر فرودگاه بین المللی وارنا نام دارد، ۲ انبار آبی برای بندر ناحیه ی پیندرجیک که در حال حاضر منطقه ی مسکونی چیکا شده است، بود.

در آن زمان به خاطر مشکلاتی که مخصوصا بر سر راه مرسولات پستی در ۲ مسیر وارنا و صوفیه بود، نیاز به وجود یک فرودگاه در این منطقه حس شد. البته به خاطر بزرگ و مسطح بودن این منطقه برخی از پرواز ها به صورت نامنظم به این منطقه برگزار می شد اما کمتر شرکتی قبول می کرد که با این شرایط به منطقه ی وارنا پرواز داشته باشد.

این مشکلات برای شهر  وارنا تا سال ۱۹۴۷ میلادی برقرار بود و هیچ شرکت هواپیمایی راضی به این امر نمی شد تا پروازهای دائمی و برنامه ریزی شده ای به وارنا مخصوصا از صوفیه انجام دهد. مکانی که امروزه در آن فرودگاه وارنا قرار دارد شاید تنها اسکلت های فرودگاه فعلی را بتوان به آن منصوب داشت.

به خاطر مشکلات اینچنینی بود که در سال ۱۹۴۶ مسئولین شهر وارنا تصمیم گرفتند تا در این محل و در نزدیکی روستای آکاساکو که در حال حاضر به شهر تبدیل شده است، فرودگاهی را تاسیس نمایند. این فرودگاه جدید که در چند کیلومتری غربی  شهر قرار می گرفت، مردم محلی را بسیار مشتاق به این کرد که آن ها هم دستی بر کمک برای ساخت فرودگاهی برای شهرشان برسانند.

تاریخچه ی فرودگاه بین المللی وارنا

در طول سال هایی که این فرودگاه در حال ساخت بود مردم محلی وارنا کمک های بسیار زیادی را به صورت مستقیم برای ساخت این فرودگاه انجام دادند. همانطور که می دانید ساخت و ساز و البته بهبود و بهسازی این فرودگاه در طول سالیان متمادی ادامه داشت تا اینجا که یک ترمینال مستقل در سال ۱۹۷۲ و در سال ۱۹۷۴ هم یک باند جدید برای فرودگاه ساخته شد.

با این که سالیان سال است که از ساخت فرودگاه بین المللی وارنا می گذرد ولی این فرودگاه با ترافیک سنگین در زمینه ی مسافران و صنعت گردشگری رو به رشد بلغارستان مواجه شده است و این خود نوید این مورد را می دهد که این فرودگاه نیاز به سرمایه گذاری و بهبود و توسعه ی بیشتر زیرساخت های خود را دارد.

در ژوئن سال ۲۰۰۶ دولت بلغارستان در یک قرار داد بزرگ وارد معامله با چندین نهاد مختلف از جمله فرودگاه فرانکفورت آلمان شد که  در نتیجه ی آن بسیاری از فرودگاه های بلغارستان همچون فرودگاه بین المللی بورگاس و فرودگاه بین المللی وارنا مورد سرمایه گذاری قرار بگیرند و در نتیجه ی آن سرمایه گذاران  در سود این فرودگاه ها در ۳۵ سال آینده شریک باشند.

در ۱۵ اکتبر سال ۲۰۱۱ تا ۲۸ فوریه ی ۲۰۱۲ فرودگاه وارنا برای نجام بازسازی هایی اساسی بسته شد و تمام پروازهای آن به فرودگاه بورکاس انجام شد.

صرافی های فرودگاه

پروازهای داخلی و بین المللی وارنا به حدود ۷۰ مقصد در ۲۵ کشور با خطوط هوایی بلغاری و خارجی در این فرودگاه انجام می شود. این فرودگاه نزدیک به بندر وارنا و سیستم راه آهن است. فرودگاه در حال حاضر دارای یک پارکینگ است که برای پارک ۲۴ هواپیما مناسب است.

در سال ۲۰۱۶، این فرودگاه با پذیرش نزدیک به ۲ میلیون مسافر و رشد ۲۰ درصدی نسبه به سال قبلش، با جهش بسیار خوبی در زمینه ی پذیرش مسافر روبرو شد. در واقع فرودگاه بین المللی وارنا، سومین فرودگاه بزرگ بلغارستان محسوب می شود.

از آن سال به بعد به صورت یانگین، سالانه نزدیک به ۲ میلیون مسافر از این فرودگاه استفاده می کنند. فرودگاه وارنا حدود ۱۰ کیلومتر با مرکز شهر فاصله دارد. افرادی که قصد سفر به وارنا، گلدن سندز و نواحی شمال شرقی بلغارستان را دارند از این فرودگاه برای جا به جایی استفاده کنند. در فرودگاه وارنا به بیش از ۱۱۶ مقصد در ۴۰ کشور دنیا پرواز انجام می شود و به ویژه از اواخر ماه مه تا اوایل اکتبر بیشترین آمار مسافر به وارنا سفر می کنند.

اطلاعات فرودگاه بین المللی وارنا

نام فرودگاه بین المللی وارنا: Varna Airport

کد یاتا: VAR

کد ایکائو: LBWN

نوع فرودگاه: همگانی

ارتفاع از سطح دریا: ۷۰ متر

ترمینال ها: ۳ ترمینال مجزا از یکدیگر

وب سایت رسمی فرودگاه بین المللی وارنا: www.varna-airport.bg

ترمینال های فرودگاه بین المللی وارنا

ترمینال های فرودگاه بین المللی وارنا

فرودگا وارنا در واقع دارای ۳ ترمینال است اما ترمینال قدیمی این فرودگاه که در سال ۱۹۷۲ ساخته شد، فقط در فصل تابستان مورد استفاده قرار می گیرد و به حالت نیمه بسته قرار دارد. در ژوئن سال ۲۰۰۷ یک ترمینال جدید افتتاح شد و البته در ۱۰ اوت ۲۰۱۳ نیز ترمینال جدید دیگری در  این فرودگاه افتتاح شد.

راه های دسترسی به فرودگاه بین المللی وارنا

راه های دسترسی به فرودگاه بین المللی وارنا

برای استفاده از اتوبوس می توانید بیرون از ترمینال شماره ی ۲ خط اتوبوسرانی شماره ۴۰۹ که مسافران را از فرودگاه به سمت مرکز شهر جا به جا می کند، استفاده نمایید.

برای استفاده از بی دردسرترین گزینه ی ممکن آماده اید؟ همانطور که می دانید، تاکسی راحت ترین گزینه ی حمل و نقل فرودگاه وارنا محسوب می شود و شما را روبروی هتل پیاده می کند. اگر برای اولین بار به وارنا سفر می کنید و چمدان های زیادی همراهتان دارید پیشنهاد می کنیم از تاکسی استفاده کنید. از سال ۲۰۱۷، حمل و نقل تاکسیرانی فرودگاه به شرکت Triumf Taxi واگذار شده که بزرگ ترین و رو به رشد ترین شرکت در شرق بلغارستان محسوب می شود.

آخرین گزینه ی شما، ترانسفر خصوصی است اگر می خواهید رفاه و راحتی به مراتب بیشتری داشته باشید و به محض رسیدن به فرودگاه سوار ماشین شوید از این سرویس استفاده کنید. خوبی این سرویس این است که می توانید قبل از رسیدن به فرودگاه و به صورت آنلاین اتومبیلتان را رزرو کنید و به این ترتیب، وقتی به فرودگاه برسید راننده منتظر شما خواهد بود.

امکانات فرودگاه بین المللی وارنا

امکانات فرودگاه بین المللی وارنا

در ترمینال های این فرودگاه برای رفاه حال مسافران امکانت مختلف و متنوعی در نظر گرفته شده است. از مراکز خرید فرودگاهی با حضور برندهای معروف گرفته تا صندلی های راحت و مناسب برای استراحت و حضور مسافران. اینترنت پر سرعت رایگان، گیت های چک این مختلف، گیشه های خود پرداز، شعبات مختلف صرافی ها و بانک ها،…. همه تنها گوشه ای از امکانات این فرودگاه برای مسافرانش است.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code