فرودگاه های رکورددار جهان

رکورد فرودگاه های دنیا در زمینه های مختلف

با رواج سفر هوایی خوشبختانه امکان سفر به نقاط دوردست فراهم شده و در صعب العبورترین مناطق هم فرودگاه ساخته می شود. بسیاری از این فرودگاه رکوردهای مختلفی دارند: شمالی ترین فرودگاه جهان، مرتفع ترین فرودگاه جهان، گرم ترین فرودگاه جهان و … در این مطلب لیستی از فرودگاه های رکورددار را گردآوری کرده ایم و به شما معرفی می کنیم. کسانی که عاشق سفرهای ماجراجویانه هستند شاید دوست داشته باشند سری به این فرودگاه ها بزنند. اگر برایتان جالب است باید بدانید که یکی از فرودگاه های کشورمان هم جزء فرودگاه های رکورددار جهان است! به نظرتان کدام فرودگاه؟ در ادامه با الی گشت همراه باشید تا با این فرودگاه ها بیشتر آشنا شویم.

رکورد فرودگاه های دنیا

شمالی ترین فرودگاه جهان

مطالب مرتبط:
قدیمی ترین فرودگاه های جهان!
بهترین فرودگاه های جهان در سال ۲۰۱۸

پایگاه نظامی الرت در شمالی ترین نقطه جزیره الزمر کانادا قرار دارد و شمالی ترین فرودگاه در جهان به شمار می رود. البته این منطقه شمالی ترین منطقه مسکونی کره زمین نیز محسوب می شود و از این نظر نیز رکورددار است. متاسفانه این فرودگاه کاربرد نظامی دارد و برای بازدید عموم باز نیست. شمالی ترین فرودگاه تجاری که مردم عادی هم می توانند به آن سفر کنند فرودگاه سوالبارد (Svalbard Airport) است که در شهر سوالبارد نروژ قرار دارد. این فرودگاه در خط مرزی بین قطب شمال و سرزمین اروپا قرار گرفته است.

فرودگاه سوالباد

جنوبی ترین فرودگاه جهان

اگر بخواهید به سمت جنوب کره زمین پرواز کنید فرودگاه جک پاولوس (Jack F. Paulus Skiway) جنوبی ترین فرودگاهی است که می توانید در آن فرود بیایید. این فرودگاه یکی از فرودگاه های رکورددار جهان است و دقیقا در قطب جنوب قرار گرفته است. فرودگاه های دیگری در منطقه آنتارکتیکا (Antarctica) قرار دارد که عمدتا برای ماموریت های تحقیقاتی استفاده می شود اما هرازچندگاهی پذیرای پروازهای توریستی نیز هستند.

جنوبی ترین فرودگاه با کاربری تجاری و مسافربری فرودگاه گوآردیامارینا زانارتو (Guardiamarina Zañartu ) در جنوب کشور شیلی است. گرچه این فرودگاه هم بیشتر برای پروازهای نظامی استفاده می شود، با این حال ایرلاین های محلی نیز پروازهایی را به مقصد این فرودگاه انجام می دهند.

جنوبی ترین فرودگاه دنیا

مرتفع ترین فرودگاه جهان

فرودگاه داوچنگ یادینگ (Daocheng Yading Airport) در استان سینچوآن چین قرار دارد و از زمان افتتاح در سال ۲۰۱۳ به عنوان مرتفع ترین فرودگاه جهان شناخته می شود. در واقع، ۴ مورد از ۵ فرودگاه مرتفع جهان در کشور چین قرار گرفته است.فرودگاه داوچنگ در ارتفاع ۴۴۱۱ متری از سطح دریا قرار گرفته است و پروازهای منظمی را به مناطق مختلف چین انجام می دهد.

دورافتاده ترین فرودگاه جهان

فرودگاه ماتاوری (Mataveri Airport) دورافتاده ترین فرودگاه جهان است و با فرودگاه توتوژوژی در پولینیزیای فرانسه بیش از ۲۶۰۳ کیلومتر فاصله دارد. با این حال، مجسمه های مشهور جزیره ایستر باعث شده علیرغم دور بودن این منطقه، گردشگران زیادی از سرتاسر دنیا به این منطقه و فرودگاه سفر کنند. مجسمه های جزیره ایستر ردیفی از تندیس های ۴۰۰ ساله هستند که به طرز عجیبی سر از خاک برآورده اند. این مجسمه ها در امتداد دریا و رو به دریا قرار دارند و به مجسمه های موآیی معروف هستند.

دورافتاده ترین فرودگاه جهان

گرم ترین فرودگاه جهان

در سال های اخیر منطقه خاورمیانه مرکز توجهات صنعت هوایی بوده است و برخی از فرودگاه های رکورددار جهان در این منطقه قرار دارند. از ساخت فرودگاه های مدرن و شلوغ ترین فرودگاه های جهان گرفته تا گرم ترین فرودگاه جهان! در ماه ژوئن ۲۰۱۷ فرودگاه اهواز در جنوب غربی ایران گزارش دمای ۵۴ درجه سانتیگراد را هم اعلام کرده است! به این ترتیب فرودگاه اهواز را می توان گرم ترین فرودگاه جهان دانست.

سردترین فرودگاه جهان

در دل منطقه سیبری روسیه روستایی به نام Oymyakon وجود دارد که به سردترین منطقه جهان شهرت دارد. در این منطقه دمای هوا به منفی ۶۷ درجه زیر صفر هم می رسد! به همین دلیل دور از ذهن نیست که سردترین فرودگاه جهان هم در این منطقه قرار داشته باشد. فرودگاه Yakutsk  به جرات یکی از فرودگاه های رکورددار جهان است و با دمای منفی ۳۸ درجه سردترین فرودگاه دنیا محسوب می شود. به نظرتان هواپیماها چطور روی سطح یخ زده این فرودگاه فرود می آیند و پرواز می کنند. با توجه به هوای بسیار سرد این منطقه، مراحل یخ زدایی باند فرودگاه مطمئنا باید جالب توجه باشد.

سردترین فرودگاه جهان

بزرگ ترین فرودگاه جهان

فرودگاه ملک فهد در عربستان نیز یکی دیگر از فرودگاه های رکورددار است و عنوان بزرگ ترین فرودگاه جهان را از آن خود کرده است. این فرودگاهی با مساحتی بالغ بر ۷۸۰۰۰ هکتار این عنوان را کسب کرده است. البته تنها ۳۰۰۰ هکتار از آن به عنوان فرودگاه استفاده می شود اما به هرحال باز هم عنوان بزرگ ترین فرودگاه جهان به این فرودگاه اطلاق می شود.

کوتاه ترین باند فرودگاه

جزیره زیبای سبا در مجمع الجزایر آنتیل مالک کوتاه ترین باند فرودگاه در جهان است. فرودگاه سبا با این باند فرودش یکی از فرودگاه های رکورددار جهان است و پروازهای منظم تجاری را به این منطقه انجام می دهد. این فرودگاه در یک زمین مسطح در جزیره ساخته شده و باند فرودگاه در کنار شیب کوه قرار گرفته است. باند این فرودگاه به دلیل کوتاهی و قرارگیری در کنار کوه یکی از دشوارترین باندهای فرود برای خلبان ها هم محسوب می شود. خلبان ها برای فرود در این فرودگاه نیاز به مجوزهای لازم دارند و هر خلبانی قادر به فرود در این فرودگاه نیست.

کوچک ترین باند فرودگاه

طولانی ترین باند فرودگاه

فرودگاه کامدو بامدا (Qamdo Bamda Airport) در منطقه خودمختار تبت کشور چین قرار دارد و یکی از فرودگاه های رکورددار در جهان محسوب می شود. باند این فرودگاه ۵۵۰۰ متر است و از این نظر طولانی ترین باند فرودگاه در جهان به شمار می رود. در واقع، این فرودگاه به دلیل قرارگیری در ارتفاع بسیار بالای منطقه تبت نیازمند باند طولانی است تا خلبان ها فرصت کافی برای تیک آف و فرود را داشته باشند. فرودگاه کامدو در ارتفاع ۴۳۳۴ متری از سطح دریا قرار گرفته و سال ها عنوان مرتفع ترین فرودگاه دنیا را به نیز به خود اختصاص داده بود تا اینکه فرودگاه دواچنگ یادینگ افتتاح شد و این عنوان را از آن خود کرد.

منبع: edition.cnn.com

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد