قدیمی ترین شرکت های هواپیمایی جهان که همچنان فعال هستند!

معرفی قدیمی ترین شرکت های هواپیمایی جهان

صنعت هواپیمایی و مفهوم سفر هوایی حاصل زحمات مبتکران و مخترعانی چون لئورناردو داوینچی و رویایش برای پرواز بشر بوده است. سال ها بعد، برادران رایت اولین هواپیما را ساختند و به آغاز صنعت هواپیمایی کمک به سزایی کردند. از آن پس سفر هوایی هر روز پیشرفت بیشتری کرد و شرکت های هواپیمایی مختلفی پا به عرصه وجود گذاشتند. اکثر شرکت های هواپیمایی در دهه های ۲۰ و ۳۰ میلادی شروع به کار کردند و مفهوم مسافرت هوایی را رواج دادند. اگرچه بسیاری از این ایرلاین ها دیگر فعال نیستند، اما برخی از آن ها همچنان به فعالیت خود ادامه می دهند. در این مطلب قصد داریم قدیمی ترین شرکت های هواپیمایی جهان که هنوز فعالند را به شما معرفی کنیم. این شرکت ها بیش از ۹۰ سال است که به جابجایی مسافران می پردازند و از باسابقه ترین و خوشنام ترین ایرلاین های دنیا نیز هستند. با الی گشت همراه باشید تا با این ایرلاین ها آشنا شویم.

قدیمی ترین ایرلاین های جهان

هواپیمایی کی ال ام | KLM

مطالب مرتبط:
بهترین ایرلاین های آسیا در سال ۲۰۱۷
امن ترین ایرلاین های جهان در سال ۲۰۱۸

افرادی که مدام با هواپیما مسافرت می کنند حتما هنگام خرید بلیت هواپیما نام این ایرلاین باسابقه و قدیمی را شنیده اند. در واقع، کی ال ام در صدر قدیمی ترین شرکت های هواپیمایی جهان قرار دارد و از سال ۱۹۱۹ تاکنون فعال بوده است. کی ال ام یا هواپیمایی سلطنتی هلند با نام رسمی Koninklijke Luchtvaart Maatschappij هواپیمایی ملی کشور هلند است. این شرکت هواپیمایی در سال ۱۹۱۹ تاسیس شد و از آن زمان در عرصه صنعت هواپیمایی و سفر هوایی فعالیت می کند. فرودگاه اسخیپول (Schiphol Airport) در آمستردام، قطب اصلی فعالیت های کی ال ام به شمار می رود. در حال حاضر شرکت کی ال ام عضو اتحاد هواپیمایی اسکای تیم است و پس از ادغام با ایرفرانس، بخشی از گروه ایرفرانس – کی ال ام (Air France-KLM) به شمار می رود. اولین پرواز شرکت هواپیمایی کی ال ام در ۱۷ می ۱۹۲۰ از فرودگاه کرویدون لندن (Croydon Airport) به آمستردام انجام شد. هواپیمایی کی ال ام پس از ۹۰ سال فعالیت در صنعت هواپیمایی همچنان از بهترین و امن ترین ایرلاین های جهان به شمار می رود و بسیاری از افراد ترجیح می دهند با تهیه بلیت هواپیمای کی ال ام به سفر بروند.

هواپیمایی کی ال ام

هواپیمایی اویانکا | Avianca

شرکت هواپیمایی اویانکا که نامش را از حروف ابتدایی هواپیمایی ملی کلمبیا (Aerovías del Continente Americano) گرفته است در سال ۱۹۱۹ تاسیس شده است. هواپیمایی اویانکا یکی از بزرگ ترین و باسابقه ترین ایرلاین های آمریکای جنوبی به شمار می رود و قطب اصلی فعالیت هایش در فرودگاه بین المللی ال دورادو (Eldorado International Airport) قرار دارد. اویانکا پس از کی ال ام، در رده دوم قدیمی ترین شرکت های هواپیمایی جهان قرار دارد و قدیمی ترین ایرلاین همچنان فعال در قاره آمریکا نیز به شمار می رود.

هواپیمایی اویانکا

هواپیمایی کانتاس | Qantas

کانتاس ایرویز، هواپیمایی ملی کشور استرالیاست و از نظر تعداد پرواز بین المللی، اندازه ناوگان و تعداد مقاصد خارجی، بزرگ ترین شرکت هواپیمایی این کشور به حساب می آید. هواپیمایی کانتاس در ۱۶ نوامبر ۱۹۲۰ در کوئینزلند تاسیس شد و پس از کی ال ام و اویانکا، در رده سوم قدیمی ترین شرکت های هواپیمایی جهان قرار می گیرد. نام کانتاس در واقع برگرفته از حروف ابتدایی عبارت سرویس های هوایی قلمرو شمالی و کوئینزلند (Queensland and Northern Territory Aerial Services) است. این ایرلاین به دلیل شکل لوگویش به نام کانگوروی پرنده نیز شناخته می شود. هواپیمایی کانتاس پروازهای بین المللی اش را از سال ۱۹۳۵ آغاز کرده و قطب اصلی فعالیت هایش را در فرودگاه سیدنی استرالیا قرار داده است. هواپیمایی کانتاس علاوه بر سابقه طولانی که دارد از خوشنام ترین و بهترین ایرلاین های دنیا نیز به شمار می رود و پروازهای زیادی به سرتاسر جهان انجام می دهد. اگر از لحاظ فعالیت مستمر و بدون وقفه نگاه کنیم کانتاس را باید قدیمی ترین ایرلاین معرفی کنیم؛ زیرا فعالیت های کی ال ام در جریان جنگ جهانی دوم به حالت تعلیق درآمده بود.

هواپیمایی کانتاس

هواپیمای آئروفلوت | Aeroflot

شرکت هواپیمایی آئروفلوت، بزرگ ترین ایرلاین کشور روسیه به شمار می رود. آئروفلوت در سال ۱۹۲۳ در روسیه (شوروی سابق) تاسیس شده است و در لیست قدیمی ترین شرکت های هواپیمایی جهان، در رتبه چهارم قرار می گیرد. قطب اصلی فعالیت های آئروفلوت در فرودگاه شرمتیوو (Sheremetyevo Airport) قرار دارد. هواپیمایی آئروفلوت از همکاری سه ایرلاین دوبرولت (Dobrolet)، زاکاویا (Zakavia) و  Ukrvozdukhput به وجود آمد و اولین پروازش را در سال سال ۱۹۲۳ از مسکو به شهر نیژنی نووگورود (Nizhiny Novgorod) روسیه انجام داد.

هواپیمایی آئروفلوت

دلتا ایرلاینز | Delta Airlines

هواپیمایی دلتا از جمله معتبرترین و قدیمی ترین شرکت های هواپیمایی جهان و ایالات متحده است. این ایرلاین در سال ۱۹۲۴ تاسیس شده و قطب اصلی فعالیت هایش در فرودگاه هارتسفیلد-جسکون (Hartsfield-Jackson Airport) قرار دارد. دلتا از نظر تاریخ تاسیس، ششمین ایرلاین قدیمی دنیا (فعال و غیرفعال) و قدیمی ترین شرکت هواپیمایی ایالات متحده به شمار می رود. در حال حاضر دلتا ایرلاینز روزانه بیش از ۵۴۰۰ پرواز به ۳۱۹ مقصد در شش قاره و ۵۴ کشور جهان انجام می دهد.

دلتا ایرلاینز

ایرلاین هایی که معرفی شد از جمله قدیمی ترین شرکت های هواپیمایی جهان بودند که هنوز فعالیت می کنند. این شرکت ها از زمان تاسیس در دهه ۲۰ و ۳۰ همچنان فعال هستند و جزء معتبرترین و خوشنام ترین ایرلاین های جهان به شمار می روند. همان طور که دیدیم در بالا به ۵ مورد از قدیمی ترین شرکت های هواپیمایی جهان اشاره کردیم. اما اگر بخواهیم این لیست را بیشتر ادامه بدهیم و قدیمی ترین شرکت های هواپیمایی جهان را بر اساس تاریخ تاسیس نام ببریم می توان به ایرلاین های زیر اشاره کرد:

  • چک ایرلاینز (Czech Airlines)، تاریخ تاسیس ۱۹۲۳
  • هواپیمایی فینر (Finnair)، تاریخ تاسیس ۱۹۲۳
  • تاجیک ایر (Tajik Air)، تاریخ تاسیس ۱۹۲۴
  • ایر صربیا (Air Serbia)، تاریخ تاسیس ۱۹۲۷
  • هواپیمایی ایبریا (Iberia)، تاریخ تاسیس ۱۹۲۷
  • ایر ایندیا (Air India)، تاریخ تاسیس ۱۹۳۲
  • ایر فرانس (Air France)، تاریخ تاسیس ۱۹۳۳

منبع: worldatlas.com

سفر به سرزمین های ناشناخته با کشتی هوایی
۷ شهر معروف دنیا و اسم مستعارشان
روندهای جهانی جدید در رفتار گردشگران
این شهرهای اروپایی به طرز عجیبی ارزان اند!

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code