معرفی فرودگاه بین المللی آبادان

آشنایی با فرودگاه بین المللی آبادان | Abadan Airport

فرودگاه بین المللی آبادان (Abadan Airport) که به نام فرودگاه بین المللی آیت الله جمی آبادان نیز شناخته می شود، جز نخستین فرودگاه هایی است که در دهه ی ۲۰ شمسی، مصادف با ملی شدن نفت ایران در استان خوزستان و شهر آبادان ساخته شد. در ادامه با ما در الی گشت همراه باشید تا به اتفاق هم تاریخچه، اطلاعات، راه های دسترسی و امکانات و اطلاعات لازم و ضروری برای مسافرین این فرودگاه را مورد بررسی قرار دهیم.

فرودگاه بین المللی آیت الله جمی آبادان

تاریخچه ی فرودگاه بین المللی آبادان

مطالب مرتبط:
چرا ایران ایر را برای سفر انتخاب کنیم؟
سوغاتی های معروف شهرهای جنوبی ایران

شهر آبادان از جمله شهرهای معروف نه تنها ایران بلکه استان خوزستان و حتی در بازه ای در منطقه ی خاورمیانه بوده است. آمار جا به‌ جایی مسافران از طریق فرودگاه آبادان در سال ۱۳۹۳ در حدود ۴۳۰ هزار مسافر بوده است که با ۳ هزار و ۹۰۰ پرواز از این فرودگاه  جا به ‌جا شده اند. تعداد پروازهای بین المللی که از فرودگاه بین المللی آبادان در سال ۱۳۹۴ انجام شد، به ۴۲۰ پرواز رسید که در همین مدت مشابه تنها بیش از ۲۷ هزار مسافر در مسیر شارجه و کویت از فرودگاه آبادان در مسیر رفت و برگشت جا به‌ جا شدند. میزان بار جا به‌ جا شده در این مدت به بیش از ۵ هزار تن رسید که نسبت به مدت مشابه در سال ۱۳۹۳ که برابر با ۳ هزار و ۸۰۰ تن بود، شاهد رشدی برابر با ۳۱ درصد شد.

امکانات فرودگاه بین المللی آبادان

در این فرودگاه در ۷ روز هفته بیش از ۱۱۰ پرواز داخلی و خارجی به مقصد شهرهای شیراز، تهران، اصفهان، شارجه، بندرعباس، خارک و مشهد با پرواز شرکت‌های هواپیمایی ایران ایر، ایران ایرتور، ایرعربیا، زاگرس، آسمان، ماهان، قشم ایر و نفت در فرودگاه آبادان انجام می‌شود. قبل از جنگ تحمیلی آبادان از جمله شهرهای مهم ایران به حساب می آمده است و به علت وجود ذخایر نفتی فراوانش توجه فراوانی نسبت به این شهر می شده است. فرودگاه بین المللی آبادان، همانطور که در مقدمه گفتیم این فرودگاه جزء نخستین فرودگاه‌هایی است که در ایران ساخته شده است.

اردوی راهیان نور در فرودگاه آبادان

این فرودگاه در سال ۱۳۲۰ توسط شرکت ملی نفت ایران پروژه ی ساختش تایید شد و تنها علت مهم آن هم برای ساختن این فرودگاه این بود که، پالایشگاه آبادان در این شهر احداث شده بود و شهر هم بیش از پیش رونق گرفته بود. علاوه بر آبادان، خرمشهر هم که به این منطقه نزدیک بود از وجود این فرودگاه بهره می برد. نخستین پروازهای خارجی که در ایران انجام شد، ابتدا از فرودگاه مهرآباد در پاییز سال ۱۳۲۸ و سپس بعد از آن از آبادان آغاز شد. فرودگاه اصلی آبادان بالاخره در سال ۱۳۴۶ در مساحتی بالغ بر ۳۷۲٫۶۶ کیلومتر ساخته شد. این فرودگاه یک فرودگاه همگانی است که ۲ باند آسفالت در خود دارد. طول یکی از باندهای این فرودگاه، ۳۱۰۴ متر است.

موقعیت قرار گیری این فرودگاه به این صورت است که در ضلع شرقی شهر آبادان و یا به عبارتی در موقعیت جغرافیایی ۴۸ درجه و ۱۳ دقیقه و ۴۲ ثانیه طول شرقی و ۳۰ درجه و ۲۲ دقیقه و ۱۶ ثانیه عرض شمالی در زمینی به مساحت ۳۸۳.۴ هکتار قرار گرفته است. این فرودگاه از شرق و جنوب به شهر آبادان به فاصله ۱۰ کیلومتر تا مرکز شهر قرار گرفته است. همچنین از شمال به سمت خرمشهر در فاصله ای معادل ۱۸ کیلومتر و در آخر از سمت غرب به رودخانه ی اروند و مرکز کشور عراق منتهی می‌شد. اگر از زاویه ای دیگر بخواهیم تا موقعیت جغرافیایی این فرودگاه را بازگو کنیم باید بگوییم که فرودگاه بین المللی آبادان در اروند واقع شده است. منطقه ی اروند به عنوان بزرگ ‌ترین منطقه ی آزاد ایران با مساحتی برابر با ۱۷ هزار و ۲۰۰ هکتار می باشد.

آشنایی با فرودگاه بین المللی آبادان

این منطقه به ۳ بخش مختلف تقسیم می گردد که عبارتند از بخش های صنعتی، توریستی و تجاری که فرودگاه آبادان در بخش توریستی این دسته بندی قرار گرفته است. با توجه به تمامی مواردی که گفتیم، فرودگاه بین المللی آبادان دارای موقعیتی ممتاز در منطقه است. این فرودگاه به عنوان یک موقعیت ممتاز برای سرمایه گذاری به شمار می آید. این وضعیت فقط برای زمان حال نیست و از اول این شرایط وجود داشته است. این فرودگاه در ادامه ی مسیرش از سمت شرکت نفت ایران به به سازمان هواپیمایی واگذار شد. در ابتدا از فرودگاه آبادان به عنوان فرودگاه کمکی برای پروازهای خارجی استفاده می شدو هرگاه که ه خاطر وجود شرایط مختلف، فرود در مهرآباد ناممکن می شد، فرودگاه بین المللی آبادان به جای آن مورد استفاده قرار می گرفت.

فرودگاه بین المللی آبادان

فرودگاه آبادان در سال ۱۳۹۱ به درخواست سید حسین دهدشتی نماینده ی وقت آبادان در مجلس شورای اسلامی توسط دولت وقت، به فرودگاه بین‌ المللی آیت ‌الله جمی آبادان تغییر نام پیدا کرد. به خاطر شرایط خاص قرار گیری این فرودگاه، به صورت مرتب پروازهای هوایی بین‌ المللی اروپا و آمریکا به خاورمیانه با فاصله ای چند کیلومتری از بالای سر این فرودگاه می گذرند. البته دیگر پروازهای بین المللی بسیار کمی از این فرودگاه انجام می شود و از این شکوهی که برایتان وصف کردیم، تنها هاله ای باقی مانده است. از جمله قابلیت‌های این فرودگاه این است که ظرفیت ورود ۸ هواپیمای پهن پیکر را به ‌طور هم زمان در باند مسافری خود دارد و از آنجایی که این فرودگاه با استانداردهای جهانی ساخته شده است حتی ظرفیت هواپیماهایی به بزرگی بوئینگ ۷۴۷ و ایرباس۳۴۰ را نیز دارد. می توان گفت که باند این فرودگاه تقریبا ظرفیت پذیرش اکثر هواپیماها را دارد.

شهرت و اعتبار این فرودگاه در گذشته به حدی بود که  بزرگ‌ترین و معروف شرکت‌های هواپیمای جهان از جمله کویت ایرویز، کی‌ال‌ام هلند، بریتیش ایرویز انگلیس، لوفت هانزای آلمان، مالتای مالت، سوییس ایرویز، ایر فرانس، اسکاندیناوی ایر، آلایتالیای ایتالیا، ایر ایندیا از شرکت‌های هواپیمایی بسیار فعال در این فرودگاه بودند که البته پروازهایشان تا قبل از جنگ ایران و عراق در این فرودگاه بین المللی نشست و برخواست داشت.

اطلاعات فرودگاه بین المللی آبادان

نام فرودگاه ببن المللی آبادان: Abadan Airport

 کد یاتا: ABD

کد ایکائو: OIAA

نوع فرودگاه: عمومی / باربری

ارتفاع از سطح دریا: ۶ متر

وب سایت رسمی فرودگاه بین المللی آبادان:  abadan.airport.ir

راه های دسترسی به فرودگاه بین المللی آبادان

راه های دسترسی به فرودگاه بین المللی آبادان

شما می توانید از تاکسی های شهری که از فرودگاه به شهر می روند و برعکس از مرکز شهر به فرودگاه  می آیند استفاده نمایید. نرخ تاکسی هم می توانید با راننده قبل از شوع مسیر توافق نمایید.

آدرس: ایران، خوزستان، آبادان، جاده آبادان ـ خرمشهر ـ فلکه فرودگاه

فرودگاه آبادان

امکانات فرودگاه بین المللی آبادان

در ساختمان این فرودگاه مسافران می توانند از امکاناتی همچون: دفاتر فروش بلیط، سرویس بهداشتی، نمازخانه، پارکینگ شبانه روزی، غرفه سوغات و تنقلات، خدمات باربری، دفاتر ترافیک شرکت های هواپیمایی، خدمات تاکسی شهری  و بین شهری، چرخ دستی حمل بار مسافر استفاده نمایند.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد