بلیط هواپیما

معرفی فرودگاه زاگرب

آشنایی با فرودگاه زاگرب | Zagreb Airport

فرودگاه زاگرب (Zagreb Airport) و یا به عبارتی دیگر فرودگاه بین المللی فرانیو توجمان زاگرب (Franjo Tuđman Airport)، یکی از فرودگاه های مهم و بزرگ شهر زاگرب، پایتخت کشور اروپایی کرواسی می باشد. این فرودگاه معروف یکی از مهم ترین دروازه های ورود به این کشور است و بسیاری از ورود و خروج ها به این کشور چه از نظر مسافربری و چه از نظر حمل بار از این فرودگاه صورت می پذیرد. در ادامه با ما در الی گشت همراه باید تا به اتفاق هم تاریخچه ی این فرودگاه، اطلاعات، ترمینال ها و راه های دسترسی به این فرودگاه را مورد بررسی قرار دهیم.

فرودگاه زاگرب

تاریخچه ی فرودگاه بین المللی زاگرب

مطالب مرتبط:
بهترین مراکز خرید کرواسی
راهنمای سفر به زاگرب پایتخت کرواسی

فرودگاه زاگرب در ۱۲ کیلومتری جنوب غربی شهر زاگرب قرار گرفته است و به عنوان یکی از مهم ترین مراکز هوایی کشور کرواسی و شرکت های هواپیمایی است که در این کشور حضور دارند، فعالیت می نماید.

یکی از ارکان نیروی هوایی کرواسی نیز در این فرودگاه حضور دارد. دراین فرودگاه اداره ی کنترل هوایی کرواسی نیز حضوری مستمر دارد. این فرودگاه در سال ۲۰۱۷ بر اساس آمار رسمی اعلام شده، در حدود ۳٫۱ میلیون نفر مسافر و بیش از ۱۲ هزار تن بار را در خود پذیرا بوده است.

می گویند که نیاز به حمل و نقل هوایی در کرواسی زمانی آغاز شد که در سال ۱۹۰۹ اولین فرودگاه کرواسی در نزدیکی محله ی غربی شهرستان چرونومر ساخته شد.

با ایجاد نخستین شرکت هوایی ایرپات (Aeroput) در یوگوسلاوی در سال ۱۹۲۷، فرودگاه از حالت فرودگاهی برای رفع نیازهای حمل و نقل محل و کوتاه برد درآمد و در سال ۱۹۲۸ با پیشرفت شایانی در زمینه کار با شرکت های هواپیمایی مختلف، افزایش تعداد مسافرین و پایگاه هوایی و باربری مواجه گشت.

در ۱۵ فوریه ی همان سال فرودگاه بیشترین تعداد مسافرین و نشست و برخواست را در قاره ی اروپا به نام خود ثبت نمود.

اطلاعات فرودگاه زاگرب

اگرچه در این شهر تعداد انگشت شماری از هواپیماهای اروپایی وجود داشت و نقطه ی مبدا پروازهای کمی بود اما با این وجود زاگرب در سال های بعدی به مقصد اصلی چندیدن هواپیمای اروپایی تبدیل  شد و مسیرهای زیادی در اروپا را که مسیرهای مهمی نیز بودند را به این فرودگاه متصل کرد.

پیش از جنگ جهانی دوم ترافیک هوایی را در منطقه ی زاگرب افزایش یافت و این شهر و فرودگاه معروفش تبدیل به پلی واسط میان مهم ترین مقصدهای جهان شدند.

پس از پایان جنگ جهانی دوم و در سال ۱۹۴۷، سرویس های تجاری حمل و نقل هوایی در زاگرب به منطقه ای نظامی در نزدیکی روستایی در اطراف زاگرب به نام لوچکو منتقل شدند.

در آن زمان یکی دیگر از شرکت های هواپیمایی یوگوسلاوی به نام JAT همانند شرکت هواپیمایی ایرپات این فرودگاه را به عنوان یکی از قطب های اصلی خود به حساب آورد.

این فرودگاه در سال ۱۹۵۹ در اوج فعالیت های مسافربری خود در آن روزها قرار گرفت و تبدیل به یکی از موفق ترین و پر رفت و آمدترین فرودگاه های روز اروپا شد. در سال ۱۹۵۹ فرودگاه زاگرب ۱۶۷ هزار مسافر ر در خود جا به جا نمود.

فرودگاه در دهه ی ۸۰ میلادی اوج فعالیت های خود را بعد از دوران سازندگی این فرودگاه تجربه می نمود.

فرودگاه بین المللی فرانیو توجمان زاگرب

به این فرودگاه از مقصدهایی همچون: نیویورک، شیکاگو، تورنتو پرواز صورت می گرفت و یا حتی بالعکس از زاگرب به مقصد فرودگاه های بزرگ و مهم این شهرها پرواز صورت می گرفت.

در ادامه ی فعالیت های زاگرب ایرپورت، این فرودگاه به نام فرانیو توجمان، یکی از موفق ترین و محبوب ترین سیاستمداران کرواسیایی که عنوان اولین رئیس جمهور کرواسی را نیز داشت، نام گذاری شد.

این فرودگاه به یک کنسرسیوم تحت عنوان شرکت بین المللی فرودگاه زاگرب که موسوم به ZAIC است سپرده۸ شد.

فرودگاه زاگرب تحت شرایطی ۳۰ ساله که توسط دولت کرواسی تعیین شده است، مسئولیت حظ، اداره و نگهداری و همچنین توسعه ی این فرودگاه را بر عهده دارد.

از مواردی که دراین قرارداد ثبت شده است این است که تامین مالی منابع مختلف این فرودگاه، طراحی و ساخت و توسعه از جمله طرحی برای ساخت ترمینال مسافربری جدیدی که در ماه مارس سال ۲۰۱۷ تکمیل شد، همگی از طرف این شرکت باید انجام بگیرد.

اپراتو فعلی فرودگاه نیز از طرف ZAIC در فرودگاه گمارده شده است.

ترمینال های فرودگاه زاگرب

باند قبلی فرودگاه در یک زمین ۲۵۰۰ متری و ترمینال قدیمی آن در زمینی هزار متر مربعی احداث شده بودند.

البته در طول سالیان سال به اندازه ی این ترمینال می افزودند. به طور مثال ترمینال در سال ۱۹۶۶، ۵ هزار متر مربع و در سال ۱۹۷۴ نیز ۳۲۵۵ متر متر مربع بع اندازه ی قبلی آن افزوده شد و در مجموع حدود ۹ هزار متر مربع مساحت پیدا کرد.

در سال ۲۰۰۸ میلادی یک ترمینال ویژه به مجموعه ی فرودگاهی زاگرب افزوده شد که امکانات فوق العاده زیاد نیز در خود داشت. تا سال ۲۰۱۰ فرودگاه به مقدار زیادی بزرگ شده بود.

در ۱۸ دسامبر سال ۲۰۱۳، طرح ساخت ترمینالی جدید با هدف جایگزینی ترمینال جدید با ترمینال قدیمی در فرودگاه آغاز شد.

در حال حاضر این فرودگاه ظرفیت جا به جایی بیش از ۸ میلیون نفر مسافر را در خود دارد.

اطلاعات فرودگاه زاگرب

نام فرودگاه زاگرب: Zagreb Airport

کد یاتا: ZAG

کد ایکائو: LDZA

نوع فرودگاه: عمومی/ نظامی

ارتفاع از سطح دریا: ۱۰۸ متر

وب سایت رسمی فرودگاه بین المللی زاگرب: www.zagreb-airport.hr

آشنایی با فرودگاه زاگرب

ترمینال های فرودگاه زاگرب

ترمینال جدید فرودگاه زاگرب که همانطور که گفتیم بزرگ ‌ترین پروژه‌ ی زیرساختی این فرودگاه است در سال ۲۰۱۷ بالاخره افتتاح شد.

این ترینال جدید ۳ طبقه است و امکاناتی همچون: ۸ پل هوایی، ۹ ایستگاه امنیتی، ۳۰ میز چک ‌این و ۲۳ جایگاه پاسپورت و پارکینگی با ظرفیت بیش از هزار ماشین آماده ‌ی ارائه ی خدماتی به تمام مسافران این فرودگاه است.

این ترمینال ها همچنین دارای خدمات دیگری همچون: wifi، سالن استراحت، خدمات VIP، اتاق سیگار، اتاق نگه‌ داری کودک، بخش پزشکی، نمازخانه، تبدیل ارز و دستگاه ‌های خود پرداز نیز می باشد.

راه های دسترسی به فرودگاه زاگرب

راه های دسترسی به فرودگاه زاگرب

اگر می خواهید که از تاکسی‌ برای رسیدن به مقصد خود از این فرودگاه استفاده نمایید می تواند به جلوی درب ترمینال مراجعه نمایید.

تاکسی های این فرودگاه، همانند همه جای دنیا بسیار گران است اما ارزش راحتی را برای مسافر دارد.

سرویس‌های اتوبوسی این فرودگاه به صورت منظم هر نیم ساعت وارد ترمینال های فرودگاه می‌ شوند.

زمان سفر بین فرودگاه تا ایستگاه مرکزی اتوبوس ۳۰ دقیقه است.

راهنمای سفر به زاگرب پایتخت کرواسی
راهنمای سفر به زاگرب پایتخت کرواسی
چطور از فرودگاه زاگرب به مرکز شهر برویم؟
چطور از فرودگاه زاگرب به مرکز شهر برویم؟
بازگشایی پناهگاه جنگ جهانی دوم در کرواسی
بازگشایی پناهگاه جنگ جهانی دوم در کرواسی
کلیسای سنت مارک در کرواسی، کلیسایی که بارها ویران شد!
کلیسای سنت مارک در کرواسی، کلیسایی که بارها ویران شد!