بلیط هواپیما

قبل از پرواز، چه اتفاقی برای هواپیما می افتد؟ یک روز از زندگی یک مکانیک هواپیما

مهندسی تعمیر و نگهداری هواپیما

یکی از هواپیماهای دریم لاینر تازه سفر ۱۱ ساعته خود را از سان فرانسیسکو با ۲۶۴ مسافر به انتها رسانده و می خواهد مجددا پرواز خود را آغاز کند. در این شرایط است که مکانیک هواپیما که مسئول تعمیر و نگهداری هواپیما است وارد عمل شده و اطمینان حاصل می کند که این هواپیما برای پرواز دوباره امن و آماده است. الی گشت در ادامه می خواهد یک روز عادی از زندگی یک مکانیک هواپیما و به طور کلی تیم تعمیر و نگهداری هواپیما را برای شما شرح دهد؛ با ما همراه باشید.

مکانیک هواپیما

مکانیک هواپیما

مطالب مرتبط:
دیسپچر هواپیما کیست و چه مسئولیت هایی دارد؟
مهندس پرواز در هواپیما چه وظایفی دارد؟
آشنایی کامل با وظایف مهماندار هواپیما

در عرض چند دقیقه بعد از رسیدن هواپیما، گروهی از تمیزکنندگان، جابجا کنندگان چمدان، مسئولین کترینگ و تکنسین های سوخت گیری به سمت این بوئینگ ۷۸۷ دریم لاینر می آیند تا هواپیما را برای سفر بعدی خود آماده کنند. هواپیما قرار است که تا چند ساعت دیگر دوباره به لس آنجلس، مبدأ خود برگردد. در میان همه افرادی که برای آماده سازی هواپیما می آیند، تروور یانگ (Trevor Young) یکی از برترین مهندسان ویرجین اتلانتیک و دو همکارش نیز حضور خواهند داشت.

وظیفه تروور یانگ، مکانیک هواپیما این است که مطمئن شود هواپیمای غول پیکر از چرخ ها گرفته تا باقی نقاط، از لحاظ مکانیکی سالم است. صبح یک روز خنک و پر باد در شلوغ ترین فرودگاه انگلستان است و او تا همین جای کار، ۳ هواپیمای دیگر را بررسی کرده و به مقاصدشان نیویورک، دبی و دهلی فرستاده است. او می گوید: «شما باید در بازی خودتان باشید. چیزهای زیادی هست که باید انجام دهید».

در همین حین یک A380 رسیده و به دنبال جایی برای ایستادن می گردد. پشت آن یک هواپیمای ویرجین آتلانتیک دیگر تیک آف کرده و از باند شمالی به مقصد فرودگاه جان اف کندی حرکت کرد. ویرجین آتلانتیک امروز دارای ۲۷ فروند از ۴۱ هواپیمای خود در فرودگاه غرب لندن است که هر یک از آن ها به یکی از مقاصد دور پرواز می کنند. اگرچه بعضی از آن ها روز قبل وارد فرودگاه شده و از استراحت خود لذت می برند، بسیاری از آن ها تنها چند ساعت قبل از اینکه دوباره پرواز کنند، اینجا هستند. این تیم هواپیمایی متشکل از ۴۲ مهندس است که مطمئن می شوند هر کدام از هواپیماها برای پرواز دوباره امن هستند.

مهندسی تعمیر و نگهداری هواپیما

مارک کاکس (Mark Cox)، مدیر تعمیر و نگهداری هواپیماهای ویرجین آتلانتیک می گوید:

لیست حداقل تجهیزات (MEL)، چیزهایی که هواپیما نیاز دارد تا بتواند پرواز کند را تعیین می کند. اگر یک هواپیما این لیست را پوشش ندهد، پس فعلا روی زمین می ماند.

فشار عملیاتی هواپیماهای تجاری مسافربری از سمت تیم تعمیر و نگهداری نیاز به برنامه ریزی هایی در سطح نظامی دارد. قطعات مختلف هواپیما پس از دوره های مختلف زمانی که توسط ساعت پرواز اندازه گیری می شود، نیاز به بررسی یا جایگزینی خواهند  داشت. همینطور مسائل یا نقص ها با گرانش متفاوت رتبه بندی می شوند. بعضی از نقص ها باید قبل از اینکه هواپیما بتواند دوباره پرواز کند درست شوند به طوری که بعضی از آنها یک زمان ۱۰ روزه را برای تعمیرات نیاز دارند. مهمترین مورد از بررسی های اجباری روزانه، این است که هواپیما به طور کاملا موشکافانه بررسی شود.

تکنسین هواپیما

یک نگاهی به حجم کاری مکانیک هواپیما در ویرجین آتلانتیک، ما را به وظایف بی نهایت روزانه می رساند که برای مسافران بی صبری که منتظر هواپیمایشان هستند، باید انجام شوند که نام بردن تک تک آن ها از حوصله متن خارج است. بروز هر گونه مشکل کوچکی منجر به تاخیر در مسافرت است و مسافرانی که برای پرواز آماده هستند، فشار زیادی را به تیم مکانیکان هواپیما وارد می کنند. مارک می گوید:

هنگامی که شما مشغول کار بر روی یک خط هستید (تعمیر و نگهداری در گیت در طرف دیگر انبار)… وقتی شما مشکلی را در هواپیمایی حل می کنید تا ۳۰۰ مسافر آن بتوانند به تعطیلات برسند… همه این ها مسئولیت است.

یکی از تاخیراتی که در اتحادیه اروپا صورت گرفت، یک شرکت هواپیمایی را تا ۶۰۰ یورو به ازای هر نفر جریمه کرد. به این صورت شرکت های سازنده هواپیماها رو به رشد فزاینده ای هستند تا انقلابی در صنعت هواپیما انجام دهند و با کمک تیم مکانیک هواپیما این تاخیرات را به حداقل برسانند. مارک اعتقاد دارد که توسعه این صنعت از جمله «کاری کنیم تا پرواز کند» به جمله «چه کنیم که راحتتر تعمیر شود» رسیده است.

تکنسین مکانیک هواپیما

این موضوع بیشتر از کابین خلبان ۷۸۷ Dreamliner مشهود نیست. در حالی که کابین پاک می شوند، آشپزخانه بازسازی شده و توالت کاملا تمیز می شود، تروور یانگ با کامپیوتر یکی از پیشرفته ترین هواپیماهای جهان مشاوره می کند!

این سیستم ها به قدری هوشمند هستند که هواپیما را موشکافانه کنترل کرده و می تواند هر موضوعی کوچکی که هواپیما ممکن است با آن برخورد داشته باشد را توضیح داده و نشان دهند که چگونه می توان آن را تعمیر کرد.

Pin Up Girl گزارش می دهد که برخی از GPM ها (ماژول پردازنده های عمومی) در حین پرواز بازنشانی می شوند، بنابراین Trevor 787 را بررسی می کند که در صورت نیاز، اقدام بعدی لازم است. همه چیز، مهم نیست که چقدر کوچک است، بررسی، توجه و گواهی شده است. سه مجموعه دستورالعمل – CAA، سازنده و خطوط هوایی – حاکی از آنچه باید انجام شود قبل از اینکه هواپیما بتواند سفر خود را به LA انجام دهد.

تعمیر و نگهداری هواپیما

برخی از GPM ها (ماژول پردازنده های عمومی) در حین پرواز بازنشانی می شوند، بنابراین تروور  ۷۸۷را بررسی می کند تا ببیند که آیا اقدام دیگری لازم است یا خیر. همه چیز، مهم نیست که چقدر کوچک باشد، بررسی، توجه و گواهی برایش صادر می شود. سه مجموعه دستورالعمل (اداره هواپیمایی کشوری، سازنده هواپیما و شرکت هواپیمایی) مشخص می کنند که چه اقداماتی باید قبل از پرواز انجام شود.

بوئینگ علاوه بر بررسی های قبل از پرواز، کار روزمره ای هم دارد. سنسورهای باقی مانده روغن در موتور سمت راست، که ناخالصی را از روغن موتور پاک می کند، نیاز به سرویس دارد. موتور وسیع کابین باز می شود، بخش مورد نظر بیرون کشیده شده، بررسی و تمیز می شود و سپس دوباره به سرجای اصلی اش برمی گردد.

تروور برای چنین اقداماتی نیاز به برای اجرای یک آزمایش موتور دارد. او قبل از فشار دادن دکمه ها، چرخاندن و چک کردن سطوح، کنترل ترافیک رادیو را برای بررسی یک توربین رولز رویز روشن می کند ( روشن کردن یک موتور در چنین محیط شلوغی می تواند خطرناک باشد، مخصوصا وقتی یک هواپیمای سبک در پشت آن می خواهد پرواز کند). بعد از تمام اقدامات این مکانیک هواپیما بوئینگ ۷۸۷ ما آماده پرواز است. البته قبل از پرواز خلبان نیز اقدامات و بررسی های لازم مخصوص خود را انجام می دهد.

منبع: telegraph.co.uk

از سرگیری پرواز تهران به اربیل عراق پس از شش ماه
از سرگیری پرواز تهران به اربیل عراق پس از شش ماه
۲۰ مورد از پر رفت و آمدترین مسیرهای هوایی بین المللی
۲۰ مورد از پر رفت و آمدترین مسیرهای هوایی بین المللی
کد فرودگاهی ایکائو چیست و چه کاربردی دارد؟
کد فرودگاهی ایکائو چیست و چه کاربردی دارد؟
رایگان سفر کنید
رایگان سفر کنید