معرفی اولین فرودگاه تمام خورشیدی جهان، فرودگاه کوچین هند

آشنایی با فرودگاه کوچین هند | Cochin International Airport

فرودگاه کوچین هند از فرودگاه های ناحیه غربی شبه جزیره هند است که الی گشت به آن پرواز مستقیم دارد. فرودگاه بین المللی کوچین هند (Cochin International Airport) در شهرستان کوچی، در ایالت کرالا Kerala هند قرار دارد که اگر قصد سفر به هند دارید می تواند اولین مقصد ورودی شما به این کشور باشد. در ادامه شما را با این فرودگاه بین المللی، موقعیت جغرافیایی، ترمینال ها، مسیرهای دسترسی و امکانات آن آشنا می کنیم. برای خرید بلیط هواپیما و پرواز به این فرودگاه می توانید از سایت الی گشت به صورت آنلاین اقدام به خرید کنید. همچنین اپلیکیشن الی گشت بر روی موبایل انجام خرید بلیط هواپیما و یا رزرو هتل در شهر کوچی را برای شما راحت تر می کند.

فرودگاه کوچین هند

محل فرودگاه کوچین هند

مطالب مرتبط:
معرفی فرودگاه کلکته در هند
معرفی فرودگاه بین‌المللی تریواندروم هند
چطور از فرودگاه بنگلور هند به مرکز شهر برویم؟

این فرودگاه واقع در منطقه ندوم باساری Nedumbassery، حدود ۲۵ کیلومتر (۱۶ مایل) تا شهر کوچی فاصله دارد و در شمال شرقی این شهرستان، قرار گرفته است. این فرودگاه ابتدا کار خود را توسط یک شرکت خصوصی شروع کرد و در نهایت با نزدیک به ۱۰۰۰۰ هزار سرمایه گذار از ۳۰ کشور جهان توانست پیشرفت شایانی داشته باشد. در واقع این فرودگاه یکی از بهترین مکان ها برای سرمایه گذاری مردمی بود.

فرودگاه کوچین هند هم اکنون، شلوغ ترین و بزرگترین فرودگاه در ایالت کرالا که از سال ۲۰۱۷، حدود ۶۳٫۸۶ درصد از کل مسافران هوائی ایالت کرالا را در اختیار خود دارد و جا به جا می کند. این فرودگاه، چهارمین فرودگاه شلوغ و پرتردد در هند از نظر ترافیک بین المللی و در کل هفتمین فرودگاه پرتردد هند است. در سال ۲۰۱۷، فرودگاه حدود ۱۰٫۲ میلیون مسافر را با مجموع ۶۸۸۹۸ هواپیمای مسافربری جابه جا نمود.

فرودگاه کوچین هند-فضای داخلی

این فرودگاه اساس فرودگاه های پایه برای عملیات های هوایی سریع السیر است که اتفاقا درون شهر هم قرار گرفته است. وسعت این فرودگاه بیشتر از ۶۰۰ هزار متر مربع در این منطقه بوده که در نتیجه از نظر وسعت و بزرگی چهارمین فرودگاه هند محسوب می شود. ترمینال شماره ۳ این فرودگاه، هم چهارمین ترمینال بزرگ و طویل هند است. در تاریخ ۱۸ آگوست ۲۰۱۵، فرودگاه بین المللی کوچین هند اولین فرودگاهی در جهان شد که به طور کامل از انرژی خورشیدی بهره برد و در آن، نیروگاه خورشیدی افتتاح گردید. در تاریخ ۲۶ ژوئیه ۲۰۱۸، این فرودگاه برای انتخاب جایزه قهرمان زمین کاندید شده و بالاترین امتیاز و پاداش را از طرف سازمان زیست محیطی ملل متحد دریافت کرد.

فرودگاه کوچین هند-استفاده از انرژی خورشیدی

ترمینال های فرودگاه کوچین هند

این فرودگاه دارای ۳ فرودگاه اصلی است که دو عدد از آن ها ترمینال های داخلی و یکی از آن ها ترمینال بین المللی است. همچنین یک ترمینال باربری نیز دارد که وسعتی به اندازه ۲۰۰۰ هکتار را شامل می شود.

 • معرفی ترمینال شماره ۱

ترمینال ۱ ترمینالی بین المللی بود تا زمانی که عملیات ساخت ترمینال بین المللی جدید  شماره ۳ به اتمام رسید. ترمینال یک مساحت ۴۷۰۰۰ مترمربع (۵۱۰ هزار فوت مربع) با دو ساختمان برای ورود و خروج به داخل یک سالن اصلی دارد. سالن های ورود و خروج ترمینال برای گنجایشی به اندازه ۱۸۰۰ نفر در هر ساعت طراحی شده اند. در این ترمینال از جدیدترین امکانات فرودگاهی برای چک این استفاده شده است و دارای ۳۶ کانتر کنترل پاسپورت، ۱۲ دروازه امنیتی و ۱۲ دروازه گمرکی است. دو سالن استراحت خصوصی برای مسافران کلاس اول و کلاس تجاری دارد. ۱۰ دروازه خروجی دارد و سالن ورودی دارای ۲۴ کانتر کنترل پاسپورت و ۴ مسیر رونده و گردان چمدان است. ترمینال در حال حاضر تحت بازسازی قرار دارد تا تبدیل به یک ترمینال داخلی تمام وقت شود و دوباره در ماه مه ۲۰۱۸ آغاز به کار خواهد کرد. پس از باز شدن، می تواند پنج بار بیشتر از قبل ترافیک فعلی را اداره کند.

 • ۲ معرفی ترمینال شماره 

این ترمینال داخلی دارای مساحت ۱۰،۰۰۰ متر مربع (۱۱۰،۰۰۰ فوت مربع) بوده و طراحی شده تا حداکثر ۴۰۰ مسافر را در ساعات اوج شلوغی جا به جا کند. این ترمینال ۶ دروازه امنیتی و یک سالن انتظار معمولی دارد که می تواند ۴۰۰ مسافر را در یک زمان در خود جای دهد. یک مکان خانوادگی و یک سالن مخصوص برای مسافران کلاس تجاری وجود دارد و یک سالن غذاخوری در آن طراحی شده است. همچنین یک رستوران در ورودی لابی فعال و ۴ دروازه برای استفاده مسافران داخلی در نظر گرفته شده است. این ترمینال به زودی به ترمینال اصلی پروازهای داخلی تبدیل خواهد شد.

 • معرفی ترمینال شماره ۳

در ۸ سپتامبر ۲۰۱۲ هیئت مدیره این فرودگاه، طرح طراحی ترمینال بین المللی جدید را با بودجه ۶ میلیارد دلار هند (۸۴ میلیون دلار آمریکا) تصویب نمودند. این می تواند ۱۲ میلیون مسافر را در طول سال و ۴۰۰۰ مسافر را در ساعت های اوج در خود جای دهد. این ترمینال گنجایش ۱۵ فروند هواپیما با مساحت ۱۴۰،۰۰۰ متری (۱،۵۰۰،۰۰۰ فوت مربع) دارد. هنگامی که ترمینال جدید آماده بود، ترمینال بین المللی قدیمی به ترمینال داخلی تبدیل شد. ترمینال داخلی موجود فقط به جت های تجاری خدمت خواهد کرد. با راه اندازی ترمینال ۳، فرودگاه کوچین هند چهارمین فرودگاه بزرگ پس از دهلی، بمبئی و کلکته شد که کل مساحت ۲ میلیون متر مربع برای ساخت آن در نظر گرفته شده است.

فرودگاه کوچین هند ترمینال ها

اطلاعات فرودگاه کوچین هند

 • نام انگلیسی فرودگاه کوچین هند: Cochin International Airport
 • کد یاتا: COK
 • کد ایکائو: VOCI
 • نوع فرودگاه: همگانی
 • وب سایت رسمی فرودگاه کوچین هند: cial.aero
فرودگاه کوچین هند-مسیر دسترسی

راه های دسترسی به شهر از طریق فرودگاه کوچین هند

این فرودگاه بین دو بزرگراه بین المللی ۵۴۴، یکی از بزرگراه های جنوب هند و خیابان مرکزی اصلی در کرالا قرار گرفته است. اگر چه خطوط راه آهن اصلی از این فرودگاه حدود ۵۰۰ متر فاصله دارد، اما نزدیک ترین ایستگاه قطار به نام آنگامالی Angamaly، ۸ کیلومتر دورتر است.

 • خدمات تاکسی بین شهری: فرودگاه کوچین هند خدمات تاکسی فرودگاهی را برای مسافران به مقصد کرالا و همچنین شهرهایی مانند تریوآندرو Trivandrum و در شمال کرالا مانند کوژیکود Kozhikode اختصاص داده است. تاکسی برای مقصد سابریمالا Sabarimala نیز فراهم است.
 •  اتوبوس: اتوبوس ها وسیله نقلیه اصلی برای اتصال فرودگاه با بخش های عمده شهر است. خدمات اتوبوس عمدتا توسط شرکت دولتی حمل و نقل کرالا در سفر به هند ارائه می شود که دو نوع خدمات اتوبوسرانی را فراهم می کند. نزدیک ترین ایستگاه های اتوبوس، ایستگاه اتوبوس آنگامالا Angamaly و ایستگاه اتوبوس شهری Aluva Rajiv Gandhi است. از این ایستگاه ها می توانید خود را به جاذبه های هند در ایالت کرالا و شهر کوچین برسانید.
 • تاکسی عمومی: تاکسی ها را در هر دو ترمینال بین المللی و داخلی می توانید ببینید و به هر نقطه از هشر که خواستید رزرو کنید یا سوار شوید.
 • هلیکوپتر: از این فرودگاه امکان پرواز هلی کوپتر به به مناطق خواسته شده نیز وجود دارد.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد