معرفی فرودگاه مارسی پروانس در فرانسه

فرودگاه مارسی پروانس | Marseille Provence Airport

امروز می خواهیم سری به فرانسه بزنیم و یکی از فرودگاه های مهم این کشور را به شما معرفی کنیم. فرودگاه مارسی پروانس فرودگاهی بین المللی در ۲۷ کیلومتری شمال غربی شهر مارسی است و پنجمین فرودگاه شلوغ و پررفت و آمد این کشور محسوب می شود. از آن جا که مارسی یک شهر بندری و ساحلی است مسافران زیادی، چه با هدف تجارت و بازرگانی و چه با هدف تفریح و لذت بردن از سواحل مارسی به این شهر فرانسوی سفر می کنند. در ادامه در مورد تاریخچه، امکانات و خدمات و دسترسی این فرودگاه صحبت می کنیم . با الی گشت همراه باشید.

فرودگاه مارسی فرانسه

تاریخچه فرودگاه مارسی پروانس

مطالب مرتبط:
چطور از فرودگاه مارسی به مرکز شهر برویم؟
آشنایی با شهر بندری مارسی، قدیمی ترین شهر فرانسه!
آشنایی با معروف ترین غذاهای مارسی فرانسه

فرودگاه مارسی پروانس که سابقا فرودگاه مارسی مارینان نامیده می شد فرودگاه اصلی و بین المللی شهر مارسی فرانسه است و با این شهر حدود ۲۷ کیلومتر فاصله دارد. این فرودگاه با کد یاتای MRS و کد ایکائو LFML از نظر تعداد مسافر پنجمین فرودگاه پرتردد و از نظر حجم بار و کارگو در رده سوم فرودگاه های فرانسه قرار دارد. هواپیمایی مشهور فرانسه یعنی ایر فرانس از این فرودگاه به عنوان قطب فعالیت هایش استفاده می کند. فرودگاه مارسی پروانس دو باند فرود آسفالته دارد و در سال ۲۰۱۷ در مجموع بیش از ۹ میلیون مسافر را جابجا کرده است. در حال حاضر ایرلاین های مشهور بین المللی مثل آلیتالیا، بریتیش ایرویز، ایزی جت، KLM، لوفت هانزا، ترکیش ایرلاینز و ایرفرانس در این فرودگاه فعالیت دارند و پروازهای متعددی را به سرتاسر دنیا انجام می دهند.

 • نام: فرودگاه مارسی پروانس
 • کد یاتا: MRS
 • کد ایکائو: LFML
 • ارتفاع از سطح دریا: ۲۱ متر
 • تعداد باند: ۲ باند آسفالته
 • وبسایت: www.mrsairport.com
سفر به مارسی

