معرفی فرودگاه بین المللی کرمان

آشنایی با فرودگاه بین المللی کرمان | Kerman International Airport

با یکی از مهم ترین پایگاه های هوایی کشور آشنا شوید، فرودگاه بین المللی کرمان (Kerman International Airport) که به آن فرودگاه بین المللی آیت الله رفسنجانی کرمان (Ayatollah Hashemi Rafsanjani Airport) نیز گفته می شود. همانطور که در ابتدا اشاره کردیم، این فرودگاه به عنوان یکی از مهم‌ ترین جایگاه های حمل و نقل هوایی در کشور می باشد که در آن به صورت هفتگی در حدود ۱۱۶ پرواز داخلی و خارجی از طریق آن انجام می‌شود. در ادامه با ما در الی گشت همراه باشید تا به اتفاق هم تاریخچه، اطلاعات، ترمینال ها، راه های دسترسی و امکانات این فرودگاه را بررسی نماییم.

ترمبنال فرودگاه

تاریخچه ی فرودگاه بین الملل کرمان

مطالب مرتبط:
معرفی مجموعه ابراهیم خان در کرمان
ارگ انار قلعه ای تاریخی در کرمان

فرودگاه بین المللی کرمان در داخل شهر کرمان قرار گرفته است. این فرودگاه به عنوان یکی از مهم ‌ترین فرودگاه‌ ها و جایگاه های هوایی کشور ایران به حساب می‌آید.

برای تاسیس و ساخت این فرودگاه در ابتدا، مطالعات اولیه ی جغرافیایی و اقلیمی زیادی برای احداث فرودگاه کرمان از سال  ۱۳۰۴ به دست مهندسین داخلی و خارجی بسیاری، شروع شد. این مطالعات و محاسبات ادامه داشت تا این که عملیات ساخت ساختمان و باند فرودگاه بین المللی کرمان از سال ۱۳۳۵ شروع شد وچندین سال بعد، عملیات ساختمانی احداث آن رسما به پایان رسید.

پس از به پایان رسیدن عملیات اجرایی ساخت بنای اولیه ی این فرودگاه در سال ۱۳۴۹جا به جایی بار چه مسافری و چه تجاری و همچنین جا به جایی مسافران از طریق فرودگاه بین المللی کرمان آغاز گردید. در ابتدا از این فرودگاه تنها دو پرواز در طول هفته انجام می گرفت و این پرواز ها هم از نوع DC6 بودند. این پروازها در بین کرمان و تهران و برعکس شروع شد.

آشنایی با فرودگاه بین المللی کرمان

البته لازم به ذکر است که عملیات توسعه ی این فرودگاه در سال‌های بعد از پیروزی انقلاب اسلامی نیز ادامه یافت.

با این که برای ساخت این فرودگاه از سال ها قبل برنامه ریزی و عملیات ساخت مهندسی صورت گرفته بوده است اما بیشتر عملیات راهبردی برای استفاده از این فرودگاه در دهه ی ۶۰ صورت گرفت.

جزئیات آن به این ترتیب است که در سال ۱۳۶۰ عملیات پایانی و ساخت روکش باند اصلی به طول  ۳۸۴۵ متر عرض و ۶۰ متر ارتفاع، تعویل  یافت. در سال ۱۳۶۶ این تجهیزات جدید به بهره‌‌ برداری رسید. در آخر این پروژه در سال ۱۳۶۹ به صورت قطعی تحویل داده و مورد استفاده قرار گرفته شد.

مسئولین این فرودگاه در سال ۱۳۶۲ قرارداد توسعه ی ترمینال فرودگاه را به میزان ۱۲۰۰ مترمربع  با شرکت توسعه و مهندسی فرودگاه منعقد کرد.

فرودگاه بین المللی کرمان

در سال ۱۳۶۶ مساحت ترمینال‌های این فرودگاه  به ۱۸۰۰ مترمربع افزایش یافت. البته لازم به ذکر است که مساحت ترمینال های این فرودگاه مجددا در سال ۱۳۶۹ با ایجاد توسعه ی پایانه ی مخصوص حجاج به ۲۶۰۰ مترمربع گسترش پیدا کرد.

عملیات توسعه ی ترمینال های این فرودگاه همواره در طول سال ها در دست اقدام بود به طوری که در سال ۱۳۷۲ پایانه ی حجاج فرودگاه بین المللی کرمان، با اضافه کردن  زیربنایی برابر با ۳۰۰۰ مترمربع، تجهیزات بسیار دیگری از امکانات به آن فرودگاه مهم استان کرمان شده است.

یکی از اتفاقات جالب و قابل توجهی که درباره ی این فرودگاه وجود دارد، می توان به این مورد اشاره نمود که  سرکشیک فعلی برج کنترل فرودگاه بین المللی کرمان، مسئول مراقبت پرواز بود و وی اولین شخصی بود که در فرودگاه بم با فرکانس رادیویی به تمامی پروازهای این منطقه وقوع زلزله ی بم را به همه اعلام کرد. این فرد نه تنها از وقوع ضایعه ای بزرگ تر جلوگیری نمود بلکه در جذب کمک و نیروهای امدادی نقشی بسیار مهم ایفا کرد.

فرودگاه کرمان

در حال حاض این فرودگاه دارای ۲ ترمینال داخلی و خارجی است که بر طبق آمار رسمی که در سال گذشته از آن منتشر شد، در حدود ۷۳۰ هزار مسافر خارجی و داخلی از امکانات آن استفاده کرده‌اند و به آن رفت و آمد داشته اند.

در حال حاضر شرکت های هواپیمایی همچون ایران ایر، شرکت هواپیمایی زاگرس، شرکت هواپیمایی آسمان، شرکت هواپیمایی ماهان ایر، شرکت هواپیمایی کیش ایر و شرکت هواپیمایی قشم ایر به این فرودگاه پرواز دارند. مقصدهای پروازی که به مقصد این فرودگاه از طرف شهرهای مختلف انجام می گیرد عبارت است از: تهران، مشهد، نجف، بندرعباس، اصفهان، زاهدان، در شیراز، مشهد، نجف، بندرعباس، اصفهان، زاهدان و کیش.

قابل ذکر است که فرودگاه بین المللی کرمان و یا به عبارتی دیگر، فرودگاه بین المللی آیت الله رفسنجانی کرمان، در انتهای بلوار جمهوری اسلامی این شهر قرار قرار گرفته است.

فرودگاه بین المللی کرمان به عنوان یکی از قطب های اصلی شرکت هواپیمایی ماهان نیز به حساب می آید.

اطلاعات فرودگاه بین المللی کرمان

نام فرودگاه بین المللی کرمان: Kerman International Airport

کد یاتا: KER

کد ایکائو: OIKK

ارتفاع از سطح دریا: ۱۷۵۰ متر

نوع فرودگاه: همگانی

ترمینال ها: ۲ ترمینال مجزا

وب سایت رسمی فرودگاه بین المللی کرمان: kerman.airport.ir

فرودگاه بین المللی آیت الله رفسنجانی کرمان

ترمینال های فرودگاه بین المللی کرمان

همانطور که بالاتر گفتیم، فرودگاه بین المللی کرمان دارای ۲ ترمینال مجزا می باشد. این ترمینال ها هم برای پروازهای داخلی و هم برای پروازهای خارجی مورداستفاده قرار می گیرد.

البته لازم به ذکر است که ترمینال جداگانه ای برای انجام پروازهای مخصوص حجاج و سفر مکه موجود می باشد. علاوه بر این توضیحات باید این نکته را درباره ی این فرودگاه بیافزاییم که در فرودگاه بین المللی کرمان همانند بسیاری از فرودگاه های مشابه دیگر، امکانات رفاهی همچون اتاق مادر و کودک، کابین سیگار، خدمات حمل بار و بسته بندی، بوفه و رستوران های مختلف، بخش اشیای گمشده، غرفه‌های تجاری و سوغاتی، فروشگاه های مختلف و شعبه‌های بانکی و خودپردازهای مختلف را برای راحتی بیشتر مسافران فراهم کرده و تعبیه شده است.

در این فرودگاه می توانید از امکانات اپراتورهای همراه مختلف استفاده نمایید. همچنین نمایندگی دفاتر مختلف هواپیمایی در داخل این فرودگاه شعبات فروش و ارائه ی خدمات دارند. در این فرودگاه می توانید از خدمات پلیس در هر زمینه ای استفاده نمایید.

باند فرودگاه

راه های دسترسی به فرودگاه بین المللی کرمان

همانطور که در ابتدا گفتیم فرودگاه بین المللی کرمان در داخل شهر کرمان قرار دارد و برای رسیدن به آن بهترین راه دسترسی، استفاده از تاکسی و یا ماشین شخصی می باشد.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد