معرفی فرودگاه راجیو گاندی هند

فرودگاه بین المللی راجیو گاندی هند | Rajiv Gandhi International Airport

هر چند فرودگاهی که در این مطلب مجله اینترنتی الی گشت به معرفی آن می پردازیم فرودگاه راجیو گاندی هند نام داشته و فرودگاه کوچکی است اما جزو ۵۰ فرودگاه برتر هند است. با این حال این فرودگاه کوچک در لیست شلوغ ترین فرودگاه های فعال این کشور برای کارهای تجاری قرار گرفته است. این فرودگاه بین المللی در شهر حیدرآباد در ایالت هندی تلانگانا Telangana قرار گرفته است. در ادامه با ما همراه باشید تا شما را با یکی از بهترین فرودگاه های هند آشنا کنیم. اگر قصد سفر به حیدرآباد را دارید می توانید از سایت یا اپلیکیشن الی گشت بلیط هواپیمای خود را خریداری کنید. همچنین در مورد رزرو هتل در حیدرآباد نیز می توانید از سایت الی گشت اقدام کنید. در مجله الی گشت سعی ما بر این بوده تا به معرفی تمامی فرودگاه های کشورهای مختلف بپردازیم. تا به حال توانسته ایم فرودگاه های مختلف هند را به شما معرفی کنیم. همراه ما باشید تا فرودگاه راجیو گاندی هند را به شما معرفی کنیم که اگر روزی گذرتان به این فرودگاه افتاد، آشنایی کامل با آن داشته باشید.

فرودگاه راجیو گاندی هند

درباره فرودگاه راجیو گاندی هند

مطالب مرتبط:
معرفی فرودگاه جیپور هند
امکانات و تفاوت کلاس های پروازی در پروازهای هند
معرفی اولین فرودگاه تمام خورشیدی جهان، فرودگاه کوچین هند

این فرودگاه اولین فرودگاهی در جهان است که مدال نقره را برای طراحی محیطی دوستانه و بهینه سازی انرژی از آن خود کرده است. این فرودگاه همچنین برای بهترین ساختمانی دارای نمای بیرونی ساخته شده از بتن کاندید شده است. توجه ویژه به زندگی اهالی اطراف فرودگاه یکی از ویژگی های برتر و افتخارات آن است. در واقع فرودگاه بین المللی حیدرآباد دوباره بازسازی شد، و با مساحتی به اندازه ۵ هزار و ۴۹۵ هکتار و تحت عنوان فرودگاه راجیو گاندی هند بازگشایی شد. فرودگاه حیدرآباد در بخش های مالی، طراحی داخلی، اجرایی و ساختمان اصلی پیشرفت کرده و به طراحی سبز و دوستدار محیط زیست خود می بالد. فرودگاه راجیو گاندی هند در محله شمشاباد Shamshabad و در ۲۵ کیلومتری مرکز شهر حیدرآباد قرار دارد. این فرودگاه اولین فرودگاه ساخته شده سهامی مشترک در بین سهامداران خصوصی همچون  فرودگاه های مالزی، فرودگاه های هند و دولت هند است.

این فرودگاه در ۲۳ مارچ سال ۲۰۰۸ با تمام امکانات و استانداردهای ایکائو و برای جابه جایی مسافران بین المللی ساخته شد.

پایانه های داخلی و بین المللی آن به ۱۲ پل ارتباطی به هواپیماها، ۳۰ دستگاه حمل و نقل تا هواپیما، تجهیزات ترمینالی مشترکدر بین مسافران (CUTE)، کیوسک های چک-این شخصی (CUSS) و ۴۶ کانتر مهاجرت مجهز شده اند. این سیستم همچنین شامل سیستم های مدرن فناوری اطلاعات، از جمله صفحه نمایش اطلاعات پرواز (FIDS)، سیستم مدیریت بارگذاری چمدان ها (BHS) و فناوری داده عملیاتی فرودگاه (AODB) برای اولین بار در هند است. فرودگاه راجیو گاندی هند، اولین فرودگاه هند است که دارای سیستم مرکزی کنترل تمام تاسیسات است.

فرودگاه حیدرآباد

در این فرودگاه برای حمل و نقل حیوانات نیز تمهیداتی در نظر گرفته شده است. یک ایستگاه قرنطینه در قسمت پروازهای بین المللی قرار داشته و دومین ایستگاه قرنطینه در ترمینال باربری فرودگاه قرار دارد. در نتیجه با حیوانات خانگی خود به راحتی می توانید به این فرودگاه پرواز داشته باشید.

این فرودگاه برای اداره کردن و جابه جایی ۱۲ میلیون مسافر در سال و حدود ۱۰۰ هزار تن بار در سال طراحی شده است. این فرودگاه در مرکز هند واقع شده و پروازهای دو ساعته به تمام دیگر شهرهای هند را دارد. این فرودگاه تا شهرهای اصلی خاورمیانه و جنوب شهر آسیا حدود ۴ ساعت پرواز دارد. این خصوصیت باعث شده است که این فرودگاه و انبارهای آن را به ترمینالی برای ارتباط بین شرق و غرب تبدیل نماید. در حال حاضر حدود ۱۴ ایرلاین بین المللی و ۸ ایرلاین داخلی به این فرودگاه پرواز داشته و یا از حیدرآباد به عنوان پل ارتباطی بین ۳۵ مقصد دنیا استفاده می کنند. همچنین هر هفته پرواز باربری لوفتانزا از فرانکفورت تا مومبای در این فرودگاه توقف دارد. این پرواز از سمت شارجه به فرانکفورت برمی گردد.

اطلاعات کلی فرودگاه راجیو گاندی هند

نام فرودگاه بین المللی چیانگ مای: Rajiv Gandhi International Airport

نوع فرودگاه: همگانی

کد یاتا: HYD

کد ایکائو: VOHS

ارتفاع از سطح دریا:  ۶۱۷ متر

ترمینال ها: ۲ ترمینال

آدرس: Shamshabad, Hyderabad, Telangana 500409, India

تلفن: +۹۱ ۴۰ ۶۶۵۴ ۶۳۷۰

فرودگاه راجیو گاندی

دیگر امکانات فرودگاه

  • ترمینال باربری

ترمینال باربری در قسمت غربی ترمینال مسافربری قرار گرفته و بالای ۱۴ هزار و ۳۳۰ متر مربع مساحت دارد. این ترمینال، سالانه می تواند حدود ۱۷۰ هزار تن بار را اداره کند. هر چند این فرودگاه در منطقه ای با آب و هوای گرم قرار گرفته اما به دلیل داشتن تهویه مناسب و انبارهای پیشرفته مکانی مناسب برای نگهداری داروها و دیگر اقلام خوراکی است. در حقیقت برای این فرودگاه تخلیه، جابه جایی و نگهداری دارو از اولویت های مهم آن بوده و اولین هواپیمای باربری لوفتانزا اولین، بار داروی خود را در تاریخ ماه می سال ۲۰۱۱ در اینجا تخلیه نمود.

  • مزرعه سوخت

از مهم ترین بخش ها و امکانات فرودگاه مزرعه سوخت است که ۳ انبار سوخت را با ظرفیتی به اندازه ۱۳ هزار و ۵۰۰ کیلولیتر از سوخت های هواپیما در خود جای داده است. سوخت از این انبار با لوله های زیرزمینی به بخش سوختگیری متصل شده و به هر شرکت و هواپیمای درخواست دهنده سوخت، خدمات ارائه می دهد.

  • زمین انرژی خورشیدی

در ژانویه ۲۰۱۶، یک نیروگاه خورشیدی ۵ مگاواتی را در نزدیکی RGIA راه اندازی شد تا بتواند نیازهای انرژی فرودگاه را تامین نماید. این زمین حدود ۲۴ هکتار را در بر گرفته که هنوز در حال توسعه است. در طی سال های ۲ تا ۳ سال این مجموعه ظرفیت خود را به ۳۰ مگا وات افزایش داد. در نهایت این فرودگاه می تواند تمام انرژی خود را از طریق انرژی خورشیدی تامین کند.

هتل فرودگاه

هتل نووتل فرودگاه حیدرآباد هند در ۳٫۵ کیلومتری فرودگاه قرار گرفته است و هتلی فرودگاهی محسوب می شود. این هتل در سال ۲۰۰۸ افتتاح شد و دارای ۳۰۵ اتاق، ۲ رستوران و یک سالن اصلی برای خدمه پرواز است.

هتل فرودگاه راجیو گاندی هند

معرفی شهر حیدرآباد

حیدرآباد، شهری در ایالت تلانگانا، در جنوب غربی هند است. این شهر بزرگترین و پرجمعیت ترین شهر استان تلانگانا است و مرکز اصلی شهری برای تمام نواحی جنوب شرقی و مرکزی هند محسوب می شود. این شهر ششمین شهر بزرگ هند بوده و بیشتر طبیعتی سنگی دارد. حیدرآباد بیشتر شبیه شهر مسلمانان است. زنان این شهر چادر سیاه می پوشند و بخشی کناری رودخانه موسی ظاهری اسلامی دارد. در این شهر می توانید بناهای مسلمانان و جاذبه های فراوانی از جمله چهارمنار، حسین سگر، گلکنده، قصر چومحله و بیرداماندیر را نام برد. آب و هوای این شهر به دلیل نزدیکی به خلیج بنگال گرم و مرطوب بوده و باران های موسمی فراوانی در آن می بارد. موزه سالار جنگ در حیدرآباد سومین موزه بزرگ هند بوده که در آن اشیایی باستانی از تمام جهان گردآوری شده و نمادی از تمدن های گوناگون است.

مسجد مکه یکی از معروف ترین مساجد و بزرگترین مسجد جنوب هند است که در سمت جنوب غربی چهارمنار واقع شده ‌است. از دیگر جاذبه های توریستی و دیدنی این شهر می توان به هفت گنبدان قطب شاهی، پادشاهی عاشورخانه (مکانی برای برگزاری مراسم عاشورایی مردم شیعه این شهر)، لاد بازار (بازاری پر از النگوها و جواهرات رنگارنگ)، قصر چهار محله که اکنون تبدیل به موزه ای از عکس‌ها و لباس‌های متعلق به‌ خانواده‌های پادشاهی شده است، دریاچه حسین سگر (دریاچه و سدی در میانه شهر که در زمان محمد قلی قطب شاه ساخته شده است)، قصر فلک نما و بسیاری دیگر اشاره کرد.

حیدرآباد

حمل و نقل به فرودگاه راجیو گاندی هند

  • تاکسی:

فرودگاه راجیو گاندی هند توسط اتوبان شماره NH 44، NH 765 و اتوبان خارج شهر به حیدرآباد متصل شده است. اگر تاکسی بگیرید در زمانی حدود ۳۰ تا ۴۰ دقیقه به شهر خواهید رسید. خدمات حمل و نقل شهر حیدرآباد اتوبوس های مخصوصی را برای رفتن و دسترسی به مناطق مختلف شهر از فرودگاه برای شما مسافران مهیا نموده است.

در دومین پروژه مترو حیدرآباد فرودگاه راجیو گاندی هند به شهر متصل شد و شما به راحتی از طریق مترو و قطار می توانید خود را به شهر یا برعکس به فرودگاه برسانید. طول این مسیر ۲۸ کیلومتر بوده و در سال ۲۰۱۵ ساخته شده است. نزدیک ترین ایستگاه به فرودگاه، ایستگاه اومداناگار Umdanagar نام دارد.

فرودگاه راجیو گاندی هند-ترمینال ها

برنامه های آینده فرودگاه

برای ساخت و ساز در این فرودگاه حدود ۳ مرحله در نظر گرفته شده که مرحله اول آن در سال ۲۰۰۸ زمانی که فرودگاه افتتاح گردید، به اتمام رسید. برنامه ساخت و ساز و پیشرفت مرحله دوم فرودگاه در سال ۲۰۰۹ شروع شد و فرودگاه حیدرآباد خود را برای پروازهای بیشتر و جابه جایی مسافران بیشتر آماده نمود. این مرحله تا امسال ادامه داشته و فرودگاه همچنان در حال گسترش است. انتظار می رود که مرحله دوم در نهایت در انتهای سال ۲۰۱۹ به پایان برسد و فاز سوم پیشرفت فرودگاه بعد از آن شروع شود. در مرحله دوم توسعه فرودگاه قرار بر این است که ظرفیت مسافران فرودگاه را از ۱۸ میلیون به ۲۰ میلیون مسافر افزایش داده و ترمینال ها بزرگ تر شوند. تعداد کانترهای چک-این و فروش بلیط و دیگر خدمات نیز افزایش یابد. در مرحله سوم تصمیم بر این است که ظرفیت فرودگاه را تا ۴۰ میلیون مسافر در سال افزایش دهند.

منبع: internationalairportreview.com

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد