چطور در پرواز اکونومی، فضای جلوی پای بیشتری داشته باشیم؟

فضای جلوی پا یا لگ روم (Legroom) در هواپیما

اگر تا بحال سفر هوایی را تجربه کرده باشید حتما با فضای تنگ و کوچک بین صندلی ها مواجه شده اید. صندلی های هواپیما به ویژه در پرواز اکونومی بسیار نزدیک به هم چیده شده اند و فضای جلوی پا یا لگ روم (Legroom) بسیار کمی دارند. تصور کنید چند ساعت قرار است در هواپیما باشید و به دلیل فضای کم، نمی توانید پاهایتان را دراز کنید. این مشکل به ویژه برای افراد قدبلند بسیار دردسرساز است و باعث زانودرد، گرفتگی عضلات و اذیت شدن آن ها در سفر می شود. همه می دانیم که پرواز فرست کلاس و بیزینس کلاس هزینه های بسیار بالایی دارند و اکثر افراد با پرواز اکونومی سفر می کنند. اما چه کنیم که در همین پرواز اکونومی فضای جلوی پا یا لگ روم بیشتری داشته باشیم؟ در ادامه با الی گشت همراه باشید.

فضای جلوی پا در پرواز اکونومی

صندلی های کنار درب خروج

مطالب مرتبط:
امن ترین صندلی هواپیما کدام است؟
چه کسانی اجازه دارند روی صندلی های کنار خروج اضطراری هواپیما بنشینند؟

اگر به دنبال فضای جلوی پای بیشتر هستید صندلی های کنار درب خروج (exit row) را انتخاب کنید. البته در بسیاری از پروازهای اکونومی مسافران حق انتخاب صندلی را ندارند. اما اگر چنین امکانی برایتان وجود دارد این صندلی ها را انتخاب کنید. فضای جلوی این صندلی ها معمولا خالی است و به راحتی می توانید پاهایتان را دراز کنید و سفر بهتری را تجربه کنید. صندلی های کنار در خروج اضطراری از اهمیت خاصی برخوردارند و ایرلاین قوانین ویژه ای در مورد آن ها دارند. یکی از این قوانین این است که مسافران سالخورده، بیمار، کودکان و کسانی که در صورت بروز سانحه نمی توانند عکس العمل سریعی داشته باشند نمی توانند روی این صندلی ها بنشینند. این صندلی ها به ندرت کاملا پر می شوند و اگر خوش شانس باشید با یک صندلی خالی در این ردیف مواجه خواهید بود. حالا چطور می توانید به این صندلی رویایی دست پیدا کنید؟ هنگام ارائه بلیط هواپیما و چک-این خیلی دوستانه به کارمند مربوطه لبخند بزنید و مودبانه از او درخواست کنید در صورت امکان این صندلی را به شما بدهد. در صورتی که در این ردیف صندلی خالی وجود داشته باشد مسئول کانتر این کار را برای شما انجام خواهد داد. به این ترتیب می توانید از فضای جلوی پا که در اختیارتان قرار گرفته لذت ببرید و پاهایتان را کاملا دراز کنید.

صندلی کنار درب خروج اضطراری

اولین ردیف در هر قسمت

فضای داخل هواپیما به بخش های مختلفی تقسیم شده و دیوارهای حائلی (bulkhead) این بخش ها را از هم جدا کرده اند. علاوه بر جداسازی کلاس های پروازی، هر بخش (مثل اکونومی) هم به قسمت های کوچک تر تقسیم شده است. این بخش بندی بسته به بزرگی هواپیما ممکن است کمتر یا بیشتر باشد. اولین ردیف پس از این دیوارها یکی از بهترین صندلی ها برای داشتن فضای جلوی پا یا لگ روم بیشتر است. فضای جلوی پا در این صندلی ها بسیار زیاد و گاهی چند متر است! ایرلاین ها این صندلی های راحت را معمولا برای مشتریان وفادار یا کسانی که حاضرند مبلغ بیشتری برای آن ها بپردازند نگه می دارند. با این حال، باز هم پیش می آید که این صندلی ها خالی مانده باشند و شانس این را داشته باشید که روی این صندلی ها بنشینید. البته یکی از معایب این صندلی ها این است که معمولا نزدیک سرویس بهداشتی هستند و ممکن است شاهد رفت و آمد زیادی باشد. همچنین ممکن است مسافرانی که منتظر نوبت در صف توالت ایستاده اند دوست داشته باشند در این فضای خالی کمی قدم بزنند یا نرمش کنند! البته یکی از مزیت های این صندلی ها این است که این قسمت محل تردد مهمانداران و خدمه پرواز هم هست. بنابراین با نشستن روی این صندلی می توانید با مهمانداران گپ بزنید و اطلاعات خوبی در مورد پرواز و سفر بدست بیاورید.

صندلی هواپیما اکونومی

نعمت صندلی خالی!

این مورد دیگر به شانس و اقبال شما بستگی دارد. اگر شانس بیاورید و صندلی بغل دستی تان خالی باشد می توانید علاوه بر فضای جلوی پا از فضای کنار صندلی هم استفاده کنید. اگر امکان انتخاب صندلی برایتان وجود دارد سعی کنید این نکته را لحاظ کنید مثلا اگر در یک ردیف ۳ نفره صندلی کنار راهرو رزرو شده صندلی کنار پنجره را رزرو کنید. به این ترتیب احتمال کمی وجود دارد که صندلی وسطی شما توسط کسی خریداری شود. البته در پروازهای شلوغ معمولا تمام صندلی ها فروخته می شود، اما در هرصورت در پروازهای معمولی احتمالش زیاد است که صندلی بغلی تان خالی بماند. در این صورت، می توانید پاهایتان را کمی خم کنید و از فضای خالی آن صندلی هم استفاده کنید، همینطور دیگر مشکل تصاحب دسته صندلی توسط بغل دستی را نخواهید داشت و می توانید حتی وسایل و بطری آب را روی صندلی خالی قرار دهید.

فضای جلوی پا در هواپیما

بررسی وبسایت های تحلیل صندلی

چینش و تعداد صندلی ها در هر مدل هواپیما متفاوت است. حتی چیدمان صندلی ها در یک مدل هواپیمای ثابت هم ممکن است در هر ایرلاین متفاوت باشد. با مراجعه به وبسایت های تحلیل صندلی هواپیما مثل SeatGuru.com می توانید بررسی کاملی از صندلی های هواپیما، چیدمان آن ها و میزان راحتی و بهترین صندلی به دست بیاورید. در این قبیل سایت ها تحلیل های کامل و جامعی از صندلی هواپیما صورت می گیرد و مسافران نظرات و تجربیات خود را در مورد این صندلی ها با یکدیگر به اشتراک می گذارند. اگر امکانش را دارید که نوع ایرلاینتان را انتخاب کنید می توانید پس از بررسی این وبسایت و مطالعه نظرات دیگران، بلیط هواپیمایتان را از ایرلاینی خریداری کنید که صندلی های راحت تری دارند. همچنین در هر هواپیما صندلی را انتخاب کنید که از لحاظ راحتی و فضای جلوی پا امتیاز بیشتری از کاربران این وبسایت دریافت کرده است. به طور مثال، در هواپیمای ایرباس ای ۳۸۰-۸۰۰ سنگاپور ایرلاینز فضای جلوی پا حدود ۸۰ سانتیمتر است! همچنین در هواپیمای بوئینگ ۷۷۷-۳۰۰ای آر قطر فضای جلوی پا به دلیل سیستم سرگرمی، در برخی ردیف های هواپیما بسیار کمتر است.

منبع: traveller.com.au

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد