معرفی فرودگاه بین المللی مشهد

آشنایی با فرودگاه بین المللی مشهد

فرودگاه بین المللی مشهد(Mashhad International Airport) و یا فرودگاه شهید هاشمی نژاد که البته هر دوی آن ها اشاره به یک فرودگاه دارند، از جمله فرودگاه های پر رفت و آمد کشورمان است که پروازهای بین المللی را نیز در خود و در شهر مشهد پذیرا است. این فرودگاه سال پیش با جا به جایی ۷ میلیون مسافر، دومین فرودگاه پر رفت و آمد کشور شناخته شد. در ادامه با ما در الی گشت همراه باشید تا به اتفاق هم تاریخچه، اطلاعات، ترمینال ها، راه های دسترسی و امکانات این فرودگاه را به اتفاق هم بررسی کنیم.

فرودگاه بین المللی مشهد

تاریخچه ی فرودگاه بین المللی مشهد

مطالب مرتبط:
از فراز کوهسنگی مشهد را ببینید!
پارک وکیل آباد، قدیمی ترین پارک مشهد

از آن جا که حرم مطهر و آستان مقدس امام رضا(ع) در شهر مشهد قرار گرفته، از جای جای ایران و البته جهان، برای زیارت حرم مطهر این امام بزرگوار مسافرین زیادی به شهر مشهد سفر می کنند. از این رو وجود یک فرودگاه ایمن و مجهز در شهر مشهد از دوره های خیلی قبل تر نیاز بوده است. این فرودگاه در سال ۱۳۳۰ ساخته شده است. البته بسته به نیازی که در خط های بالاتر برایتان توضیح شرح دادیم، قبل از ساخت این فرودگاه در میدان ۱۵ خرداد مشهد یک باند خاکی برای فرود هواپیماهای کوچک نظامی وجود داشت که البته ضد هوائی هایی در آن نیز مستقر کرده بودند. اولین باند فرودگاه شهید هاشمی نژاد مشهد در زمان توسعه ی فرودگاه به صورت الحاقی از فرودگاه قدیم به ابتدای باند ۱۳ و باند نیروی هوایی امتداد داده شد و در ادامه نیز بهسازی بر روی آن نیز صورت گرفت. در ادامه ی توسعه  وبهسازی این فرودگاه در سال ۱۳۴۶، باندی جدید که از بتن ساخته شده بود برای پدافند های نیروی هوایی مورد بهره برداری قرار گرفت. در این باند جدید روزانه یک پرواز در مسیر تهران- مشهد، پرواز های آموزشی و پروازهای نظامی در آن صورت می پذیرفت.

اطلاعات فرودگاه بین المللی مشهد

در سال های پیش روی این فرودگاه، با افزایش پرواز ها و ورود هواپیماهای جدید و پهن پیکری همچون ایرباس در سال ۱۳۵۷، مراکز پروازی دیگری همچون؛ برج مراقبت و ساختمان های جانبی در حالی که هنوز در دست ساخت بودند، مورد بهره برداری قرار گرفتند. البته این ساخت تا بعد از پیروزی انقلاب اسلامی به این علت که شرکت پیمانکار منحل شده بود، ادامه پیدا کرد. فرودگاه مشهد پس از انقلاب اسلامی وارد فاز و مرحله ی جدیدی شد و نامش از فرودگاه بین المللی مشهد به فرودگاه بین المللی شهید هاشمی نژاد نیز تغییر پیدا کرد. این فرودگاه در زمینی به مساحت ۵۴۰ هکتار در جنوب شرقی شهر مشهد مقدس قرار دارد و می تواند با دو باند موازی که دارد،  تمامی هواپیماها تا مدل بئینگ ۷۴۷ را پذیرا باشد. در حال حاضر این فرودگاه به عنوان دومین فرودگاه پر رفت و آمد ایران بعد از فرودگاه بین المللی مهر آباد شناخته می شود.

آشنایی با فرودگاه بین المللی مشهد

شاید باورتان نشود اما این فرودگاه میزان جا به جایی مسافرش از فرودگاه بین المللی امام خمینی بیشتر است! از نظر تعداد پروازهای ورودی و خروجی روزانه فرودگاه بین المللی مشهد در جایگاه اول قرار دارد. بیش از ۳۰ شرکت داخلی و خارجی مختلف به این فرودگاه پرواز دارند که از این بین ۱۶ شرکت هواپیمایی خارجی و ۱۴ شرکت داخلی هستند. هر سال در حدود ۳۰ هزار زائر حج عمره از این فرودگاه به سمت عربستان پرواز می کنند. فرودگاه  بین الملی مشهد برا ی شرکت های هواپیمایی ایران ایر (به عنوان قطب دوم)، هواپیمایی ایران ایرتور، هواپیمایی آسمان (به عنوان قطب شرق کشور)، کیش ایر (به عنوان قطب دوم)، هواپیمایی ماهان (به عنوان قطب دوم)، هواپیمایی معراج (به عنوان قطب دوم) و هواپیمایی تابان فرودگاه اصلی می باشد.

اطلاعات فرودگاه بین المللی مشهد

نام فرودگاه بین المللی مشهد: Mashhad International Airport

نوع فرودگاه: عمومی/ نظامی

کد یاتا: MHD

کد ایکائو: OIMM

فاصله تا مرکز شهر مشهد: ۸ کیلومتر

ارتفاع از سطح دریا: ۹۹۵ متر

ترمینال ها: ۲ ترمینال مجزا برای پرواز های ورودی و خروجی

وب سایت رسمی فرودگاه بین المللی مشهد: www.mashhad.airport.ir

آشنایی با فرودگاه بین المللی مشهد

ترمینال های فرودگاه بین المللی مشهد

ترمینال شماره ی ۱: این ترمینال مخصوص پروازهای داخلی است و مساحتی برابر با ۳۸ هزار متر مربع دارد. در ضلع غربی این فرودگاه، دریافت کارت پرواز، سوار شدن به هواپیما و پذیرش بار انجام می گیرد. در ضلع شرقی نیزروازهای ورودی پذیرش می گردند.

ترمینال شماره ی ۲: این ترمینال هم پروازهای خارجی و بین المللی را پذیرش می کند. مساحت این ترمینال برابر با ۲۱۶۰۰ متر مربع است. این نکته را باید اضافه کرد که ترمینال دیگری به عنوان کمکی برای پروازهای ورودی خارجی نیز اختصاص دارد.

راه های دسترسی به فرودگاه بین المللی مشهد

راه های دسترسی به فرودگاه بین المللی مشهد

برای دسترسی به فرودگاه می توان از اتوبوس، تاکسی، متورو خودروهای شخصی از این فرودگاه به سمت مرکز شهر و بالعکس استفاده نمود. برای این که با ماشین شخصی به سمت این فرودگاه بروید می توانید از سمت فلکه ی ۱۵ خرداد در جنوب شرقی مشهد به سمت بلوار جمهوری و بعد از آن به سمت بلوار شهید هاشمی نژاد حرکت کنید، کمی جلوتر فرودگاه قرار دارد. اگر تصمیم دارید که از مترو استفاده کنید می توانید از خط یک متروی مشهد استفاده کنید. ایستگاه متروی وکیل آباد تا ایستگاه غدیر که همان ایستگاه فرودگاه است، از ساعت ۶ صبح تا ۲۲:۳۰ به مسافران سرویس می دهد. برای استفاده از اتوبوس نیز می توانید از خط ۷۷ شرکت اتوبوس رانی مشهد مسیر فرودگاه تا حرم را استفاده کنید. با استفاده از اتوبوس می توانید در ۲۰ دقیقه این مسیر را بپیمایید. در بیرون از ترمینال های فرودگاه هم بیش از ۳۰۰ تاکسی مستقر شده است. اگر بخواهید می توانید بیرون از محیط فرودگاه نیز از تاکسی های سواری گذری نیز استفاده کنید.

ترمینال های فرودگاه بین المللی مشهد

امکانات فرودگاه بین المللی مشهد

در تمامی ترمینال های فرودگاه می توانید از خدماتی همچون: آرایشگاه، نگهداری بار، واک وی، بخش اشیای گمشده، بخش امانات نگهداری بار، جامه ‌دان، پارکینگ طبقاتی، بسته‌بندی بار، چرخ دستی حمل بار، خدمات CIP، خدمات اورژانس، خدمات بانکی، خدمات تلفنی، اینترنت رایگان، خدمات ترافیک شرکت‌های هوایی، دفاتر فروش بلیط و رزرو هتل، راهنمای مسافر، رستوران، نمازخانه، فری‌شاپ ها و فروشگاه های مختلف، غرفه‌های فروش هدایا و سوغاتی های مخصوص مشهد برای استفاده و رفاه حال مسافرین وجود دارد و ارائه می شود.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد