معرفی فرودگاه بین المللی گلاسکو

آشنایی با فرودگاه بین المللی گلاسکو | Glasgow Airport

امروز می خواهیم یکی از فرودگاه های مهم کشور اسکاتلند را به شما معرفی نماییم، فرودگاه بین المللی گلاسکو (Glasgow Airport). این فرودگاه که در پایتخت کشور اسکاتلند یعنی در گلاسکو قرار گرفته است، بر طبق آمار رسمی اعلام شده به عنوان هشتمین فرودگاه بزرگ و پر رفت و آمد در جزیره ی انگلیس شناخته می شود. در ادامه با ما در الی گشت همراه باشید تا به اتفاق یکدیگر تاریخچه ی این فرودگاه، اطلاعات، ترمینال های این فرودگاه، راه های دسترسی به آن و در انتها امکانات آن برای مراجعین و مسافرین را مورد بررسی قرار دهیم.

آشنایی با فرودگاه بین المللی گلاسکو

تاریخچه ی فرودگاه بین المللی گلاسکو

مطالب مرتبط:
راهنمای سفر به گلاسکو
چطور از فرودگاه گلاسکو اسکاتلند به مرکز شهر برویم؟

تاریخ ساخت و ایده های اولیه برای ساخت فرودگاه بین المللی گلاسکو به سال ۱۹۳۲ میلادی باز می گردد. در آن زمان یک سایت هوایی به نام Abbotsinch در نزدیکی منطقه ی پیزلی که منطقه ای بارانی با زمین های سر سبز و سست هستند، وجود داشت. در سال ۱۹۳۳ بود که واحد اسکادران ارتش بریتانیا از مکانی که قبلا در اختیار داشت نقل مکان به این منطقه کرد. در سال ۱۹۴۰ بود که از ایده ی ساخت فرودگاه بین المللی گلاسکو جای خود را به ساخت یک پایگاه دریایی برای نیروهای دریایی استفاده شد.

در دهه ی ۱۹۵۰ میلادی بود که واحد انبار در این محل به عنوان واحد ذخیره برای هواپیماهای موجود در این منطقه شگل گرفت. و اما دهه ی ۱۹۶۰ میلادی مصادف یا اتفاقات سرنوشت ساز برای فرودگاه بین المللی گلاسکو بود زیرا در این دهه و در سال ۱۹۶۳ میلادی بود که نیروهای سلطنتی دستور گرفتند که این منطقه را تخلیه کنند.

در همین دهه نیز بود که شرکت گلاسکو تصمیم گرفت تا در این شهر یک فرودگاه کامل مسافربری تاسیس نماید. نسخه ی قدیمی تر فرودگاه گلاسکو در ۳ کیلومتری از شرق Abbotsinch ساخته شده بود و در حال حاضر نیز به عنوان یکی از ارکان فرودگاه رنفرو کار می کند. البته قرار است در آینده آن را به Tesco و پروژه ی ساخت بزرگراه M8 اختصاص دهند.

به بحث اصلی خود باز می گردیم. این فرودگاه بالاخره ساخته شد و در تاریخ ۲ می ۱۹۶۶ در ساعت ۸ صبح اولین پرواز به این فرودگاه از طرف شرکت هواپیمایی بیرتیش ایرویز (British Airways) از ادینبورگ در گلاسکو به زمین نشست.

امکانات فرودگاه بین المللی گلاسکو

در سال ۱۹۶۶ این فرودگاه توانست بیش از ۵٫۵ میلیون نفر را در خود جا به جا نماید و به همین خاطر به عنوان چهارمین فرودگاه پر رفت و آمد جزیره ی انگلستان معرفی شد. در سال ۱۹۸۹ بود که برای فرودگاه گلاسکو که دیگر حالا آن را یک فرودگاه بین المللی می دانستند، یک برنامه ی مدون را برای یک بازسازی وسیع و بزرگ برنامه ریزی و آغاز نمودند.

در طی این بازسازی بسیاری از نقاط اضافه یا بدساخت فرودگاه را حذف نموده و به جای آن به وسعت ترمینال ها، امکانات و اصلاح های زیرساختی پرداختند. از سراسر جهان، از خاورمیانه گرفته تا دورترین قاره هی جهان این فرودگاه برنامه ی پروازی منظم دارد.

در این فرودگاه بسیاری از شرکت های هواپیمایی بزرگ جهان و شرکت های تابعه ی آن ها سالیان سال است که فعالیت های پروازی انجام می دهند. این فرودگاه قابلیت پذیرش هواپیماهای پهن پیکر بوئینگ و ایرباس را در خود دارد البته هنوز این فرودگاه برای استفاده ی منظم هواپیماهای ایرباس A380 به نتیجه نرسیده است.

فرودگاه بین المللی گلاسکو در فاصله ۱۱ کیلومتری مرکز شهر گلاسکو قرار گرفته است. این فرودگاه پس از فرودگاه ادینبورگ دومین فرودگاه بزرگ کشور اسکاتلند و هشتمین فرودگاه بریتانیا به شمار می رود. سالانه بیش از ۱۰ میلیون مسافر برای جا به جایی از این فرودگاه استفاده می کنند. فرودگاه گلاسکو یکی از دو فرودگاه اصلی کشور اسکاتلند است و ایرلاین های معتبر بین المللی به مقصد این فرودگاه پروازهای منظمی را انجام می دهند.

ایرلاین هایی مثل هواپیمایی امارات، کی ال ام، لوفت هانزا، ایزی جت و … در فرودگاه فعالیت می کنند. اما بیش از هرچیز، ایرلاین های ارزان قیمت و اقتصادی پروازهای متعددی را به فرودگاه گلاسکو انجام می دهند.

اطلاعات فرودگاه بین المللی گلاسکو

نام فرودگاه بین المللی گلاسکو: Glasgow Airport

کد یاتا: GLA

کد ایکائو: EGPF

نوع فرودگاه: همگانی

ارتفاع از سطح دریا: ۸ متر

وب سایت رسمی فرودگاه بین المللی گلاسکو: www.glasgowairport.com

راه های دسترسی به فرودگه بین المللی گلاسکو

راه های دسترسی به فرودگه بین المللی گلاسکو

همانطو که در بالاتر هم گفتیم، فرودگاه گلاسکو تنها فرودگاه در اسکاتلند است که دسترسی مستقیمی به بزرگراه دارد. علاوه بر این حمل و نقل فرودگاه گلاسکو نیز بسیار متنوع است و مسافران را به راحتی به مرکز شهر منتقل می کنند. اگر قصد سفر به اسکاتلند و شهر گلاسکو را دارید مشکلی از نظر دسترسی به مرکز شهر نخواهید داشت.

گزینه های حمل و نقل فرودگاه گلاسکو بسیار متنوع و مناسب است و با هر بودجه و زمانی که داشته باشید می توانید خود را به هتل و مرکز شهر برسانید. شما با استفاده از قطار، اتوبوس، سرویس شاتل، تاکسی و کرایه اتومبیل می توانید خود را به مقصد برسانید.

اگر می خواهید از اتوبوس استفاده کنید، اکثر اتوبوس ها فرودگاه را به ایستگاه اتوبوس خیابان بیوکانن در مرکز شهر مرتبط می کنند. ایستگاه اتوبوس درست بیرون ساختمان ترمینال فرودگاه قرار دارد و به محض خارج شدن از فرودگاه اتوبوس ها را خواهید دید.

تاکسی نیز راحت ترین و بهترین گزینه حمل و نقل فرودگاه گلاسکو است و بسیاری از گردشگران ترجیح می دهند با تاکسی به هتل بروند.

اگر می خواهید با استفاده از قطار به مقصدتان برسید با تاکسی یا اتوبوس های شهری به راحتی می توانید خود را به ایستگاه قطار برسانید. ایستگاه قطار خیابان گیلمور نزدیک ترین ایستگاه قطار به فرودگاه محسوب می شود و تنها ۱٫۵ کیلومتر با فرودگاه فاصله دارد.

ترمینال های فرودگاه بین المللی گلاسکو

ترمینال های فرودگاه بین المللی گلاسکو

ترمینال های فرودگاه بین المللی گلاسکو مختص به پروازهای داخلی و بین المللی هستند. در این میان یکی از ترمینال ها تنها به پروازهای بین المللی خطوط هواپیمایی ارزان قیمت و ترمینال دیگری به پروازهای بین المللی با شرکت های هواپیمایی دیگر است. ترمینال پروازهای داخلی نیز به امر پروازهای خروجی و ورودی می پردازد.

امکانات فرودگاه بین المللی گلاسکو

تمامی ترمینال های فرودگاه بین المللی گلاسکو دارای امکاناتی همچون: فروشگاه های وسایل همراه و سوغاتی، کافه و رستوران های مختلف، اتاق سیگار، اتاق استراحت، سرویس حمام، اینترنت وای‌ فای رایگان، دستگاه خود‌ پرداز، داروخانه و دفتر پست، صندلی های راحت برای استفاده ی مسافران، دفتر امانات، هتل، صرافی و باجه های خود پرداز بین المللی،…. و بسیاری از امکانات دیگر می باشد.

چرا بن بست های ادینبورگ معروف هستند؟
تاریخ اسکاتلند، سرزمینی در جستجوی استقلال
ادینبورگ:‌هری پاتر در دنیای واقعی!
برای لذت بردن از ارتفاعات اسکاتلند در کدام جاده ها قدم بزنیم؟

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code