بلیط هواپیما

معرفی شرکت هواپیمایی چک ایر لاینز

آشنایی با شرکت هواپیمایی چک ایر لاینز | Czech Airlines

امروز می خواهیم یکی از قدیمی ترین شرکت های هواپیمایی جهان را که در کشور چک قرار دارد را به شما معرفی کنیم، شرکت هواپیمایی چک ایر لاینز (Czech Airlines) که به زبان چکی به این صورت نوشته می شود: Československé státní aerolinie. این شرکت توسط دولت چکسلواکی تاسیس شد و در ادامه حتی با وجود این که این دولت تجزیه شد اما، این شرکت همچنان به کار خود ادامه داد. در ادامه با ما در الی گشت همراه باشید تا به اتفاق هم تاریخچه، اطلاعات، کلاس های پروازی و قوانین و اطلاعات ضروری برای این ایرلاینز را به اتفاق هم مورد بررسی قرار دهیم.

آشنایی با شرکت هواپیمایی چک ایر لاینز

تاریخچه ی شرکت هواپیمایی چک ایر لاینز

مطالب مرتبط:
راهنمای ویزا و سفارت چک
سفر به ۵ شهر دیدنی جمهوری چک

شرکت هواپیمایی چک ایر به عنوان پنجمین ایرلاین برتر جهان پس از شرکت های هواپیمایی همچون KLM، Avianca، Aeroflot و هواپیمایی استرالیا در سطح جهان اقدام به پروازهای بین المللی می نماید. شرکت هواپیمایی چک ایر، تحت پرچم کشور چک فعالیت می کند و دفتر مرکزی آن در شهر پراگ و در منطقه ی وکو ویس(Vokovice) است. قطب اصلی این ایرلاین فرودگاه بین المللی پراگ است. با این حال این ایرلاین در دیگر شهرهای جمهوری چک و همچنین براتیسلاوا پایتخت کشور اسلواکی، فرودگاه های دیگری به عنوان قطب پروازی دارد. این ایرلاین امروزه مسافران زیاد و همچنین کالا های زیادی  را در سرتاسر جهان جا به جا می نماید. چک ایرلاینز یکی از اعضای اتحادیه ی اسکای تیم است.

کارکنان چک ایرلاینز

این شرکت در حال حاضر ۲ سهامدار عمده دارد که عبارتند از شرکت تراول سرویس (Travel Service) با ۸۰ درصد سهام و شرکت پریسکو با ۲۰ درصد سهام. البته شرکت تراول سرویس تصمیم به خرید سهام پریسکو دارد. البته قبلا سهام متعلق به شرکت هواپیمایی کره بود که در اکتبر سال ۲۰۱۷، سهام خود را به تراول سرویس واگذار نمود. این ایرلاین تصمیم دارد در تابستان امسال به ۵۰ مقصد برنامه ریزی شده ی مختلف در قاره های اروپا و آسیا پرواز کند. این ایرلاین در سال ۲۰۱۶، ۲ میلیون و ۲۶۰ هزار مسافر را در سراسر جهان و مسیرهای پروازی خود جا به جا کرده است. شرکتی که مسئول تعمیر و نگهداری تاسیسات و ناوگان هوایی شرکت هواپیمای چک ایر است، شرکتی تابعه و تحت نظر این ایرلاین به نام Czech Airlines Technics است.

هواپیمایی چک ایر لاینز

چک ایر به عنوان اولین شرکت هواپیمایی که پروازهای منظم بین پراگ و مسکو برگزار کرد نیز می شناسند. شرکت هواپیمایی چک ایر در تاریخ ۶ اکتبر سال ۱۹۲۳ توسط دولت چکسلواکی به عنوان خطوط هوایی چک اسلواکی تاسیس گردید. شاید باورتان نشود اما این شرکت ۲۳ روز بعد از تاسیسش یعنی ۲۹ اکتبر سال ۱۹۲۳، اولین پرواز خود که در زمان حال، پرواز بین المللی محسوب می شود را از پراگ به براتیسلاوا، پایتخت فعلی کشور اسلواکی انجام داد. البته این پرواز به عنوان پرواز داخلی به حساب می آمد. در سال ۱۹۳۰ پروازهای دیگری به مقصدهایی همچون: یوگسلاوی و کرواسی نیز به پروازهای این ایرلاین اضافه شد. دولت چکسلواکی در سال ۱۹۳۸ منحل شده و به ۳ بخش مختلف تقسیم گردید.

پرسنل چک ایرلاینز

از جمله تغییراتی که حاصل این فروپاشی بود این بود که این ایرلاین در همان سال تعطیل شد. به مدت ۹ سال این ایرلاین فعالیتی نداشت تا این که در فوریه ی سال ۱۹۴۸، زمانی که چک تحت نظر حکومت شوروی قرار گرفت این ایرلاین مجددا راه اندازی شد. البته حکومت شوروی برخی از مسیرهای اروپای غربی و خاورمیانه را به حالت تعلیق در آورد و پروازهای خود را محدود کرد. حتی به این خاطر که دولت های غربی فروش قطعات و هواپیما را به دولت های تحت سیطره ی شوروی از جمله چک تحریم کرده بودند، به تدریج بسیاری از هواپیماهای ناوگان چک ایر با هواپیماهای ساخت شوروی جایگزین گشت.

شرکت هواپیمایی چک ایر لاینز

در ادامه ی فعالیت های این ایرلاین، در سال ۱۹۵۰ با حادثه ای که در ۳ هواپیمای چک ایر درایستگاه هوایی آمریکایی در نزدیکی شهر مونیخ اتفاق افتاد، جنگ سرد بین شرق و غرب بسیار شدید تر شد. در سال ۱۹۵۷، شرکت هواپیمایی چک ایر به عنوان سومین شرکت هواپیمایی در جهان فعالیت می کرد که خدمات پروازیش را با استفاده از جت مسافربری انجام می داد. از اواخر دهه ی ۱۹۶۰ به بعد شرکت هواپیمایی چک ایر با استفاده از هواپیماهایی که ساخت شوروی بود، خدمات پروازی وسیعی را در قاره ی اروپا انجام داد. این ایرلاین در ۱۵ مقصد  داخلی و ۵۰ مقصد خارجی پرواز انجام می داد.

مسافران چک ایرلاینز

در سال ۱۹۹۵، شرکت هواپیمایی چک ایر لاینز، نام خود را به عنوان فعلیش به تصویب رساند. در اواخر همین دهه، بسیاری از هواپیماهای متعلق به شوروی را این ایرلاین یا از رده خارج کرد و یا به ایرلاین های دیگر واگذار کرد. البته چند فروند از آن ها را نگه داشت. این شرکت هواپیمایی از مارس سال ۲۰۱۳، پروازهای مستقیم از پراگ به رم، نیس، مونیخ، زوریخ، سئول و فلورانس را انجام می دهد. به خاطر داشته باشید که شرکت هواپیمایی چک ایر، هیچ پرواز مستقیمی به کشورهای قاره ی آفریقا ندارد.

در خواست از مهمانداران هواپیما

اطلاعات شرکت هواپیمایی چک ایر لاینز

نام شرکت هواپیمایی چک ایر لاینز: Czech Airlines

کد یاتا: OK

کد ایکائو: CSA

وب سایت رسمی شرکت هواپیمایی چک ایر لاینز: www.csa.cz

کلاس های پروازی شرکت هواپیمایی چک ایر لاینز

 کلاس های پروازی شرکت هواپیمایی چک ایر لاینز

این شرکت هواپیمایی دارای ۲ کلاس پروازی مختلف اکونومی کلاس و بیزینس کلاس است.

در پرواز های اکونومی کلاس خدمات و امکانات پرواز به گونه ای تنظیم شده است که مشتریان علاوه بر داشتن آرامش و آسایش در پرواز، به طور مثال تنها هزینه ی بار کابین را متقبل شوند. تمامی خدمات اضافه ای که بیش از امکانات معمولی این پرواز برای مسافران باشد، دارای نرخ هستند که لیست آن ها در سایت اینترنتی این شرکت هواپیمایی موجود است. پروازهای اکونومی در این ایرلاین به ۳ نوع: LITE Package، PLUS Package و FLEX  Package تقسیم می شود که هر کدام بسته ای مشخص از خدمات را برای مسافران در نظر گرفته است.

در پروازهای بیزینس کلاس مسافران این ایرلاین می توانند با استفاده از ۲ پکیج BUSINESS Package و BUSINESS LITE Package ازر خدمات مختلف این ایرلاین در این پرواز علاوه بر خدمات معمول استفاده کنند.

پذیرایی چک ایرلاینز

اطلاعات ضروری برای مسافران شرکت هواپیمایی چک ایرلاینز

  • چک این پرواز خود را می توانید با نصب برنامه ی اختصاصی این ایرلاین بر روی گوشی همراه خود انجام دهید.
  • از میزان بار خود در پرواز و قوانین مربوط به آن از طریق سایت این شرکت اطلاعات کسب کنید.
۵ دلیل برای سفر به چسکی کروملوف
۵ دلیل برای سفر به چسکی کروملوف
معرفی برخی از هتل های اقتصادی پراگ
معرفی برخی از هتل های اقتصادی پراگ
معرفی هتل امباسادر زلاتا هوسا پراگ | ۵ ستاره
معرفی هتل امباسادر زلاتا هوسا پراگ | ۵ ستاره
چطور از فرودگاه پراگ به مرکز شهر برویم؟
چطور از فرودگاه پراگ به مرکز شهر برویم؟