پرواز مستقیم ایران ایر به مقصد بلگراد و تفلیس

گسترش مسیرهای پروازی ایران ایر

شرکت هواپیمایی ایران ایر پس از اضافه کردن سه فروند هواپیمای ایرباس و شش فروند هواپیمای ATR 72-600  به ناوگان هوایی خود قصد دارد مسیرهای پروازی خود را گسترش بدهد. مسیرهای پروازی جدید ایران ایر از تهران به مقاصد بلگراد، صربستان و تفلیس راه اندازی خواهند شد. با الی گشت همراه باشید تا در مورد این خبر بیشتر بدانیم.

مذاکرات ایران ایر و صربستان
مطالب مرتبط:
معرفی شرکت هواپیمایی ایران ایر
راهنمای سفر به گرجستان
راهنمای سفر به بلگراد، صربستان

چندی پیش در مورد قرارداد خرید شرکت ایران ایر با شرکت هواپیماسازی ATR و تحویل دو فروند هواپیمای جدید ATR به ایران ایر نوشتیم. به گزارش اداره کل روابط عمومی «هما» با اضافه شدن دو فروند هواپیمای ATR جدید به ناوگان هوایی ایران، این شرکت در حال حاضر جوان ترین و مدرن ترین ناوگان هوایی را در بین ایرلاین های داخلی دارد.

در پی خریدهای صورت گرفته و مجموع ۹ فروند هواپیمای جدیدی که به ناوگان هواپیمایی ایران ایر اضافه شده، این ایرلاین در نظر دارد شبکه پروازی خود را بیش از پیش گسترش بدهد و مقاصد داخلی و بین المللی بیشتری را تحت پوشش خود قرار بدهد. به گفته مسئولین هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران، هواپیمایی ایران ایر در نظر دارد با راه اندازی مسیرهای پروازی جدید به مقصد بلگراد و تفلیس، شبکه پروازی خود در اروپا را گسترش بدهد. راه اندازی پرواز از تهران به این دو مقصد اروپایی گامی کوچک اما مهم در جهت ارتقا و توسعه پروازهای ایران ایر پس از رفع تحریم هاست.

ناوگان هوایی جدید ایران ایر

پرواز مستقیم به بلگراد و تفلیس

طبق برنامه ریزی های انجام شده پروازهای جدید از روز ۱۳ ژانویه ۲۰۱۸ (۲۳ دی ۹۶) راه اندازی خواهد شد و در روزهای شنبه و سه شنبه هر هفته انجام خواهد شد. پرواز شماره IR745 در ساعت ۸:۰۵ دقیقه صبح از تهران به مقصد بلگراد پرواز خواهد کرد و در ساعت ۱۷:۳۰ دقیقه بعدازظهر به وقت محلی و با شماره پرواز IR744 به تهران بازخواهد گشت. همچنین پرواز شماره IR747 در ساعت ۲۰:۰۵ دقیقه از تهران به مقصد تفلیس پرواز خواهد کرد و در ساعت ۰۰:۴۰ دقیقه به وقت محلی و با شماره پرواز IR746 مجددا در تهران به زمین خواهد نشست. هر دو این پروازها با هواپیمای ایرباس A320 انجام خواهد شد.

کشورهای صربستان و گرجستان از جمله کشورهایی هستند که محدودیت های روادید و ویزا را برای شهروندان ایرانی لغو کرده اند. علاوه بر لغو ویزا، ارزان تمام شدن هزینه سفر به این کشورها، آنها را به مقصدی محبوب و پرطرفدار برای ایرانیان تبدیل کرده است و سالانه گردشگران ایرانی زیادی به این دو کشور سفر می کنند.

پرواز مستقیم ایران ایر به تفلیس

لغو ویزا و افزایش شمار گردشگران ایرانی

گرجستان از جولای ۲۰۱۳ محدودیت ویزا برای ایرانیان را لغو کرده و از آن پس، شمار گردشگران ایرانی که به این کشور سفر می کنند به میزان قابل ملاحظه ای افزایش یافته است. در پی استقبال از سفر به گرجستان حدود نیمی از شانزده ایرلاین داخلی ایران مسیرهای پروازی جدیدی به مقصد گرجستان و تفلیس تنظیم کرده اند. طبق آمار منتشر شده توسط اداره کل گردشگری گرجستان حدود ۲۵۳۷۳ ایرانی در سال ۲۰۱۵ به تفلیس و گرجستان سفر کرده اند. این رقم در اولین سال پس از لغو ویزای گرجستان با ۴۸۵% افزایش به ۱۴۷۹۳۷ نفر رسید و این رقم همچنان در حال افزایش است.

ایران و صربستان پس از دو روز مذاکره که در ماه جولای ۲۰۱۷ انجام شد،  به تواقفنامه ای نهایی برای ایجاد پروازهای مستقیم بین این دو کشور رسیدند. چندی پیش در سپتامبر ۲۰۱۷ کشور صربستان رسما خبر لغو ویزای صربستان برای شهروندان ایرانی را اعلام و اجرایی کرد.

پروازهای جدید ایران ایر

با توجه به اینکه شهروندان ایرانی برای سفر به اکثر کشورها نیازمند اخذ ویزا هستند، سیاست لغو ویزا راهکاری بسیار موفق برای کشورها برای رونق گردشگری و ورود گردشگران ایرانی به آن کشور است. پیش بینی می شود که لغو ویزای صربستان نیز مثل گرجستان باعث افزایش شمار گردشگران ایرانی به آن کشور و رونق و توسعه گردشگری فی مابین شود. با این حالی که ایران ایر پرواز مستقیم خود از تهران به مقصد بلگراد را برنامه ریزی کرده است اما هنوز قابل رزرو نیست. علاوه بر ایران ایر، شرکت هواپیمایی قشم ایر نیز در نظر دارد از ۱ فوریه ۲۰۱۸ هر دو هفته یک بار پروازی مستقیم از تهران به مقصد بلگراد و بالعکس را راه اندازی کند. با نزدیک شدن تعطیلات عید نوروز و شروع فصل پرگردشگر (high-season) سایر ایرلاین ها نیز در نظر دارند پروازهای چارتر جدیدی به مقصد صربستان ارائه کنند. از سوی دیگر، مونته نگرو کشور همسایه صربستان نیز قصد دارد به منظور گسترش صنعت گردشگری و توریسم خود ارتباط مستقیم هوایی با ایران برقرار کند.

مسیرهای پروازی جدید ایران ایر

افزایش مسیرهای پروازی با هواپیماهای ایرباس

هواپیماهای ایرباس A320  به دلیل کیفیت بالا و دارا بودن استاندارهای لازم چراغ سبز ورود به آسمان اروپا را در سال ۲۰۱۶ دریافت کرده بودند. اما اولین پرواز این هواپیما یک سال طول کشید و در نوامبر ۲۰۱۷ هواپیمای ایرباس A320 نخستین پرواز خود به مقصد رم ایتالیا را انجام داد. با توجه به اضافه شدن هواپیماهای ATR 72-600 به ناوگان هوایی ایران ایر، هواپیماهای ایرباس A320 می توانند برای مقاصد دورتر و بین المللی مورد استفاده قرار بگیرند. هواپیماهای ATR  کوتاه برد هستند و برای مقاصد داخلی و مسیرهای پروازی کوتاه مناسب هستند. تا الان، تعداد هواپیماهای ATR ایران ایر به ۶ فروند می رسد که دو فروند از آن ها در ۲۹ دسامبر ۲۰۱۷ در فرودگاه مهرآباد به زمین نشست و رسما تحویل ایران شد.

منبع: aviationiran.com

راهنمای سفر به استان گلستان
راهنمای سفر به استان گلستان
قلعه زیویه کردستان، شاهکاری به جا مانده از دوران مادها
قلعه زیویه کردستان، شاهکاری به جا مانده از دوران مادها
دره کول خرسان در خوزستان، دره ای از ارواح سرگردان
دره کول خرسان در خوزستان، دره ای از ارواح سرگردان
جنگل های انجیلی ایران، جنگل هایی با هزار و یک رنگ
جنگل های انجیلی ایران، جنگل هایی با هزار و یک رنگ

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code