معرفی فرودگاه کلکته در هند

فرودگاه کلکته | Netaji Subhas Chandra Bose International Airport

هند با چشم اندازهای متنوع و جاذبه های تاریخی شگفت انگیز یکی از جذاب ترین مقاصد گردشگری دنیاست. یکی از محبوب ترین شهرهای این کشور کلکته است، شهری که سالیانه میلیون ها مسافر و گردشگر دارد و با داشتن فرودگاهی مدرن و مجهز امکان رفت و آمد راحتی را برای گردشگران خارجی فراهم کرده است. فرودگاه کلکته در فاصله ۱۷ کیلومتری مرکز شهر قرار دارد و سالیانه تعداد زیادی از مسافران را جابجا می کند. می خواهیم درباره فرودگاه کلکته در هند حرف بزنیم، در ادامه الی گشت را همراهی کنید.

کلکته

معرفی فرودگاه

مطالب مرتبط:
چطور از فرودگاه کلکته به مرکز شهر برویم؟
معرفی فرودگاه بین‌المللی تریواندروم هند
لیست پررفت و آمدترین فرودگاه های جهان ۲۰۱۸ منتشر شد!

فرودگاه بین المللی نتاجی سبهاش چندر بوز (Netaji Subhas Chandra Bose International Airport) یکی فرودگاه های بین المللی های هند است که در شهر کلکته، در غرب بنگال قرار دارد و فاصله اش تا مرکز شهر کلکته حدود ۱۷ کیلومتر است. این فرودگاه که قبلا به نام Dum Dum شناخته می شد، بعدها به نام  رهبر برجسته جنبش استقلال هند یعنی Netaji Subhas Chandra Bose، تغییر نام داد.

این فرودگاه با مساحت ۱۰۰۰ هکتار، بزرگترین قطب هوایی در بخش شرقی کشور و یکی از دو فرودگاه بین المللی در غرب بنگال است. فرودگاه کلکته در سال مالی ۲۰۱۷، تقریبا ۲۰ میلیون مسافر داشت و پس از دهلی، بمبئی، بنگلور و چنای عنوان پنجمین فرودگاه پرتردد هند را به خود اختصاص داد.

این فرودگاه یکی از مراکز مهم پرواز به سمت شمال شرقی هند، بوتان، چین و جنوب شرقی آسیا است. در سال ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵، فرودگاه کلکته عنوان بهترین فرودگاه توسعه یافته در منطقه آسیایی اقیانوس آرام را توسط شورای فرودگاه بین المللی به خود اختصاص داده است. فرودگاه دو باند موازی به طول های حدود ۲۷۰۰ و ۳۶۰۰ متر دارد.

فرودگاه کلکته

تاریخچه فرودگاه

فرودگاه کلکته در گذشته به عنوان محل توقف بین راهی هواپیماهای مسیر اروپا به سمت هندوچین و استرالیا استفاده می شده است. بین سال های ۱۹۴۰ و ۱۹۶۰، شرکت های هواپیمایی بزرگ مثل ایروفلوت، ایر فرانس، ژاپن ایرلاینز، فیلیپین ایرلاینز و … در این فرودگاه فعالیت داشتند. در طول دهه ۱۹۶۰ به دلیل معرفی هواپیماهای طولانی مدت و شرایط ضعیف سیاسی کلکته، چندین خطوط هوایی خدمات خود را به فرودگاه متوقف کردند. جنگ آزادی بنگلادش در سال ۱۹۷۱ باعث افزایش پناهندگان و بیماری ها در کلکته شد و همین اتفاق هم منجر شد که شرکت های هواپیمایی بیشتری خدمات خود را به شهر متوقف کنند. در سال ۱۹۷۵، اولین ترمینال باری اختصاصی در هند افتتاح شد.

در اوایل دهه ۱۹۸۰ طرح هایی برای اتصال فرودگاه به مرکز شهر توسط تراموا ایجاد شد. مسیر پیشنهادی در سال ۱۹۸۵ تکمیل شد، اما گسترش بیشتر به فرودگاه به علت کمبودهای مالی لغو شد. دهه ۱۹۹۰ با ظهور ایرلاین هایی مثل جت ایرویز و ایر ساهارا، شروع رشد تازه ای برای فرودگاه کلکته بود. ترمینال داخلی جدید در سال ۱۹۹۵ افتتاح شد و فرودگاه به نام Netaji Subhas Chandra Bose نامگذاری شد. در سال ۲۰۰۰، سالن ورودی جدید بین المللی افتتاح شد.

نوسازی ها

در سال ۲۰۰۵، با ایرلاین هایی مثل اسپایس‌ جت ، ایندی ‌گو و … پای ایرلاین های ارزان قیمت به بخش حمل و نقل هوایی هند باز شد، اتفاقی که تعداد مسافرین فرودگاه را به طرز چشمگیری افزایش داد. شلوغی بیش از حد مسافران در هر دو پایانه باعث شد تا مسئولان به فکر یک برنامه جامع مدرن سازی بیفتند. طرح مدرنیزاسیون شامل بهبود ترمینال های موجود در فرودگاه، از جمله اضافه کردن شمارنده های بلیط های اضافی، کیوسک های ثبت نام و کافه ها به ترمینال داخلی در سال ۲۰۰۹ بود با این حال، نیاز به جایگزینی ترمینال های فرودگاه منجر به ایجاد بک ترمینال جامع جدید شد که هم مقاصد داخلی و هم بین المللی را پوشش می داد. این فرودگاه قرار است که تا سال ۲۰۲۱ ظرفیت مسافرین را به میزان ۱۰۰ درصد افزایش و به تعداد سالانه خود را به ۴۰ میلیون مسافر برساند. به گفته مدیر فرودگاه کلکته، مرحله بعدی طرح توسعه در حال انجام است و این طرح توسعه جدید در دو مرحله انجام خواهد شد.

فرودگاه های هند

اطلاعات کلی

 • نام فرودگاه: Netaji Subhas Chandra Bose International Airport
 • کد یاتا: CCU
 • کد ایکائو: VECC
 • ارتفاع از سطح دریا: ۵ متر
 • نوع فرودگاه: همگانی
 • ترمینال ها: ۱
 • وب سایت رسمی فرودگاه:  aai.aero

ترمینال فرودگاه

پایانه های داخلی و داخلی قدیمی کلکته بعد از افتتاح ترمینال یکپارچه جدید بسته شدند. با این حال، ترمینال بین المللی قدیمی ممکن است برای خدمات آینده حج و ترمینال داخلی ممکنه توسط خطوط هوایی منطقه ای استفاده شوند. ترمینال یکپارچه جدید این فرودگاه با ۲۳۳ هزار متر مربع مساحت می تواند سالانه ۲۵ میلیون مسافر را جابجا کند این درحالی است که ترمینال های قبلی فقط ۵ میلیون مسافر داشتند. ترمینال جدید با ساختار L شکل خود دارای ۶ طبقه است. و ۱۲۸ کانتر چک دارد که از تکنولوژی CUTE استفاده می کنند.

امکانات فرودگاه

امکانات فرودگاه

فرودگاه کلکته ۲۴ ساعته باز است و تعدادی از خدمات آن را در زیر معرفی می کنیم.

 • عابر بانک
 • خدمات پزشکی
 • خدمات ارز: در محوطه ورودی مراکز هست که خدمات ارز ارائه می دهند.
 • رستوران
 • داروخانه: داروخانه آپولو در سالن پزوازهای داخلی قرار دارد.
 • خدمات کرایه اتومبیل
 • اداره پست
 • پارکینگ: امکانات پارکینگ در ترمینال جدید شامل دو پارکینگ زیرزمینی با ظرفیت ۳۰۰۰ خودرو و همچنین یک پارکینگ در فضای باز است که می تواند ۲۰۰۰ اتومبیل اضافه را در خود جای دهد.

دسترسی به فرودگاه

تاکسی: فرودگاه دارای تاکسی و اتوبوس های مناسب است که به سمت مرکز شهر در رفت و آمد هستند. تاکسی طبق معمول بهترین و راحت ترین گزینه رفت و آمد بین فرودگاه و مرکز شهر است مخصوصا اینکه کلکته شهر نسبتا ارزانی است و کرایه تاکسی در آن چندان گران نیست. فرودگاه تاکسی های مختلفی دارد مثلا برای کرایه تاکسی می توانید به سراغ باجه فرودگاه بروید که مدیریت آن با سازمان تاکسیرانی بنگال است و به راحتی تاکسی در اختیار شما قرار می دهد. با تاکسی در عرض ۳۰ دقیقه به مرکز شهر می رسید اما در صورت ترافیک سنگین این زمان طولانی تر می شود.

قطار: فرودگاه به سیستم راه آهن حومه کلکته متصل است. فرودگاه ایستگاه راه آهن دارد البته این ایستگاه چندان کارآمد نیست و پیشنهاد می کنیم با تاکسی به ۵ کیلومتری فرودگاه بروید تا از ایستگاه تقریبا مرکزی استفاده کنید و به راحتی به مرکز شهر بروید. قطارها از صبح زود تا ۱۰ شب رفت و آمد دارند و زمان حرکت آن ها هر ۱۰-۱۵ دقیقه یکبار است.

اتوبوس: اتوبوس های ولوو مدرنی توسط شرکت اتوبوسرانی بنگال غربی در اختیار مسافران قرار می گیرد . بدون شک اتوبوس یکی از ارزان ترین گزینه های رفت و آمد از فرودگاه به مرکز است. اتوبوس ها از ساعت ۸ صبح تا ۹:۳۰ شب فعال هستند و ایستگاه آن ها در مقابل سالن پروازهای ورودی واقع شده است.

منبع: en.wikipedia.org

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد