معرفی فرودگاه بین المللی کفلاویک

آشنایی با فرودگاه بین المللی کفلاویک | Keflavík International Airport

امروز می خواهیم تا فرودگاه بین المللی کفلاویک (Keflavík International Airport) را که در کشور ایسلند قرار گرفته است را از حوزه ی فرودگاه های قاره ی اروپا برای شما مورد بحث و بررسی قرار دهیم. این فرودگاه بین المللی به عنوان اصلی ترین و البته بزرگ ترین فرودگاه این کشور نیز مورد استفاده قرار می گیرد. اگر می خواهید به کشور ایسلند سفر کنید و به سمت این فرودگاه پرواز دارید، پیشنهاد می کنیم که تا انتهای این مطلب که به بررسی تاریخچه ،اطلاعات و راه های دسترسی و دیگر اطلاعات این فرودگاه می پردازد با الی گشت همراه باشید.

فرودگاه بین المللی کفلاویک

تاریخچه ی فرودگاه بلین المللی کفلاویک

مطالب مرتبط:
راهنمای سفر به ایسلند
واقعیت های جالب درباره ایسلند که باورش سخت است!
چطور از فرودگاه کفلاویک ایسلند به مرکز شهر برویم؟

همانطور که گفتیم، فرودگاه بین المللی کفلاویک اصلی ترین و بزرگ ترین فرودگاه کشور ایسلند است و به نام فرودگاه بین المللی ریکیاویک و کفلاویک هم شناخته می شود زیرا به صورت مشترک برای این دو منطقه فعالیت های مسافربری و باربری انجام می دهد.

این فرودگاه در فاصله ی ۳ کیلومتری شهر کفلاویک قرار گرفته است و با پایتخت ایسلند یعنی ریکیاویک تنها ۵۰ کیلومتر فاصله دارد. در این فرودگاه شرکت های هواپیمایی همچون: ایرکانادا، بریتیش ایرویز، ایزی جت، لوفت هانزا، ایسلندر و آسترین ایرلاینز پروازهای منظم و فصلی را در این فرودگاه انجام می دهند. فرودگاه بین المللی کفلاویک یکی از برترین فرودگاه‌های در حال رشد در قاره ی اروپا و کشور ایسلند است.

در طول جنگ جهانی دوم، این فرودگاه به منظور استفاده ی نظامی و به عناون پایگاه نظامی و پدافند توسط آمریکایی ها در ایسلند ساخته شد. با توجه به محل قرارگیری استراتژیک این فرودگاه در حساس ترین مناطق ایسلند که در همان زمان که این فرودگاه قرار بر ساختن داشت، آن را تبدیل به یک باند منحصر به فرد در ایسلند کرده است.

فاصله ی شهر ریکیاویک که پایتخت ایسلند است تا این فرودگاه، برای رفع نقص ‌های اضطراری و یا در کل شرایط مقتضی و اضطراری که برای هواپیماهایی که از پایتخت به مقصدهای عبوری از اقیانوس اطلس پرواز می‌ کنند، بسیار مناسب است و این خود برای این فرودگاه امتیاز بزرگی محسوب می گردد.

فرودگاه

یکی دیگر از امتیازاتی که این فرودگاه از نظر موقعیت قرارگیری دارد این است که این فرودگاه نقطه ی اتصالی برای پروازهای ارزان قیمت برخی از شرکت‌ های هواپیمایی داخلی و اروپایی است. این فرودگاه در واقع توسط ارتش آمریکا در زمان جنگ جهانی دوم ساخته شد و به عنوان جایگزینی برای سایت کوچک پروازی انگلیسی به نام گائور در نوار کوچک فرود این منطقه بود. البته زمانی که این فرودگاه ساخته شد، دو فرودگاه که هر کدام ۲ باند داشتند و در فاصله ی تقریبی ۴ کیلومتری این فرودگاه قرار گرفته بودند، وجود داشتند.

همچنین فرودگاه پترسون فیلد که نام اولیه ی این فرودگاه بود، در جنوب شرقی ایسلند در سال ۱۹۴۲ افتتاح شد با وجود این که ساخته شده بود ولی در کل فرودگاه ناقصی به حساب می آمد. اولین پروازی که به این فرودگاه انجام شد توسط یک خلبان جوان در تاریخ ۲۳ مارس ۱۹۴۳ صورت پذیرفت. بعد از جنگ و زمانی که فرودگاه پترسون فیلد تعطیل شد، تمامی توجه ها به فرودگاه بین المللی کفلاویک جلب شد.

مصادف با سال ۱۹۵۱، نیروهای آمریکا به عنوان یکی از موافقتنامه های دفاعیه ای که بین ایسلند و آمریکا در تاریخ ۵ می ۱۹۵۱ امضا شد، تعهد کردند که فرودگاه را به دست خود ایسلندی ها به صورت تمام و کمال بسپارند. در طول دهه ی ۱۹۵۰ میلادی این فرودگاه مورد بازسازی قرار گرفت و به شکل یک فرودگاه مسافربری نیز مورد استفاده قرار گرفت.

آشنایی با فرودگاه بین المللی کفلاویک

این فرودگاه تا سال ۱۹۸۷ میلادی کاملا از فرم نظامی خود خارج و به شکل یک فرودگاه مسافربری درآمد. تا تاریخ ۲۹ ژوئن سال ۱۹۹۹ میلاید که این فرودگاه دارای دو باند پرواز ۳ هزار متری و ۶۱ متری بود، شاتل های فضایی هم توان پرواز و صعود به فضا را از این فرودگاه و باندهایش داشتند. در همین تاریخ بود که اولین پرواز از این فرودگاه به مقصد فرودگاه بین المللی هیترو لندن پرواز نمود. این پرواز به وسیله ی یک هواپیمای کنکورد اتفاق افتاد.

این فرودگاه علاوه بر این دو باندی که گفتیم دارد، باند برای فرودهای اضطراری نیز در خود دارد. یکی از نکات جالبی که درباره ی این فرودگاه وجود دارد این است که اگر این فرودگاه نباشد، عبور از اقیانوس اطلس برای بسیاری از هواپیماهای ۲ موتوره امکان پذیر نخواهد بود. فرودگاه کفلاویک را می توان به عنوان مهم ترین فرودگاه کشور ایسلند به حساب آورد.

با توجه به اماری که وجود دارد می توان گفت که اکثر پروازهای بین المللی در این فرودگاه از مبدا ایسلند، در این فرودگاه انجام می شود. بر اساس آماری رسمی که از این فرودگاه منتشر شده است، در سال ۲۰۱۷ بیش از ۸ میلیون مسافر از این فرودگاه استفاده کرده اند. با ابن که به صورت مفصل توضیح خواهیم داد ولی گزینه های حمل و نقل فرودگاه کفلاویک بسیار متنوع است و با هر بودجه و زمانی که داشته باشید می توانید مناسب ترین گزینه را برای رفتن به مقصدتان در کفلاویک و یا ریکیاویک در این فرودگاه انتخاب کنید.

اطلاعات فرودگاه بین المللی کفلاویک

نام فرودگاه بین المللی کفلاویک: Keflavík International Airport

کد یاتا: KEF

کد ایکائو: BIKF

نوع فرودگاه: نظامی و مسافربری

ارتفاع از سطح دریا: ۵۲ متر

وب سایت رسمی فرودگاه بین المللی کفلاویک: www.isavia.is

اطلاعات فرودگاه بین المللی کفلاویک

راه های دسترسی به فرودگاه بین المللی کفلاویک

اگر مسافر این فرودگاه هستید می توانید با استفاده از تاکسی، اتوبوس، ترانسفر خصوصی و کرایه ی اتومبیل، خود را به هتل و مرکز شهر کفلاویک و یا ریکیاویک برسانید. ارزان ترین گزینه حمل و نقل در فرودگاه کفلاویک استفاده از اتوبوس است.

شرکت های مختلف اتوبوسرانی در این فرودگاه فعالیت دارند و مسافران را به مرکز شهر ریکیاویک جا به جا می کنند و همچنین ایستگاه اتوبوس ها در بیرون از ساختمان ترمینال قرار گرفته اند و شما به محض خارج شدن از فرودگاه آن ها را خواهید دید. تاکسی راحت ترین و بهترین گزینه حمل و نقل فرودگاه کفلاویک است و بسیاری از مسافران آن را ترجیح می دهند.

شرکت های مختلف بین المللی در فرودگاه کفلاویک حضور دارند و انواع خدمات کرایه اتومبیل را به مسافران این فرودگاه ارائه می کنند. شرکت هایی مثل هرتز، اویس، یوروپکار و باجت در فرودگاه دفتر دارند و به مسافران سرویس دهی می کنند.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code