بلیط هواپیما

آیا هواپیما می تواند روی آب فرود بیاید؟

فرود هواپیما روی آب

هیچ چیز ترسناک تر از این نیست که صدای خلبان از پشت بلندگوی هواپیما اینطور شنیده شود: «کاپیتان با شما صحبت می کند. خود را برای ضربه ناگهانی آماده کنید». این همان چیزی است که نه سال پیش اتفاق افتاد، وقتی که هواپیمای یو اس ایرویز ۱۵۴۹ کمی بعد از خروج از فرودگاه لا گوردیا در نیویورک با دسته ای از غازهای کانادایی برخورد کرد. با الی گشت باشید تا با این فرود روی آب آشنا شده و به طور کل با یک متخصص در مورد فرود هواپیما روی آب صحبت کنیم.

فرود هواپیما روی آب
مطالب مرتبط:
مسافر قهرمانی که هواپیما را بعد از بیهوش شدن خلبان، به زمین نشاند
خنده دارترین حرف های خلبانان در طول پرواز
اگر در طول پرواز درب هواپیما را باز کنیم، چه اتفاقی می افتد؟

کاپیتان این هواپیمای ایرباس A320، Chesley “Sully” Sullenberger III بود که توانست با موفقیت هواپیما را روی رودخانه هادسون در منهتن فرود بیاورد، اتفاقی که بعدها به معجزه هادسون لقب گرفت. در این سانحه همه ۱۵۵ مسافر و کادر پرواز نجات پیدا کردند و بعدها در سال ۲۰۱۶، فیلمی نیز با بازی هنرپیشه تام هنکس به روایت این سانحه پرداخت. با اینحال، سالی که با مجله Telegraph مصاحبه کرده بود، اعلام کرد که برای فرود هواپیما روی آب آموزش های بسیار کمی دیده بوده است. او اینگونه گفته است:

«تنها آموزشی که برای فرود هواپیما روی آب داشتیم، مطالعه چند پاراگراف در یک کتابچه و یک کلاس توجیهی در دوره آموزشی بود. بعد از پرواز ما، چیز زیادی عوض نشد. اداره هوانوردی فدرال تنها ۳۶ مورد از توصیه های ایمنی ستاد ملی ایمنی حمل و نقل ایالات متحده آمریکا را در گزارش نهایی خود در پرواز ۱۵۴۹ اتخاذ کرده بود. ما نسبت به همه آن هایی که به ما اعتماد دارند، مسئول هستیم. من خیلی خوشحالم که توانستم جان همه انسان ها را در این اتفاق غیر منتظر نجات دهم و نقدهای سختگیرانه ای دارند نسبت به این مسئله که هیچ آموزشی در مورد آن وجود ندارد».

معجزه هادسون

معجزه هادسون از طرف ستاد ملی ایمنی حمل و نقل ایالات متحده آمریکا «موفق ترین فرود روی آب در تاریخ صنعت هواپیمایی» لقب گرفت. با اینکه چنین سانحه هایی نادر هستند، اما مثال های دیگری نیز در این رابطه وجود دارد که طی آن ها هواپیما مجبور به فرود روی آب شده است.

در سال ۱۹۷۰، سوخت هواپیمای پرواز ALM از نیویورک به جزیره سنت مارتن تمام شد زیرا خلبان در هوایی با شرایط بد ۳ بار فرود ناموفق داشت. او پس از آنکه سوخت هواپیما به اتمام رسید مجبور شد که در دریای کارائیب فرود بیاید. متاسفانه هیچ اطلاعیه در این پرواز مبنی بر بستن کمربندهای ایمنی اعلام نشد و در نتیجه آن ۲۰ مسافر از ۵۷ نفر جان خود را از دست دادند.

در سال ۱۹۹۶، یک ایرلاین اتیوپیایی که توسط یک هواپیماربا، ربوده شده بود، پس از اتمام سوخت در اقیانوسی نزدیک جزایر کوموروس سقوط کرد. خلبان تلاش کرد تا فرودی روی آب داشته باشد تا با هواپیمارباها مبارزه کند اما در این کشمکش هواپیما به حالت نامناسبی درآمده و باعث سقوط شد. طی این حادثه ۱۲۵ نفر از ۱۷۵ نفر داخل هواپیما کشته شدند. در ادامه، صحبت هایی با متخصص حمل و نقل هوایی جان ترنر، عضو هیئت مدیره شرکت هواپیمایی رویال صحبت کردیم تا ببینیم تولیدکنندگان هواپیمایی چه کاری برای آماده سازی هواپیماهای خود برای فرود هواپیما روی آب می کنند.

فرود روی آب

آیا هواپیماها طوری طراحی شده اند که روی آب فرود بیایند؟

البته. برخی از هواپیما به طور خاص برای فرود بر روی آب طراحی شده است. از این نوع هواپیماها، ،آلباتروس و AG600 جدید چینی، با بدنه پایین تری به شکل یک قایق یادم می آید. آن ها معمولا دارای بال های بلند هستند تا موتورها خیس نشوند و سطح هواپیما طوری باشد که روی آب قرار بگیرد.

در مورد دیگر هواپیماها چطور؟

با اینکه بیشتر هواپیماهای مدرن به گونه ای طراحی نشده اند که از روی آب بلند شده و روی آب فرود و بیایند، اما طراحی آن ها به گونه ایست که می تواند در شرایط اضطراری این کار را انجام دهد. هر کدام از دریچه های هوای کابین در چنین شرایطی ممکن است که آب به داخلشان رود و به همین دلیل ممکن است آبی که به درون هواپیما وارد می شود، منجر شود که هواپیما غرق شود. اما توسط یک سوییچ که در کابین وجود دارد، این دریچه ها می توانند بسته شوند.

هواپیماهایی با قابلیت فرود روی آب

آیا روی هواپیماهای جدید باید تستی برای فرود روی آب داشته باشد؟

شرکت های هواپیمایی ملزم نیستند که فرود هواپیما روی آب را تست کنند اما معمولا ارزیابی های نظری برای این موضوع صورت می گیرد. معمولا، کتابچه راهنمای پرواز شامل یک راهنمای اضطراری است که به خلبان پیشنهادهایی برای سرعت، چگونگی موقعیت دنده فرود و تکنیک های این چنینی را برای یک پرواز موفقیت آمیز، می  دهد.

امن ترین راه برای فرود روی آب چیست؟

اکثر دستورالعمل ها فرود در امتداد موج مثلا به طور موازی را پیشنهاد می دهند. واضح است که این راه ساده تر خواهد بود و زمانی که آب آرام تر است و همچنین روز است که در نتیجه آن خلبان دید بهتری دارد، می توان گفت که فرود روی آب راحت تر است و امکان زنده ماندن نیز بیشتر خواهد بود.

فرود آمدن روی آب

زمانی که یک هواپیما روی آب فرود می آید، مسافرین چه کاری باید انجام دهند؟

طراحی هواپیما کمک می کند تا روی آب شناور بماند، که زمان لازم را ارائه می دهد تا همه بتوانند توسط روی سرسره های بادی که در انتها مانند قایق نجات می شوند، از هواپیما خارج شوند. جلیقه نجات، اگر به درستی پوشیده شده باشد، همه را حتی آن هایی که هشیاری کافی ندارند، روی آب نگه می دارد.

نجات هر فردی بستگی دارد که brace position (در هنگام فرود اضطراری از مسافران خواسته می شود که پشتی صندلی شان را به حالت عادی برگردانند و سر خود را تا جایی که می توانند پایین نگه دارند) را درست انجام داده باشد یا خیر. همچنین اینکه به حرف های مهمانداران گوش می دهند یا استرس گرفته و تمام نکات ایمنی را از یاد می برند.

روی آب فرود آمدن هواپیما

حرف آخری که خیال مسافران را آزاد کند؟

پرواز هر سال ایمن تر می شود، به طوری که در سال ۲۰۱۷، هیچ سانحه هواپیمایی منجر به مرگ و میر نشد. علاوه بر آن، چند ثانیه وقت برای مطالعه برگه کارهای ایمنی که برای آن ها تهیه شده، می تواند در شرایط بحرانی آن ها را کمک کند. درست است که فرود هواپیما روی آب ممکن است شما را نجات دهد، اما شما خودتان نیز باید مسئولیت خود را بر عهده بگیرید.

منبع: telegraph.co.uk

معرفی هواپیمای ایرباس آ ۳۸۰
معرفی هواپیمای ایرباس آ ۳۸۰
معرفی فرودگاه پیام در استان البرز
معرفی فرودگاه پیام در استان البرز
چرا معمولا غذای هواپیما اصلا خوشمزه نیست؟
چرا معمولا غذای هواپیما اصلا خوشمزه نیست؟
آثار منفی تغییرات اقلیمی بر سفرهای هوایی، همه را نگران کرده است
آثار منفی تغییرات اقلیمی بر سفرهای هوایی، همه را نگران کرده است