معرفی فرودگاه خرم آباد

آشنایی با فرودگاه خرم آباد | Khorramabad Airport

با یکی از فرودگاه های بین المللی و البته قدیمی کشورمان در جنوب کشور آشنا شوید، فرودگاه خرم آباد (Khorramabad Airport). شاید این فرودگاه یکی از فرودگاه هایی باشد که نامش با برخی از پدیده های تاریخی همچون جنگ متفقین گره خورده شده باشد. در ادامه با ما در الی گشت همراه باشید تا به اتفاق هم این فرودگاه را از نظر تاریخچه، اطلاعات، ترمینال ها و راه های دسترسی مورد بررسی قرار دهیم.

برای رزرو آنلاین بلیط هواپیما اینجا را کلیک کنید

نمایی از فرودگاه خرم آباد

تاریخچه ی فرودگاه خرم آباد

مطالب مرتبط:
معرفی آبشار نوژیان در خرم آباد
آشنایی با حمام گپ در خرم آباد

همانطور که در سطر بالاتر نیز گفتیم، فرودگاه بین المللی خرم‌آباد شاید به عنوان یکی از قدیمی ‌ترین فرودگاه‌های کشور ایران محسوب شود زیرا هیچ کس نمی تواند تاریخی که بر این فرودگاه حکمرانی کرده و از آن گذشته است را انکار نموده و از آن چشم پوشی نماید.

این فرودگاه از زمان جنگ متفقین فعالیت خود را به عنوان یک فرودگاه نظامی در خرم آباد آغاز نموده است. این فرودگاه در حال حاضر و از یک جایی به بعد به تمامی مسافرین و شرکت های هواپیمایی که از آن استفاده می نمایند، خدمات عمومی و مسافربری را ارائه می دهد.

در واقع این فرودگاه توسط سران و نیروهای ارتش متفقین در محلی که در روبروی محل استقرار نیروهای نظامی بدرآباد و در عین حال مقر مشترک نیروهای نظامی شوروی انگلیس و آمریکا بود، تنها جهت پرواز هواپیماهای ملخی قدیمی متعلق و مرتبط با آن ها طراحی گشت.

فروگاه خرم آباد

اما از این مکان که در حال حاضر فرودگاه است تنها در این راه استفاده نشد بلکه از این باند پرواز خاکی پس از تمام شدن جنگ جهانی دوم و در پی آن خروج نیروهای متفقین از ایران و خرم آباد، برای جا به جایی نیروهای نظامی دیگر و دیگر افراد عادی و وسایلی که در این منطقه داشتند و می خواستند به مناطقی همچون تهران و بالعکس استفاده می ‌شد.

بالاخره شرکت ملی نفت ایران با همکاری مخابرات استان لرستان به اتفاق هم زمین‌های اطراف فرودگاه را با هم خریداری نمودند و آن ها پس از خریداری این زمین ها این باند خاکی را بازسازی نمودند و تغییرات مختلفی را بر روی آن به وجود آوردند. به طور مثال حدود ۱۸۰۰ متر از باند را جهت استفاده ی هواپیماهای کوچک مخصوص محموله های پستی آسفالت شد و برای این منظور مورد استفاده قرار گرفت.

در این فرودگاه یک اتاق کوچک نگهبانی به همراه یک ساختمان کوچک به عنوان استراحتگاهی مخصوص برای مسافران ساخته شد.

مدتی بعد زمین‌های اطراف فرودگاه خریداری و روستای میانگلال که در مسیر و اطراف باند فرودگاه خرم آباد قرار گرفته بود، جا به جا شد.

اطلاعات فرودگاه خرم آباد

در نهایت در تاریخی مصادف با سال ۱۳۵۵ و با حضور جمعی از مسئولان مربوطه و بلند رتبه ی شرکت نفت و سازمان هواپیمایی ایران، مدیریت و حراست فرودگاه بین الملی خرم ‌آباد از وزارت نفت ایران به سازمان هواپیمایی کشوری تحویل داده شد. باند فرودگاه خرم آباد به عرض ۳۰ متر و طول آن۱۸۰۰ متر بوده است.

طی مدیریت جدید برای کادر فرودگاه بین المللی خرم آباد ۱۰ نفر کارمند جدید استخدام شدند. همچنین ۲ دستگاه ماشین آتش ‌نشانی جدید خریداری و در نهایت مقرر شد تا در صورت نیاز از ماشین‌های آتش نشانی ارتش یا شهرداری خرم آباد هم استفاده شود.

باندی که در فرودگاه از قبل موجود بود، مجددا آسفالت شد. همچنین ۵۰۰ متر نیز به طول آن افزوده شد. در ادامه ی مجهز نمودن فرودگاه خرم آباد در خرداد سال ۱۳۵۵، یک دستگاه NDB و یک دستگاه رکوردر در این فرودگاه نصب شد.

آشنایی با فروگاه خرم آباد

اولین پرواز مسافربری رسمی که به این فرودگاه صورت گرفت یک پرواز ۶۰ نفره با حضور جمعی از مسئولین سازمان هواپیمایی ایران بود و پس از آن در طی مراسمی این فرودگاه به صورت رسمی پس از تغییراتش افتتاح شد.

جالب است بدانید که مسافران این فرودگاه تحت نظارت مسئولین قرار داشتند. پس از انقلاب و مصادف با سال ۱۳۵۷، فرودگاه خرم‌آباد رشد و توسعه ی چشم‌ گیری از نظر تعداد مسافرین داشت. اما این تغییرات و پیشرفت تنها مختص به مسافرین نبود زیرا، ساختمان اداری جدید این فرودگاه ساخته و احداث شد.

در سال ۱۳۸۶ یعنی ۲۵ سال بعد، یک ساختمان اداری جدید در محوطه ی این فرودگاه ساخته و جایگزین ساختمان قبلی شد. ساختمان ترمینال مسافربری جدید فرودگاه نیز در سال ۱۳۶۲مورد بهره برداری قرار گرفت و پس از آن در دسترس مسافرین قرار گرفت.

البته با توجه به رشد و توسعه ی فرودگاه در سال ۱۳۸۰ ترمینال جدیدی در قسمت زمینی این فرودگاه در مساحتی بالغ بر ۴۳۰۰ متر مربع ساخته شد.

در ساخت این ترمینال این مسئله در نظر گرفته شد که حداقل فاصله نسبت به پارکینگ هواپیما بین ترمینال و پارکینگ باشد و در این صورت ترمینال جدید افتتاح شد.

تاریخچه ی فرودگاه خرم آباد

ساختمان جدید عملیات فرودگاه نیز در سال ۱۳۷۵ و در موقعیتی مناسب نسبت به سطوح پروازی این فرودگاه احداث گشت.

البته باید به این نکته توجه داشته باشید که در سال‌های اخیر روند توسعه ی فرودگاه خرم‌آباد نسبت به ایام گذشته بسیار سرعت گرفته است. به عنوان مثال می گوییم: نصب و راه ‌اندازی سیستم کمک ناوبری از نوع دستگاه های VOR/DME در سال۱۳۶۹ راه اندازی شد و یا حتی راه‌اندازی سیستم ILS در سال ۱۳۸۵٫

مورد بعدی عبارت است از بهره ‌برداری از ساختمان‌های جدید دولتی مربوط به ارگان های دولتی و نظامی که در سال ۱۳۸۳ در این محوطه ساخته شدند.

در نهایت هم باید سایت NDB را به این لیست اضافه نماییم که باعث پیشرفت و توسعه ی فرودگاه خرم آباد شده است. محوطه ی داخلی فرودگاه بین المللی خرم آباد نیز امکانات رفاهی مناسبی برای مسافران خود را دارا است.

این امکانات شامل: ایستگاه های مخصوص فرودگاه، فروشگاه های فروش سوغاتی، صندلی های مناسب، حمل و بسته بار و چمدان،… و دیگر امکانات و وسایل رفاهی می باشد.

یکی از ویژگی هایی که فرودگاه بین المللی خرم آباد دارد این است که این فرودگاه جزء زیباترین فرودگاه های کشور است و از زیبایی های بومی و بصری بسیاری برخوردار است.

بر طبق آمار رسمی منتشره از این فرودگاه، در سال ۲۰۱۶ میلادی تعداد ۶۰۴ پرواز و فرود هواپیماهای مختلف از این فرودگاه صورت گرفته است. ۴۳٬۳۶۱ کیلوگرم بار و ۲۰۹٬۵۹۴ نفر مسافر نیز از طریق آن جا به جا نیز شده اند.

نشانی این فرودگاه استان لرستان، شهر خرم‌آباد، فرودگاه خرم‌آباد نیر می باشد. برای این که از این فرودگاه به مرکز شهر بروید می توانید از تاکسی های فرودگاه استفاده نمایید.

اطلاعات فرودگاه خرم آباد

نام فرودگاه خرم آباد: Khorramabad Airport

کد یاتا: KHD

کد ایکائو: OICK

نوع فرودگاه: همگانی

ارتفاع از سطح دریا: ۱۱۵۳ متر

وب سایت فرودگاه خرم آباد: khoramabad.airport.ir

خرید بلیط هواپیما لحظه آخری
خانه صفا، اقامتگاه بومگردی با صفای کاشان
خانه صفا، اقامتگاه بومگردی با صفای کاشان
حمام خان یزد، مکانی با چند کاربرد مختلف
حمام خان یزد، مکانی با چند کاربرد مختلف
در هرمزگان چه غذاهایی بخوریم؟
در هرمزگان چه غذاهایی بخوریم؟
راهنمای سفر به نیمه غربی ایران
راهنمای سفر به نیمه غربی ایران

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code