خلبان ها و مهمانداران هواپیما در پروازهای طولانی کجا می خوابند؟

محل استراحت خدمه پرواز

آیا تا به حال تجربه پرواز طولانی را داشته اید؟ منظورمان از پرواز طولانی، پروازی است که بیش از ۷-۸ ساعت طول بکشد. اگر تا به حال در چنین پروازی بوده اید حتما متوجه شده اید که هر از گاهی مهمانداران و خدمه پرواز ناپدید می شوند و تا چند ساعتی خبری از آن ها نیست. در طول پروازهای طولانی معمولا از دو یا حتی سه خلبان استفاده می شود و خلبان ها و همینطور مهمانداران نیاز دارند که چند ساعتی بخوابند و استراحت کنند. آیا می دانستید که در هواپیماها دری مخفی وجود دارد که به فضای نسبتا وسیع باز می شود و محل استراحت خدمه پرواز است. در ادامه با الی گشت همراه باشید تا در این مورد بیشتر بدانیم.

مهمانداران کجا می خوابند

خلبان ها و مهمانداران کجا استراحت می کنند؟

مطالب مرتبط:
دانستنی های پرواز که تنها خدمه از آن مطلع هستند
۸ حقیقت جالب در مورد پروازهای طولانی مدت

محل استراحت خدمه پرواز خیلی لوکس نیست اما بسیار راحت است و به خلبان ها و مهمانداران اجازه می دهد خوابی آرام و آسوده داشته باشند. در این قسمت بالش، پتو و امکانات رفاهی دیگر (حتی سیستم سرگرمی) هم در اختیار خدمه قرار می گیرد. طولانی ترین پرواز جهان (اوکلند-دوحه) حدود ۱۸ ساعت و ۲۰ دقیقه طول می کشد و پروازهای ۱۴-۱۵ ساعته به امری متداول تبدیل شده اند. به این ترتیب، لازم است خدمه پرواز علاوه بر خواب و استراحت، خود را سرگرم هم بکنند. ایرلاین ها بر این موضوع کاملا واقف هستند که خدمه پرواز شاد و سرحال می توانند سرویس های بسیار بهتری به مسافران ارائه کنند.

استراحت مهمانداران

محل استراحت خدمه پرواز در هواپیماهای بزرگ

در هواپیماهای بزرگ که در پروازهای طولانی استفاده می شوند، این امکان وجود دارد که خدمه پرواز در فضاهای بی استفاده بالا یا پایین کابین یا بخش انبار استراحت کنند. بن اینال سرپرست خدمه پرواز در هواپیمایی ویرجین استرالیا در این مورد می گوید: «در هواپیماهای بوئینگ ۷۷۷ محل استراحت خدمه پرواز بسیار بزرگ تر است و شامل ۸ تختخواب در قسمت دم هواپیماست. تختخواب ها در بالای کابین مسافران قرار گرفته اند تا فضایی ساکت و آرام در اختیار خدمه قرار بدهند. هر تختخواب دارای یک پرده است تا سر و صدا و نورهای مزاحم را به حداقل برساند. خوابیدن و استراحت خلبان ها و مهمانداران در پروازهای طولانی و بین قاره ای به آن ها کمک می کند با مسائل تفاوت تایم زون (Time Zone) یا منطقه زمانی بهتر کنار بیایند. اما محل استراحت خدمه پرواز با محل استراحت خبلان ها اغلب متفاوت است. اینال در این مورد می گوید: «محل استراحت خلبان ها معمولا در قسمت جلوی هواپیما و نزدیک کابین خلبان قرار دارد و شامل دو تختخواب، دو صندلی و سیستم سرگرمی است.»

همان طور که در بالا هم اشاره کردیم در طول پروازهای طولانی از چند خلبان استفاده می شود و خلبان ها به صورت شیفتی هدایت هواپیما را بر عهده می گیرند. به طور مثال، در پروازهای طولانی هواپیمایی ویرجین استرالیا که ۱۵-۱۷ ساعت طول می کشد چهار خلبان به نوبت هدایت پرواز را بر عهده می گیرند. در مورد  هواپیمایی ژاپن ایرلاینز کلیه هواپیماهایی که در پروازهای طولانی استفاده می شوند (بوئینگ ۷۷۷ و ۷۸۷) دارای محل استراحت خدمه پرواز هستند. خدمه پرواز در این قسمت می توانند هم بخوابند، استراحت کنند یا غذایشان را بخورند.

محل استراحت مهمانداران هواپیما

اما همه هواپیماها فضای کافی برای محل استراحت خدمه پرواز ندارند. در چنین هواپیماهایی پرده ای مخصوص وجود دارد که با کشیدن آن، فضایی اختصاصی برای استراحت و غذا خوردن خدمه به وجود می آورد. بن اینال در این مورد می گوید: «در هواپیمای ایرباس ای ۳۳۰-۲۰۰ که محل استراحت خدمه پرواز به طور جداگانه ندارد خلبان ها و مهمانداران از صندلی های مسافران برای استراحت استفاده می کنند. این امر در این قبیل هواپیماها بسیار متداول است: خلبان ها از صندلی بیزینس کلاس  برای خوابیدن استفاده می کنند، در حالیکه مهمانداران روی صندلی هایی که در عقب هواپیما دارد استراحت می کنند.» این بخش معمولا با پرده پوشانده می شود و در دید مسافران قرار ندارد، اما اگر پرده کنار رفته باشد و چشمان تیزبینی داشته باشید می توانید محل استراحت خدمه پرواز را ببینید.

محل استراحت خلبان ها

محل استراحت خدمه در هواپیماهای کوچک

به نظرتان در هواپیماهای کوچک که تنها یک راهرو دارند خدمه و خلبان ها کجا می خوابند؟ بن اینال اینطور توضیح می دهد: «در پروازهای کوتاه مدت ما که در طول شب انجام می شود معمولا ردیف آخر صندلی ها در هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ را با پرده از قسمت های دیگر جدا می کنیم و به این ترتیب، فضایی راحت برای خدمه ایجاد می کنیم.» این پروازها غالبا کمتر از ۵ ساعت طول می کشند بنابراین نیازی نیست محل استراحت خدمه پرواز خیلی بزرگ و وسیع باشد. تنها در این حد که خدمه کمی استراحت کنند و از هیاهوی کابین دور باشند کافی است تا دوباره انرژی شان را به دست بیاورند.

همان طور که گفتیم محل استراحت خدمه پرواز به اندازه هواپیما و همین طور مدت زمان سفر بستگی دارد. در پروازهای طولانی مدت که ۱۷-۱۸ ساعت طول می کشد لازم است که فضایی جداگانه برای استراحت خدمه وجود داشته باشد. اما در پروازهای کوتاه تر خدمه پرواز صرفا نیاز دارند تا مدت کوتاهی استراحت کنند و دوباره سرحال بشوند. در هواپیماهای کوچک معمولا یکی دو ردیف انتهایی هواپیما (در صورت امکان) به محل استراحت خدمه پرواز تبدیل می شود.

تختخواب در هواپیما

پیشنهاد می کنیم این بار که بلیط هواپیما رزرو کردید و سوار هواپیما شدید به این موضوع دقت کنید. اگر پروازتان بیش از ۱۰ ساعت طول می کشد بنابراین می توانید انتظار داشته باشید که فضایی جداگانه در هواپیما وجود دارد. در غیراینصورت، دقت کنید که مهمانداران در مواقع بیکاری به کدام قسمت می روند و کجا استراحت می کنند. برای اینکه یک مسافر حرفه ای باشید بهتر است به نکات ظریف و ریز پرواز مثل همین مورد دقت کنید. حتی می توانید با یکی از مهمانداران سر صحبت را باز کنید و در این مورد از او سوال کنید. به این ترتیب، در طول پرواز می توانید اطلاعات بسیار خوبی در مورد هواپیما و عملکرد خدمه به دست بیاورید.

منبع: lonelyplanet.com

در فرودگاه صبیحه گوکچن استانبول چه کار کنیم؟
اطلاعات پروازی کامل سفر به فیلیپین
چگونه کودک خود را در هواپیما سرگرم کنیم؟
بعد از گم شدن هواپیما چه اتفاقی می افتد؟!

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code