امکانات فرودگاه مارسی پروانس

 • خدمات ارزی: در فرودگاه مارسی دستگاه های ATM متعددی وجود دارند که در صورت همراه داشتن کارت اعتباری بین المللی می توانید از آن ها استفاده کنید. در غیر این صورت برای چنج کردن و تبادل ارز می توانید به دفاتر صرافی واقع در ترمینال های فرودگاه مراجعه کنید.
 • خورد و خوراک: رستوران ها و کافه های متعددی در محوطه عمومی، ترمینال ها و همین طور سالن پرواز وجود دارند. این رستوران ها طیف متنوعی از غذاها از غذاهای بین المللی و فست فود تا غذاهای فرانسوی را به مسافران ارائه می کنند. کافه های فرودگاه هم انواع نوشیدنی گرم و سرد و اسنک و میان وعده را عرضه می کنند. بنابراین مطمئنا از نظر خورد و خوراک مشکلی نخواهید داشت.
 • خرید: در هر دو ترمینال فرودگاه فروشگاه های دیوتی فری یا بدون مالیات وجود دارند که محصولات مختلف مثل عطر و سیگار را بدون احتساب هزینه مالیات در معرض فروش قرار می دهند. علاوه بر این، اگر قصد برگشت از مارسی را دارید و فراموش کرده اید سوغاتی بخرید می توانید به فروشگاه های محصولات هنری و سوغاتی مراجعه کنید و بهترین سوغاتی های مارسی را همراه با خود به خانه بیاورید.
 • خدمات بار و چمدان: اگر چمدان های زیادی همراهتان دارید می توانید از ترولی یا چرخ دستی های موجود در فرودگاه استفاده کنید. این چرخ دستی ها در سرتاسر فرودگاه وجود دارند و استفاده از آن ها کاملا رایگان است. همچنین اگر چمدان یا وسیله ای را گم کردید می توانید به دفتر اشیاء و چمدان های گمشده در طبقه همکف سالن ۳ مراجعه کنید.
امکانات فرودگاه مارسی
 • تسهیلات ویژه معلولین: خوشبختانه فرودگاه مراسی پروانس سازگاری خوبی با نیازهای مسافران دارای معلولیت دارد و امکانات و تسهیلات ویژه ای برای این عزیزان در نظر گرفته است. سرویس بهداشتی، آسانسورها و فضاهای پارک اتومبیل ویژه معلولین و افرادی که از ویلچیر استفاده می کنند در نظر گرفته شده است. مسافرانی که نیاز به خدمات تسهیلی بیشتر مثل دستیار داشته باشند لازم است از قبل و حداقل ۴۸ ساعت قبل از پرواز با شرکت هواپیمایی صادر کننده بلیط تماس گرفته و در این مورد هماهنگی های لازم را انجام بدهند.
 • پارکینگ: بیش از ۹۰۰۰ جای پارک در ۹ پارکینگ فرودگاه مارس پروانس وجود دارد که شامل فضاهای سربسته و روباز می شود. کسانی که با اتومبیل شخصی سفر می کنند می توانند از امکانات مختلف پارکینگ مثل پارک کوتاه مدت، مدت زمان متوسط و طولانی مدت استفاده کنند. جالب است بدانید که ۴۰ دقیقه ابتدایی پارک در پارکینگ های p2 و p8 رایگان است!
 • سایر امکانات: علاوه بر خدمات ذکر شده، در فرودگاه مارسی پروانس امکاناتی مثل اتاق مادر و کودک، دوش و حمام در سالن ۱ و همین طور سالن کنفرانس و خدمات تشریفات هم وجود دارد.
حمل و نقل فرودگاه مارسی

دسترسی فرودگاه

 • سرویس شاتل: از فرودگاه مارسی سرویس های شاتلی وجود دارد که مسافران را از فرودگاه به ایستگاه راه آهن سن شارل مارسی و ایستگاه قطار TGV و ایستگاه اتوبوس Aix-en-Provence می رساند. این سفر حدود ۲۰-۳۰ دقیقه طول می کشد و هزینه ای معادل ۹ یورو دارد. اتوبوس شاتل فرودگاه که ناوت مارسی ائروپورت (Navette Marseille Aeroport) نام دارد هر ۱۵ الی ۲۰ دقیقه یک بار حرکت می کند. بلیط این اتوبوس ها را می توانید از باجه های فروش بلیط در فرودگاه یا به صورت آنلاین و از طریق وبسایت این سرویس خریداری کنید.
 • اتوبوس شهری: در سطح شهر مارسی خطوط اتوبوسرانی متعددی وجود دارند که سرتاسر شهر را پوشش می دهند. اما متاسفانه شبکه اتوبوسرانی شهری ارتباط مستقیمی با فرودگاه ندارد و از همین رو هم مسافران نمی توانند با استفاده از این اتوبوس ها خود را از فرودگاه به مرکز شهر مارسی برسانند. به همین دلیل، تنها گزینه اتوبوسی برای رسیدن به مرکز شهر همان سرویس شاتل فرودگاه خواهد بود.
 • قطار: اگرچه فرودگاه مارسی دسترسی مستقیمی به خط راه آهن ندارد، اما با استفاده از اتوبوس شاتل می توانید خود را به ایستگاه قطار برسانید. از آن جا و با دسترسی به خط ریلی به راحتی می توانید به نقاط دور و نزدیک شهر مارسی بروید.

RTM یا اداره حمل و نقل مارسی مدیریت و اجرای تمام گزینه های حمل و نقل شهر مارسی اعم از تراموا، مترو و اتوبوس را بر عهده دارد.

ترمینال های فرودگاه مارسی
 • تاکسی: از آن جا که در بین گزینه های حمل و نقل عمومی، سرویس شاتل تنها گزینه موجود است مسافران زیادی از آن استفاده می کنند و این اتوبوس ها سریع پر می شود و خیلی هم شلوغ هستند. به همین دلیل اگر بار و چمدان زیادی همراهتان است یا اگر همراه با خانواده و کودکان خردسال سفر می کنید پیشنهاد می کنیم از تاکسی استفاده کنید. تاکسی اگرچه هزینه بیشتری دارد اما به دلیل رفاه و آسایشی که به همراه دارد طرفداران زیادی هم دارد. تاکسی های فرودگاه مارسی به صورت ۲۴ ساعته و هفت روز هفته فعالیت می کنند و مسافران را از فرودگاه مارسی پروانس به سرتاسر شهر و نقاط دور و نزدیک منتقل می کنند. تاکسی ها در حدود ۲۰ دقیقه مسافران را به مرکز شهر مارسی می رسانند و در طول شب، درصدی به مبلغ کرایه اضافه می شود. ایستگاه تاکسی های فرودگاه درست مقابل درب خروجی ترمینال قرار دارد و به محض خارج شدن از ساختمان فرودگاه آن ها را مشاهده خواهید کرد.
 • ترانسفر خصوصی: اگر در گروه های بزرگ تر یا همراه با کودکان خردسال سفر می کنید و حوصله معطل شدن برای تاکسی را ندارید می توانید از سرویس ترانسفر خصوصی هم استفاده کنید. این سرویس البته کمی از تاکسی معمول گران تر است و می توانید آن را قبل از رسیدن به فرودگاه و به صورت آنلاین سفارش بدهید. در این صورت مطمئن خواهید بود که هنگام رسیدن به فرودگاه، راننده منتظر شما خواهد بود.
تاکسی مارسی
 • کرایه اتومبیل: اگر دوست دارید در سفر به مارسی از آزادی عمل و استقلال بیشتری برخوردار باشید می توانید اتومبیل کرایه کنید. گروه های ۳-۴ نفره و کسانی که دوست دارند خودشان در شهر بگردند و ماجراجویی کنند از این گزینه استقبال می کنند. شما هم به صورت آنلاین و قبل از رسیدن به فرودگاه و هم به محض رسیدن به فرودگاه می توانید با مراجعه به دفاتر شرکت های خدماتی اتومبیل مورد نظرتان را کرایه کنید. اکثر شرکت های بزرگ بین المللی مثل یوروپکار، اینترپرایز و … در فرودگاه مارسی پروانس دفتر دارند و انواع خدمات کرایه اتومبیل را به مسافران عرضه می کنند. بعد از مقایسه خدمات و قیمت ها می توانید گزینه مناسب را انتخاب کنید.
 • کرایه اتوبوس: کرایه اتوبوس هم یکی دیگر از گزینه های حمل و نقل فرودگاه مارسی پروانس است که برای گروه های بزرگ که در قابل تور سفر می کنند مقرون به صرفه است. در این صورت با کرایه اتوبوس می توانید در هزینه های حمل و نقل به میزان قابل توجهی صرفه جویی کنید و همچنین از آزادی عمل بیشتری در گشت و گذار در شهر برخوردار باشید.

منبع: worldtravelguide.net

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code