معرفی فرودگاه منچستر

فرودگاه منچستر | Manchester Airport

فرودگاه بین المللی منچستر در فاصله ۱۴ کیلومتری جنوب غربی مرکز شهر منچستر قرار دارد و در سال ۲۰۱۶ از نظر تعداد مسافران سومین فرودگاه شلوغ بریتانیا و شلوغ ترین فرودگاه خارج از لندن بود. این فرودگاه ۳ ترمینال مسافرتی و یک ترمینال بار دارد و تنها فرودگاه بریتانیا به غیر از فرودگاه هیترو لندن است که دو باند به طول بیش از ۲۹۹۹ متر دارد. این فرودگاه با مساحت بیش از ۵۶۰ هکتار به ۱۹۹ مقصد پرواز دارد و مسافران زیادی سالیانه از این فرودگاه به دیگر نقاط دنیا سفر می کنند. اگر می خواهید با فرودگاه منچستر بیشتر آشنا شوید، در ادامه الی گشت را همراهی کنید.

ویژگی های فرودگاه منچستر

درباره فرودگاه

مطالب مرتبط:
راهنمای سفر به منچستر
چطور از فرودگاه منچستر به مرکز شهر برویم؟
اولین مسافرت های هوایی چه زمانی و در کجا انجام شد؟

فرودگاه منچستر (Manchester Airport) به طور رسمی در سال ۱۹۳۸ افتتاح شد و در ابتدا به نام فرودگاه «رینگ وی» شناخته می شود، رینگ وی روستایی در بخش جنوبی فرودگاه است که چندین ساختمان و کلیسا دارد. این فرودگاه در سال ۲۰۱۷، حدود ۲۷٫۸ میلیون مسافر را مدیریت کرد و سالیانه ظرفیت بیش از ۵۰ میلیون مسافر را دارد، اما این پتانسیل با محدودیت ۶۱ حرکت در ساعت کم شده است.

اطلاعات کلی درباره فرودگاه

نام فرودگاه:  Manchester Airport

کد یاتا: MAN

کد ایکائو: EGCC

ارتفاع از سطح دریا: ۷۸ متر

نوع فرودگاه: همگانی

ترمینال ها: ۳

وب سایت رسمی فرودگاه: manchesterairport.co.uk

فرودگاه منچستر

ترمینال های فرودگاه

ترمینال شماره ۱: این ترمینال با مساحت ۱۱۰ هزار مترمربع بزرگ ترین ترمینال فرودگاه است و در سال ۱۹۶۲ افتتاح شده. در تابستان سال ۲۰۰۹، حدود ۵۰ میلیون پوند هزینه صرف توسعه این ترمینال شد. با این حال این ترمینال در طرح توسعه ی ۱۰ ساله جایی ندارد و در حدود سال ۲۰۲۲ خراب می شود. ایرلاین هایی مثل ایزی جت، آسترین، امارات، کوبالت، ایژین، بروکسل و … از این ترمینال استفاده می کنند.

ترمینال شماره ۲: این ترمینال توسط ایرلاین های زیادی استفاده می شود، ایرلاین هایی که پروازهای چارتر و زمان بندی شده به مقاصد اروپایی و غیر اروپایی دنیا دارند. این ترمینال با مساحت بیش از ۵۲ هزار متر مربع دارای ۱۶ گیت و ۹ پل تلسکوپی است. طراحی آن گونه ای است که تا به حال بارها بزرگ و بزرگ تر شده  است و گیت های زیادی به آن اضافه شده است. ظرفیت فعلی این ترمینال حدود ۸ میلیون مسافر در سال است که قرار است در نهایت به ۲۵ میلیون مسافر در سال برسد. در سال ۲۰۰۷ با سرمایه گذاری ۱۱ میلیون پوند امکانات امنیتی و همینطور خدمات دیگری به آن اضافه شد. ایرلاین هایی مثل ایر مالتا، دلتا، جرمانیا، ایر کانادا و … از این ترمینال استفاده می کنند.

معرفی فرودگاه منچستر

ترمینال شماره ۳: ترمینال شماره ۳ در سال ۱۹۸۹ باز شد و در سال ۱۹۹۸ بریتیش ایرویز ساختمان جدید خود را با هزینه ۷۵ میلیون پوند افتتاح کرد، اقدامی که بزرگ ترین عملیات توسعه سازی این ترمینال بوده است. این ترمینال امروز حدود ۴۴ هزار متر مربع مساحت دارد و پروازهای زیادی انجام می دهد.

امکانات فرودگاه

رستوران، فروشگاه، لانج، کرایه اتومبیل، وای فای، دستگاه خودپرداز، کرایه تاکسی، غذاخوری، انبار چمدان، مرکز اطلاعات، بخش لوازم گمشده، تبدیل ارز، مبل های راحتی و …

هتل های فرودگاه

در اطراف فرودگاه منچستر هتل های زیادی هست که دو مورد از بهترین آن ها را معرفی می کنیم:

هتل رادیسون بلو: این هتل در مسیر پیاده رو متحرک است و از فرودگاه برای رسیدن به آن نیازی به گرفتن تاکسی یا شاتل نیست. از این هتل تا هر سه ترمینال، حدود ۱۵ دقیقه راه است و دسترسی آسانی دارد. هتل ۳۶۰ اتاق مجهز دارد که اقامت راحتی را برایتان مهیا می کنند.

هتل هیلتون: این هتل ۲۰ دقیقه تا مرکز شهر و ۵ دقیقه تا فرودگاه فاصله دارد. مرکز بیزنس این هتل با ۱۲ اتاق جلسه دارای ۲۵۰ ظرفیت برای مهمان ها است.

فروردگاه های انگلیس

دسترسی به فرودگاه

قطار: بدون شک بهترین گزینه رفت و آمد بین فرودگاه و مرکز شهر قطار است چون ایستگاه قطار درست در محوطه فرودگاه قرار دارد و با تابلوهای راهنما مسیر رسیدن به ترمینال ها به خوبی مشخص شده است. فاصله فرودگاه تا ایستگاه پیکادلی در مرکز شهر حدود ۲۰ دقیقه است و اگر قصد سفر به دیگر قسمت های شهر را هم دارید می توانید در همین ایستگاه مرکزی قطار عوض کنید. پیاده رو متحرک ترمینال ۱ و ۲ و ایستگاه قطار را به هم وصل می کند و احتیاح به کرایه شاتل یا تاکسی نیست.

اتوبوس: وقتی حرف از حمل و نقل ارزان و آسان است همیشه پای اتوبوس وسط می آید. اتوبوس های فرودگاه مجموعه ای از اتوبوس های محلی و منطقه ای هستند که بعضی از آن ها در تمام ساعات شبانه روز کار می کنند. اگر نصف شب به فرودگاه رسیدید هیچ نگرانی از بابت رسیدن به مرکز شهر نداشته باشید چون می توانید به راحتی سوار اتوبوس شماره ۴۳ شوید درسته که این اتوبوس شب ها کمی دیر راه می افتد اما رفت و آمد منظمی دارد.

اتوبوس های فرودگاه منچستر

مینی بوس: مینی بوس نسبت به اتوبوس کمی گران تر است اما برای سفرهای گروهی بسیار مناسب می باشد. یکی از بهترین اپراتورهای مینی بوس نشنال اکسپرس است که رفت و آمدهای منظم و خوبی دارد.

تاکسی: یکی از مهمترین تاکسی هایی که در فرودگاه منچستر فعالیت دارند تاکسی های Arrow Cars هستند که ماشین هایی با اندازه های مختلف ارائه می دهند. می توانید قبل از رسیدن به فرودگاه این تاکسی ها را رزرو کنید تا به محض ورود به فرودگاه به راحتی سوار آن ها شوید. گزینه دیگر تاکسی های مشکی رنگ هستند که امکان رزرو ندارند و تعیین نرخ کرایه ی آن ها بر اساس تاکسی متر انجام می شود.

تراموا: حمل و نقل فرودگاه منچستر گزینه های مختلفی دارد که یکی از آن ها تراموا است که از آن جایی که درست در کنار فرودگاه ایستگاه دارد استفاده از آن راحت است. بلیط تراموا را از روی سکو بخرید و حدود ۱۰ دقیقه منتظر بمانید تا تراموا از راه برسد.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد